Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Kamasz kutya kérdés. Én...

Kamasz kutya kérdés. Én csinálom rosszul vagy ezek a dolgok normálisak az ő korában?

Figyelt kérdés

Már korábban is volt kutyám, de ő 8 évesen került hozzám, így nem igazán tudom mik a reális elvárások egy kölyökkel szemben. Ő egy 11 hónapos középuszkár fiú, 8 hónaposan lett ivartalanítva. Elvégeztünk egy alapfokú tanfolyamot, most elkezdtünk obedience-re járni, ősszel pedig megyünk középfokúra. Rengeteget foglalkozom vele, nagyon szeretném ha jó kutya lenne felnőtt korára. :) De van pár kétségbeejtő dolog amivel nehezen boldogulunk, és nem tudom hogy én csinálom e rosszul, vagy az elvárásaim túl magasak az ő korában.

Ha hirtelen szembetalálkozunk más kutyákkal, acsarog, morog, ugat a póráz végén, és minden áron oda akar rángatni. Ha mondjuk a parkban van elengedve, oda is rohan. Aztán ahogy összeszagoltak az adott blökivel, már minden rendben. Formálással próbálom erről leszoktatni, és már javul is a dolog. Korábban minden kutyánál ezt csinálta, most már inkább csak a nagyoknál ugat, a kicsikhez csak oda akar rohanni. Ha éppen dolgozunk, akkor rám figyel, nincs gond többnyire. Érzem, hogy jó úton haladunk ez ügyben, viszont már 3 hónapja küzdünk vele, és nagyon lassan halad a dolog, nem tudom ez normális-e.

A másik a macskakergetés.... Sétálunk, velem dolgozik a kutya, tök lelkes, de amint meglát egy macskát, mintha rakétával lőtték volna ki. Nem tudom meggátolni semmilyen módszerrel, hogy elszaladjon.

A járdaszabályt nagyon jól tudná, már olyanokat gyakorolunk, hogy dobálom le a labdáját, és nem megy utána. Vagy húzogatós játékkal direkt jól felstuffolom hogy ösztönállapotban legyen, ledobom az úttestre a játékot, akkor sem megy le. Viszont ha a túloldalon másik kutya vagy macska van, esetleg egy finom emberi ürülék amit ő kiszagolt, gondolkodás nélkül átrohan...

Én rontok el valamit ezekkel a dolgokkal, vagy teljesen normális, hogy 11 hónaposan még ilyen, a rengeteg tanulás ellenére is?



2020. júl. 5. 12:26
1 2 3
 11/24 anonim ***** válasza:
0%

Nem muszáj megcsinálni amúgy. Tényleg.

De enélkül sosem lesz megbízható.

Nézz meg egy farkasfalkát. Ők sem okoznak fájdalmat egymásnak ezzel!


Én azt gondolom, hogy aki nem képes elfogadni, hogy falkavezérré kell válnia, az ne tartson kutyát. Mert a kutya ki fogja röhögni. Mint az uszkár most téged.


Finomkodással meg formálással nem lehet nevelni.


És továbbra sem agresszióról beszélek. Hanem hozzáállásról, hogy mit közvetítesz a kutya felé. Nem azt, hogy a főnöke vagy.

Nem tudom, hogy nő vagy-e, vagy férfi, de valahogy változtass a kisugárzásodon és a fellépéseden a kutyánál.

2020. júl. 5. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/24 anonim ***** válasza:

Akkor meg extra rövid póráz, és viseljedjen.

Ha szájal, kis pórázrántás is elég.

De amíg ugat, vicsorog, ne engedd el.

Mert ha kettéharapja egy roti, te leszel a legszomorúbb.

2020. júl. 5. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/24 anonim ***** válasza:

Az én kutyámnál 3-nál nem kellett megcsinálnom amúgy. Pedig egy domináns kanom van.


Ma ha elviszem sétálni, hiába ugatnak a kerítés mögött.. Szép csendben jön. Az elsők közt volt, hogy ezt megtanítottam neki. Mert fontos.


Azért is veszélyes a viselkedése amúgy, mert nem tudhatod, hogy a másik kutyának is nincs-e valami defektje.

2020. júl. 5. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/24 A kérdező kommentje:

Én is tudom hogy ez veszélyes, szerencsére nem is fordul elő már olyan gyakran. Amúgy nem a módszert kérdeztem tőletek, hanem hogy mennyire normális ez az ő korában. :) De akkor nem az, ezt elfogadom, a módszert majd megkonzultálom a trénerrel, mert ő ismeri. Amíg nekem azt mondják hogy ne nyomkodjam a földre, addig biztosan nem fogom.

És a többi dolog? Macskakergetés, járda? Ezekre senki nem válaszolt. :)

2020. júl. 5. 13:42
 15/24 anonim ***** válasza:
100%

Macskakergetés, járda, másik kutyához engedély nélküli odaszaladás: míg ezt nem tudod megakadályozni pusztán tiltással, NE járkáljon póráz nélkül, a saját érdekedben! Ez alapvető. Ahányszor elrohan így pl. macska után, megerősödik benne, hogy ezt megteheti, és te tehetetlen vagy. Minimum egy hosszú kiképzőpóráz legyen rajta mindenkor, aminél fogva határozottan vissza tudod rántani, majd lecseszni.

Végső esetben e-nyakörv is megoldás lehet.

2020. júl. 5. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/24 anonim ***** válasza:

A formálás nagyon szuper, de ezen hogy tudna segíteni? Mit vársz tőle?

Erről le kell tiltani a kutyát! Ha elmegy, kiesik a kontrollból, le kell büntetni! Bizony, büntetni! Eleve ha el akar indulni, úgy kapod el, rakod vissza, hogy másodjára már eszébe se jusson elfutni. Ha meg ügyetlen vagy és lassú, ha el tudott futni, úgy mész utána és bünteted le, hogy többet ne akarjon elfutni. És ez nem agresszió, ez következetes nevelés!


Te eddig azt tanítottad meg neki, hogy ha kutya vagy macska van, ne figyeljen rád, bármit is mondasz ne foglalkozzon vele, mert úgy sincs semmi mögöttes tartalma a szavadnak. Úgyis megteheti, mert ráhagyod.

2020. júl. 5. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/24 anonim ***** válasza:

Én is ezt írtam legelőször is. Hogy a nevelés és a trükk tanítás 2 külön dolog.

Nem kellene összekeverni.


A kutya felett semmi tekintélyed nincs. A kiképző meg menjen törpehörcsögöt idomítani.

2020. júl. 5. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/24 A kérdező kommentje:

Továbbra sem tanácsokat kértem, lekezelő stílusú minősítést meg pláne nem. Döbbenet, hogy az emberek az online térben mit meg nem engednek maguknak...


Formálással remekül le lehet szoktatni a kutyát az ilyen dolgokról. Amikor úgy veselkedik az adott szituációban ahogy szeretnéd, klikk juti. Ha magától nem hoz jó reakciót, akkor nekünk kell azt előhozni belőle azzal, hogy eltereljük a figyelmét akár egy pillanatra is, és ha már az sikerül, akkor feladatba tesszük. Ezt a módszert hívják más szóval közömbösítésnek. [link] És mivel a kutyám szemmel láthatólag félelemből acsarog más kutyákra, ezért ebben a szituban nem az a cél, hogy még én is megfélemlítsem, nála azt kell elérni hogy ne féljen, hanem hogy egy szembe jövő kutya látványára pozitív érzései legyenek. Mi ezen dolgozunk. És elég sikeresen, mert eleinte minden kutyával, minden szituban ezt csinálta. Most már csak a nagyokkal, és leginkább már velük is csak sötétedés után. Csak kiváncsi voltam hogy állunk ezzel a dologgal a kortársaihoz képest, mert sajnos a haladás elég stabil, viszont nagyon lassú. Eddig nekem kettőből kettő kiképző ezt javasolta, miután megismerték a kutyámat, szóval ezen nem fogok változtatni, hacsak ők nem mondanak mást.


A macskakergetés és a járda megint egy másik kérdéskör. Igen, ebben a helyzetben én is tiltással próbálkozom, de néha olyan váratlanul ér, hogy nem megy. De ne aggódjatok, csak biztonságos szituációban engedem el a kutyámat, nem lesz baja. Egyébként meg nem is tanácsot kértem ez ügyben, csak azt szerettem volna megtudni, hogy egy 11 hónapos kamasz kutyától, aki 4,5 hónapja van velem elvárható-e, hogy már tudja annyira uralnia az ösztöneit, hogy ilyenkor nem rohan el. Ennyi lett volna a kérdésem, de úgy tűnik túl bonyolultan fogalmaztam....

2020. júl. 6. 11:43
 19/24 anonim ***** válasza:

Te ismered ennek a blognak a szerzőjét? Én igen, és nem működnek a kutyái!

A formálás meg pont nem ez. Amit te írsz, az az elkapás. De nemcsoda, hogy nem tudod kézben tartani a kutyádat, ha azt sem tudod, mit csinálsz vele.


11 hónaposan nagyon nem jó ez a viselkedés! És 4 hónap alatt azért egy kamasz kutyát meg lehetne nevelni...

2020. júl. 6. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/24 A kérdező kommentje:
Nem ismerem, nem is innen néztem a módszert. De ok, elismerem, nem értek a kutyákhoz, és a trénerek is szarok. Ez van, én lezártam a témát.
2020. júl. 6. 18:51
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!