Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Nagyszülők » Ha nagyapám rámírja a házát,...

Ha nagyapám rámírja a házát, akkor szedhetek albérletet az apámtól és nagybáttyámtól?

Figyelt kérdés
Teljes egészében az ő nevén van a ház, és aztmondta nekem rám fogja írni, minden joggal együtt. Nemtudom ezek pontosabban mik, gondolom vegrendelet, vagy valami nem? Ha viszont enyém lesz a ház, akkor tulajdonképpen én azt el is adhatom? Vagy albérletet is szedhetek tőluk? Nem élek veluk, de ők ott laknak. Az hogy ez mennyire erkolcsos meg nem érdekel. Illetve hogyan szabhatom meg mennyi az albérlet? 19F
2019. máj. 2. 15:54
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
47%
Remélem rád rohad a ház.
2019. máj. 2. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:
96%

Nem tudhatjátok, mi van a háttérben!

Az én apám egy csöves alkoholista. Rajta kívül mindenki normális a családban. Az apja, az én nagyapám is rám iratta a részét, hogy ne az egész házat csessze el.

2019. máj. 2. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:
77%
Könnyű ítélkezni, hogy nem ismered a hátteret, szerintem simán megteheted sőt ki is lakoltathatod őket.
2019. máj. 2. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:
26%

A nagyfater a végrendeletében legfeljebb a vagyona 2/3-áról rendelkezhet szabadon, a kötelesrész intézménye miatt. Ez azt jelenti, hogy a hagyaték 1/3-ada mindenképp a törvényes örökösöket, azaz apádat, nagybátyádat, és esetleges további testvéreiket illeti, hacsak ki nem tagadta őket, ami egy jogilag bonyolult dolog.

Ha a nagyapádnak van ez a háza, és mellé még legalább a ház értékének felét kitevő készpénze vagy egyéb vagyona, akkor ezt eloszthatja úgy, hogy tied a ház, és övék a többi. Apádék persze pattoghatnak, elhúzhatják a dolgot, felbecsültethetik a ház értékét, de ha az nem több mint a teljes vagyon 2/3-a, akkor a tiéd lesz.


Ha a ház a teljes vagyona, akkor legfeljebb a ház 2/3-át kaphatod meg, így apádékat vagy ki kell vásárolnod, vagy megteheted, hogy a reális bérleti ár 2/3-át beszeded tőlük, de ehhez ügyvédhez kell menned. Ebben az esetben számítanod kell arra, hogy apádék visszaütnek: lelakják a lakást, vagy követelik hogy cserélj ki elromlott, törött dolgokat, mint bérbeadó. Ez szívás tud lenni, ha minden pénzed a lakásban van megkötve. Kirakni nem fogod tudni őket a beleegyezésük nélkül.


És ahogy írták már előttem, ha a lakásnak nem kizárólagos tulajdonosa a nagyapád, hanem pl. felesben birtokolja a nagymamádda, akkor eleve csak a ház felét tudja rád hagyni legjobb esetben is.

2019. máj. 3. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim ***** válasza:
0%
Ha lehetőséged lesz rá, mindenképp lakoltasd majd ki apádat, meg a vele élő, gondolom szintén alkesz testvérét. Leírhatatlanul jó érzés lesz visszaadni azt, amit kaptál, most, hogy végre nem ő az erősebb. Ne vacakolj a bérbeadással, egyszerűen rakd ki őket, mint két kutyát, menjenek amerre látnak.
2019. máj. 3. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:
71%

Nálunk ez úgy ment, hogy papíron megvettem a házat míg élt.

Így nem tudtak mit csinálni vele.

Szerintem ha még így életében neked ajándékozza, nem a végrendeletben, akkor nyert ügyed van.

Ha az apádnak, nagybátyádnak nincs haszonélvezete, akkor kiteheted őket/kérhetsz bérleti díjat.

Bár én inkább kib4sznám őket, és kiadnám másnak.

Ki tudja, lehet bosszúból kárt tennének a házban.

2019. jún. 4. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:
37%

"Szerintem ha még így életében neked ajándékozza, nem a végrendeletben, akkor nyert ügyed van."


Nincs nyert ügye. Az örökhagyó halálozása előtti 10 évben elajándékozott vagyon beleszámít a hagyatékba, így a kötelesrészt erre is kivetik. Ha a nagypapa jó bőrben van, és esélyesen él még 10 évet, akkor érdemes ezt az ajándékozást (saját részére haszonélvezetet fenntartva) mihamarabb megtennie, hogy a haláláig leperegjen a 10 év.

Bár ha közel van a halála, akkor is érdemes: így legalább nincs szükség végrendeletre, és nem kell tartani attól, hogy megtámadják azt, hiszen a srác nem az alapján szerezte a házat. Ha a nagypapa egyéb vagyona kiteszi a ház értékének a felét, akkor pedig a kötelesrésszel sem kell bajlódni.

A legnagyobb hülyeség az adásvétel. Nem elég, hogy azért illetéket kell fizetni, de még meg is támadható, mint bújtatott ajándékozás, amit rendkívül egyszerű bizonyítani (a srácnak nem volt annyi jövedelme hogy házat vehessen reális áron, a tranzakciónak nincs nyoma, stb.)

2019. jún. 4. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!