Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Hogy lehet leszoktatni a...

Hogy lehet leszoktatni a családot a tárgyi ajándékozásról?

Figyelt kérdés

A párommal egy pici lakásban élünk. Igyekszünk minél minimalistábban kezelni a lakhelyünket, hogy ne úgy nézzen ki, mint egy telezsúfolt kis lyuk - alaposan megválogatjuk, hogy milyen tárgyak kerüljenek be az otthonunkba, és minimalizáljuk a számukat. A mi részünkről ez tök jól működik, egy bökkenő van csak: a családjaink.

Mindkettőnk családja foggal-körömmel ragaszkodik a tárgyi alapú ajándékokhoz (bögre, plüssállat, díszlámpa, képkeret, hasonlók), amiket nagyon nem tudunk hova tenni.

Természetesen már beszéltünk velük, hogy nem ragaszkodunk a tárgyak ajándékozásához - sőt, őszintén szólva ahhoz se, hogy bármiféle ajándékot kapjunk csak azért, mert az év x. napja van - de valahogy nem megy át az üzenet, továbbra is veszik a holmikat. (Volt, aki bólogatott, hogy "persze, persze, érthető", majd a következő ünnepre ugyanúgy vett valamit, volt aki csak bambán nézett és látszott hogy egyszerűen nem tudja értelmezni azt, hogy ünnep ajándék nélkül, volt aki azzal jött, hogy "ugyan már, voltam nálatok, csomó helyetek van", szóval változatos okokból nem működik.)

Most elég "szívtelen" módon tudjuk megoldani a problémát: többnyire továbbajándékozzuk a cuccokat, mert képtelenség mindent megtartani, de ez olyan rossz érzés igazából, mert tudom hogy például a nagymamám jót akart nekem, amikor megvette azt a képkeretet, én meg "lepasszolom", ráadásul így értelme sincs, hogy arra költsék a pénzüket, hogy számukra idegen emberek kapjanak ajándékot...

Hogy tudnánk megértetni velük, hogy nem szeretnénk tárgyakat kapni? Van itt esetleg olyan, aki szintén a minimalizmust követi otthon, és találkozott ezzel a problémával? Hogy lehet megoldani?


2019. okt. 15. 09:45
1 2 3 4 5 6
 1/53 anonim ***** válasza:
5%
Szerintem úgy kezeljétek az ajándékokat hogy ha valaki visz egy új lámpát akkor a régit adjátok tovább és az új maradjon meg. Így mindig frissül a lakás berendezése. Egyébként mit nem adnék ha a mamámtól ajándékot kapnék! Egy mamám volt, a másik még 1 éves koromban meghalt. Az egyetlen mamám meg 6 éve ment el, úgyhogy nagyon irigyellek.... A mamám ajándéka lenne a legkedvesebb, de hát ki hogy fogja ezt fel. Nem mindenkinek jelentenek sokat ezek a dolgok.
2019. okt. 15. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/53 A kérdező kommentje:

#1

Jajj, de reménykedtem, hogy megúszom az ilyen válaszokat....

Nézd, sajnálom, hogy a nagymamád elment, de ennek az én problémámhoz semmi köze.

A "rossz érzés igazából, mert tudom hogy például a nagymamám jót akart nekem" részből nem tudom, hogy hogy jött le az, hogy nekem ez nem jelent sokat, de semmi szükség passzív-agresszív szurkálódásra.

2019. okt. 15. 09:57
 3/53 anonim ***** válasza:
76%

Úgy, hogy először határozottan és kedvesen közlöd az akaratodat, ha ezek után sem tisztelik azt, akkor jön a keményebbje: egyszeráen add vissza az ajándékot, ne fogadd el és ne törődj azzal, hogy mennyire "sértődik" meg a másik. Nem neki van joga megsértődni, hanem neked, akinek az akaratát ignorálják.


Én ezt tettem. Volt családi cirkusz, el voltam hordva mindenféle X-nek, de végül tudomásul vették, hogy én lakom a lakásban, én használom a tárgyakat, és ha nem veszik a fáradságot arra (sem), hogy odafigyeljenek arra, hogy én mit szeretnék, vagy mit kedvelek, akkor pláne nem tukmálhatják rám azt, amire nincs szükségem, utálom látni is, vagy ami SZERINTÜK a javamat szolgálja.


Az erőszakos ajándékozás agresszió, nem is kicsi. Ezzel akarnak lekötelezni, megvásárolni, uralni és birtokolni téged és a párodat. A tárgyaikkal ők határozzák meg azt, hogy szerintük neked hogyan kéne élned.


Ha nem tetszik, ne engedd! Ragaszkodj az akaratodhoz, de ahhoz bizony konfrontálódni kell azzal, aki azt meg akarja törni.

2019. okt. 15. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/53 anonim ***** válasza:
71%
Sehogy.Köszönd meg,aztán adományozd el.
2019. okt. 15. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/53 anonim ***** válasza:
79%

"Sehogy.Köszönd meg,aztán adományozd el."


Lelkifurdi nélkül, ő bajuk. Főleg, ha nem nagyon járnak nálatok, és nem nézik, hogy hol van, megvan-e ;)

2019. okt. 15. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/53 anonim ***** válasza:
92%

És ha adsz egy listát arról, hogy mi az, ami hasznos lehet kis lakásban, és azt kérsz ajándékba? Pl edények, konyhai bigyók, tuti van olyan, ami hasznos, de magadnak nem vennéd meg. A kis hely miatt praktikus rendszerezők és polcon-polc bigyók, amik segítenek fenntartani a rendet. Ha kifújt az alap lista, utána lehet kérni új evőeszközöket lecserélendő a régit stb, mindig van valami, ami elhasználódik.

Másik opció, tusfürdő, kozmetikai szett, meg a tipik karácsonyi csomagok, tudod mikor pasiknak nőknek egybe csomagolnak több ilyen vackot. Ezek elfogynak idővel, de továbbajándékozni sem akkora lelkiismereti gond, meg ha jönnek vendégségbe se fogják keresni rajtad. És/vagy ugyanezen az elven édesség, pia, tea és társai, vegyenek valami különlegeset, amit magának nem venne meg az ember.

A lényeg, hogy adjatok alternativát, az idős nagyi aligha fog leszokni az ajándékozásról, ha 70+ éve csinálja, de ezt is lehet, ha nem is hasznos, legalább kevésbé haszontalan irányba terelni.

2019. okt. 15. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/53 anonim ***** válasza:
4%

Ajándékot tovább ajandekozni nem illő. Tedd bele egy dobozba ami nem tetszik.

Nálunk mondjuk ilyen gond nincs, mert szerencsere tudjak a családtagjaim mit szeretek, abból pedig számomra nincs oylan, hogy nem tetszik kategória.

2019. okt. 15. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/53 anonim ***** válasza:
94%

Aki megérti a helyzeteteket, olyannak mondjátok meg, (nem baj ha elárulja a többinek), hogy inkább dobják össze a pénzt és vegyenek Nektek egy drágább dolgot amitek még nincs, esetleg egy színház- vagy koncertjegyet, ill. fizessenek be egy hétvégi, kéthetes kirándulást (természetesen, veletek előre egyeztetve).

Ha ez nem megy, akkor ne idegenkedj eladni az ajándékaikat!

2019. okt. 15. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/53 anonim ***** válasza:
93%

Ez nálunk is probléma. Én is próbálok mindent minimálon tartani, semmi felesleges dolog, semmi giccs, kacat stb. Erre karácsonykor mégis mindig kapunk valami felesleges cuccot. Mikor jön a karácsony, direkt mindig megmondjuk, hogy minek örülnénk, színházjegyet, Libri kupont, egy jobb minőségű serpenyőt pl. ilyeneket kérünk, ehelyett kapunk díszpárnát, képkeretet, 20 db batári nagy gyertyát, giccses párologtatót, tükröt, meg apróságokat.

Én sokat továbbadtam, eladtam, volt, ami annyira kacat volt, hogy ki is dobtam. Egyedül a környezetszennyezés miatt van lelkiismeret-furdalásom, de amúgy nem érdekel, hiszen kifejezetten megmondtuk, hogy ne akarjanak meglepni.


Mi idén újabb kísérletet teszünk. Ismét megkérünk minden ilyen rokont, hogy vagy ne ajándékozzunk (ez volna a legjobb), vagy valami élményt adjunk egymásnak. Ha megint olyat kapunk, megint megválunk tőle. Sajnos ez ilyen.

2019. okt. 15. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/53 anonim ***** válasza:
13%

Én is betenném valami szekrénybe vagy pakolós puffba vagy akármi...

DE amit utolsó ír, hogy valaki, aki megérti,közvetítsen a többinek...

2019. okt. 15. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!