Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Ti hogyan cselekednétek ha...

Ti hogyan cselekednétek ha egy családtagotok valami bűnt követne el, melléállnátok vagy elmondanátok a rendőrségnek?

Figyelt kérdés

Sok filmben illetve sorozatban látom hogy bármit tesz a családtagja legyen az anyja vagy apja vagy testvére kiáll mellette és hazudik vagy épp nem szól a rendőröknek mondván azt hogy a családot minden áron meg kell védeni.



Ti hogy vagytok ezzel, mi a véleményetek erről?



Jómagam úgy vagyok vele hogy legyen az bármilyen rokonom vagy barátom, ha bűnt követett el, gyilkolt, rabolt stb... vállalja a felelősséget érte és én nem hazudnék senkiért sem a rendőrségnek, sőt jelenteném egyből ahogy megtudtam...



2015. aug. 1. 09:39
1 2 3 4
 11/31 anonim ***** válasza:
59%

Konkrétat mondok, egyik nagybátyám adót csal évek óta.

Én nem megyek rendőrségre.

Meg a testvérei és az anyja sem.

Ha nagyon akarna, biztosan nálunk is találna vmit a hatóság. Pl sokáig fű alatt vettük az üzemanyagot meg ilyenek. Inkább tartsunk össze!

2015. aug. 1. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/31 anonim ***** válasza:

Eleve, még idegenek számára is a bűncselekmények nagyon kis körére van feljelentési kötelezettség, tehát, hogy az is bűn lenne, ha az illető tudott róla, de nem jelentette... ilyenek az államellenes bűncselekmények (kémkedés, hazaárulás, stb), a terrorcselekmények és annak előkészülete, aztán snitt. Valamint hivatalos és hatósági személyeknek a munkakörük gyakorlása kapcsán tudomására jutott bűncselekmények (értelemszerű, tehát egy rendőr pl. nem mérlegelheti, hogy foglalkozik-e a rendőrként tudomására jutott bűncselekménnyel), valamint könyvvizsgálóknak a munkakörük kapcsán tudomásukra jutott adózás rendje elleni cselekmények. És ez már az előző, 1978-as Btk-ban is így volt...

Szóval Kérdező, a "sőt jelenteném egyből ahogy megtudtam" azért eléggé minősít téged, az a helyzet... olyan viceházmester-besúgó-feeling...

Az emberek normálisabbja mérlegel, és nyilván eljelent egy előre kitervelt módon, aljas indokból elkövetett emberölést, nyilván feljelenti a szomszédját kifosztó besurranó tolvajt, és nyilván nem jelenti fel a szomszédot, ha az zárjegy nélküli cigarettával kínálja, vagy illegális office-t futtat a számítógépén... és nyilván nem jelenti fel a saját gyerekét se, ha talál nála 2 füves spanglit - ugyebár...

2015. aug. 1. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/31 anonim ***** válasza:
76%

Én úgy vagyok vele, hogy amíg jelentős mennyiségű vér nem tapad az illető kezéhez (értsd: nem gyilkolt meg senkit), nem is adnám ki. Bár pl. ha olyan bűncselekményt tesz, amivel kárt okoz másoknak, valószínűleg nem bujtatnám. Nagyon empatikus ember vagyok, nem tudnék elvonatkoztatni arról, hogy hogyan érezheti magát akit kiszemelt, akármilyen szeretett családtagom is.

Nyilván ha közveszélyes, tennék lépéseket, de inkább a mentális kezeltetés, mintsem a büntetés végrehajtás felé.

Anyósomékkal is van bőven gond, nem is szeretem őket, de sosem köptem, pedig kapnának a sarkukra rendesen.

2015. aug. 1. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/31 A kérdező kommentje:
Én olyanokra gondolok hogy ha rabol, csal, gyilkol bántalmaz valakit stb...
2015. aug. 1. 13:53
 15/31 anonim ***** válasza:

#2 vagyok.


Ahogy elnézem elég sokan inkább a saját seg.üket mentik ha baj van. Sose derüljön ki,hogy mennyire gyávák az emberek!


Mindegy! Majd egyszer megértitek.

2015. aug. 1. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/31 A kérdező kommentje:
#12 Azt mond már meg miért minősít engem? ha szerinted az a normális ha egy rokonod vagy barátod kinyír vagy megerőszakol valakit és te eltitkolod hogy megvédd, az szerintem pont téged minősít...
2015. aug. 1. 13:59
 17/31 anonim ***** válasza:
34%
12.-nek üzenem, ha bűncselekmény elkövetéséről szerzel tudomást, akkor állampolgári kötelességed a hatóságok tudomására hozni, mégpedig haladéktalanul. Nem véletlenül tartalmazza a Btk. a bűnpártolás fogalmát. Hihetetlen, mennyi ostobaságot tudtok itt összehordani.
2015. aug. 1. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/31 anonim ***** válasza:

Nézd, én azt gondolom, hogy ez a "család mindenek felett", meg "minden áron" ez igaz. Épp csak annál a kérdésnél mosódik el a határ, hogy kitől?

Mérlegelni kell, hogy ki jelent nagyobb veszélyt a családra? A rendőr, vagy maga a családtag?

Merugye míg az első esetben győz a lojalitás, meg a vérségi kapcsolat, addig a másodikban ezeket az érveket épp a "fekete bárány" negligálja.

2015. aug. 1. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/31 anonim ***** válasza:

#17, szörnyű tévedésben vagy... olvasd csak szépen el:

[link]

"Az általános feljelentési lehetőség mellett fontos megemlíteni, hogy nincsen általános feljelentési kötelezettség. A hatályos magyar büntetőjogban csak néhány olyan bűncselekmény van, melyek esetében a bűncselekmény feljelentésének elmulasztása önmagában bűncselekményt valósít meg. "

De ennél csak csak az nagyobb horror, ha valaki az általad leírt ostobaságnak a hitében cselekszik is...


És akkor ismerkedj meg a bűnpártolás VALÓS tényállásával:

"Bűnpártolás


282. § (1) Aki anélkül, hogy a bűncselekmény elkövetőjével az elkövetés előtt megegyezett volna,

a) segítséget nyújt ahhoz, hogy az elkövető a hatóság üldözése elől meneküljön,

b) a büntetőeljárás sikerét meghiúsítani törekszik, vagy

c) közreműködik a bűncselekményből származó előny biztosításában,

vétség miatt két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő."

2015. aug. 1. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/31 anonim ***** válasza:
24%

19., ha még a feljelentési és bejelentési kötelezettség közt sem tudsz különbséget tenni, akkor nagy a baj.

Az, hogy feljelented Gipsz Jakabot, mert sérteget, teljesen más ügy, mint hogy bejelentesz egy tudomásodra jutott bűncselekményt. Analfabéta-e vagy?

2015. aug. 1. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!