Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Nem értem, hogy miért így...

Nem értem, hogy miért így tanítják?

Figyelt kérdés

Volt egy kérdés, ami arról szólt, hogy hogyan hívjuk vissza a kutyát, ha más kutya is van a közelben. Már többször feltették ezt a kérdést, és mindig jöttek hasonló válaszok, aminek az a lényege, hogy ne hívd vissza, ha tudod, hogy az adott szituációban úgysem jönne, csak ha már távolabb értetek a többi kutyától. Más, tanulással kapcsolatos helyzetben is olvastam azt, hogy azt írják, ha nem vagy benne 100%-ig biztos, hogy a kutya megcsinálja a parancsot, akkor inkább ne is mondd neki, mert azzal aláásod a tekintélyed.

Amit én nem értek, az az, hogy nem az lenne a tanítás lényege, hogy olyat is megcsinál, amit ő nem akar? Nem nagy kunszt akkor visszahívni egy kutyát, ha épp semmi érdekesebb dolog nincs nálam, de ha van, más kutya, állat, nyúl, akármi, na, pont akkor van rá szükség, hogy visszajöjjön, leüljön, stb.

Szóval szerintetek miért van ez a kettősség, hogy noha arra próbáljuk nevelni a kutyát, hogy csináljon meg valamit - de inkább ne is próbálkozzunk, ha zavaró tényező van?

Ezen én pl. nagyon sokat gondolkodom, mert én nem akkor akarom leültetni, lefektetni a kutyát, ha közel s távol senki nincs a környéken, hanem mondjuk akkor, ha egy veszélyes kutya jön, és tudom, hogy nagyon nem kellene odamennie hozzá, mert teszem azt, abból verekedés lenne. Akkor semmit sem ér az "először játsszák ki magukat, aztán majd később visszahívom" módszer.


2010. febr. 16. 15:04
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
az először játszák ki magukat módszer csak a kezdeti szakaszban van, az idomítás elején, hogy a kutya megszokja , hogy is van ez. a 100%-os biztosságot pedig nem úgy értik, hogy csak a kutyán múlik, hanem hogy a gazdi segítsen rá, ha nem megy pl. behívás gyakorlásánál pórázzal( vagy valamilyen többméteres madzaggal)
2010. febr. 16. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%
A fokozatosságon van a hangsúly, ez a kettősség lényege. Nyilván egy olyan kutyától, amelyikkel épp, hogy elkezdted tanulni a behívást, vagy pl. egy olyan kutyától, amelyikkel nem tisztázott a rangsor és nem egyértelműen te vagy a falkavezér, ez a leghelyesebb megoldás. Ha a kutyád maximálisan elismer vezérnek és elég jól képzett ahhoz, hogy zavaró tényezők között is végrehajtson bármilyen feladatot, akkor nyilván nincs akkora jelentősége, hogy vársz-e a behívással vagy sem. Ezt érzésből kell.
2010. febr. 16. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:
Igen, csak azt nem értem, hogy ugye az az alap, hogy amivel motíválom a kutyát, annak erősebbnek kell lennie, mint az, amiről el akarom vonni a figyelmét. De ha a kutya nagyon akar valamit, akkor nyilván nincs az a virsli, vagy labda, ami miatt mondjuk engem figyeljen, és ne egy jó kis verekedést a kutyafuttatón.. legalábbis én így tapasztaltam. Persze vannak kutyák, igaz, csak egy-kettő, akit mondjuk nem érdekel, ha más kutyák verekszenek, de ez inkább a kutya temperamentumán múlik, és nem a nevelésen... vagy máshogy gondoljátok?
2010. febr. 16. 16:08
 4/13 anonim ***** válasza:
Ez az az eset, amikor azt mondom, inkább hagyni kell. Ha már jól megy a behívás és minden körülmények között szót fogad, többek között azért is, mert tisztel, akkor a jutalma az, hogy mehet játszani a többiekkel. Én így szoktam csinálni velük. De ha látom, hogy hiába hívogatnám, inkább hagyom, mint hogy a tekintélyem csorbuljon. Vagy rosszul értelmezem a kérdésed?
2010. febr. 16. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:

Ez akkor igaz ha még tanítási fázisban van. Példa: hiába kérem tőle hogy kisseljen, nem fog, mert nem tudja mi az. Ezért először olyan helyzetben tanítanám meg, amikor tudom hogy figyelni fog, nincs zavaró tényező, meg fogja érteni. De még mindíg hiába kérem h csinálja h álljon feje, ha épp földrengés van, az nehezítő tényező és nem fog.

Ha már álmából felkelve is tudni fogja, már lehet állatvásár kellős közepéről is behívni, de addig is a lényeg h mindig legyen sikerélménye, h ne menjen el tőle a kedve.

Ha egyszer hívom úgy h nem fog odajönni, megjegyzi h nem mindig muszály menni, csak ha ő is akar.

Na most: kisselj. Nem megy mi,K el is megy tőle a kedved és nem foglalkozol vele, mert azI előbb nem figyeltél mert Tsok volt a zavaró tényezőA és legközelebbL se fogod tudni. ÁPedig a megoldás a beütöttL betűkTben van:)

SZÓ

2010. febr. 16. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
Pfu nem kis agymunka kellett mire rájöttem, mit akart az utolsó XD de aztán leesett :D
2010. febr. 16. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:
utolsó: nem hiszem, hogy egy kutya azért nem csinálja meg a "gyere ide" parancsot, mert nem tudja, hogy mi az! Legyünk őszinték, ezt már a kölyök is tudja 3 nap után, hogy mit jelent, mégse csinálja meg mindig. Azt hiszem, nyilván az engedelmességben van a hiba, ha nem jön vissza, nem? Ezért kérdéses számomra ez a "nehezítés", mert itt nyilván nem arról van szó, hogy egy tök bonyolult agility pálya menetét kell megtanulni, amit nehéz jól megjegyeznie. Nem, hanem pontosan tudja, hogy mit kellene csinálnia, ide jönni, de mivel a többi kutya érdekesebb, ezért ott marad a kutyákkal, és nem jön...
2010. febr. 16. 17:13
 8/13 A kérdező kommentje:
a példa amúgy tetszett :)
2010. febr. 16. 17:14
 9/13 anonim ***** válasza:
100%

Nincs kettősség, csak fokozatosság.

Az h egy kutya végrehajt egy parancsot 100%-osan, az fázisokból áll:

- megmutatod neki mit vársz tőle

- a kutya megérti

- gyakorlás, gyakorlás, gyakorlás - mivel a kutya kondicionálás vagyis ismétlés útján tanul

- a kutya tudja, végrehajtja


Ugye nem kell hangsúlyozni, h a gyakorlási szakasz a legfontosabb. A paranccsal kapcsolatban az rögzül benne amilyen szituációban legtöbbször találkozott vele. Ha ez az, h játék közben milliószor hangzott el a gyere és a kutya leszarta, akkor a kondicionálás révén az rögzül, h a "gyere szóra nem kell mennem".

Fontos, h a gyakorlási fázisban hagyni kell hibázni is a kutyát NÉHA, h tudja mi a rossz és tudd korrigálni.

És gyakorlással lehet eljutni odáig is, h MINDEN körülmény között a kutya végrehajtsa a parancsot. A gyakorlás lényege, h a kutya minél magabiztosabb legyen a feladat végrehajtása során. Valamint a kutyának is önkontrollt kell tanulnia, ami hasonlóan az emberhez, idővel és gyakorlással jön csak.

2010. febr. 16. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
73%
Igazad van a kommentben, ennél a parancsnál nem annyira a megértés fontos, hanem a kölyöknek fel kell nőnie, megkomolyodnia, illetve össze kell csiszolódnia a gazda-kutya párosnak is ahhoz hogy a kutya annyira szeresse és tisztelje,bízzon benne, hogy feltétel nélkül mindíg engedelmeskedjen. A gyere idénél ehhez kell az idő.
2010. febr. 16. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!