Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Nagyszülők » Hogy lehet felkészülni egy...

Hogy lehet felkészülni egy közeli szerettünk elvesztésére?

Figyelt kérdés

A sztori röviden annyi, hogy a mamám rákos. Nagyon jó kapcsolatban voltunk/vagyunk/leszünk, viszont már annyira gyenge, hogy enni, járni, beszélni sem tud és az önellátás is már feledésbe merült. Ma beszéltem apukámmal és azt mondta, hogy az orvosok azt mondták, hogy készüljünk a legrosszabbra, mert innen már nem igen van kiút. Szeretnék bízni abban, hogy még van és egy nap olyan boldog, nevetős néni lesz, mint volt, de egyszerűen ilyen tények mellett már nem tudok. Teljesen el vagyok keseredve, jövőre érettségizek és tudom, hogy magamba fogok zuhanni, ha őt elveszítem, így tudtok-e javasolni valamit, hogy agyban hogyan készítsem fel magam erre? Esetleg, ha tényleg bekövetkezik, mit tegyek? Hogyan lehet egy ilyet feldolgozni? Szerencsére még sosem voltam ilyen helyzetben...

Egy hamarosan 18 éves, elkeseredett lány.



2018. márc. 26. 16:20
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
92%
Ezt úgy hívják, hogy anticipációs, előzetes gyász, ez a gyászfolyamat része, amikor az ittmaradó felkészíti magát a várható veszteségre. Ezt a gyászmunkát magad végzed el, mindenki a saját egyéniségének megfelelően. Hagyj magadnak időt a gyászra, szomorúságra, ne zárd magadba, beszéld ki. Tölts mellette minél több időt, amíg itt van, akár csak szó nélkül is, a kezét fogva, simogatva. Az emlékeidben pedig mindig veled lesz, azokat senki nem veheti el tőled.
2018. márc. 26. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
81%
Az egész élet arról szól, hogy az emberi élet véges, erre kell felkészíteni a gyerekeket is, aminek egyik tanulsága, hogy mindenki készüljön fel arra, hogy sajt életében a lehető leghasznosabbat hozza létre.
2018. márc. 26. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim válasza:
74%
Szia,az én papám februárban halt meg, ő is szintén rákos volt. Két héttel a halála előtt tudtuk meg....én reménykedtem még az elején, de én is felkészítettem magamat és már akkor nagyon szétestem, megviselt, ahogy láttam naponta és ahogy egyre gyengébb volt, és a végén már beszélni sem tudott csak rám nézett és mosolygott...az utolsó napon is. Legyél mellette minden nap,beszélj hozzá, mondd el hogy szereted. Nagyon rossz volt ,rengeteget sírtam, borzasztóan teltek a napjaim, semmihez sem volt erőm, ez meglátszott az akkori jegyeimen is....Még most is könnyezek ha eszembe jut,es bánt hogy nem mondhattam neki szinte semmit olyan hirtelen megtörtént.Nagyon hiányzik,amikor eszembe jut eloveszek rola egy kepet amit magammal hordok , es tudom hogy már jó helyen van, tovább él csak máshol, de egy része örökké velem lessz a szívemben.. Tölts a mamáddal minnél tobb időt, amég lehet, és sírj és gyászolj majd, és tudd hogy nem hal mé ha emlékszel rá és a szívedbe zárod. 16/l
2018. márc. 26. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

Szia, én is a nagymamámat vesztettem el, csak érettségi után, nyáron, persze előtte egy évvel már kezelték és rosszul volt. Tudtuk, hogy nem fog felgyógyulni, a szívem fájt, hogy nem tudtam úgy ott lenni vele, ahogy akartam volna, mivel a papám és a nagynéném teljesen elszigetelték, minden zavarta őket. Persze, hogy nekik sem volt egy leányálom végigcsinálni az ápolását, de nem normálisan reagálták le, úgy csináltak, mintha csak az ő szerettük lenne, és akárhányszor voltam a mama mellett, mindig úgy éreztem, hogy útban vagyok. Amikor még annyira gyenge volt, hogy nem tudott kiszállni az ágyból, hogy kimenjen a wc-re, próbáltam nyugtatni, hogy ez csak átmeneti, jobban lesz, ott a pelenka, de belül tudtam, hogy romlani fog és meg fog halni, és az a szörnyű, hogy szerintem ő is tudta belül és nagyon egyedül érezte magát és szeretett volna a szerettei között lenni, de nem szerető közeg vette körül, hanem katonás gyógyító és undok. Anyámtól nem tudott elköszönni, mert a papámék kijelentették, ha odamegy, akkor leszúrják (nem vagyunk cigók). Persze azért haragudtak rá, mert nem tudták a mama részéből kiforgatni, mert nem hagyta magát.


A lényeg, hogy szeretően ápoló közeg vegye körül a nagymamád, és ha valakire haragszotok is a családból, azt az illetőt is engedjétek be, hogy elköszönhessenek. Amennyit még tudtok nevessetek vele és meséljetek neki, simogassátok és mondjátok sokszor, hogy szeretitek nagyon. És mivel már úgysincs vissza út, egye azt, amit szeretne és igya azt, amit szeretne.


A mamámat is gyógyszerrel tömték, meg banánnal, mert már nem tudott rágni, de hogy levest adjanak neki, vagy bort (szerette :) ), azt neeem.


Akiknek már visszafordíthatatlan, azokon már nem fog segíteni az "egészséges" étel meg diéta, szóval mint utolsó vacsorák, egyenek amit kívánnak. A lényeg, hogy a fájdalomcsillapító és egyéb gyógyszerek legyenek (amiket felírnak, ez mindenkinél más), hogy megkönnyítsék a hátralévő időt, és csak bízni tud az ember, hogy gyorsan lezajlik, és minél kevesebbet szenved a szerette. Sajnos a mama sokat szenvedett. :(

2018. márc. 26. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
51%

Nagyon sajnalom.

Sajnos mindenki eleteben elofordul hasonlo eset.

Fiatalabb korban a nagyszulok, majd a szulok. Meg rosszabb, ha egy szeretett ember ido elott tavozik.

Ez az elet resze. Szuletunk es meghalunk.

Te is meghalsz.

Orizd szeretettel az emleket. O maga sem szetetne, ha miatta sokaig depresszios lennel.


A halal tabu a tarsadalmunkban, pedig az elet velejaroja, kikerulhetetenul.


Legyel vele, amig tudsz, es orizd meg az emlekezetedben.

2018. márc. 26. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
78%

Szia! Olvasgatom a kommenteket és az összestől össze szorul a szívem, mindenkinek őszinte részvétem!

Nekem a nagymamám halt meg, mikor 14 voltam, nálunk lett agyvérzése, még kb egy hétig volt kórházban kómában. Sehogy nem tudtam magam felkészíteni, mikor jött a hívás, hogy elment, magamba zuhantam, napokig nem ettem szinte, sírtam és sírtam. Papám is nálunk élt, látva hogy ő is magányos,még nehezebb volt. Aztán hideg zuhany, pár hónap múlva papámnál is rákot diagnosztizáltak, majd egy évre rá el is hunyt, ugyanazon a napon, mint a mama, csak egy évvel később. Teljesen magamba fordultam, senkim nem maradt szinte. Mindennek már 8-9 éve, de mai napig eszembe jutnak, nincs nap hogy ne gondolnék rájuk.

Neked csak azt tudom javasolni, töltsd vele azt az időt,amit tudsz, szörnyű lesz sajnos, de tudd, hogy ő a szívedben mindig ott lesz, végig kísér az utadon, soha nem hagy magadra, a nagyszülők a második szülők, itt hagy neked magából egy darabot, ami mindig ott lesz veled. Kitartás!

2018. márc. 26. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 Költőnő? ***** válasza:

Szia. Apát januárban temettük, szintén rák. Nem úgy indult, h gyógyíthatatlan. Készültünk rá, persze, minden eshetőségre.

Mégis megsemmisültem. Nem tudom, anélkül milyen lett volna, de így is k....szarul vagyok.

2018. márc. 26. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 walk w1th mee ***** válasza:
56%
Szia,épp az én nagymamám is rákos,és úgy képzeld el hogy mióta mi vagyunk és ő,minden percben hónapban folyton vittük kivizsgálásokra orvosokhoz ne hogy valami történjen vele!. minden hónapban és semmi nemvolt,decemberben sem,és januárban egyszer csak rosszullett elzsibbadt fél fele lebénult minden előjel nélkül jött a mentő elvitte,megállapitották hogy DAGANAT van az agyán,oké el nagyvárosba,mütétre...ott kivizsgálták megállapitották hogy áttét van,máj,tüdő agy,gyomrában ...... és hogy ez 3 hét alatt alakultki,nem hittem a fülemnek,jöttem haza svájcból sofőr vagyok,nemtudtam az úton tartani a buszt annyira kiakadtam,át is adtam társamnak... most már a 7.hétben vagyunk és már enni sem tud,minden jön vissza,eleinte még tudott járni.már azt sem,mi vezetjük el wc vissza és csak fekszik a szobában tehetetlenül és mindennap megszakad érte a szivünk,tehát én nem értem,öregségére szenvednie kell valakinek egy jó embernek? annyi hitvány utolsó sz r ember van két lábon egészségesen a jó isten nem veszi el azokat ? már úgy vagyunk vele hogy inkább vegye el tőlünk végleg,ne szenvedjen ő se mi se,édesanyám már ő is ki van készülve,meg mindenki,mindennap a gutta kerülget .:(
2018. márc. 29. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 walk w1th mee ***** válasza:
nem tudok vele sem lenni,úgy sajnálom,szivem sincs hogy mellette legyek nem értem magamat sem :(
2018. márc. 29. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 Költőnő? ***** válasza:
57%

Ezt, amit az utolsó válaszoló írt; ezt teljesen átérzem. Anno, 5 éve, végigcsináltunk egy műtétet, majd utána a kemót. Borzasztó volt látni, h ami az életét menti, így tönkreteszi. Most második alkalommal nagyon gyors lefolyású volt, amiért részben őmiatta hálás vagyok. Nekünk nehéz, mert mi maradtunk. De ő legalább keveset szenvedett és álmában halt meg. Onnantól csak rosszabb lett volna neki. Mindig apás voltam. Január végén temettük, most lett volna 28án a 68. születésnapja.

Most is sírok, miközben ezt írom, mivel hiába tudom, h már nincs; nem tudtam meg teljesen elfogadni és feldolgozni.

2018. márc. 29. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!