Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Póráz nélküli séta?

Póráz nélküli séta?

Figyelt kérdés

A kutyusom szeretném póráz nélkül sétáltatni. Csak annyi a probléma hogy szinte a vérében van a csavargás. Póráz mellett szépen jön csak szeretnék vele labdázni is de félek hogy elszökik. Olyan mint a villám és falunk lakunk tele van minden kukoricával és nagyon szeret benne rohangálni, de félek hogy elmenne.

Viszont mikor haza hoztuk (biciklivel voltunk) igaz hogy a kukoricában ment de hívtam és jött velünk nem hagyott el minket.

Mégis most valahogy félek elengedni nagyon hozzám nőtt már nem szeretném véletlenül sem elveszíteni.

Hogyan mennyek biztosra a behívásánál?

Hogyan kezdjem tanítani?

Az úgy nem lenne jó hogy ha elengedem és elmenne messzebbre akkor vinnék egy sípoló játékot és ha megnyomom visszajönne (mindig jön ha hallja hogy valami sípol), meg dicsérném és megjutalmaznám?

Vagy klikkerrel tanulja meg?

Ha van valami jobb módszer ami hatásos kérlek írjátok le!


2012. aug. 6. 18:04
1 2 3 4 5
 11/44 anonim ***** válasza:
Köszönöm, ez jól esik :)) Sok sikert! :)
2012. aug. 6. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/44 anonim ***** válasza:
68%
Én is csak azt tudom mondani, amit akumi. Nagyon jó dolgokat szokott írni ő is, legtöbbször neki van igaza. A hosszú póráz a legjobb, azzal még mindig nagyobb mozgástere van, minthogy elkóboroljon.
2012. aug. 6. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/44 anonim ***** válasza:
68%

20.09

Miért is csak akkor működne a kutya, ha rajta van a hosszúpóráz ?

A szabadonkövetést sem póráz nélkül kezdik el tanítani. Akkor, amelyik kutyán valaha volt póráz, az nem fog szabadonkövetni, ha nincs rajta?

Jutalomfalatos , labdás tanításnál a kutya sosem fog dolgozni nélkülük, ha nem kapja azonnal?

Csak rögzítve lesz a kutyában, a gazda keze nagyon is hosszú. Megfelelő idő kivárása után a rögzített élmény működni fog.

2012. aug. 6. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/44 A kérdező kommentje:

köszönöm a válaszokat!!!

Remélem sikerül.

2012. aug. 6. 21:31
 15/44 anonim ***** válasza:
50%
Szerezz be egy bicajos kesztyűt. Hasznos dolog a tenyér és az ujjak tövének védelmében. A póráz sose legyen rátekerve a kezedre.Abban a pillanatban, amikor elfogy a póráz,kimondod--hozzám.
2012. aug. 6. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/44 anonim ***** válasza:
73%

"Nézz meg egyszer minket séta közben, milyen nyugodt vagyok :))"


De nem a hosszú póráz miatt, hanem a tekintélyed miatt. A hosszú póráznak ehhez semmi köze még akkor sem, ha valaki (sokan, nem csak Te) nem létező összefüggést vélnek felfedezni a hosszú póráz és a szófogadás között. Te nyugodt lehetnél akkor is, ha soha nem használtál volna hosszú pórázt. A következő kutyádnál esetleg próbáld ki, ha lesz hozzá kedved! Valóban hasznos lehet, de nem csodaszer és egy bizonyos szint fölött fölösleges, egy másik (alacsony) szint alatt viszont nem segít az sem. Ha a gazdi egy lúzer, akkor hosszú pórázzal is lúzer marad.


Én is egyetértek azzal, hogy a "a kutya nem hülye, tökéletesen tudja, mikor van rajta póráz és mikor nincs".

2012. aug. 6. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/44 anonim ***** válasza:
54%

Azért a 100% tekintély és a 100% lúzerség között vannak fokozatok. Sok esetben a tanítási módszernek van szerepe abban, hogy mennyire lesz megbízható a kutya, illetve nem elhanyagolható, hogy a gazdára is hatással van. Ha az ember látja, hogyan kéne működnie a kutyának, és mit kell elvárni tőle, és érzi, hogy meg tudja vele csináltatni, az önmagában adhat egyfajta tekintélyt. Ráadásul sokan félnének csak klikkerrel meg puszival nevelni a kutyát, hiszen ott lóg a levegőben az a lehetőség, hogy a kutya minden tudomány ellenére mégiscsak elszalad. A hosszú póráz biztonságot, ezáltal önbizalmat ad a gazdának, ami nagyban hozzásegíti ahhoz, hogy kellő határozottsággal tudja nevelni a kutyáját.

És nem, nem próbálom ki a következő kutyámnál sem, hacsak nem kölyökként veszem magamhoz, ami nem túl valószínű, lévén egy fiatal (1-3 éves) amstaffra pályázom fajtamentőktől vagy menhelyről. Felnőtt kutyát képezni egészen más, mint kölyköt, a felnőttnek már vannak tapasztalatai más emberekről, meg önálló elképzelései, és én sem kockáztatnám meg, hogy meglógjon és elcsapja egy kamion, csak mert neki éppen most jutott eszébe határokat feszegetni.

Nyilván ha már összeszoktunk és túl vagyunk ezen a "ki a falu bikája" témán, az megint egy más helyzet lenne, de az fix, hogy nem sétáltatnám hónapokig rövid pórázon a kutyámat csak azért, hogy hosszú póráz nélkül taníthassam a behívását. Első nap kerülne rá hosszú póráz, már csak a mozgás szabadsága miatt is, és ha már a kezemben van, nyilván használom is.

2012. aug. 6. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/44 anonim ***** válasza:
54%

"a kutya nem hülye, tökéletesen tudja, mikor van rajta póráz és mikor nincs"

Igen, ez az a része, amit én sem tudok megmagyarázni. Az enyém is pontosan tudja, mikor van rajta póráz, mindig is tudta, és ennek ellenére hosszú pórázzal perfekt behívása lett, pedig akkoriben közel sem értettem ennyire a kutyák működését, sőt, elég sok dolgot másképp csinálnék már. Ezt pont nem :)

2012. aug. 6. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/44 anonim ***** válasza:
52%

Akumi, de te értesz már a kutyázáshoz eléggé, gondolom. Viszont a kérdező nem. Én is átestem ezen a hosszú pórázos sztorin, nem működött jól. Igen, miután levettem a hosszú pórázról, pár alkalom erejéig minden tökéletes volt, utána rájött, hogy hopp, nincs semmi fizikai erőm már, amivel vissza tudnám fogni. Megint használnom kellett a madzagot hosszabb ideig. És mindig egyre kevesebb idő kellett az ebnek, hogy rájöjjön, nincs közvetlen, fizikai hatalmam fölötte. Igen hamar elértünk oda, hogy ha rajta volt a póráz, akkor minden rendben volt, ha levettem, azonnal tudta, most szabadság van. És ez lesz a kérdezővel is, ha közben a sorrendet nem teszi helyre. Nekem miután kialakítottam a kellő kötődést, megtanultam megfelelően büntetni, kezelni a szabály szegéseket, elég volt egy jókor történt, hatásos megtolás, meghajtás, hogy elfelejtse a kutya azt, hogy nem kell vissza jönnie. Néha még próbálgat, de egy kemény rászólás is elég lett ahhoz már, hogy mikor a szántóföldön sétálunk a nyúlról leforduljon, őzről visszajöjjön, stb. Ezt a típusú tekintélyt nem lehet megszerezni, ha csak a póráz biztonságába kapaszkodik valaki. Ezért írtam, rövid távon jó, de ha nem tesz mást is a kérdező a helyzet javítása érdekében, soha nem tudja biztonságban szabadon sétáltatni a kutyáját. Nekem sem egyedül sikerült a sorrendet, tekintélyt helyre rakni, kellett hozzá egy jó suli, de már ott póráznak nem vettem hasznát ezen a téren. A behívás csak és kizárólag tekintély alapú. Ha nincs tekintély, nem fog 100%-ig működni soha. És a póráz nem ad tekintélyt, esetleg csak önbizalmat a gazdinak, de a kettő még nem ugyan az. Ha a gazdi már egyszer a rossz döntései miatt, a nem megfelelő viselkedése miatt lúzer lett a kutyája szemében, az önbizalom önmagában vajmi keveset ér.


Én tükör módszeres suliba járok. Eleinte kell a jutalom falat, hogy a kutyában kialakuljon, bemenni a gazdihoz jó dolog. Később tökéletesen elhagyható. Nincs szükség rá. Én is esetleg egy simivel, játékkal dicsérem a kutyámat, de legtöbbször még annyival sem. A behívás egy komoly szabály és egyben egy kiváltsága is a dominánsabb egyednek, az irányítás kiváltsága. Ha a kutya megszegi a szabályt, azt komolyan büntetem.


Amit pedig egy másik válaszoló írt: "A szabadonkövetést sem póráz nélkül kezdik el tanítani." Tőle kérdezném, te hogy tanítottad a szabadon követést? Komolyan pórázon? Elmondanád, mégis hogy? Mert én a szabadon követést igenis póráz nélkül tanítottam a kutyának, mást el sem tudok képzelni. Ez olyan, hogy az ültetést nem lehet fektetéssel tanítani. Az előre küldést nem lehet lábnál követéssel tanítani. A póráz nélküli lábnál követést nem lehet pórázon tanítani.

2012. aug. 7. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/44 anonim ***** válasza:

Azt tudom, hogy tükrös vagy, kilométerekről kiszúrlak titeket ;)

Azt felejtitek el nagyon gyakran sajnos, hogy a klikker és a falkavezérség előtt is volt élet, és akinek nincs 40-50 ezer Ft-ja eljárkálni tanfolyamokra, annak is meg kell nevelnie valahogy a kutyáját. Ez a kizárólag tekintélyalapú nevelés pedig sokkal összetettebb dolog annál, mint hogy itt el lehetne magyarázni hatékonyan - ezért is oktatják tanfolyamon, nem fórumokon.

Mindig az a legmegfelelőbb módszer, amit a kutya és a gazda párosa a leghatékonyabban tud kivitelezni. Ha a tanfolyam nem kivitelezhető, akkor máshoz kell nyúlni. Hallgatom az ötleteidet, amik nem arról szólnak, hogy menjen el tükörsuliba :))

2012. aug. 7. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!