Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Kamasz kutya kérdés. Én...

Kamasz kutya kérdés. Én csinálom rosszul vagy ezek a dolgok normálisak az ő korában?

Figyelt kérdés

Már korábban is volt kutyám, de ő 8 évesen került hozzám, így nem igazán tudom mik a reális elvárások egy kölyökkel szemben. Ő egy 11 hónapos középuszkár fiú, 8 hónaposan lett ivartalanítva. Elvégeztünk egy alapfokú tanfolyamot, most elkezdtünk obedience-re járni, ősszel pedig megyünk középfokúra. Rengeteget foglalkozom vele, nagyon szeretném ha jó kutya lenne felnőtt korára. :) De van pár kétségbeejtő dolog amivel nehezen boldogulunk, és nem tudom hogy én csinálom e rosszul, vagy az elvárásaim túl magasak az ő korában.

Ha hirtelen szembetalálkozunk más kutyákkal, acsarog, morog, ugat a póráz végén, és minden áron oda akar rángatni. Ha mondjuk a parkban van elengedve, oda is rohan. Aztán ahogy összeszagoltak az adott blökivel, már minden rendben. Formálással próbálom erről leszoktatni, és már javul is a dolog. Korábban minden kutyánál ezt csinálta, most már inkább csak a nagyoknál ugat, a kicsikhez csak oda akar rohanni. Ha éppen dolgozunk, akkor rám figyel, nincs gond többnyire. Érzem, hogy jó úton haladunk ez ügyben, viszont már 3 hónapja küzdünk vele, és nagyon lassan halad a dolog, nem tudom ez normális-e.

A másik a macskakergetés.... Sétálunk, velem dolgozik a kutya, tök lelkes, de amint meglát egy macskát, mintha rakétával lőtték volna ki. Nem tudom meggátolni semmilyen módszerrel, hogy elszaladjon.

A járdaszabályt nagyon jól tudná, már olyanokat gyakorolunk, hogy dobálom le a labdáját, és nem megy utána. Vagy húzogatós játékkal direkt jól felstuffolom hogy ösztönállapotban legyen, ledobom az úttestre a játékot, akkor sem megy le. Viszont ha a túloldalon másik kutya vagy macska van, esetleg egy finom emberi ürülék amit ő kiszagolt, gondolkodás nélkül átrohan...

Én rontok el valamit ezekkel a dolgokkal, vagy teljesen normális, hogy 11 hónaposan még ilyen, a rengeteg tanulás ellenére is?



2020. júl. 5. 12:26
1 2 3
 21/24 anonim ***** válasza:
Persze megsértődni a legegyszerűbb. Ha nem működik a nevelés, azért kizárólag te vagy a felelős! Nem a kiképzők, nem a tenyésztő, nem a bloggerek. És ha nem működik valami, akkor változtatni kell, és nem a rossz metodikát erőltetni tovább. Nyilván ha te magad nem tudsz megváltozni, nem vagy képes következetesebb, tudatosabb gazda lenni, akkor sajnos az egész hiábavaló. De akkor sem mindenki mást kell szidni és hibáztatni, mint ahogy itt teszed most.
2020. júl. 6. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/24 anonim ***** válasza:
0%

Kérdező, lehet már nem is figyeled ezt a kérdést, de hátha még ide ide kacsintgatsz néha... :)


Előszöris, miért kell egyeseknek ilyen kioktató stílusban tanácsokat osztogatni?

Végülis ennek a platformnak nem szabadna ilyennek lennie, az esetek többségében segítségért jönnek ide az emberek, nem vágynak még pluszban kioktatásra...

Másodszor, a mi kutyánk kb 2 éves koráig szaladgált más kutyakhoz, tiltás ellenére.

Ehhez képest profi telerő juhász, akit bármikor visszatudok hivni a birkatol... A padkanal keres nélkül megáll, és leül. Kezjelekre teljesít parancsokat, távolról is. Aztán meglat egy kutyát, és mint egy kis hülye vágtat oda kiváncsiskodni. Egyszerűen a kutyák nem klónok, hogy mindegyiket elég lenyomni vagy tarkón vágni és ezzel minden elvan intezve...

Kérdező, szerintem nincs baj, néhány dologhoz rengeteg idő és türelem kell. Következetesség, odafigyelés. Megkell találni a legjobb módszert, amivel ha lassan is, de haladhattok. Mi is próbáltuk lenyomni, de annyira kis érzékeny a mi ebünk, hogy ezt túlságosan is zokon vette és félt tőlünk, kezdett már szorongani, pedig összesen 3x nyomtam le. Nálunk a mélyebb, megemelt, hirtelen tiltás vált be, és a kezem felemelése, fura de tényleg ez vált be. A mutató ujjam felemelem, és tudja hogy ez nemet jelent, régebben kellett hozzá durván mondanom hogy :NEM!!! és szépen lassan bevalt. Ha pedig elfutott a tiltás ellenére, akkor az vált be igazán hogy én utána mentem nem hívtam vissza, én mentem ő hozzá büntetni ami abból állt, hogy felé álltam és leszídtam mélyebb hangon.. : mit csináltál??? Szégyeld magad!! És aztán pedig par percig nem szóltam hozzá, csak setaltam tovább. Ő persze követett, szorosan mellettem jött. Pár perc elteltével pedig "megbocsájtok neked" feloldottam benne a feszültséget, simogatással. Ez bevalt nekünk.


Ő már elvegezte a középfokot egyébként, tényleg mindenben nagyon ügyes, most már nem szalad el a kutyakhoz se, csak engedély után. :)


Remélem valamennyire segítettem.

2020. júl. 13. 02:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/24 A kérdező kommentje:

Igen, ezt a kioktató stílust nagyon nem szeretem, nem is értem miért kell rögtön így kezdeni, ráadásul a kutya ismerete nélkül....

Nekem sem véletlenül mondták, hogy ne nyomogassam a földre, gondolhatod. Kétszer csináltam, a második alkalom után hetekbe telt rendezni a kapcsolatunkat, mert onnantól a legkisebb tiltás után is annyira elkezdett félni, hogy menekült előlem. De ha csak nagyon durván lekiabálom, attól is összeszarja magát, és utána látványosan bizalmatlanabb velem szemben. Vele egyszerűen nem lehet úgy keménykedni mint egy átlagos kutyával mert nagyon érzékeny. Ahány kutya, annyiféle. De a suliban ahova jártunk egyáltalán nem is tanították ezt a módszert, szerintük nem jó. Azt meg nehéz is elhinni amit itt írnak, hogy párszor lenyomod a kutyát és akkor már nem is rohan el többet.

Szerintem inkább haladunk tovább az eddigi úton, mert igaz hogy nagyon lassan megy, de folyamatosan fejlődik. És bízom benne, hogy ahogy a korral komolyodik, be fog érni ez a rengeteg munka és nagyon jó kutya lesz. :)

2020. júl. 14. 14:12
 24/24 anonim ***** válasza:

Tényleg csak annyi kell, hogy megtaláld a módszert ami bevál, ez egyébként baromi nehéz.

Ha úgy gondolod jó úton haladtok, akkor csináld tovább így. Az én kutyám is 2 éves korban komolyodott meg, vagyis inkább úgy érzem megfontoltabb lett, nem olyan féktelen mint régen. :D először meg úgy kezdtük, hogy rászóltam még mielőtt elfutott volna hogy NEM, ő hátranézett rám, aztán előre és elszaladt... :D

Szóval abszolúte kétségbe voltam esve én is.

Magán trénerhez jártunk, oviba, suliba, leginkább engem kellett megtanítani kutyát nevelni, mert ő okos volt csak tini, okos és csak kijátszott engem, én meg idegeskedhettem.

Most már ahhoz képest csoda kutya, de sok mindent kellett tenni ezért. Pl rajottunk hogy kell egy napirend, juhász kutya lévén ez nagyon jót tett neki, van munkaideje, meg szabadsága is. :D szereti nagyon a megszokott dolgokat, ugyan az uszkár nem munkakutya, viszont nagyon okos, neki is kellenek a kihívások, lehet nektek is jót tehet ha valamit dolgoztattok vele. Na most ezt nyilván nem úgy értem, hogy egész nap dolgozik a Kutya, lehetetlen elvárásokat támasztunk elé, de az én kutyam nagyon igényli hogy foglalkoztassam. Így reggeli séta után játszunk egy kicsit, osszepakoltatom vele egy kis tarolóba a játékait, aztán keresőset játszunk... Eldugok több jatekot is, ő pedig azt keresi. Ha megtalalta, elpakolja és jutit kap. Aztán nagy setanal futunk, tanulunk, agility, stb. Szieszta, délutáni séta laza séta egy kis engedelmességi gyakorlattal, utána én elmegyek dolgozni. Ha hazajottem megegyszer sétálunk, ez a szabad séta, már senki sincs lent szabadon teng leng :) este igényli nagyon a játékot, meg a bujást, akkor szoktam plusz feladatokat adni neki.. Pl hozd ide a papucsom, és ilyesmi. Ő az ilyeneket imádja. :D már minden targynak ismeri a nevét, amelyiknek megtanítom a nevét és el is bírja, azt ide is hozza. Neki ez az itthoni munkája, cipekedő kutya 😃 ha nem cipeltetek bele papucsokat meg jatekokat, meglehetősen hisztis lesz, és mivel kevésbé fárad el, ezért nehezebben is fogad szót. Ajánlom az otthoni lefarasztást is, ha a te kutyád is ennyi figyelmet igényel. :)

2020. júl. 15. 02:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!