Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Nagyszülők » Milyen az amikor az ember...

Milyen az amikor az ember ismeri a nagyapját?

Figyelt kérdés
Főleg férfitársaimtól (de egyébként bárkitől) kérdezem akik legalább gyerekként rendszeresen látogatták a nagyapjukat és jó kapcsolatban voltak velük. Miben formált a jelenlétük? Mit tanultatok tőle?

2021. máj. 3. 13:32
1 2 3
 21/29 anonim ***** válasza:
100%
most ez még zagyvább, de szerintem hagyd, biztos beteg, hogy így ír
2021. máj. 3. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/29 anonim ***** válasza:
100%
Valószínű arról lehet szó, hogy mindkét nagyapja nagyon különböző személyiség. Ennél többet nem tudtam megérteni.
2021. máj. 3. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/29 anonim ***** válasza:
73%

Hála istennek nem tanultam semmit sem az anyai nagyszülőktől. Vagyis de. A családon belül erőszak nagyon súlyos probléma. És nem férfi az, aki kezét mer emelni a feleségére és lányára...

Apai ágon azt tanultam, hogy sosem késő bocsánatot kérni. Sosem késő a megbocsátani a másiknak.

2021. máj. 3. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/29 anonim ***** válasza:
100%

nekem az egyik nagyapám megvan még, vele szinte semmi kapcsolatom nincs 12 éves korom óta (a felesége - nagymamám - meghalt, ő tartotta össze a családot)

a másik gimis koromban meghalt sajnos, de ha élne, vele még mindig szoros kapcsolatom lenne.

mindketten nagyon okosak, műveltek. szeretik a történelmet és a földrajzot. de érdekes módon egymással nem igazán volt semmilyen kapcsolatuk. mindkettővel rengeteget kártyáztam, sok sztorit meséltek nekem és a tesómnak, emlékeket és kitalált történeteket is. a különbség közöttük az volt, hogy a halott nagyapám őszintén érdeklődött utánam minden élketkorban, míg a másiknak addig voltunk csak érdekesek (többen vagyunk unokák), amíg elég kicsik voltunk és nem igazán volt saját akaratunk. amint elég idősek voltunk, hogy kinyissuk a szánkat, inkább nem vigyázott ránk szívesen. ami kár, mert úgy alakult hogy én is ugyanabban a munkában dolgozom mint ő, így lenne közös témánk. de ő nem kíváncsi rám (meg úgy az egész családjára, nagyon magába fordult mióta meghalt a felesége, nem enged be senkit)

2021. máj. 3. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/29 anonim ***** válasza:
100%
Én egy ideig gyakran látogattam a nagyapámat, de azért, mert anyám tolta magát a pofájába, meg a családját. Eleinte nem volt túl jó a viszonyunk, de az utolsó pár évre megjavult a viszony, amikor átlátta az otthoni helyzetemet. Amikor meghalt, bőgtem utána.
2021. máj. 3. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/29 anonim válasza:
100%
Nagypapám fia, vagyis apum nehéz eset. Igen, jó, amikor valaki higgadt fejjel meg tudja ítélni a dolgokat. Nagypapám jófej volt, mindig mondta, mekkora hülye a fia, de azért a világért nem hagyta volna sosem magára. Megtanított főzni, spórolni, egyik fő mondata volt, hogy a nőnek csak egy becsülete van, nem mindegy, kinek adja oda. Fiatal felnőtt koromban fő mentorom volt. Én azt a régi illedelmességet és tiszteletet imádom/imádtam a nagyszüleimben. És, hogy kristály tisztán látják a dolgokat, hogy melyik a helyes, korrekt út.
2021. máj. 3. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/29 anonim ***** válasza:
100%

Anyai nagyszüleim még egészségesek voltak kicsi koromban és elég nagy falusi gazdaságot tartottak fenn. Voltak tehenek, disznók és sok baromfi. Emellett feketeribizlit, málnát, uborkát termesztettek eladásra.

A teheneket tavasztól őszig a falu lakói közösen hajtották ki csordában. Mindig más volt a csordás. Amikor nagyszüleimre került a sor, akkor nagyapám ment ki, és ha náluk voltam, szívesen vele tartottam. A nyári réten sétáltunk, lassan tereltük az állatokat, üldögéltünk. Volt, hogy eső után volt csordás nagyapám, akkor gombát is szedtünk.

Keveset beszélt, de nem rátartiságból, hanem mert a sok fecsegést asszonyi dolognak tartotta.

Előttem van egy kedves emlék róla: sétáltunk egy nyárfaerdőben, ami előtte mocsaras terület volt. Akkor is sok helyen tócsák voltak a fák között. Emiatt iszonyatos szúnyoginvázió volt az erdőben. Én 10 éves voltam, folyamatosan járt a kezem, mint a cséphadaró, hogy ne csipkedjenek agyon. Nagyapám (aki akkor 70 éves volt) nyugodtan álldogált, lassan sétált, nézelődött. Nosztalgiázott, mert a téeszesítés előtt ez az ő földje volt. Egyszer csak megkérdeztem tőle: "Nagypapa, magát nem csípik a szúnyogok?" - "Nem, kisunokám." - "Jaj, de szívesen cserélnék magával!" - Erre elmosolyodott, rám nézett, és ezt mondta: "Én is szívesen cserélnék veled." Hát igen, akkor még nem értettem, hogy egy 70 éves ember milyen örömmel lenne újra 10 éves gyerek...

Nyaranta sokat voltam náluk, nem egyszer sétáltunk a határban fél napokat együtt. Később bicikliztünk földutakon mindenfelé. Először még ő vitt és én a csomagtartón ültem. Később már együtt bicikliztünk. Sokszor reggeli után elindultunk és délután közepére értünk haza. Mindezt egy váltó nélküli nagy kerekű biciklin, 65-70-75 éves kora körül.

Soha nem sietett, de kora reggeltől napnyugtáig mindig tevékenykedett.

Egyszer, már közel a 80-hoz elvittük egy távoli rokonához, volt katonatársához. "Ma mit csináltál, Sándor?" - kérdezte rokona. "Á, ma semmit, csak egy kicsit kapáltam." Ez pontosan azt jelentette, hogy a nyári fülledt hőségben reggeltől késő délelőttig 3-4 órán át kukoricát kapált, ami már embermagasságú volt és a levegő is megszorult közötte. Nekem fiatalként kínszenvedés lett volna ez, ő meg közel 80 évesen úgy érezte, szinte szóra sem érdemes apróságot csinált.

Sem ő, sem nagymamám soha nem panaszkodtak. Ők még az a generáció voltak, akik felnőttként élték át a második világháborút, nagyapám harcolt is benne. Utána végigélték az ötvenes éveket, sokat szenvedtek akkor is. Ezek után ők édenkertbeli csodálatos életnek érezték azt, hogy reggeltől estig dolgozhatnak a kertjükben, napközben a tűző Napon, este az iszonyú szúnyoginvázióban. Mindig csak azt mondogatták, milyen jó életük van, semmiért sem panaszkodhatnak, csak hálát adhatnak Istennek. Hát igen, a háborúhoz és az ötvenes évekhez képest biztos így volt.


Szóval, hogy a kérdésedre válaszoljak, én optimizmust és kitartást tanultam tőlük. Ha nehéznek érzem a problémáimat, sokszor eszembe jut, hogy ők mennyivel nehezebb körülményeket is kibírtak, és csak legyintenének az enyéimre.

2021. máj. 3. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/29 anonim ***** válasza:
Szerintem. Boldog. Hogy azokat az időket is megélhette, amit Ők meséltek el. Nekem sajnos egyik sincs. Apukàm mesélt. Ő sincs.
2021. máj. 3. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/29 Katona Dius ***** válasza:

Az anyai nagyszüleim nem sokat foglalkoztak velünk, nekik inkább anyu két húga és azok családja volt fontos, így az az ág nem igazán áll hozzám közel.

Apa szülei...

Nos :D Ők teljesen ellentétek voltak és így volt tökéletes. Mamám nyitott volt, bárkivel leállt órákig beszélgetni, és borzasztóan kényeztetett minket. Papám zárkózottabb volt, inkább csak állt csendben mamám mellett. Ő szigorú volt velünk nagyon, és ezért rettenetesen hálás vagyok neki, mert ő mindig visszarántott minket a józanság talajára, ha mama nagyon elkapatott bennünket. Ha ő nem olyan lett volna amilyen, szerintem én is és a tesóim is önmaguktól elszállt, önimádó felnőttek lettünk volna :D

Mondjuk amióta úgy ítélte, hogy "befejeződött a nevelésünk", azóta sokkal lazább velünk. :D

Nagymamám sajnos évekkel ezelőtt elhunyt, azóta papám próbál helytállni helyette is, így most ő az, aki cukorkát tömköd a zsebünkbe :D

Én 29/L vagyok, öcséim 24/F, 20/F.

2021. máj. 4. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!