Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Készen állok egy lóra?

Készen állok egy lóra?

Figyelt kérdés

Úgy gondolom, hogy lassan, 1-1,5 év múlva készen fogok állni a lótartásra. Leírom, hogy most mit tudok, de ez a tudás még nyilván bővűlni fog. Előre leszögeznem, hogy nem szeretnék versenyezni, hobbi ló lenne, és bértertásban, szval az edzőm majd tudna segíteni kb akármikor.

A tudásom lovaglás terén:

- ügetésben patanyomfigurák

- alap csizma és szársegítségek

-vágta, könnyítettvágta

-nem pánikolok, ha a ló megijed, vagy bakol

- amegijedéseket, elvágtázásokat kiülöm és álltalában a bakolást is

- belső állítás vágtában ügetésben lépésben

-helyes vágtabeugratás

-rudazós feladatok, járóiskola

-vágtában, féllovarda, nagykör, kiskör

-ló helyben megfordul(nem jut eszembe a neve)

-terep

kb ennyi de még lehet van

Egyéb dolgok:

-fel-le nyergelés

-fel le kantározás

-pucolás

- futószárazást még nem de meg fogom tanulni

- ló helyes vezetése

még tudok dolgokat de nem szeretném leírni mert olyanok pl hogy lovaglás előtt nem szabad megetetni, lovaglás után csak kisebb adagokban lehet itatni, amikor lemosom slaggal fokozatosan kell hozzászoktatni a vízhez stb


Tudom, hogy még kell tanulnom dolgokat, de bértartásban lenne és a mozgatást meg tudom oldani, először persze edzővel lovagolnék de ha heti 3x-4x járok edzőhöz akkor szerintem hamar eltudom lovagolni a lovat egyedül.

Heti 4x-5xjárnék ki hozzá, hobbiló lenne azon belül ugrani szeretnék megtanulni, egy 10 év körüli, nyugodt kancát de inkább heréltet vennék, megbíható helyről, áálatorvos segítségével. Földről is dolgoznék vele, néha szabadidomítás, szőrén lovaglás, vagy nyakmadzagban lovaglás. Szerintetek lassan készen fogok állni egy lóra?



2021. jún. 7. 16:20
1 2 3 4 5
 11/47 A kérdező kommentje:
A többi kérdésemet a 9es hez írtam :)
2021. jún. 7. 19:13
 12/47 qkker1 ***** válasza:
32%
13 évesen kissé korai a regisztráció az oldalra!
2021. jún. 7. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/47 A kérdező kommentje:
Miért lennék 13 éves???
2021. jún. 7. 21:35
 14/47 anonim ***** válasza:
31%
13: a fogalmazásod, a szóhasználat, a rózsaszín álmodozás....
2021. jún. 7. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/47 anonim ***** válasza:
88%

Takarmányozás terén nem árt tisztában lenni minek milyen a hatása, mit etetsz, ha mondjuk csak "hízlalni" akarod a lovad, de ne legyen agyas, mi jó az ízületekre...stb stb Meg kell tudnod ítélni a széna minőségét, nagyjából az összetételét.

Almolás terén nem mindegy mivel van almolva, szalmából se mindegy, hogy mi van alatta, mert pl a zabszalmát előszeretettel eszik (aztán nem tudod mitől gurul).

Ezen kívül minimális küllem és egészségügyi ismeretek is kellenek, tudnod kell mikor van elhízva a lovad, milyen az izmoltsága, egészége milyen, mikre kell figyelni (paták, nyálkahártyák, vízháztartás, szem...). Fel kell ismerni alapvető betegségeket és azok elősegélyét megtanulni alkalmazni.

Ezek olyan dolgok, amik aztán a bértartás minőségét is segítik belőni. Ugyanis ha pl fogy a lovad és nem változott a meló és nem beteg, akkor a kaja mennyiségében és minőségében kell keresni a hibát és bizony az addig frankó bértartásról kiderülhetnek csúnya dolgok (pl egy haverom vitt tápot a lovának, de az egy grammot nem kapott, hanem a lovitulaj a sajátjait etette belőle, meg ilyen apróságok). Persze ez nem törvényszerű, de sajnos nagyon sok helyen átcseszik a tulajt.


A másik a mi nagyon fontos, az pedig az, hogy megtanuld a lovat nevelni. Az embernek meg kell acéloznia a lelkét és néha ki kell osztani egykét sallert a lónak. Szerintem ez az egyik legnehezebb az egészben. Én is szeretem azokat, akikkel együtt dolgozok, de vannak határok, amiket meg kell húzni és be kell tartatni, ilyenkor pedig fegyelmezni kell a ló dominanciájától függően. Van amikor elég csak rászólni, de van amikor bizony rá is kell ütni (puszta kézzel). A ménesben se simogatják egymást, ha rangsorról van szó. Láttam birka lovat sárkánnyá válni, mert minden apróság rá volt hagyva, aztán a végén már nem tudták kivezetni se a boxból, mert rájuk farolt, harapni akart, pedig bántva sose volt, csak a ló olyan szinten átvette az uralmat (mert nem értettek hozzá), hogy el kellett adniuk. Mondjuk ez, nagyban függ a ló jellemétől, nekem volt egy dominánsabb kancám, az minden második futószárazáskor megpróbált megtámadni, de amúgy máskor semmi gond nem volt vele. Ilyenkor mindig összevesztünk, kapott kettőt aztán egy ideig rendben volt, de a másik lovamra meg elég volt kicsit határozottabban rászólni, ha láttam, hogy nem tetszik a rendszer.


Bocsi a regényért.

2021. jún. 8. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/47 anonim ***** válasza:
84%

Akkor vegyél szakkönyveket ami a lovak takarmányozásáról ír, és az edződet kérd, hogy ajánljon ilyen könyveket. Ezt neked is kell tudni, nem csak a lovásznak, ha valamit összekavar a lovász, vagy félreetet akkor honnan fogod tudni, ha nem tudod? Ez csak segítő kérdés, a te lovad, neked is kell tudni, hogy mit és mennyit eszik egy ló életkoronként, és milyen időszakos vitamin és ásványianyag pótlásra van szüksége munkától függően.


Istállóhigiéniánál nem csak az almozást értem, tudnod kell milyen egy jó istálló, amikor bértartást választasz, közlékenyek-e ezzel kapcsolatban, milyen a padozat,van-e zuhany, van-e bevezetve víz, milyen alommal almoznak, honnan veszik, hol és hogy tárolják, mennyire tiszta a szalma, ha szalmát használnak mert valahol forgácsot, de az szerintem nem a legjobb. Naponta cserélnek-e almot, milyen az etető, itató, higiénikus-e, évente van-e egészségügyi festés, milyen a box állapota? Mennyire biztonságos? És stb és stb.

2021. jún. 8. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/47 anonim ***** válasza:
79%
Van-e széna rács vagy csak a földre teszik? Ezt elfelejtettem 16-os vagyok.
2021. jún. 8. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/47 qkker1 ***** válasza:
33%

"13: a fogalmazásod, a szóhasználat, a rózsaszín álmodozás...."


Plusz ugyanaz a 13 éves liba írogatja hetek óta ezeket a lovas kérdéseket!

2021. jún. 8. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/47 anonim ***** válasza:
23%

18: ja-ja, a lómániás 12-13éves tini....

Pár hétig nyugi volt, de most új erőre kapott, és naponta x+1 kamukérdést írogat.

Tényleg azt hiszi, hogy ha sokszor leírja azt hogy lesz lova, akkor tényleg lesz? :-DDD

2021. jún. 8. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/47 A kérdező kommentje:
Nem 13 éves vagyok és ez volt kb a 3. kérdésem. A normális válaszokat köszönöm :)
2021. jún. 8. 17:05
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!