Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Nagyszülők » Az időseket tisztelni kell a...

Az időseket tisztelni kell a koruk miatt?

Figyelt kérdés

Félreértés ne essék, nagyon tisztelem az öregeket, lassan a szüleim is az idős korba lépnek (65 felett). És azt vettem észre, egyre sarkosabb a véleményük, egyre rugalmatlanabbak.


Férjem nagyszülője, bőven 80 felett, mentünk hozzá (nagyon messze lakunk, csak pár napra ugrottunk haza), és pont március 15-én mentünk volna látogatni. Erre ő kikelt magából, hogy nem megyünk ünnepelni a magyarságunkat inkább. És még nekünk kellett elnézést kérni. De egyébként is egy folyamatosan kritizáló, beszólogató személyiségű ember.


Az én nagymamám is, viszem hozzá a babánkat, tényleg csak nagy ritkán jutunk el hozzá. Még csak meg sem simogatta csak mondta a magáét. Tényleg teljesen feleslegesnek éreztem a látogatásom.


Anyósommal sem lehet beszélni, akármit mondunk neki, ő már öreg, ő már nem változik meg, csináljuk úgy ahogy ő akarja.


De az utcán is ezt látom. A minap beparkolnék egy ÜRES helyre, ott áll egy idős nő és keresi a kulcsát. Én megállok és várok türelemmel, hogy odébb menjen. Nagy szentségelve odébb megy. Én kiszállok és megkérdezem "jó napot kívánok, valami gond van, segíthetek-e?" Hát amit kaptam, azt elég csúnya volt. Hogy én mit képzelek, hogy pont ide akarok állni. És amikor nyugodtan közöltem vele, hogy szabad a parkolás bármelyik üres helyre, csak leoltott hogy ne kötekedjek vele. Tényleg még én éreztem magam bunkónak.


Régebben, külföldön egy öreg néni megkérdezi az időt tőlem. Én tört franciával válaszolok neki. Erre elkezd üvöltözni, hogy élhetek az országukban, ha nem tudok jól franciául. Üvöltözött, mindenki csak bámult. Én nem szóltam semmit csak odébbmentem.


És még van egy halom ilyen történetem.


De a boltban, a liftnél, a parkolóházban, akárhol, agresszív, kötekedő, rosszindulatú öregekkel találkozom.


Persze van kivétel, de ritka a kedves öreg néni/bácsi.


Szerintem a kor egy állapot, nem pedig kiváltság. Az élettapasztalat miatt igaz jobban tisztelek egy idős embert egy fiatalhoz képes...de ezektől tényleg a falra tudnék mászni.



2014. aug. 18. 16:03
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
71%
Az életkor az egyed biológiai jellemzője. Ahogy írtad - a kor állapot, nem érdem.
2014. aug. 18. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
70%
Tényleg nagyon sok öreg ilyen, és még csodálkoznak, hogy a fiatalok ennyire utálják őket.
2014. aug. 18. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
67%

Szerintem ez túl nagy általánosítás. Rengeteg olyan idős ember van a környezetemben, akit nagyon tisztelek, mert kiérdemelték azt és nem szimplán a korukkal. Ellenben olyan idősek is vannak a környezetemben, akiket gondolkodás nélkül elküldenék melegebb éghajlatra és csak azért nem teszem ezt, avagy csak udvariasan, mert idősek.

Falun élek, itt ez általános.


Az egyik nagymamám a "megmondók" közé tartozik, mindenkinél okosabb, minden legyen úgy, ahogy ő mondja. A ritka látogatásoknál kibírom, hogy ne szóljak vissza, vagy csak udvariasan, a többit meg mondja a szomszédoknak.


A másik nagyim sokkal fiatalosabb, mondhatni "családközpontú". Teljesen más, nem olyan konok vén szipirtyó. Kedves, érdeklődik, mindent megtesz értünk. Ha kiejtek valamit a számon, eltelik fél óra és azzal hív vissza, hogy teljesítette. A jó múltkor felhívott, csak érdeklődött, hogy mi a helyzet, én éppen itthon voltam a szüleimnél és elkotyogtam, hogy tökre ennék palacsintát, de én béna vagyok hozzá. Rögtön rávágta, hogy majd ő süt nekünk, pedig nem ez volt a szándékom vele. Egy arany lelkű, ízig vérig nagyi, jobbat kívánni sem lehetne! :)


A szomszéd néni egy egyedülálló 70-es néni. Mindig érdeklődik, ha összefutunk az udvaron, kedves. Szurkolt az államvizsgámon és a felvételinél... Anyunak megsúgta, hogy még imádkozott is értem, de el ne mondja nekem, nehogy flúgosnak tartsam. :D Amikor megtudta milyen eredménnyel végeztem, szedett egy csokor virágot a kertjéből és áthozta nekem, gratulált. Tudja, hogy szeretjük a szőlőt, de nálunk nem marad meg, neki van földje, szőlővel, ha terem minden héten hoz egy csomót. Ha télen esik a hó és anyuék csak későn értek haza, mire itthon voltak a néni ellapátolta előlünk a havat, máskor cserébe mi neki...


Egy másik szomszéd néni minden tavasszal megkért anno, amíg otthon laktam, hogy csináljak néhány fényképet a kertjéről és küldjem el az unokáinak e-mailben ("számítógépes levélben" :D). Igazán nem nagy dolog, de utána kaptam egy csokor friss virágot, majd néhány nap múlva egy rakat csokit, anyuék pedig legalább havonta kapnak friss virágot.


Persze szipirtyók is vannak itt bőven, régen rengeteget buszoztam. Aki könyékkel törte magának az utat, azt már sokszor csak azért sem engedték fel a fiatalok előre. Gondolkozás nélkül átengedem a helyemet az idősebbeknek, ha úgy ítélem meg, hogy szüksége van rá, jól esne neki. Ha ez elvárás, szúrós szemmel néz, netán még meg is szól, akkor felőlem fel is fordulhat ott mellettem. Max akkor adom át a helyem, ha már kezdődik a "felfordulási procedúra".


Ergo a tisztelet szerintem nem a korral jár. Egy alap tiszteletet és távolságtartást minden idős megérdemel, de csak addig a pontig, amíg nem azt érezteti, hogy mi csak a kis csicskásai vagyunk, ő a nagyöreg.

2014. aug. 18. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
51%
A zöregkorba csak a fijatalkori hülyeség fokozódik, új má nemigen keletkezik. 68/F
2014. aug. 18. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:
60%

Senkit se KELL tisztelni. A tiszteletet ki kell érdemelni, kierőszakolni nem lehet, tök mindegy, mennyi idős az illető, nem kell a kora miatt tisztelni valakit. Aki meg megérdemli, úgyis tisztelni fogják, akárhány éves is. Vannak idősek és fiatalok is, akiket tisztelek, de ehhez a koruknak nincs köze, hatalmas butaság lenne ehhez kötni. Megöregedni nem egy döntés, nem egy érdem.

Viszont azt kortól függetlenül mindenki megérdemli, hogy tiszteletben tartsák, mint embert, de ez nem egyenlő a tisztelettel.

A tisztelet valaminek az eredménye, egy sosem látott idegent nem fogok tisztelni, lehet akárhány éves. Ez nem így működik.

2014. aug. 18. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 anonim ***** válasza:
53%
A nem és a kor miatt nem jár tisztelet.
2014. aug. 18. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:
52%

És mi is ilyenek leszünk. Az idősek nem azért ilyenek, mert szemetek, hanem mert idősek. Nem hiába hívják második gyermekkornak. Anyukám meséli, mennyit panaszkodott korábban (20-30 éve) nagymamám a dédim miatt, milyen nehéz vele, és most ő ugyanazokat eljátssza anyukámmal. Észre sem veszik, hogy bosszantó, furcsa dolgaik vannak, ha tudnák, nagy részük nem így viselkedne. Nem szándékosan vannak a legtöbbször a fiatalok terhére, hanem sajnos az a helyzet, hogy maguk sem tudják, hogy a viselkedésük gondot okoz. Pont úgy, ahogy egy kisgyerek sem tudja.


A korukat ebben az esetben nem tisztelni kell, de enyhítő körülményként érdemes figyelembe venni. Persze vannak idősek, akikkel sosincs semmi gond, ha családban csupa ilyen él, akkor szerencsések vagytok. De sajnos én már láttam közeli, szeretett rokont pár év alatt kifordulni korábbi énjéből, a végén, halála előtt már a környezetét sem ismerte föl szinte, nem értette a pénz értékét (a fiatalsága idején érvényes árak jártak a fejében), nem figyelt oda a higiéniájára, pedig fiatalon tip-top asszony volt. Szomorú, de ez van, és sajnos nagy eséllyel mi is ilyenek leszünk, ha megérjük. :(

2014. aug. 18. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:
22%
Én már meg se lepődök. Az nagymamám is, amikor átmegyek hozzá, kinyitja az ajtót aztán rohan be a szobába, hogy nézze a tv-t. Addig hozzá se lehet szólni, amíg végig nem nézte a Maricruzt, a Rosalindát és a többi sorozatot. Aztán persze én vagyok a hibás, hogy nem mesélek a dédunokáról. Mégis mikor? Két sorozat közti szünetben?
2014. aug. 18. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:
63%
Nem kell tisztelni senkit a kora miatt. A tiszteletet ki kell érdemelni.
2014. aug. 18. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 anonim ***** válasza:
74%

szerintem a tiszteletet sokan összekeverik az udvariassággal.

Múltkor egy bácsi szó szerint rám üvöltött a trolin, hogy na mivan, leszáll??? Mindezt úgy, hogy én az alsó lépcsőn álltam, a mellettem lévő lépcsőn volt csak hely, és ő FEL akart szállni. MOndom nem. Erre elkezd felfele tolni, és kor ide, kor oda, megkérdeztem, hogy ugyan már miért nem odaszáll, ahol van hely??? Erre lesett? most komolyan azt várta, hogy leszálljak, hogy ő tovább tudjon utazni, mert ő idős? Vagy egy néni is beszólt múltkor, ráadásul ő inkább az az 50-es korosztály volt.

Vártuk a villamost, megállt, a hölgy és én ugyan annál az ajtónál akartunk felszállni, ugye az ő oldalán szálltak le, én gondoltam addig felszállok. Elém ugrott, előttem szállt fel. Nem lett volna gond, mondom jó. Erre még hátra szól, hogy érkezési sorrendben jó? Mert ő volt ott előbb. Erre eldurrant az agyam, mondtam, hogy elnézést, nem tudtam, hogy sorszám van a megállóban, hozzátettem, hogy szaladjon nyugodtan üljön le, nehogy elvigyék azt az egy helyet.

Erre jött a szokásos duma, hogy majd ha az ő korában leszek.... Én ezt nem szeretem, és megkérdeztem, hogy miből gondolja, hogy csak az ő korában lehet valaki beteg, sérült, sánta, én nem lehetek terhes? rosszul stb... erre már nem szólt.

És nem udvariatlan vagy tiszteletlen vagyok, de sokszor azt tapasztalom, hogy sokan azt gondolják, hogy azért mert a lánya lehetnék, attól bármit megengedhet magának.

Én azt gondolom a tiszteletet ki kell érdemelni, nálam a kor nem ok a tiszteletre, hanem csak az udvariasságra, arra is csak akkor, ha megérdemlik, és ő is udvarias velem, szerintem oda-vissza kellene, hogy működjön.

Gond nélkül átadom a helyem, ha kell, kisgyerekeseknek, időseknek, látássérülteknek, kismamáknak, de nem állom, ha valaki előjognak tartja a korát vagy az állapotát.

Most le lehet pontozni nyugodtan, akkor is tartom a véleményem.

2014. aug. 18. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!