Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Szökés, gazdára támadás,...

Szökés, gazdára támadás, falkavezérségi gondok?

Figyelt kérdés
Azzal a problémával fordulok hozzátok, hogy két kutyám közül az egyik nagyon elkanászodott. Szinte tökéletes volt a kapcsolatunk fél éven át, csak az utóbbi időben komoly lelki problémáim voltak, úgy néz ki, ez rá is kihatott. Nem tudtam vele annyit foglalkozni, akkor is alig gyakoroltunk, csak bóklásztunk. Jártunk kutyaiskolába is, sokat segített, tényleg macskáról le tudtam hívni, póráz nélkül sétáltunk, más kutyákhoz nem ment oda engedély nélkül. Tegnapelőtt viszont nem tudtam lehívni egy macskáról, ezért megbüntettem. Büntetés közben pedig elszökött tőlem, barátom hívott, hogy a kapu előtt ül a kutya. Tegnap barátom megfogta őt a nyakörvénél, és a kutya megkapta őt. Soha nem csinált ilyet, totál megrökönyödtem. Falkából való kizárás mellett döntöttünk, hiszen két súlyos bűnt is elkövetett, a másik kutyától is elszeparáltuk. Lehet a lelki dolgok miatt, hogy ilyen komollyá váltak a gondok? Tulajdonképpen az az érzésem van, hogy át akarja venni a vezető szerepet, mert talán azt gondolja rólam, hogy már nem vagyok megfelelő. Az utóbbi időben tényleg nem voltam az:(
2013. jan. 7. 08:33
1 2 3
 11/25 A kérdező kommentje:
De amúgy oké, hogy nem javasolják nyílt terepen, de szerinted ilyen helyzetben mi a legjobb teendő, ha elmegy macska után, és nem tudom lehívni? Lehet, hogy csak örülni kellett volna, hogy végül visszajött, de azt meg úgy gondoltam, hogy elég lúzer dolog. És bíztam benne, hogy van olyan erős a kapcsolatunk, hogy eszébe nem jut lecsatlakozni, mert korábban volt büntetés nyílt terepen, de nem ment így el.
2013. jan. 7. 10:42
 12/25 anonim ***** válasza:
100%

Csatlakozom az első hozzászólóhoz. A kutya elhitte, hogy itt ténylegesen kizártad őt, nincs helye melletted. (vagy nem megfelelő a kötődés, bár akkor valószínűleg hamarabb lelépett volna.) Ez egy zárt területen nagyon jó eredmény, nyílt terepen nem érdemes alkalmazni. Mikor a kutya elfogadja, hogy többé nem tartozik hozzád, akkor azonnal le kell róla fordulni, nem kell tovább tolni. Itt szökésről nem is beszélhetünk emiatt, szerencsére. De ezt tényleg csak elkerített, biztonságos helyen szabad csinálni. Nagy szerencse, hogy a kizárást nem kötötte össze az otthonotokkal (én sajnos tudok olyanról, hogy teljesen elfogadta a kutya azt, hogy le kell válnia a családról és meg se próbált hazamenni). Tényleg meg kell tanulnod értelmezni mikor van hiszti és mikor van már megadás.

Az, hogy a barátodat megharapta ennek is a büntetéshez van főleg köze. Még nem oldódott ki a kutya, még túl sok feszültség volt benne. Nem tudom, mennyire ismeri a barátodat illetve mekkora köztük a távolság, valószínűleg elég kicsi, ezért engedhette meg magának azt, hogy ilyen ideges állapotban vissza kapjon rá.

2013. jan. 7. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/25 anonim ***** válasza:

köszönöm szépen a lepontozást, és a hozzánemértőnek nyilvánitást. Csak egy dolog amit nem tudtok, 6 kutyám van itthon, és mindegyik első szóra behivható, lehet őz, macska, vagy épp tüzelő szuka. Szenvedj csak a kutyáddal nyugodtan, és hallgass azokra akik azt mondják, hogy ne vegyél róla tudomást amikor nem megy oda hozzád, meg otthon se szólj hozzá. Aztán majd ird ki a következő kérdést, hogy mit csinálj, mert elcsapta egy autó, vagy kilőtte a vadász.

mellesleg azt sem értem, ha valaki javasolt egy módszert, ami esetleg bejött, és működik, és a másiknak nem az a véleménye róla, akkor miért kell egyből tudatlannak minősiteni a válaszolót. és tudod mi a legnagyobb probléma, hogy ez a kutya semmibe vesz téged. nem tudod behivni, és tőled távol le sem tudod fektetni.

2013. jan. 7. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/25 anonim ***** válasza:
67%

nem nem. a séták ugyanúgy maradjanak meg 8ha ettől eltiltod az már nem egészséges). amikor viszed egyszerűen odamész hozzá rácsatolod a pórázt és elindulsz mintha ott sem lenne, mintha csak egy táskát vinnél magaddal. ha húz akkor szó nélkül irányt váltasz (te mondod meg hogy merre) nem hagyod hogy ő álljon meg szaglászgatni vagy ilyenek. te mondod meg hogy mikor és hol teheti ezt. egyszerűen odaviszed egy helyre és ott megálssz nem nézel rá, nem foglalkozol vele, kis idő után szintén szó nélkül elindulsz, 8te mondod meg meddig szaglászhat).


arra figyelj hogy ne húzd vagy vontasd. csak húzd ki magad és ugy járj mintha te lennél az utca főnöke és most körbenézel minden rendben van e. töltsd meg magad önbizalommal határozottsággal, egy percre se jusson eszedbe mi van ha. nincs ilyen, te vagy a főnök te mondod meg mikor mi történik.


hasznos ha séta előtt elképzeled magadnak ahogyan magabiztosan mész a kutya pedig kullog melletted, egészen addig amíg azt nem érzed hogy igen ez így fog történni mert én így akarom. akkor kezdheted a sétát a kutyával. séta közben pedig gondolj valami teljesen másra, de ne a kutyára mert az is kizökkenthet az állapotodból.

2013. jan. 7. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/25 anonim ***** válasza:
100%
Most elég nagy a konfliktus köztetek, ne büntesd sokat. Vagy ha kell is (mert ilyenkor persze kell) akkor is csak egy kisebb megtolás legyen, esetleg egy kizökkentés, hogy vegye észre magát. Sajnos mindenkinél vannak periódusok, mikor jobb a kutya-gazda viszony és mikor romlik. Nálunk is most több gond van, mi is hullámvölgyben vagyunk. Ez nagyon nehéz, mert nem szabad, hogy még több konfliktus helyzet legyen köztetek, még inkább romoljon a kapcsolatotok, de lúzerként sem jöhetsz ki egy-egy szituációból. Én azt szoktam, hogy teszek azért, hogy visszaálljon a régi ideális állapot, mikor a viszonyunk sokkal jobb volt. És ha ekkor van egy komolyabb tiszteletlenség, azt keményebben büntetem. Most ebben a negatív állapotunkban én inkább a kevésbé hatásos módszerekhez folyamodom, sétáknál van nálam egy varázspalack és legfeljebb egy szemmel verést, erős rászólást használok. Igaz, hogy nem feltétlenül jövök ki mindig teljesen győztesen, de legalább nem is kapok "lúzer pecséteket". És folytonos háborúskodás sincs. Így szépen oldódnak fel és múlnak el a konfliktusok közöttünk. Több foglalkozás és munka kell ilyenkor, ez igaz.
2013. jan. 7. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/25 anonim ***** válasza:
69%

a falkából való kizárás nem azt jelenti hogy az utcára zárjuk ki a kutyát hanem a közösségből. a családból, a falkából. ez minden kutya rémálma hiszen közösségben élnek és éltek is mindig. ez a farkasoknál is így ment. itt kitérnék arra is hogy ha a falkában olyan akart babérokra törni akiről nem gondolták hogy megfelel komoly szankcióknak nézett elébe, ha ez nem tetszett lehetett menni amerre lát amit nyilván nem tesz meg mert lételeme a közösség. ezesetben a kutya a két ember babérjaira probált törni amit nagyon is tökéletesen tesznek hogy közös erővel ezt nyilván nem hagyják annyiban, tehát kizárják a kutyát a falkából.



ma 10:47

elkerülte a figyelmedet az a tény hogy itt a gazda saját bevallása szerint is lelki okok miatt a kutya vette át a vezető szerepét ezért kezelhetetlenné vált. az hogy a te 6 kutyád hallgat rád az azt jelenti csupán hogy te vagy a vezér, ezért is tudod irányítani őket. de ha valami oknál fogva a poziciód meggyengülne akkor hidd el hogy magad sem tudnád behívni a kutyát sem pedig irányítani hiszen az milyen alapon hallgasson rád ha nem vagy megfelelő vezető (vagy a szemében egyáltalán nem). azt meg végképp nem értem hogy amíg a falkavezérséget rendezik miért csapná el egy autó vagy lőné le a vadász ha egyszer pórázon van a kutya??? elhiheted ha pedig az idő letelik és mindenben megfelelően jártak el akkor pedig első szóra vissza fog menni az a kutya. nah persze nem akkor ha magából kikelve dühösen hívja kétlem hogy a tieid ilyen esetben visszamennének, de nyilván nem is hívod őket igy.

bár én nem pontoztalak le, de azt hiszem emiatt nem volt megfelelő a tanácsod.

2013. jan. 7. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/25 anonim ***** válasza:
100%

# 13, nem azt mondtam, hogy nem értessz hozzá, hanem azt, hogy nem tudod miről van szó. Ezt tartom is, látszik, hogy tényleg nem ismered ezt a büntetési technikát, ezért nem látod át, hogy mi történt a kérdező és a kutyája között. Mindenki értékeli, hogy segíteni szeretnél, csak a javaslataid erre az esetre nem értelmezhetőek. Nem szeretném részletesen leírni, hogy miért, a lényeg, hogy a kérdező és a 12-es válaszoló is tudja miről van szó.


Az egy dolog, hogy nem javasolják ennek a büntetésnek a nyílt terepen való alkalmazását, ettől még alkalmazzák mások is, nálam is volt már rá példa. Sőt eleve nem javasolják, hogy ilyen komoly büntetést alkalmazzunk, nem jó ez a kutyának sem, érdemesebb másként megoldani a problémákat, de van amikor nincs más lehetőség. Sőt, az ember se tökéletes, előfordulhat, hogy elveszti az eszét és túlbüntet. Te ezt szükségesnek ítélted, kész. Nem baj. Csak ne csinálj belőle rendszert! Sajnos reális veszély az, hogy a kutya végleges kizárásnak értelmezi, én is szemtanúja voltam egy olyan esetnek, amikor otthon a kapu előtt találta meg a kutyát a gazdája.

2013. jan. 7. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/25 anonim ***** válasza:
19%

ma 11:04


ahogyan azt a kérdező is megírta a kutya súlyos bűnt követett el. nem csokit csent el amiért bünti jár. nem egy könyv kitér erre a témára is ahol egyöntetűen a falkából való kizárást javallják. mégpedig pontosan azért kell a durva tettre (harapás) ez a szigorú eljárás hogy a kutya egyszer s mindenkorra megértse neki hol a helye a ranglistán. ilyenkor nem büntetünk, ilyenkor számunkra megszűnt létezni a kutya. miért is? egyrészt mert ha büntetünk is kontaktba vagyunk a kutyával tehát valójában foglalkozunk vele. illetve ha a kutya megharap te pedig teszem azt helyére küldöd pl. egy öt percre abból csak annyit tanul meg hogy harapok öt percig nem foglalkoznak velem. na bumm.


amúgy pedig ha nem te jössz ki győztesen, vagy nem teljesen győztesen mindenképpen beszerezted a "lúzer pecsétet". a kutyák nem ugy gondolkodnak mint az ember, vagy kezelni tudsz egy helyzetet vagy nem. nincsen köztes állapot. valószínú ezért is megy köztetek állandóan a háboruskodás.

2013. jan. 7. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/25 A kérdező kommentje:
Azt nem is tettem hozzá, hogy épp ilyen versenymotorokkal menőztek a helyi csávók nem messze tőlünk, és nagyon beparáztam, hogy elütik, valószínűleg ezért is büntettem túl. Jó tanulság, azt a fél órát nem kívánom senkinek, míg nem tudtam, hol van. Legközelebb tényleg, mihelyst elkezd elmenni, azonnal lefordulok róla. Csak érdekes, mert volt, hogy fél óráig hajtottam, már kész voltam, de ő még teljesen jól volt. Mondjuk én még mindig tartom magam, hogy hiszti volt, és meg akarta úszni a büntetést, ezért inkább hazahúzott.
2013. jan. 7. 11:47
 20/25 A kérdező kommentje:
Az utolsó kommenthez annyit, hogy tényleg nem szépíteni akarom a helyzetet, ezen nincs mit, de az túlzás, hogy állandó háborúskodás megy, mert kb. csak egy-másfél hónapja kezdődött ez a mélyrepülés. Előtte jó fél évig a szavam szentírás volt, nem volt olyan hely, ahol ne lettem volna biztos a kutyám kontrollálhatóságában. Mindenesetre köszönöm a sok hasznos tanácsot, és aki írta, hogy 6 kutyája van, ő se sértődjön meg, jókat írt, és biztos, hogy ért a kutyákhoz, csak nincs ezzel a módszerrel tisztában.
2013. jan. 7. 11:54
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!