Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Melyik kutya illene jobban az...

Melyik kutya illene jobban az életvitelemhez?

Figyelt kérdés

Szeretnék egy kutyát, a gyerekkori álmom a border collie volt, de minél több fajtát ismerek meg, annál inkább kezdek elveszni a kavalkádban. Egy csendes fajtát szeretnék, méretügyileg egy közepes vagy talán egy nagyobbacska testűt. Ő lenne az első saját kutyám, de volt egy dominánsabb golden retviever és egy labrador keverékünk, a goldinál már részt vettem a nevelésben, így azért tapasztalattal rendelkezem, viszont az új kutyusom mindenképp vinném kutyaoviba és iskolába is. Jelenleg családi házban élek, de a távoljövőben párommal költözünk külföldre. (3-5 év múlva) és várhatóan egy lakásba fogunk menni, oda pedig családi ház után semmiképp sem zárnék be bordert. Gyereket nem tervezünk.Igazából én nagyon kirándulós ember vagyok, mondhatni a párom is, munka után is lesétálok 3 órákat, tehát fitebb kutyára lenne szükségem akit lehet is tanítani. Ő vele szeretném kipróbálni az agilityt, és (talán) a dog dancinget is. (Mindkettőben teljesen laikus vagyok) Talán az hozzá tartozik, hogy amíg még itthon vagyunk, telente ritkábban járok kirándulni. Olvastam több helyen véleményeket, kérdeztem ismerősi körben, javasoltak nekem mudit(ami viszont nem tűnik csendes kutyának) vagy pedig lustább aussiet. Az előző kutyáimból a kannal jobban kijöttem, a szuka aranyos volt, de nekem kell az a sok kirándulás, tanítás és ez a pörgés nem volt meg a szukában. Így esetleg a nemét is oda írhatnátok, melyik lenne a jobb számomra, és persze számára.

Egy gonosz feltételem is van, lehetőleg "egy gazdás" legyen. Utáltam a labradorunkban hogy mindenkivel barátkozni akart, mindenkivel kedves volt, de lehet csak gyerekszemmel ilyen féltékeny voltam. Ha esetleg valamit kihagytam ami fontos feltétel lenne, írjatok, de igyekeztem mindent leírni. Köszönöm a segítséget!



2021. jan. 25. 23:57
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
61%

Nem tudom, hogy a border colliek mennyire viselik jól/rosszul a környezetváltozást. Most kertes házban laksz, oda menne eleinte a kutya és mondjuk 5 év múlva költöznétek ki, vagy mennyire távoli jövő lenne ez?

Megszokja, hogy X évig ott a kert, ahol tud mozogni, ha te esetleg nem érnél annyira rá, aztán 'puff egy lakásban találja magát', ahol ugyanezt nem teheti meg. Nem rosszból mondom, csak pl ismerősöm Németországba akart kiköltözni kisebb testű 6 éves kutyával, de 1 hónap elteltével a kutya olyan depressziós lett, nem tudta megszokni az új környezetét, hogy hazajöttek. Nyilván, van olyan kutya, amelyiknek meg se kottyan a költözés, csak ez is egy szempont lehet, sok mindentől is függ, pl hány éves, amikor kiköltöztök.

Az nagyon jó egyébként, ha ilyen terveid vannak ezzel a fajtával, mert igénylik nagyon a mozgást. Akárhány aguility showt láttam, szinte vigyorogtak a border colliek annyira élvezték csinálni :)

2021. jan. 26. 00:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Igazából tényleg távoli jövő, csak néhányszor beszéltünk róla. Semmiképp nem megyünk ki felelőtlenül, nekem már meg van a felsőfokúm, párom nem olyan rég kezdte a nyelvet, tehát a végén lehet csak egy kaland lesz belőle :D Ne ítéljetek, nyílván mérlegelni fogunk.
2021. jan. 26. 00:19
 3/12 anonim ***** válasza:
54%

Eszembe se jutott ítélkezni, csak írtam, hogy ilyen is van, ez is egy szempont :)


Nekem agár/amstaff keverék kutyám van, na ő tipikusan egy gazdás, senkihez nem megy oda (hál'istennek), nem barátkozik se másik kutyával, emberrel meg főleg nem, bárki ismeretlen közelít felém (26L), főleg, ha férfi, rögtön egy lépéssel elém áll, és finom morgással jelzi, hogy ő ott van és véd.


Sok sikert egyébként a terveitekhez, drukkolok, hogy összejöjjön :)

2021. jan. 26. 00:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
5%

A border a kirandulasok nal szabadon futkoraszast ertekeli meg a setaidnal is. Igazabol o a napi szabadon futkarozast igenyelne. Szoval ot sokat kene szabadon engedned.


A te elkepzeleseidhez szerintem nem jo a border,mert az o mozgasigenye messze tulhaladja amit te nyujtani akarsz. (Szerintem.)


Neked egy nagy lustabb masztiff valo esetleg. Nem bratyiznak vele. Elsetalgat komotosan. Kirandulgat. Keveset futkos lassu tempoban. Kb 3-5 km futas az o tavja futotempoban. Vagy lassu tempoban tovabb. Viszont vele kb 3-4 oras turakra mennek kb.

A lakasban nagyszeruen fekszik mindenhol,mint egy szonyeg. 15 fok alatt nem tartanam a kertben semmikepp. Talan o meg kevesebb mozgast igenyel. De o viszont nem eleg kecses egy dogdancinghez.


A kirandulasra nem irtad,h 12 -16 oras folyamatos hegymenetet kepzeljunk el vagy a kozeli hegyen 1-2 ora alatti setat.


Ajanlottam volna meg bernathegyit,de o bratyizos.


Szerintem vmilyen orzovedot keress. A testalkatot kell jol belonod,h a mozgasmennyiseg eleg legyen neki,de ne tul sok legyen. Szerintem meg egy roti testalkatahoz lennenek valok a kirandulasok,setak. O fut a sajat lassabb tempojaban. De o is megorul,ha nem futhat szabadon. O kb a labrador testalkata nagyjabol.

Viszont o se igazan kecses egy dogdancinghez szerintem. A fajtakluboknal erdeklodj meg szerintem az altalad felsoroltakat melyik tudna teljesiteni. Elvileg ott tudjak,h a toluk kikerult kutyak milyen versenyeken szoktak teljesiteni.

Az agilitit viszont egyertelmuen a border teljesiti jol meg a malinois tipikusan. De van kisebb testu vekonyabb lany amstaff is boven,akik jo eredmenyeket ernek el agilityn.


Szerintem menj el kutya nelkul tobb agility versenyre es nezd meg ,milyen fajtak szerepelnek. Ugyanigy dogdancingre is.

Sot itt is feltehetnel kerdest,h milyen fajta nemu es eletkoru kutyaval kirandulaz. Mennyi km es milyen a domborzat. Ugyanigy a dogdancing es agility.



Kirandulos tarsasagoknal is erdeklodj facebookon,h milyen turakra milyen fajtakat visznek. Meg azert ez megszokas kerdese is. A kutya alkalmazkodik is vmennyire az igenybevetelhez a hatarain belul.


Egy baratnom mondta,hogy a kanok 2x olyan nehez /suru csontozatuak es joval luatabbak a szukaknal. A szuka mozgekonyabb egy kannal nagy atlagban. Ezt amstaffokra mondta.

2021. jan. 26. 03:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
96%
#4 ne osztd már az észt minden kérdés alatt mert látszik hogy nincs. Falra mászok már tőled hogy szerinted minden kutya csak futni akar és a világon semmi mással nem lehet lemozgatni. Egy bordert az agility vagy a dog dancing sokkal jobban lefáraszt mintha fut 10km-ert, mert neki inkább az agyát kell fárasztani, amire egy kis futkosás alkalmatlan. Ne a klaviatúrát koptasd hanem tanulj a kutyákról, mert ide látom, hogy halvány fingod nincs.
2021. jan. 26. 07:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
78%

A 4-est tényleg hagyd figyelmen kívül, szerintem kutyát is csak képről látott életében.

Nekem egyébként amíg nem írtad az agilityt és dog dancinget, addig a whippet jutott eszembe. Vagy barmeilyen agár. És van olyan Magyarországon, aki szárral dög dancingezik, de nyilván több időt kell rászánni a tanítására, mint egy terelő kutyánál. Az agility megint kérdéses, de lehet van olyan tenyésztő, aki nem csak coursingezik a kutyáival, ennek a helyedben jobban utánanéznék.


A border egyébként alapvetően egy nem rossz választás, az aussie, esetleg kelpie szintén jó döntések lehetnek. Nyilván ne egy munkakennel legerősebb jellemű kutyáját vedd meg, de a tenyésztő úgyis segít majd.


Kríz Orsi csatornáját nézd meg esetleg, neki pont aussiejai és borderei vannak, van fajtabemutatós videója is, ha jól emlékszem. Plusz dog dancingezik a kutyáival. (Tudom, nálad nem ez a fő vonal, de mondhat olyanokat, amik neked is érdekesek lehetnek)

2021. jan. 26. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Ismerem Kriz Orsit! Láttam jópár videóját, de majd jobban bele fogom vetni magam.
2021. jan. 26. 08:57
 8/12 anonim ***** válasza:
75%
Én is whippetre gondoltam. A mudi sok minden, csak nem csendes, de ezt leszámítva ő is megfelelő lehetne. A border collie nem egygazdás fajta, a mudi igen. Ha mégsem zavar, hogy idegenekkel is barátságos, akkor bull típusú fajták is szóba jöhetnek. Pl staffordshire bullterrier, amstaff.
2021. jan. 26. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
0%
2021. jan. 26. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
79%

Nekem borderem van, eleinte ő is ment mindenkihez, de ahogy idősödött, inkább már csak eltűri az idegenek közeledését és azt értékeli, ha én foglalkozom vele. Gyerekként kaptam, jön velem mindenhova és soha sincs problémája a környezetváltozással, a lényeg csak, hogy velem lehessen.

Egy almon belül nagyon sok különbség lehet a kölykök jellemében, -ez minden fajtára vonatkozik- mondd el a tenyésztőnek, hogy mit várnál el a kutyától és mit tudnál biztosítani neki és ő majd tudni fogja, hogy melyik kölyök a megfelelő választás(ha lesz az alomban olyan).

Ettől függetlenül én is inkább az aussiet ajánlom vagy egy show vonalú tevrueren vagy groendael is jó lehet.


A szukák nem törvényszerűen lusták, az enyém pl nagyon pörgős, pattogós. A kanok hajlamosabbak egymás közt rivalizálni, max ennyi a két nem közötti különbség.

2021. jan. 26. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!