Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Egy fajta miért lenne intelige...

Egy fajta miért lenne inteligensebb, mint a többi?

Figyelt kérdés

Van ez a lista a 10 leginteligensebb fajta.

Ez mennyire hihető? A border colliet nyílvánitották ki a leginteligensebb fajtának.

De, mégis miért lenne okosabb, mint egy argentin dog?

Azért, mert többet fáradoztak a fajta okosságán?

Vagy mégis mitől lenne egy fajta okosabb egy másiknál?


Nem lehet, hogy az a pár száz, vagy hány kutya, amit vizsgáltak tesztekkel, azok igen jó kennelből kerültek ki, ahol foglalkozott velük már kölyök korban a tenyésztő?

Most ha veszek egy szaporítótól egy border colliet, akkor az majd okosabb lesz, mint egy jó tenyésztőtől egy argentin dog, ami kerül mondjuk 200 ezerbe?


2011. okt. 21. 16:03
1 2 3
 11/26 Akiteki ***** válasza:
54%

És mindenki másnak van, csak a te kutyádnak nincs hátránya.

Hülye csukcs meg hiába tenyésztett többszáz évig, hogy legyen egy vezérkutyája, jött egy amerikai film és hipphopp máris jobb szánhúzó lett a hangos border collie mindenkinél. Erről ennyit.

2011. okt. 21. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/26 anonim ***** válasza:
Nem szoktam filmeket nézni és utálom a border collie-t (attól függetlenül, hogy tudom a kutya nem tehet róla) - nem az az egyetlen kis terelő kutya- te meg tanulj meg olvasni mert ezt is írtam az előbb meg a kutyám hátrányait is (szánhúzás, őrző-védő stb). Bár más szempontból tényleg nincs hátránya. Ugyanis én megnéztem az igényeim és csak utána válaszottam. Sok mindent nem lehet vele csinálni, de azokra én nem is vágytam soha. Így nem zavar. És nem kell ide kérdéseket kiírogatnom, hogy a vizslám meg fog-e védeni, vagy hogy a kaum mennyire lesz jó óvónéni.
2011. okt. 21. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/26 anonim ***** válasza:
67%
Ezeket a teszteket nem egy-egy alanyon végezték, így nem lehet azt állítani hogy a bordernek csak "szerencséje volt". Az hogy akadnak olyan kutyák amelyek nagyban meghazudtolják ezeket a teszteket valószínűleg annak köszönhető hogy nem csak fajták, hanem egyedek is vannak. Nem minden kutya egyforma fajtán belül sem, ezek a tesztek inkább a többségre igazak. Valószínű hogy van olyan border ami kevésbé okos mint pl. egy afgán agár, de ennek kicsi az esélye.
2011. okt. 22. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/26 Akiteki ***** válasza:
53%

Mindegy hány alanyon végezték, egy bizonyos mérce szerint.

Nem matekpéldákat kellett megoldani vagy iq tesztet kitölteni, hanem jó eséllyel apportírozni vagy eldugott tárgyakat megtalálni.

Attól, mert valamelyik fajtának nem ez a lételeme, még nem biztos, hogy butább a többinél. Abban sem vagyok biztos, hogy azért mert előszeretettel kiáltják ki az afgán agarakat butának, tényleg agyalágyult hülyék lennének. Lehet, hogy az afgános gazdiknak egészen más a véleménye.

Személyes megítélésem szerint a pásztorkutyám cseppet sem okosabb a huskyknál vagy az agaraknál, mivel folyton tőlem várja, hogy megmondjam mit kell csinálnia. A többinek legalább van önálló ötlete.

Ezért nem szeretem az ilyen teszteket.

2011. okt. 22. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/26 anonim ***** válasza:
81%

Aha, de közben te is ugyanúgy "lenézed" őket visszafelé. Ezt általában az irigy, elkeseredett gazdik szokták akik nem bírnak a saját kutyájukkal, ezért a másikat sajnálják hangosan, hogy "jaj szolgalelkű, levegőt sem vesz engedély nélkül, de gáz". Én minden nap ezt hallgatom, mert pásztorkutyáim vannak. Naja, aztán a többi mit ér a nagy önállóságával? Elüti az első autó mert épp nincs kedve visszajönni (szemem előtt történt miután a gazdi kifejtette a szolgalelkűséget) míg az enyémek boldogan és nagy szabadságban élhetnek addig, hisz tudom, hogy "szolgalelkűek" és megvárják hogy megmondjam mit csináljanak. Téged viszont nem olyannak ismertelek a válaszaid alapján ezért ez most csalódás.

Szerintem igenis az intelligencia fontos része, ha egy kutya képes és AKAR együttműködni, fejlődni, tenni. Szép dolog az önállóság meg a gondolkozás és a régi tulajdonságok csakhogy a világ FEJLŐDIK és aki nem tud ALKALMAZKODNI, az nem juthat sokra. Mire megy vele? Ki tudja nyitni az ajtót magától, nagy kunszt! Csakhogy ma már az ember nélkül nem nagyon lehet túlélni, ahhoz pedig együttműködni kell és nem önállóskodni. Hiába őrizte meg szépen egy-két fajta a régi jó tulajdonságait amik akkor bizonyára hasznosak voltak, ha már semmire sem jók sőt még veszélyesek is a kutyára. Nem azt mondom, hogy mindent el kell dobni ami régen volt, de sok más fajta is van akinek ma már szinte felesleges tulajdonságai vannak, de ezek megőrzése mellett alkalmazkodni is képesek és ezzel sokkal többre mennek. Szerintem igenis az intelligencia része ezt felismerni. És még csak "szolgalelkűnek" sem kell lenni ha már téged az annyira zavar, hisz rengeteg domináns és magabiztos munkakutya (roti, dobi, német juhász stb) van akik mégis lesik a feladatokat.

2011. okt. 22. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/26 Akiteki ***** válasza:
100%

Elég nagy tévedésben vagy. Nálunk a huskyk is normálisan tudnak közlekedni, akár póráz nélkül is jönnek velem. Más kérdés, hogy én semmilyen kutyát nem vinnék forgalmas helyre póráz nélkül.

Az önálló gondolkodásról hagy meséljem el az oktatónk példabeszédét. Neki van németjuhásza és huskyja is.

"Ha azt mondod a németjuhásznak, hogy ugorj a kútba, akkor annyit kérdez, hogy melyik oldalról. Ha a huskynak mondod, ő visszaszól, hogy mutasd meg hogy kell, majd utána én is megcsinálom."

Ezt próbálom - úgy látszik sikertelenül - elmagyarázni, hogy attól hogy egy kutya fenntartás nélkül engedelmes, még nem okosabb, mint a másik. Csak más a jelleme. De ez nem butaság.

2011. okt. 22. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/26 anonim ***** válasza:

Nem volt forgalmas, mucsa földút volt. De mindegy, nem ez a lényeg.

Én továbbra is azt gondolom, hogy bizonyos szempontból okosabb az aki belátja hogy alkalmazkodni kell mert ebben a világban a gazdája (tegyük fel hogy egy épeszű emberről van szó) sokkal jobban kiismeri magát. Lehet hogy a másik típusú kutya nagyobb zseni de mit ér vele egyedül?

2011. okt. 22. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/26 anonim ***** válasza:
100%

Bocsi, hogy beleszólok itt a szolgalelkű-nem szolgalelkű vitába, de nehogy szétszedjétek egymást csak azért, mert más elképzeléseitek és ízlésetek van kutya téren. Vannak olyanok, akik elvárják egy kutyától, hogy csüngjön a gazdi szavain és bármit megtegyen neki, más viszont azokat részesíti előnyben, akikkel nem olyan könnyű, akik kihívást jelentenek. Ennyi. Lehet utálni a bordert, vagy a huskyt, de el kell imerni, hogy mind2 fajtának megvan a maga varázsa, szépsége. Embere válogatja, hogy melyikhez húz a szíve.


Hogy a kérdésre válaszoljak: Én azt láttam az Animal Planeten - ott is volt 1 ilyen intelligens-kutyák műsor - hogy a tanulékonyság alapján alakították ki a ranglistát. Tehát hogy pl a bordernek 3x kell bemutatni a feladatot és már tudja, a pudlinak viszont már 5x és így tovább. De sztem ez hülyeség, mert lehet hogy egy németjuhász 10edszerre tanulja meg az adott parancsot, de sztem az egyik legmultifunkciósabb fajta mert szinte mindenre lehet használni: vakvezetés, drogkeresés, őrzővédő, pásztorkutya, aggility - oké ebben a border a nyerő - dog dancing, stb. szval szinte mindenre jó. Egy pudli mikor fog neked drogot keresni?(Oké ezek viszont vadászkutyák, ott a pont)

Uh nekem ez az egész nem igazán jön be, meg sztem nagyon egyedfüggő is.

2011. okt. 27. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/26 anonim ***** válasza:
100%

Off


Van Husk-n és borderem is, úgyhogy én nyertem :)


A különbség: a husky rájön hogy kell kinyitni az ajtót, és a border rögtön megtanulja tőle. A bordernek háromszor mondom el az új parancsot, a huskynak harmincszor. Mind a kettő találékony, értelmes. A border a nyakamba lóg, a husky jól elvan nélkülem. A border összetereli a csirkét, a husky levadássza. Ha télen szánt kellene húzni, vagy bármire vadászni akkor a huskyt vinném, ha egy birkanyájat terelni akkor a bordert. Ég és fold a két fajta, de egyik sem jobb.


A tesztet úgy csinálták, hogy trükköket tanítottak, és feladatokat oldottak meg. Ezen a ponton nem meglepő, hogy border nyert. Ha az lett volna a teszt, hogy kirakják a vadonba és ki éli túl akkor merőben más lesz az eredmény. De nem értem hogy miért lenne egy 200 ezres argentin dog okosabb egy szaporítós bordernél. Szerintem nem lesz az. A border (akár milyen selejtnek is nyilvánítják) azt fogja lesni, hogy mit mondasz, és egy vadidegennek is osztogatni fogja a pacsikat. Az argentin dog meg szigorú neveléssel eredményeket fog elérni, és a gazdái utasítását követi. De nem ezért akarsz argentin dogot???? Akkor meg mit érdekel téged, hogy mondjuk egy ausztrál pásztor jobban agilityzik, vagy egy orosz agár gyorsabban fut. Azért jobb egy fajta mert van benne valami plusz. Szerintem.

2011. okt. 28. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/26 anonim ***** válasza:
Pontosan, és kinek van arra szüksége hogy kutyája megéljen a vadonban? 2011 van. Arra viszont még talán lehet valakinek szüksége hogy összetereljék a nyájat. Vagy inkább e tulajdonság "mellékhatásaira".
2011. okt. 28. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!