Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Miért jó a kisgyerek? Mi a...

Miért jó a kisgyerek? Mi a gyerekvállalás értelme észérvekkel?

Figyelt kérdés

Egy nemrég feltett hasonló kérdés miatt gondolkoztam el. Igaz, hogy keveset vagyok gyerekek közelében, de az első néhány évnek nehéz meglátni a szépségét - részemről.

Szeretnék majd gyereket, már várom, hogy nyíljon az értelme, lássam, hogy mennyi marad meg a nevelésemből, hogyan fejlődik a személyisége...

De az első 2-3 év amolyan fehér folt előttem, kakis pelenkákat, kialvatlan, morcos szülőket vizualizálok...


A szó szoros értelmében vett gondozás nekem vele járó szükséges rossznak tűnik (jelenleg ki kell mennem a szobából,ha valaki pelenkát cserél a gyerekén, mert fizikailag rosszul leszek a szagtól). Amíg magatehetetlen a gyerek, addig inkább ezeket a negatív részeket látom csak benne.

A férjem felnevelt egyet, imádja, de amikor őt kérdeztem erről, mondta, hogy úgy 4 éves korától élvezte igazán az apaságot, addig "elvolt". Becsülettel ellátta minden tekintetben, etette, pelenkát cserélt, sétáltatta, csörgette a játékait, de mondta, hogy nem igazán tud "ütős érvet" mondani arra az életkorra. Végül azzal zárta, hogy ne őt kérdezzem, mert férfiként biztos máshogy élte meg, mint egy nő.


Gondolom, hogy ez megváltozik, ha jönnek a hormonok és már benne van az ember, de gyermektelenként nehéz ezt ésszel átlátni. Érezni majd biztos fogom, ha már ott tartok, de most megérteni szeretném.


2011. jan. 27. 08:15
1 2 3 4
 11/32 A kérdező kommentje:

08:35 - köszi, ilyen leírásokra számítottam, hogy két szemszögből hogyan néz ki a dolog.


Tudom, hogy szeretném a sajátomat (gondolom két napig méregetném, hogy oké, pici, rózsaszín és mindig velem lesz...), de belerázódnék.

Viszont a gügyögés egyszerűen nem megy, minden porcikám tiltakozik ellene.

Szüleim pedagógusok, jó munkát végeztek rajtam, anyám is jó anya. De ő is azt mondta, hogy hiába imádott, ufónak nézte a többi kismamát, hogy "az enyém már ülcsizik, szopcsizik, stb". Mondta, hogy minek versenyeztessen, meg van, hogy mikor mi alakul ki (tól-ig), nem ezen fog múlni, hogy később hülyegyerek vagy atomfizikus lesz belőlem. (oké, náluk tananyag volt a gyerek fejlődési szakaszai)

Ő soha nem gügyögött, de sokat beszélt hozzám, lassan, de érthetően, jó sok információt préselve a beszédbe.


Most még riasztó egy baba fórumba beleolvasni, "Marci büfikézett!!!" - mindenki a csodájára jár, én meg ülök a gép előtt, hogy "éééés?".

2011. jan. 27. 08:44
 12/32 A kérdező kommentje:

08:43 - köszönöm, hogy leírtad, hogy nem csak móka és kacagás.

Egyébként a neten fellelhető összes "témába vágó" dologból egy blogra akadt rá a szemem, ahol még ezt az időszakot is felnőttes, humoros formában írja le egy anya (lustanyu).

Vele váltottam is pár levelet, hogy az ő szemszögéből már nagyon vonzónak tűnik a dolog, pedig ő nyíltan leírja, amikor a harmadik telibehányás után legszívesebben körbeharapná az asztalt, annyira ideges. De még ezek mellett is racionálisan és szeretettel beszél a gyerekeiről - ezzel tudok leginkább azonosulni.


Szeretnék gyereket, de az első évektől tartok kicsit. Előre nem tudom megjósolni, hogy a szülésnél elöntenek-e az anyai érzések, vagy még akét hetes babát is gyanakodva fogom-e forgatni, hogy "hmm...mit kellene csinálni vele...".

2011. jan. 27. 08:49
 13/32 kisnita ***** válasza:
77%

Ahogy először elolvastalak hirtelen az jutott eszembe, hogy örökbe kéne fogadnod egy 4 éves gyereket! :D Na de viccet félre téve. Ez az egész érzés nem akkor kezd kialakulni amikor megszületik a gyerek hanem akkor mikor megfogan és kiderül számodra, hogy terhes vagy. Már akkor bimbóznak benned ezek az érzések és lehet az elején lesznek majd félelmeid a kakis pelussal kapcsolatban, de ezek a félelmek egyből megszűnnek ahogy túl leszel az első pelenkázáson. És ez minden egyébbel is így van. A terhesség nem csak azért tart 9 hónapig, hogy a baba megérjen az életre hanem azért is, hogy a nő anyává érjen. Amikor egy új kisbaba megszületik akkor egy új édesanya is megszületik. Mindenki szereti a gyerekét mert ez nem egy eldöntendő kérdés, hogy szeretem vagy nem, hanem ösztönösen benned van ha tetszik ha nem. És az által, hogy ez ösztönösen benned van eltöröl maga mellől minden olyan érzést ami azt keltené benned, hogy nekem nem kell ez a gyerek, mert ezzel baj van, pisil, kakil, magatehetetlen, stb. Így ezt nehéz megérteni és nehéz elmagyarázni is, de hidd el hogy amint anya leszel már magától értetődő lesz :) Akkor neked a világ legtermészetesebb dolga lesz, hogy pelenkát kell cserélni meg gondoskodni kell a babáról, szoptatni kell, stb úgy fogod érezni, hogy nincs is más amit szívesebben tennél, mintha tudnád, hogy erre rendeltettél és olyan természetes lesz mintha egész eddigi életedben ezt csináltad volna. Én még terhesen sem tudtam elképzelni, hogy majd az én gyenge kis mellemet egy gyerek fogja szívni, meg majd abból tej fog jönni. Rágondoltam és rendesen féltem. De ahogy megszületett rögtön az volt az első gondolatom, hogy meg kell ölelni és mellre kell tenni. Nem tudom, hogy honnan jön a késztetés, de jön. Mikor majd ott lesz veled a kisbabád, hazaviszed a kórházból és kimondhatatlanul boldog leszel, hogy végre megkezdhetitek hármasban a közös életeteket. Napról napra szebbnek, ügyesebbnek és okosabbnak fogod látni.

Az én kisfiam most 18 hónapos, már nem olyan babás baba mint kisebb korában volt, inkább már kisgyerek mint baba. Nagyon szeretem és nagyon jól látni ahogy egyre ügyesebb és okosabb, mindig csinál valami új dolgot és akkor olyan büszke vagyok rá. Ugyanakkor sokszor eszembe jut, hogy milyen jó volt mikor még picike volt, szerettem azt az érzést, hogy rám van utalva, én vagyok neki a világ. Persze most is én vagyok, de ahogy egyre nagyobb lesz úgy kezdik egyre jobban más dolgok is érdekelni. És ha hiszed ha nem olyan gyorsan megy az idő. Mintha két hete lett volna pozitív a tesztem és már itt van és már szalad, beszélget, pakol, táncol, stb. Úgyhogy rettentően gyorsan elszalad az idő. Ki kell élvezni amíg kicsi mert vissza fogsz vágyni abba az időbe mert az az időszak tényleg gyönyörű :)

2011. jan. 27. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/32 napietus ***** válasza:
79%

ez alapesetben ösztön, és érzelmi kérdés, de észérveket kértél, azt írok :)


olyan, mint egy befektetés, vagy inkább vállalkozás: most beleraksz pénzt, munkát, az első pár évet végighajtod azért, hogy később élvezhesd a munkád eredményét. ha jól dolgoztál, jó eredménye lesz, de ugyanúgy bele is lehet bukni, mint egy vállalkozásba :)

2011. jan. 27. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/32 anonim ***** válasza:
82%

Ezeknek a dolgoknak mint gügyögés egyátalán nincs jelentőségük. Ahányan vagyunk annyiféleképpen neveljük a gyereket. Sokan vannak a gügyögéssel úgy mint te. Amíg nem akarsz gyereket addig nem is kell vállalni. Aztán egyszer csak jön egy érzés hogy mindennél jobban vágysz rá. Na akkor kell :). Az amit tapaztalni fogsz leírhatatlan. Hidd el senki nem szeretett még Téged annyira mint ahogyan ő fog. Úgy néz Rád mint egy csodára, ha csak hozzáérsz mosolyra húzódik a szája. A szeretet egy olyan dimenziója ez amit sajnos csak ebben a néhány évben élvezhetsz amit írtál. Utána fokozatosan kezd önálló élete lenni, és leválni rólad. Siratom én is az első néhány évet amikor csak egymáséi voltunk mint a szerelmesek. De a szerelem sem jó szó rá hiszen ez valami sokkal-sokkal erősebb. Ezzel nemcsak én vagyok így hanem más is. Ezért van az hogy a nőknek könnybe lábad a szemük ha egy csecsemőt látnak, mert életük legszebb éveire emlékeztetik őket.

A kakis pelenka meg a gondozás nem téma. Anno én sem tudtam semmit erről és el sem tudtam képzelni. De ez csak kívülről látszik gáznak tényleg nem téma.

2011. jan. 27. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/32 anonim ***** válasza:
25%

"De az első 2-3 év amolyan fehér folt előttem, kakis pelenkákat, kialvatlan, morcos szülőket vizualizálok..."

A te szüleid is kialvatlanok voltak! ennyit talán megér a gyerek nem? amúgy nem kötelező! Mint ahogy a gügyögés sem!

2011. jan. 27. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/32 anonim ***** válasza:
60%

A legnagyobb boldogság a világon,mikor a gyermeked a szemedbe néz,és rád mosolyog.Olyan igazi,boldog,babamosollyal,ami csak a tiéd.

Rögtön elfelejted,hogy hónapok óta nem aludtál,hogy örökké le vagy hányva,hogy piszkos pelenkák között élsz,és hogy hiányzik a régi életed.

Gügyögni pedig soha nem szoktam a babámnak,mert nem hülye,csak kisgyermek:)

2011. jan. 27. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/32 anonim ***** válasza:
84%
Van két gyerekem,a kisebbik 4 hónapos.Bevallom őszintén,olyan 8-9 hónapos koráig számomra nem egy leányálom a babázás.Szeretem,édesek,sok örömet okoznak azért,meg minden,de addig számomra a bezártság,az hogy nem tud állni,mindenhova cipelni kell meg minden,elég nagy nyűg.És abból a 8 hónapból is az első 3 a legrosszabb.Persze ebben közbejátszik nálam a szülés utáni depresszió is,meg a kezdeti nyűgök.Én is olyan vagyok hogy minél nagyobb annál jobb,annak ellenére hogy a csecsemőkornak is megvannak a maga szépségei.Lehet lepontozni,őszinte voltam.
2011. jan. 27. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/32 anonim ***** válasza:
82%
Olyan voltam mint Te. Sőt be is terveztem az életemet teljesen gyermektelennek és nem szégyelltem ezt hangoztatni is. Azt vallottam, hogy csak azért hogy legyen még nem kötelező, ráadásul nekem nem volt könnyű gyermekkorom és nem igazán láttam fejben, hogyí ez kinek vagy minek egyaltalán bárkinek is hasznára javára válhatna...... Azután egy szép napon csak úgy mint egy váratlan mindent elsöprő érzelem felbukkant a fejemben hogy úristen én anya szeretnék lenni. Ez biztos,hogy mindenkinél másképpen zajlik és nálam tuti köze volt a hormonokhoz is meg ahhoz a bizonyos biolóogiai órához de még is megtörtént. Pedig addig elzárkozó ,elutasító voltam a témával kapcsolatban meg egyaltalán nem akartam semmilyen macarát. Tehát nem fogadtam el és nem is fogtam fel az egészet. Akkor viszont mikor ez az érzés megszületett bennem ,onnantól már azon aggódtam, hogy mi van ha nekem nem is lehet? Mi van ha "megbűntett" a sors a makacsságom és az elutasításom miatt? Szerencsém volt, mert ahogy akartuk ( Párom már évekkel előtte fűzött, de mivel neki volt már előző kapcsolatból, azt is elfogadta, hogy én nem szeretnék gyermeket vállalni, tehát nem volt semmi kényszer) rögtön össze is jött. Nekem egy CSODA volt az első perctől kezdve. Már maga a fogantatás is egy csodás folyamat, érdemes utána olvasni, milyen szuper-technikával dolgozik a női test. Az egészet úgy éltem meg hogy valóban szerelmünk gyümölcseként érkezett hozzánk egy picike de hihetetlenül csodás kis lény. A kihordás alatt is épült a kapcsolatunk a Babával és soha egy percig nem éreztem, hogy uncsi lenne mellette. Fárasztó volt igen, de 1000szeres energiával tudott feltölteni egyetlen mosolya. Előtte karrierem, felkapott, jól fizető munkám volt, de a szívem szakadt meg mikor 3 év után vissza kellett térnem a melóba. Hús a húsomból, vér a véremből erős lelki kapocs van közöttünk a mai napig is ( 8 éves gyöngyörű, kedves, tündöklő személyiségű kislánykám). Szóval ész érvekkel nem leírható de szerintem a gyermek vállalás amellett, hogy komoly felelősség és bizony fárasztó munka de egy csodás valami amiben mi nők részesülhetünk. Sokat változtam , fejlődtem, épültem, tanultam a kislányom melett és Tőle magától. Neked most azt tanácsolnám, ne tépelődj, ne gondolkodj, ne gyötörd magad. Most még nem értél meg az anyaságra, nem kell se mentegetőznöd emiatt, se kutatásokat végezni. Ha eljön az ideje és ha meg érsz rá ,fel fogod ismerni az érzést és a késztetést és akkor meghozhatod az akkori döntésedet. Egyébként én is azt vallom, hogy nem kell mindenkinek anyává vállnia. Sőt jobb lenne ha jó néhányan szülővé sem akarnána (apává) vállni. Kevesebb megnyomorodott lelkű csöppség élne közöttünk. Azzal nem leszel kevesebb ha Te nem egy másik élet teremtésében leled meg a békédet, harmoniádat hanem másban. A magam részéről nagy-nagy hálát érzek, hogy anya lehetek és sok örömet leltem és lelek az anyaság minden pillanatában. Egyszer sem unatkoztam mellette és bár mindig öklendeztem ha előttem pelenkázott valaki a sajátomat örömmel és vidáman tettem tisztába. Voltak még dolgok pl. a szoptatás miatti ellenérzések amelyek még a terhesség alatt is végig kisértek, de a természet ezt is olyan hihetetlenül megoldotta, hogy a legnagyobb természetességgel és ösztönösen léptem az útra és 8 hónapig tápláltam anyatejjel a kicsit. Azelőtt ezt is visszataszító és elképzelhetetlen dolgonak tartottam. Azért írtam le ezeket, hogy lásd, nincs okod dilemmázni. El fog jönni ha el kell jönnie az érzés. Sok boldogságot!
2011. jan. 27. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/32 anonim ***** válasza:
78%

Annyira jó volt olvasni az itt hozzászólókat!Mindenkinek igaza van,annak aki a jóról írt,és annak is aki a rosszról.Minden van az első két évben.Csöndes idegösszeroppanás, -hogy azért nehogy épp akkor,és miattad ébredjen fel a gyerek,és pont annyi ideig tartson,amennyi ideig tart a szundi.És van mennyben járás,mert a levegő is csak az kell,amit Ő kilélegzik. Én a 4 évesem mellől kicsit visszavágyom. (Az én gondom az néha,hogy nem tudom elképzelni,h szerethetnék mégegyet ugyanígy?! )

Nagyon igaz a mondás,h a gyereket élete első két évben megtanítjuk járni és beszélni,aztán mást sem hall,csak hogy üljön le,és maradjon csendben.

Nálam a fő vonal,a humor.Fontos,h tudjak a legnagyobb kétségbeesés közben is magamon és a gyereken is nevetni.Amíg nem tudott beszélni,szinte végigszinkronizáltuk az apjával.Még dorgálás közben is nevetnem kellett.(és innen üzenem ezt soha!soha ne tedd..csak magad alatt vágod a fát vele...csak nehéz volt megállni,amikor úgy nézett rám,mint a Shrek-ből a macska)

Szóval harcra fel!

Észérveim nincsenek,sőt ha normális,kiegyensúlyozott,kiszámítható,foltmentes életet szeretnél,akkor NE!De ha éveken keresztül egyazon napon szeretnéd megjárni a mennyet és a poklot,akkor ez a legjobb módszer. :)

Van egy kedvenc idézetem,nálam minden szó az elevenembe talát,amikor elősször olvastam,szerintem sokan éreznek hasonlóan: "Gyermeket vállalni igen nagy elhatározás.Ilyenkor dönt úgy az ember,h az élete végéig a testén kívül dobogjon a szíve."

2011. jan. 27. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!