Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Tényleg csak kutyaiskolával...

Tényleg csak kutyaiskolával lehet megnevelni egy kutyát?

Figyelt kérdés

Csak azért kérdezem, mert itt minden egyes neveléses kérdésre ez a válasz. Kutyasuli, kutyasuli, kutyasuli... Persze vannak hasznos tanácsok is, de a mögött is ott van hogy kutyasuli. A legapróbb problémánál is ezt látom.

Azért kérdem, mert régen nem vitték az emberek iskolába a kutyáikat, mégis voltak jól nevelt állatok.

Vagy meg lehet nevelni suli nélkül is csak úgy nehezebb?

Nem provokációból kérdezem, tényleg érdekelnek a tapasztalataitok.



2013. jan. 20. 16:56
1 2 3 4 5 6 7 8
 11/72 anonim ***** válasza:
79%

Mi első kutyások vagyunk, nekünk nagyon hasznos a kutyasuli. Sokat olvastam arról, hogyan kéne nevelni, elméletben nagyon tudom is osztani az észt :) de attól még a kutyus nem állt meg az ajtó előtt, hiába próbáltam megtanítani neki, hogy márpedig ő ott szépen leül, mert én vagyok a főnök, én megyek előre. Leülni leült, megvárta az a 3 mp-et, amíg a jutalomfalatért nyúltam, azt gyorsan megette, és már kinn is volt, mielőtt kettőt pislogtam volna. Ezt játszottuk 3 hete (azóta van nálunk).

Tegnap voltam a kutyasuli elméleti oktatásán, ma pedig azokat a szabályokat alkalmaztuk az órán, amit tegnap elmondtak. Ma délután egyszer kellett visszatessékelnem az ajtóban, másodjára már megvárta, míg kihívom.

Nyilván lehet kutyaiskola nélkül is, de nekünk (értem ez alatt a kutyát is) sokkal könnyebb így.


A feltett kérdésre szerintem is azért sokszor a kutyaiskola a válasz, mert a kérdésből (általában!) az szűrődik le, hogy úgy általában nincs tisztában azzal, hogy mi is a probléma. Mert a szétrágott papucs csak egy tünet. Tehát lehet azt tanácsolni, hogy tegye a papucsot a lámpára, ahol nem éri el, de akkor majd a szőnyeg szélét fogja rágni.


A "régen" alatt nem tudom, mit értesz. Jóval régebben nem hiszem, hogy a kutya a pásztor ágyában aludt, sem azt, hogy ő kapott volna először enni, majd a család is leült, ha Morzsi hagyott valamit. Tehát a kutyát pontosan úgy kezelte, ahogy azt kellett: mint egy kutyát. Manapság sajnos ez a ritkább.


Emellett vidéken főleg házőrzésre tartották, megkötve/nem megkötve, de egy elkerített részen. Ha egy erdőben elengedték volna, nem biztos, hogy behívásra vissza ment volna, vagyis jól neveltnek nem mondanám.


Manapság a kutyatartás már hobbi lett. A kutya elkíséri a gazdit az oviba a gyerekért, a boltba, az orvoshoz. Sok kutyás hely van játszóterek/parkok közelében kialakítva. A kutyák sokszor "koncentráltan" találkoznak, vagyis viszonylag kisebb helyen több kutyával (park, mező, kutyafuttató stb.). Az ember kedvtelésből tartja a kutyát, ezért viszi magával, játszani akar vele. Így van ezzel a többi 30 gazdi-kutya is. Ahhoz, hogy megférjenek egymás mellett igenis az kell, hogy MINDEN kutya maximálisan hallgasson a gazdájára tűzön vízen át.


És az emberek sajnos már nem élnek olyan összhangban a természettel, hogy maguktól is azt tudják közvetíteni a kutya felé, hogy márpedig én vagyok a főnök. Mert nem beszélnek(ünk) már a kutya nyelvén.

Persze van, aki ösztönösen jól csinálja, én nem :)


Tehát a kutyaiskola szerintem elsősorban a mi biztonságunkat szolgálja.

2013. jan. 20. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/72 anonim ***** válasza:
84%
Az a baj sokszor hogy látni kell a dolgokat.. Leírnak emberek ide 5 sorban valamit és várják a csodát. Leírni sokkal nehezebb a segítséget is mint elmondani vagy ami még jobb megmutatni. A póráz fegyelem egy tök jó dolog és hasznos id de leírni hogy pont mikor és mit kell csinálni.. Majdnem képtelenség. Meg lehet nevelni egy kutyát egyedül is.. de ahhoz kell tapasztalat..
2013. jan. 20. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/72 A kérdező kommentje:

A régen alatt azt értem, hogy mondjuk 20 éve. Akkor már rég házi kedvencnek voltak tartva a kutyák, viszont nem voltak még ilyen elterjedte a kutyaiskolák. Nem volt még tükör módszer, meg Cesar Milan sem. Mégis voltak jól nevelt kutyák.


Amúgy köszönöm a válaszokat, tényleg jók, azt értem is miért hasznos a suli!

Viszont nyugtassatok meg, hogy anélkül is lehet ezt az egészet jól csinálni. :)

2013. jan. 20. 17:42
 14/72 A kérdező kommentje:

Diesel.

Én első kutyás vagyok, és úgy gondolom nagyon jól haladunk neveléssel suli nélkül is, ezt kifejtettem az imént bővebben.

2013. jan. 20. 17:45
 15/72 anonim ***** válasza:

11-es vagyok.


Minden elismerésem, ha első kutyásként, ilyen rövid idő alatt, ilyen szép eredményeket értél el a kutyusnál. Válaszoltál is a saját kérdésedre, lehet iskola nélkül is ;)


Nem tudom, hogy 20 évvel ezelőtt több volt-e a jól nevelt kutya, mint most. Az biztos, hogy azóta sokkal többet tudunk a kutyák viselkedésének miértjéről, és erre épülnek végül is a kutyaiskolák is. És ha már annyi ismeret és tudás rendelkezésünkre áll, ami 20 éve még nem, miért ne használjuk azokat?

2013. jan. 20. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/72 anonim ***** válasza:
84%

Lehet jól csinálni persze. Csak egyszerűbb kutyasulival. Én is iskola nélkül kezdtem a naggyal és tök jól is haladtunk, de amióta iskolába járunk azóta elég nagy változást tapasztalatok. És azért mert neked van egy megadó kutyád akivel nincsen probléma, lehet hogy neked köszönhető, de lehet hogy senkivel nem lett volna.


Egy problémát nehéz kezelni.. főleg segítség nélkül.. Emberek még arra sem tudják rávenni a kutyájukat hogy ne húzzák a pórázt. Egy ilyen ember ha kap egy problémás kutyát nem fog tudni mit csinálni iskola nélkül.. Egyébként a sulinak van egy eggyetlen hatalmas előnye az otthoni magán tanítással szemben.. Mégpedig a szocializáció.. Nekem hétvégén a kutya legalább 30másikkal találkozik és nem csak látásból hanem fizikai kontakt is van.. Kutyaiskola nélkül pl ezt az intenzív szocializálást elég nehéz elérni.

2013. jan. 20. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/72 A kérdező kommentje:
Ebben is van valami. Azt hiszem én elég mázlista vagyok a kutyusommal. Egyrészt ő egy uszkár, tehát nagyon okos. Másrészt mentett kutyus, így nagyon megbecsüli magát, borzasztó hálás hogy vagyok neki, így nagyon meg akar felelni neke,. Valószínűleg ha lenne egy kölyök boxerem, akkor nem menne ilyen könnyen és én is mennék kutyasuliba. :) De jelen esetben úgy érzem nem indokolt.
2013. jan. 20. 17:59
 18/72 A kérdező kommentje:
Én városban vagyok, több futtató és park van a környéken, úgyhogy a szocializációval nincs gond. :)
2013. jan. 20. 18:00
 19/72 anonim ***** válasza:
77%

az én személyes véleményem is az hogy valóban már egy szösszenetre is rávágja mindenki hogy suli. a másik pedig hogy bizonyos kérdéseknél pedig csak azt írják hogy amikor a suliba mentünk megoldódott. de mégis hogyan az rejtély senki nem írja le.

nah szóval kérdésedre a válasz:

igen, meg tudsz egy kutyát nevelni suli nélkül is. viszont azt határozottan állítom hogy jóval jóval keményebb munka. egy suliban már ránézésre tudják hogy a kutyád mely módszerekből ért illetve melyek a szükségesek. magadtól pedig főleg az elején úgymond kísérletezned kell hogy akkor most melyiknél veszi a lapot a kutya, és ez bizony nehéz. emiatt sokkal több időt és energiát is elvesz tőled a dolog, mert nincsen aki egyből megmondaná hanem magadtól kell rájönnöd. tapasztalatból mondom én külföldön élek itt aztán ajánlhatnák nekem a sulit nem tudom olyan jól az itteni nyelvet hogy megértsem mégis mi a fenéről beszél. szóval maradt nekem is a saját kútfő, internet, könyvek stb.. magam is azt mondom hogy éppencsak van panaszom a kutyára, gyönyörűen haladunk. szerintem az hogy a sznob kutyasulisok lenéznek miközben meg kell kössék a kutyájukat engem a helyedben inkább büszkeséggel töltene el, mert ők még suli segítségével sem tudnak helyt állni míg te, ti igen!

2013. jan. 20. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/72 A kérdező kommentje:
19-es válasz jól esett. :)
2013. jan. 20. 18:03
1 2 3 4 5 6 7 8

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!