Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Nagyszülők » Önfejű, kicsit agresszív,...

Önfejű, kicsit agresszív, "mindentjobbantudok" nagypapa orvoshoz ráncigálása?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Nagypapám idén tölti a 85.életévét. Szerencsére remek fizikai állapotban van, még mindig fákat metsz, fára mászik, betonoz ha úgy van.


1 éve lesz, hogy mamám meghalt Arzheimer kórban, hónapokon át ápolta/ápoltuk otthon.


Az a bajom újabban, hogy nagypapámon is kezdem felfedezni a demencia jeleit. Van kulcsom a házhoz, mert megkér amikor elmegy orvoshoz, hogy vigyem be a kukákat vagy az újságot ha nincs itthon stb.


A minap éppen arra jártam, gondoltam benézek hozzá, égett a házban a villany. Az ajtó nem volt bezárva. Mivel nem találtam a házban, felhívtam, hogy merre van. Vásárolt. Minden villany égett, a kádban benne a dugó, a víz már folyt ki a fürdőszobában.

Amikor elmeséltem neki elnevetgélt, hogy ja igen, mert épp csörgött a telefonja és megzavarta. De ez nem az első ilyen eset.


Anyukámmal már beszéltem erről, ő felvetette neki FINOMAN a kivizsgálást, de nekiesett, hogy semmi baja, szeretne sok ember olyan okos lenni fiatalon, mint ő ennyi idősen.


Baromi rossz természete van, büszke, makacs és "mindenkinél okosabb". Erőszakkal nyilván nem lehet elrángatni, de ha legközelebb a gázon felejt valamit? Anyu messzebb lakik és dolgozik, nekem viszonylag kötetlen a munkám, ezért tudok be-beugrani, de naponta 20x én sem tudom ellenőrizni.


Nektek volt hasonló a családban? Hogy vettétek rá, hogy orvoshoz menjen?


2020. márc. 1. 12:36
1 2 3
 11/21 A kérdező kommentje:

#9! Egyébként mi sem vettük először komolyan a mamánál. Néha csak elfelejtett dolgokat, szavakat, neveket. Aztán sokszor összekevert anyuval, de még ezt is elvicceltük. Aztán egyik napról a másikra teljesen megváltozott.

Reggel úgy kelt fel, hogy az elmúlt 20 évből minden törlődött. Azt sem tudta ki vagyok és nem voltak már tiszta pillanatai sem, nem szabadott 1 percre sem magára hagyni, mert magára is veszélyes volt.


Sajnos az ember hajlamos "elviccelni" és elnézni dolgokat, amíg nem tapasztalja meg testközelből. Amit mamám csinált, az sokszor baromi ijesztő volt.

2020. márc. 1. 15:12
 12/21 anonim ***** válasza:
63%
2020. márc. 1. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:
68%

"Aztán egyik napról a másikra teljesen megváltozott.


Reggel úgy kelt fel, hogy az elmúlt 20 évből minden törlődött. Azt sem tudta ki vagyok és nem voltak már tiszta pillanatai sem" Ez nem Alzheimer, hanem kisebb agyvérzés lehetett ami károsította az azokért az emlékekért felelős területet.

2020. márc. 1. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim ***** válasza:
90%

Beszélj az orvossal, az egyéb korral járó betegségei miatt gondolom megy dokihoz rendszeresen. Mi így tudtuk a hasonlóan makacs nagymamámat eljuttatni orvoshoz, hogy mondta neki a háziorvos, hogy ide és ide el kéne mennie. Jó, akkor megy, kér időpontot.

Ugyanígy volt hajlandó gyógyszert is szedni rá, merazorvos. Ez a generáció még hallgat a háziorvosra, amit mond, az úgy van. :)

Beszélj vele, ha partner abban, hogy a demencia/alcheimer említése nélkül foglalkozzon vele, hogy ne sértse a nagyapádat, akkor működhet.

2020. márc. 1. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 A kérdező kommentje:

Nem agyvérzés volt, alaposan ki volt vizsgálva előtte, utána és a betegsége alatt is.


A háziorvos jó ötlet, beszélni fogok vele.

2020. márc. 1. 17:51
 16/21 anonim ***** válasza:
75%

Továbbra is azt mondom, és ahogyan előttem páran írták is, hogy hagyni kell az öregeket békén. Had éljék le azt a pár hátralevő èvüket traumák nélkül, nyugalomban, az ismerős otthonukban, ahol mindig is éltek.... Egy dolgot tehetünk csak, hogy nem hagyjuk magukra őket.


Nem azt mondom, ha van valami akut probléma, egészségügyi dolog, persze, azt kezelni kell a körülményekhez képest és gyógyszert szedni. De azt kell mindenkinek megértenie és elfogadnia, hogy 80 felett a test már nem lesz fiatalabb, fiteb, ketté szakadsz, akkor se. Ebbe a legtöbb öreg beletörödik és elfogadja, éli, ahogy tudja az életét, de van olyan is, aki megszállotam orvoshoz jár... Nekem az egyik Nagyimat dugta a rokonság egy bizonyos része otthonba, teljes jó szándékkal, hogy már nem tud magára vogyázni. Egy éven belül meghalt. Pedig élhetett volna még. Párom Nagyija is így járt. Éreztették vele párom anyukájának a nem túl kedves tesója, hogy már nem kell, a kert gondozását is elvették tőle, a főzést is, dió szedést is, mindent, hát ő is meghalt rá fél évre...


Szerintem ne aggódj nagyon sokat és görcsösen nagyapád miatt. Nézzetek rá sokszor, hívjátok fel és ne nézzétek kis gyereknek.

2020. márc. 1. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:
33%

Lehet ebből a szemszögből is nézni de onnan is,hogy ha állandó felügyeletet igényel a feledékenység és más dolgok miatt akkor az máshogy nem megoldható csak otthonba.

Vagy legközelebb úgy felejti a gázt vagy elkóborol a faluban?

Ha felelőtlenség miatt hal meg az jobb mint egy biztonságos kényelmes otthonban?


Egy beteg embert látogatni napi szinten egyszer még az se elég többre meg kinek van lehetősége munka mellett...

Folyton azon kattognék munka közben mi van ha elesik mi van úgy hagyja a gázt ...és ha ilyen feledékeny jobb ha van felügyelete.

Nem kell viccesen venni hogy ha elfelejt ezt azt...mert ez az eleje a dolognak ,jobb ritkán lesz...

2020. márc. 1. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 anonim ***** válasza:
32%
Igen, tudom hogy kényelmesebb a fiataloknak bevágni egy otthonba az öreget mint törődni vele, meg békén hagyni.
2020. márc. 1. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim ***** válasza:
94%
Vannak pl. öregeknek való okosórák max. egy gombbal, lehet valami ilyesmi "távfelügyeletben" lenne érdemes gondolkodni. Háziorvoshoz meg gondolom csak eljár vérnyomása, cukra, ízülete vagy valami más szokásos öregkori nyavalya miatt legalább havonta, így le lehetne vele "zsírozni", hogy ilyen irányú vizsgálatra is küldje, ill. ajánljon neki valami gyógytornát vagy más rendszeres, lehetőleg társas tevékenységet. Öregek előszeretettel íratják fel pl. a kedvezményes belépőt fürdőbe, masszázsra.
2020. márc. 2. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 A kérdező kommentje:

#18! Ez nem kényelmi szempont hülyegyerek, nem mindenki vakarja a seggét otthon, hanem sokan dolgoznak és nem tudnak 0-24 a nagyszülők mellett ülni. 🤐


Okosórát pont karácsonyra vettünk neki, azt hordja is szerencsére. :)

2020. márc. 2. 08:28
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!