Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Csak tenyésztőtől szabad...

Csak tenyésztőtől szabad (ajánlott) kutyát venni?

Figyelt kérdés

Sziasztok. Kérlek ne harapjátok le a fejem, kezdő kutyások vagyunk (vagyis majd csak leszünk) és pár napja masszívabban ráfeküdtünk a témára. Már van 1-2 kutyus fajta, akikkel szimpatizálunk (uszkár, havanese), de kissé elveszettnek érezzük magunkat a sok információk között.

Sok helyen olvasom, hogy csak tenyésztőtől vegyünk törzskönyves kutyát. Néhány oldalon, fb csoportban viszont belefutottunk olyan hirdetésekbe, hogy ugyan nem törzskönyvezett a kutyus, de "fajtatiszták" (tudom, ha nincs törzskönyv, akkor hivatalosan keverékek), mindkét szülő ugyanabba a fajba tartozik, akik helyszínen megtekinthetőek, a kicsik féregtelenítve, oltással, chippel rendelkeznek, számlával adnák el őket. Most akkor ők is szaporítók, nem szabad tőlük kutyát venni vagy hogy van ez?

Köszi előre is, aki segít. :)



2023. okt. 2. 00:09
1 2 3 4 5 6
 41/59 anonim ***** válasza:
78%

Ne a kutya vételárán aggódj, hanem inkább azon, hogy egy patella műtét nem nagyon áll már meg 200 ezer forint alatt.


Nézz utána, hogy a kiszemelt fajtáknak milyen öröklődő betegségei lehetnek, és az alapján válassz, hogy a tenyésztő fel tud-e mutatni szűrési eredményeket a szülők részéről. Ezzel már egy óriási rizikófaktort csökkentesz.

2023. okt. 2. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 42/59 anonim ***** válasza:
79%
Tenyésztőnél érdemes megnézni a kiállítási eredményeket. Az, aki sokat hordja különböző kiállításokra a kutyáit, az nem fél őket megmutatni, nem fél attól, hogy leellenőrzik a kutyái eredetét. Ez első körben lehet egy szűrő a tenyésztő és a "törzskönyves szaporító" között.
2023. okt. 2. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 43/59 anonim ***** válasza:
26%

Kiállítás ma már pofára megy, semmit nem jelent egy halom cím.

Érdekkörök rendezvénye lett, de ha már mindenáron kiállítás, akkor speciálokat érdemes nézni.

2023. okt. 2. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 44/59 anonim ***** válasza:
21%
#43 Nem ez a lényeg, hanem az, hogy egyáltalán a tenyésztő elviszi-e kiállításokra a kutyáit. Egy törzskönyves szaporító nem fog sem pénzt, sem energiát beleölni a kiállításokban való részvételbe, a normális tenyésztő viszont nem fél nyilvánosan megmérettetni a kutyáit, mert nincs semmi takargatnivalója.
2023. okt. 3. 05:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 45/59 anonim ***** válasza:
72%

Pont hogy de, el fogja vinni, mert kell neki is a marketing, mert nem a kutyák minőségéből él (jó bornak nem kell cégér ugye) hanem a címek halmából, marketingből, hisz szentül meg van győződve róla, hogy teljesen rendben vannak a kutyái, mert egy valag vegyjellel rendelkeznek és semmi kivetnivaló nincs abban, amit és ahogyan csinál.


Nekem az a tapasztalatom, hogy minél több cím, nem egyenlő minőséggel, hanem pont fordítva, tisztelet a kivételnek.

2023. okt. 3. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 46/59 anonim ***** válasza:
100%
Vannak papíros szaporítók is, és bukott már le sok címmel rendelkező "mestertenyésztő" szaporítóteleppel. Ez nem jelenti azt, hogy minden tenyésztőt egy kalap alá kell venni vagy hogy a törzskönyv nélkül árult kutyák mind jó helyről vannak. Sajnos nem olyan egyszerű a helyzet. De alapos utánajárással azért ki lehet szűrni a problémás helyeket, ahonnan inkább nem kell kutya. Az is igaz, hogy vannak fajták, amiket a helytelen tenyésztési irány rontott el, ez ellen összefogással lehetne tenni, bevonva a fajtagondozó egyesületeket is, meg mindenkit, akinek van ráhatása az elfogadott standard meghatározására. Azért még nem olyan régóta van a világban célzott tenyésztés, hogy ezek megkövült szabályok legyenek, sokkal régebben élnek a kutyák az emberekkel, mint hogy a hivatalos fajtatenyésztés elindult. Szerencsére a nyomott orrú fajtáknál elindult valami változás több országban. Ugyanakkor a gazdik igényein sem ártana formálni, mert például pont a nyomott orrú fajtákkal ezt elégítették ki, és bele kellene verni a fejekbe, hogy ez nem cuki az állat szempontjából, hanem rossz nekik.
2023. okt. 3. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 47/59 anonim ***** válasza:
21%
# 40 Én is ugyanazt írtam, amit Te. A törzsköny nélkül kínált kutya akkor is szaporítás, ha tenyésztő kínálja. Mégis lepontozták a válaszomat, nem értem, hogy miért.
2023. okt. 3. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 48/59 anonim ***** válasza:
77%
Ha egy "tenyésztő" törzskönyv nélkül kínál kutyát, akkor ő nem tenyésztő, hanem papíros szaporító.
2023. okt. 3. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 49/59 A kérdező kommentje:

Srácok, ha még valaki olvassa a kérdést:

[link]

Esetleg tök véletlenül nincs valakinek tapasztalata, infója a Botondmenti kennel kapcsolatban? Van fb oldaluk, ott gazdis képeket nem találtam korábbi almokról (mint ahogy javasolta az egyik válaszoló, h ezt csekkoljuk), de elég sok kiállításon részt vesznek, ahogy láttam. Vélemény?


Illetve másik. Párom egyik munkatársa mondta, hogy ők anno ebadta.hu-n vettek kutyát, amiről én azt olvastam h ott főleg szaporítók vannak, talán ki lehet fogni tenyésztőt is, de az ritka. Na viszont nekik elvileg onnan van törzskönyvezett kutyájuk (4-5 évvel ezelőtt vették), akinek semmi baj, minden rendben (egyelrőre) a kutyussal és most láttam egy hirdetést, ahol azt írják törzskönyvezett, szűrt szülőktől vannak a kiskutyák, féregtelenítve, oltás, chip, stb.:

[link]

De mégis "csak" 80 ezer Ft...? Nekem ez gyanús, szerintetek?

Nagyon köszi, ha valaki segít. :)

2023. okt. 3. 19:18
 50/59 anonim ***** válasza:
94%
Az ebadta is olyan, mint a jófogás.
2023. okt. 3. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!