Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Csak tenyésztőtől szabad...

Csak tenyésztőtől szabad (ajánlott) kutyát venni?

Figyelt kérdés

Sziasztok. Kérlek ne harapjátok le a fejem, kezdő kutyások vagyunk (vagyis majd csak leszünk) és pár napja masszívabban ráfeküdtünk a témára. Már van 1-2 kutyus fajta, akikkel szimpatizálunk (uszkár, havanese), de kissé elveszettnek érezzük magunkat a sok információk között.

Sok helyen olvasom, hogy csak tenyésztőtől vegyünk törzskönyves kutyát. Néhány oldalon, fb csoportban viszont belefutottunk olyan hirdetésekbe, hogy ugyan nem törzskönyvezett a kutyus, de "fajtatiszták" (tudom, ha nincs törzskönyv, akkor hivatalosan keverékek), mindkét szülő ugyanabba a fajba tartozik, akik helyszínen megtekinthetőek, a kicsik féregtelenítve, oltással, chippel rendelkeznek, számlával adnák el őket. Most akkor ők is szaporítók, nem szabad tőlük kutyát venni vagy hogy van ez?

Köszi előre is, aki segít. :)



2023. okt. 2. 00:09
1 2 3 4 5 6
 11/59 anonim ***** válasza:
78%
Hiába ad számlát és hiába van meg a korának megfelelő oltása a "normális szaporítótól" vett kutyának, akkor is hiányoznak az egészségügyi szűrései, ami növeli a genetikai betegségek kockázatát. Ezek a betegségek lehet, hogy később, csak néhány éves korban jönnek elő, ezért kell ezzel vigyázni.
2023. okt. 2. 05:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/59 NTBS ***** válasza:
70%
Nem. Hozhatod menhelyről vagy akár magánháztól is.
2023. okt. 2. 06:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/59 anonim ***** válasza:
78%
Vásárolni kizárólag tenyésztőtől, törzskönyvvel, szerződéssel, vagy a másik etikus az örökbe fogadás gyepiről, menhelyről vagy fajtamentéstől.
2023. okt. 2. 06:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/59 anonim ***** válasza:
68%

Szaporítótól nem szabad kutyát venni. Már csak azért sem, mert rossz körülmények között tartják a kutyákat, nem törődnek az egészségükkel, a szukákat konkrétan kizsigerelik a sok elléssel. Szóval itt nem csak arról van szó, hogy nem fajtatiszta vagy hogy milyen betegségeket hordozhat magában a kutya, hanem arról, hogy ilyen undorító embereket nem szabad támogatni. Nem tartják jól a kutyáikat. Van egy fajtamentő szervezet, ahonnan én is már fogadtam örökbe, és ők azok, akiket viszonylag eléggé jól követek azóta is a közösségi oldalakon, és látom, hogy annyi kutyát mentenek szaporító telepről. Sok kutya közülük szívférges, kezeletlen daganatos, ápolatlanok, rossz ránézni szegény kutyusokra. Olyan embereket, akik így tartják a kutyákat, nem szabad támogatni, mert az csak ösztönzi őket, hogy érdemes tovább csinálni, mert van bevétel.


Szerintem ha az ember ténylegesen ragaszkodik ehhez a fajtatiszta dologhoz, akkor mindenképp törzskönyves kutyát vegyen rendes tenyésztőtől. Viszont ha ezt nem szeretné, vagy nem ragaszkodik a törzskönyvhöz, hanem jó egy keverék kutyus, esetleg egy fajtajellegű keverék, akkor menhelyről vagy fajtamentésről hozz kutyust. Illetve én avval sem látok nagy problémát, ha pl. egy ismerős felelőtlen volt és a kutyájának lett kölyke, és a kölyköket megpróbálja jó helyre örökbeadni, és te egy ilyentől fogadsz örökbe. Szóval ha olyan embertől fogadsz örökbe, aki nem szaporít, csak felelőtlenség miatt lefialt a kutya, azt sem látom akkora problémának, hiszen nem a szaporítás volt a cél, nem a pénzszerzés, hanem a felelőtlenség miatt megtörtént, és nyilván azoknak a kutyusoknak is kell gazdi.


Amúgy aki azt írja, hogy fajtatiszta a kutya, de nincs törzskönyv, az úgy szinte holtbiztos, hogy szaporító. Kerüld az ilyeneket. Nincs baj azokkal a kutyákkal, akik nem fajtatiszták, de a szaporítókat nem szabad támogatni.

2023. okt. 2. 07:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/59 anonim ***** válasza:
85%

#14-es vagyok.


Amúgy a tenyésztőknek van rendes kennelneve, szóval nem szimplán a "x Józsi" árulja, szóval ha sehol sincs semmi kennelnév, az is gyanús. Facebookon van rengeteg csoport, uszkár, havanese kutyákra "specializált" csoportok. Szerintem nyugodtan lehet ott posztolni és megkérdezni az embereket, hogy ők melyik tenyésztőt ajánlják. Szerintem az egy jó kiindulási pont lehet.

2023. okt. 2. 07:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/59 anonim ***** válasza:
100%
Semmire nincs igazán garancia. Mi a második vizslánkat olyan tenyésztőtől vettük, aki egyben a szakosztály tisztségviselője is volt. Nekem személy szerint nagyon visszatetsző volt, amikor megláttuk a rohangáló 8-10 kutyát, amik közül csak az egyiket volt hajlandó eladni a "tenyésztő". Ráadásul volt egy vánszorgó, nyomorék kutya is, amelyikre azt mondták, hogy közúti balesetet szenvedett, de ők megkönyörültek rajta és életben tartották. A megvett kutyáról pár év után kiderült, hogy epilepsziás.....
2023. okt. 2. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/59 anonim ***** válasza:
73%
#8 Akkor gondolj bele még egyszer. Csinál egyetlen almot. Lejön mondjuk öt kölyök. Abból mondjuk 3 szuka. A 3 szuka minden tulajdonosa megint csinál egy-egy almot. Semmi követése a vérvonalaknak, semmi genetikai ismeret, csak legyen egy alom. Mi ez, ha nem szaporítás?
2023. okt. 2. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/59 anonim ***** válasza:
81%

A családban "összerakott" 2 szép uszkár felmenői nem voltak szűrve generációkon át különféle betegségekre, és nem úgy voltak kiválasztva a szülők, hogy minimalizálják a beltenyészet és különféle betegségek kialakulásának kockázatát. Ezerszer le volt már írva itt is, máshol is: nem feltétlenül az adott alom oltását és etetését fizeted meg a többszázezer forintos árral, hanem azt, hogy a kutyusok szülei és nagyszülei és dédszülei stb. generációkon keresztül tudatosan lettek tenyésztve, tartva, nevelve stb.


Ha szerencséd van nem lesz semmi extra probléma a kutyussal eü szempontból hosszú távon, és nem az a háttérsztori, amit az 5-ös ír, de ehhez szerencse kell. Ha nincs szerencséd... olvasgasd a rovat többi kérdéseit!


Tenyésztő vagy menhely/fajtamentés. :)

2023. okt. 2. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/59 anonim ***** válasza:
74%
#10 Ez nagyon szűk látókörű hozzáállás. Igen, vannak ilyen fajták. Meg van egy csomó fajta, amivel nem ez történik. Talán ha az idióta egyszeri kutyatartó nem kizárólag ezekre a divatfajtákra menne, nem történt volna ez velük.
2023. okt. 2. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/59 anonim ***** válasza:
7%

Nekem nem fontos tudnom, ki volt a macskám dédanyja, viccelsz, a sajátomat sem tudom. Genetikai öröklődésre meg az elején lehet szűrni, ezért nem értem miért lenne nagyobb eséllyel az én macskám almában genetikai gond, mint egy tenyésztőjében, ha mindketten ugyanúgy megnézetjük dokival.


Első ellésnél amúgy sem 5 kölyök szokott születni(99%ban), plusz ha mind nőstény, nem biztos, akár egy is lehoz almot.


A tenyésztésnek ugyanaz a jelentősége, mint a nemesítésnek, nekik(fajtastandart) megfelelő külső-belső tulajdonságokat akarnak tovább vinni és feltűnőbbé tenni. Mint egy almával, a legtöbb embert nem érdekli, hogy pink lady, bőven jó nekik az idared, sőt, van aki kifejezetten olyanra vágyik. Egyébként macskából majdnem annyi van, mint szülőképes emberből itt mon, teljesen jó, ha random állattal kerül össze, a 2 tesója tudom kinél van, a szülei már kiöregedtek, semmi baja nem lesz, ha véletlen egy kuzinjával kerül össze, de erre is milyen rohadt kicsi már az esély. Szerintem nevetséges ez a felhajtás, a szűrés nem, de hogy jelentőséget akarsz tulajdonítani annak ki volt a dédapja.. a sajátoddal meg a párodéval képben vagy? A tenyésztő csak azért felel, hogx az állatai megfelelően nézzenek ki, minél jobban hozzák a kellő jegyeket, erre kellenek neki a felmenők, mert 4 generációnyi bojtos fül után is szinte biztos a bojtos fül. Nekem ilyesmi nem kell, a maincoonokat is tönkrevágják így, akkora álluk van, hogy borzalom, de kell nekik az oroszlános fej, mert azt tartják szépnek. Én nem tartom szépnek.

2023. okt. 2. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!