Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Ti lemondanátok az örökségről...

Ti lemondanátok az örökségről ebben a helyzetben?

Figyelt kérdés

Van egy férfi, anyám volt férje, még házasok voltak, amikor én születtem, de nem ő az apám. Az ő nevére kerültem, a mai napig jogilag ő az apám, bár már elmúltam 18. Én ezt nagyon sokáig nem tudtam. Ez a férfi nagyon sokat ártott édesanyámnak, terrorizálta testileg, lelkileg, mindenhogy, többször majdnem megölte. Engem nem bántott, csak azzal, hogy nem érdekeltem, és nem tudtam, hogy azért, mert nem vagyok a lánya. Emiatt nagyon sokat szenvedtem, de már túl vagyok rajta.


Van egy háza, új felesége, gyereke. Azt mondják már nem húzza sokáig. Jogilag, ha ő meghal, a fél ház az enyém, legalábbis én így tudom. Persze, ha nem rendelkezik máshogy róla, de úgy hallottam, hogy nem.


Igazából sosem kéne az ő pénzéből semmi, nem azt mondom, hogy nem jönne jól, mert mi is ittvagyunk kisgyerekkel, hitellel. De a fél család azt mondja, hogy igenis fogadjam el, és ne mondjak le róla.


Ti mit tennétek?


2013. jún. 26. 10:27
1 2 3 4
 21/33 anonim ***** válasza:
42%

Nem a fél ház lenne a tied, hanem az összes gyerekével fejenként egyenlő arányban örökölnétek mindent, ami az övé, a felesége (új) holtig tartó haszonélvezeti jogával terhelten.

Kivéve, ha akkor hal meg, amikor már hatályba lép az új Ptk, mert akkor a felesége is veletek, gyerekekkel örököl egy gyerekrésznyit, egyenlő arányban.


Lemondhatsz most az örökségről, vagy visszautasíthatod annak megnyílta után (tehát, mikor már meghalt) - de ez utóbbi bonyolultabb, mert akkor a te helyettes örökösöd, pl. a te gyereked lép be helyetted.

Ezért, ha nem kell semmi, egyszerűbb még most, előre lemondani az örökségről.


Amúgy valószínűleg én is így tennék, igen. Lemondanék most előre.

2013. jún. 26. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/33 A kérdező kommentje:
Ez tényleg így van? Én úgy hallottam, hogy lemondhatok a halála után az ő gyereke javára, igaz ez még nekem fog pénzbe kerülni!
2013. jún. 26. 11:06
 23/33 anonim ***** válasza:
46%

Ha a feleség rendes volt veled, akkor ő talán azt is megértené, hogy te testvéredként szereted a gyerekét. Nem hiszem, hogy lenne ellene kifogása, hogy szeressétek egymást.

Talán tényleg annak van igaza, aki azt írja, hogy papíron legyen a tiéd a fél ház, és hagyd nekik hogy továbbra is ott éljenek.

2013. jún. 26. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/33 anonim ***** válasza:
59%

Ha jól állnátok anyagilag, akkor azt mondanám, hogy emeld fel a fejed és a tartásod legyen az erősebb.

De ha kell a pénz, akkor inkább fogadd el. A gyermeked biztonsága fontosabb az önérzetednél.

2013. jún. 26. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/33 anonim ***** válasza:
73%

Nem, a halála után LEMONDANI nem lehet, csak VISSZAUTASÍTANI. Lemondani az örökség megnyílta előtt, szerződéssel lehet.

Ha visszautasítod a hagyatéki tárgyaláson, a te helyettes örökösöd (gyereked) lép be. Helyette visszautasítani csak gyámhatósági engedéllyel tudsz, szóval bonyolult.


Van olyan lehetőség, hogy ajándékozod az örökrészedet bárkinek (ez lehet persze másik örökös is akár), erre te nem fizetsz semmit, csak a megajándékozott, illetéket. Mivel nem egyenesági leszármazottak vagytok, hanem testvérek, ezért a mentesség erre nem vonatkozik.


Osztályos egyezséget lehet még hagyatéki tárgyaláson kötni, olyankor az örökösök állapodnak meg egymás között, hogy ki mit kapjon. Ez nem ajándékozás, ilyenkor mindenki öröklés jogcímén kap, tehát nincs illeték, viszont ehhez az kell, hogy valamit (bármit) te is kapjál. Ha semmit sem kapsz, ez nem járható út, mert akkor nem vagy "örökös". (Örökös ugye valamit mindig kell, hogy örököljön...)

2013. jún. 26. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/33 anonim ***** válasza:
67%

Ha örökölsz utána valamit, arról ne mondj le.

Ő tudta, hogy nem az ő lánya vagy? Igen, tudta!

Tett az ellen valamit, hogy a nevére kerülj és ő szerepeljen apaként a születési anyakönyvi kivonaton? Nem tett! Akkor mi itt a kérdés? Lehet, hogy a goromba viselkedése ellenére a gyermekének tekint.

A nagybátyám sem vér szerinti testvére apukámnak. Már elváltak, mikor a nagymamám terhes lett. Mindketten tudták, hogy ő nem lehet az apa, azt viszont nem engedte meg, hogy a születendő gyerek, a fia testvére apa nélkül maradjon és ezért bármiben is hiányt szenvedjen. A nagybátyám is ugyanúgy örökölt utána, mint az apám és a második házasságából született lánya. Mindenki tudja a családban, hogy mi az igazság, de ebből soha nem volt probléma.

2013. jún. 26. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/33 anonim ***** válasza:
67%
Ne mondj le róla, a másik felét a kisgyerek kapja! Jár neked! Ne légy buta.
2013. jún. 26. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/33 A kérdező kommentje:

Nem mondhatott volna le rólam, mert házasok voltak, így mindenképp az ő nevére kerültem volna. Aztán hoztak egy olyan hülye döntést, hogy ezt az egészet nekem majd csak a 18. szülinapom után mondják el, amikor én már éveket szenvedtem az állítólagos apám miatt, mert leszart! És akkor mondta anyám, hogy menjünk, és intézzük el, hogy átkerüljek az igazi apám nevére, meg úgy jogilag is. De nekem ehhez hirtelen nagyon nem volt kedvem, főleg nem találkozni ugye a névszerinti apámmal, aki akkor lemondott volna rólam. Annyira átcseszettnek éreztem magam, hogy úgy oldottam meg a "problémát", hogy nem foglalkoztam vele. Most meg itt vagyok ezzel a hülye problémával.


Köszönöm a válaszokat, és az információkat!

2013. jún. 26. 11:24
 29/33 anonim ***** válasza:
67%

Igen, akkor hirtelen nem tudott volna lemondani rólad a házasság miatt, de, még akár most is végeztethetne apasági vizsgálatot, ha nem akarná, hogy örökölj. A nagypapámat is megkérdezte az ügyvédje, hogy nem akarja-e a halála előtt tisztázni a dolgot, de a nagypapám visszautasította.

Nem egy egyszerű folyamat, de ha nagyon akarná, az "apád" is meg tudná oldani.

2013. jún. 26. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/33 anonim ***** válasza:
71%

Anyád vert át azzal, hogy ki az apád de a férfire haragszol?



Ha van gyerekei és esze már rég csinált eltartási szerződést velük és akkor te semmit sem örökölsz. De lényegébe úgyis mindegy ha örökölsz is a feleségnek haláláig tartó haszonélvezete van a lakásra. Így amig a felesége meg nem hal nem kapsz semmit.

2013. jún. 26. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!