Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Barátom finnyás, anyám meg...

Barátom finnyás, anyám meg nem bírja nézni. Enyhíthetek valahogy ezen, vagy törődjek bele?

Figyelt kérdés

Szóval anyám nagy konyhatündér, eszméletlen jól főz, imádom majdnem minden ételét, viszont nagyon nehezen viseli el a kritikát. Azt sem lehet elmondani neki, ha elsóz valamit, mert felháborodik rajta.

A párom pedig eszméletlen finnyás. Ha egy kis csontot, porcot, vagy bármi fura dolgot talál a kajában, már túrja az ételt/hányingere lesz/öklendezni kezd/ stb. Nem tehet róla, nem bírja.

Fogásokból is kevés dolgot szeret, mert évek óta nem evett normálisan elkészített ételt. Az anyja rendeli a kaját valami színvonalon aluli étteremből, csak hétvégén főz, és akkor is húslevest, és rántotthúst, vagy spagettit. Csak azt. Nem vicc :D És csak hétvégén. Vagy esetleg pizzát rendelnek, ami még a jobbik eset.


Szóval a lényeg, hogy mikor néha napján lejönnénk hozzánk, anyám már hangoztatja, hogy nem fog külön főzni, meg ő nem nézi végig ahogy a párom túrja az ételt. A barátom soha nem tett megjegyzést az ételre, egyszerűen, ha nem volt olyan amit szeret, szólt nekem, hogy inkább enne egy szendvicset, vagy valamit. Totál diszkréten. Általában előre szólok itthon anyámnak, ha jövünk, és akkor olyan menüt állítunk össze, amit mindenki szeret. Anyám viszont ezt szóváteszi néha.

Én csak próbálom a konfliktus lehetőségeket minimálisra csökkenteni, ezért kérem, hogy "x" kaja legyen, mert azt mindenki szereti, és talán nem lesz vita belőle.


Van valaki hasonló cipőben mint én? Lehet ezen enyhíteni valahogy? Barátomat is próbálom rávenni különböző ételek megkóstolására, de az anyja olyan szinten elcseszte ilyen téren, hogy ha összeköltözöm vele, az elejétől kell kezdenem főzés terén mindent, és így tágítani a menüt folyamatosan... elég nehéz eset..


Bocsánat a kisregényért, bunkók kíméljenek, ha nem világos valaki kérdezzetek, ne vagdalkozzatok :) Köszi :)


2014. szept. 30. 20:49
1 2 3 4 5 6 7
 31/63 A kérdező kommentje:

Köszönöm :)

Mikor ezen a témán agyalok, mindig arra gondolok, hogy legalább nem vega a párom... ha nem enne semmilyen húst, akkor lennénk bajban, mert én azt imádom .D

2014. szept. 30. 22:13
 32/63 anonim ***** válasza:
33%

A válaszokat nem olvastam el, de egy kérdésem lenne:


normális, jól elkészített ételben ugyan mi keresnivalója van apró csontdaraboknak (veszélyes! - természetesen nem a csontos húsokra gondolok, mint csirkecomb és társai, hanem az apró darabokra) és porcnak, inaknak vagy egyéb emészthetetlen, emberi fogyasztásra alkalmatlan dolgoknak?


Ha édesanyád ilyesmit benne hagy az ételben, akkor sajnálom, hogy ezt kell mondjam, de NEM készíti el azokat megfelelően. Nemcsakhogy veszélyes, de egészségtelen is ezeknek a hulladékoknak a fogyasztása, és a hús előkészítésekor ki kell ezeket válogatni. Nem a barátoddal van a baj, hogy nem szeretne lenyelni olyat, ami nem a gyomrába való.

2014. szept. 30. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/63 anonim ***** válasza:
36%
Pedig az sem rossz alternatíva, vannak jó vega kaják. Mondjuk én sem szívesen mondanék le a húsevésről ;)
2014. szept. 30. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/63 anonim ***** válasza:
52%

Hú, hogy én hogy utáltam, amikor gyerekkoromban meg kellett enni juszt is, amit elémraktak. Fiatal felnőttként az egyik dolog, amit tudok értékelni, az az, hogy most már ha nem akarok valamiből enni, nem eszem. Létezik ám egy olyan jelenség, hogy "kondicionált íz-averzió" aminek a lényege az, hogy akár egy korábban kedvelt ízt is megutálunk, ha bizonyos negatív élmények (pl. hányás) társul hozzájuk. Ezt fel lehet oldani, de hosszú idő és türelem kell hozzá. Hát még ha nem egy kedvelt ízről van szó...A másik ilyen jelenség, amivel érdemes tisztában lenni, az a neofóbia, azaz az ösztönös averzió az új ízekkel szemben. Ennek ősi magyarázata az, hogy egy új dologról nem tudod, mérgező-e, ezért óvatosan közelítesz felé, keveset eszel belőle, és miután nem lesz tőle bajod, felveszed a fogyasztandó kaják körébe, amennyiben nem volt más bajod az ízzel. Ezek emberben már gyengébben jelentkeznek, de jelentkeznek, és minden szülőnek, nagyszülőnek érdemes lenne ismernie, amennyiben sokféle ételt megevő, új ízekre nyitott embert akar nevelni a gyerekéből/unokájából. Alap, hogy amivel (pláne ha egy számára új dolog volt, amitől ösztönösen ódzkodott) hányásig eteted a gyereked, na azt a kaját felnőttként sem fogja soha enni.

Ellenben ha egészen kiskorától változatosan főzöl neki, és a neofóbiát ismerve ráhagyod, hogy az újból keveset, akár egy-két kanálnyit egyen, akkor megismertetheted új ízekkel anélkül, hogy averzió lenne benne iránta, és később rendesen eszik belőle. A spenótot is sokan felnőttként kezdik szeretni...amennyiben nem hánytatták meg általa kiskorában az embert.

Kérdező, szerintem te is kezeld kicsit gyerekként a barátodat. Mindenből egy keveset adj csak neki, vedd rá, hogy a kedvedért kóstolja meg, de értelemszerűen ha elég neki, hagyd rá. Lehet, hogy később magától is eszi majd azt az ételt.

Nála szerintem az a gond, hogy kevés ételízt ismert meg, így ez a neofóbia erős nála. Ha valamivel hányásig etették, azt viszont nem is kell erőltetni, valószínűleg soha nem fogja megszeretni.

2014. szept. 30. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/63 A kérdező kommentje:

32-es, ez már nagyon nyakatekert gondolatmenet :D

Értelem szerűen nem direkt hagy benne édesanyám ilyeneket az ételben, de néha a legprofibb szakácsoknál is előfordul, és persze murphy törvénye, hogy pont az találja meg ezeket a dolgokat, akinek a gyomra nem tudja tolerálni.

2014. szept. 30. 22:23
 36/63 anonim ***** válasza:
15%
Ez butaság, kedves kérdező. El nem tudom képzelni, hogy édesanyád minden egyes alkalommal alaposan átnézi az alapanyagokat, és éppenséggel pont akkor hagy benne ilyesmiket véletlen, amikor a barátod néhanapján ott eszik. Ez röhejes egy kifogás.
2014. szept. 30. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/63 A kérdező kommentje:
Azt hiszem ebbe nem mennék bele, mert nagyon eltér a témától, és szerintem értelmetlen is vitázni rajta. Ne haragudj.
2014. szept. 30. 22:33
 38/63 anonim ***** válasza:
8%
Szerintem nem tér el a témától, mert épeszű ember ilyesmit nem eszik meg. Édesanyáddal van itt a probléma.
2014. szept. 30. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/63 anonim ***** válasza:
38%

Szerintem hagyjátok békén,és hadd egyen azt amit szeretne.

Én a békesség kedvéért vegetáriánusként gyűrtem magamba a húst,ez sem túl normális!


Anyádnak meg mi baja? A tökéletes háziasszony címre hajt? Van aki nem szereti a főztjét,na bumm,nagy kislány már,lépjen túl rajta.

2014. szept. 30. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/63 anonim ***** válasza:
37%

Úgy kezeled a vőlegényedet mint a kis finnyás gyerekedet". Nevetséges az is, ahogyan itt is őt véded.

Úgy mint anyád, én sem főznék nektek semmit. Aki az asztalnál öklendezik, egyen a kutyával. Ha zabálni akar, főzzön magának a pasid.

2014. szept. 30. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!