Belemennél ebbe?

Figyelt kérdés

Én a gyerek vagyok a történetben. (16F)


Szeretnék venni egy új számítógépet, hogy tudjak rajta játszani barátokkal (Jelenleg laptopom van, vigyázva van erre is).

Találtam egy igényeimet maximálisan kielégítő gépet, de 125 ezer forintba kerül. Nekem jelenleg 27 ezrem van, minden hétköznap (amikor nem esik az eső) kertészkedek egy ismerősnél órabérben.

Arra gondoltam, hogy a szüleimtől kölcsönkérném a pénzt, hogy meg tudjam most venni a gépet (ne ússzon el) és ha megdolgoztam az árát, akkor meg természetesen visszafizetném nekik, így mindenki jól jár.

Mit gondoltok, ti megtennétek ezt?



2020. máj. 26. 12:49
1 2 3 4
 21/40 anonim ***** válasza:
100%

Az oké, hogy deszkát meg ramot cserélsz a procival később, de kábé fogadnék az ára többszörösében, hogy tápot is, még egy fogadás, hogy házat is! :)


Tényleg nem lenne marhaság szolgáltatásra válogatnod a Ryzen lapok közül, tetszés szerint figyelembe véve, hogy a VRM szeresse az új procit, és ami húszezer forintos idei cpu-t beleraksz, az hozza az öreg Sandy bridge minden paraméterét bőségesen, 0day vasad van (mondjuk deszkán, tápon és ssd-n kívül mindent hardveraprón veszegetnék), ramot nem kell cserélni a procival, és ha most belefért, akkor alaplapot se. Nem tudom, te hogy vagy vele, én pont imádok úgy álmodozni, hogy közben naprakészre hozom magam és végzem bőszen a matekot, elkezdek szélesebb monitorokat is nézegetni, mert nem fér már el a táblázat a konfigváltozataimmal... :)

2020. máj. 26. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/40 A kérdező kommentje:
Áh, a procin kívül nem valószínű, hogy bolygatom. Annyira azért nem akarok sokat költeni rá. :D
2020. máj. 26. 22:12
 23/40 anonim ***** válasza:

Hát figyelj, itt reagálnék a kommentjeidre (meg a privátodra is).

Elég sok géppel csencseltem már, valamelyik totális siker volt és sokáig használtam (3500Ft-os laptop tökéletesen kiszolgált másfél évig :D), de sokszor buktam és sokat (összesen pár tízezer).


A lélektani határ számomra használt gépeknél, telefonoknál a 80-100 ezer forint. Nem tudod, hogy milyen állapotban van a tápegység, a mellékelt merevlemezekben/ssdkben én nem bíznék meg (tárhelyből csak újat vegyél!).

Sokat elmond az is, hogy az alaplapról az égvilágon nem osztottak meg semmi infót. Gondolom brand gép (szerk.: igen, brand gép).

A brand alaplapokkal, brand gépekkel az a baj, hogy nem igazán módosíthatóak. Nem szabványos ATX az alaplap, szóval a gépházzal önmagában kitörölheted. Ha szerencséd van, a tápegység ATX szabványú, mert akkor könnyű cserélni. Ja... a többi márkát nem ismerem, de a HP/Compaq brand tápegységek rendkívül alulméretezettek... ismerősömtől selejtezéskor kaptam egy HP-s i5 gépet, hát, ki se próbáltam, hogy bírja-e a régi Radeonomat... :D Nem is volt rajta 6-pines VGA csatlakozó.


Szerintem ez a gép csak pénznyelő lesz, idejétmúlt technika (8 éves ember! A mi régi gépünk 10-11 éves korában lett szinte használhatatlanul lassú).

Ha már a szüleidtől kölcsönkérsz, akkor a pénzükből vegyél jó számítógépet.

A Delledre reagálva... Durván 60 ezret ér, és a Latitude-ok valóban nagyon strapabíróak (nekem is hasonló van), de erősnek hívni azért erős :D

Egyetemre biztos nem ezzel fogsz menni, ez már ma is egy 5-6-7 éves gép!


Na jó. Vannak ötleteim, hogyan lehetne géped.


1: Új, garanciás alkatrészekből építesz (PCX).

A pénztárca méretétől függően fel tudsz építeni egy félkonfigot.

Javaslatom: veszel újonnan ATX tápegységet, egy jó alaplapot egy alapabb Ryzen CPU-val, és 8 GB DDR4 ramot. Ja igen. Én a helyedben egyelőre EGY nyolcgigás sticket vennék, mert jó a Dual-Channel, de akkor számít a legtöbbet, ha integrált videókártyád van. Ryzennél (legtöbbször) NINCS integrált vga!

Videókártyát, számítógépházat egyelőre szerezz használtan. Ideiglenesen akár egy GTX 750 is jól teszi majd a dolgát, gépház meg... :D Pár ezresért már lehet akár jókat is találni, én használtam vettem az enyémet háromezerért három éve, sosem volt a gép szellőzésével probléma. Nagyon figyelj, hogy legyen elég szellőzőrés a gépházon!

Háttértár, hááát... Mi kell neked? Sok tárhely, vagy hogy gyorsan működjön a vindóz? Az SSD rengeteget dobott még a 3500 Ft-os laptopomon is anno. Három éve használok ssd-t, egy-két éve már mindegyik használatban lévő gépen ssd-n van a Windows...


Gyorsan összeraktam egy (szerintem) élhető konfigot, de inkább prohardveren/itt gyakorin kérj jobban hozzáértőktől segítséget!


Tápegység

: Minőségi Tápegység | Thermaltake Smart RGB 500W PS-SPR-0500NHSAWE-1 tápegység | 14.690 Ft


Alaplap

: AMD AM4 alaplap | Asrock B450 PRO4 alaplap | 32.490 Ft


Memória

: DDR4 memória | Apacer 8GB DDR4 2666MHz EL.08G2V.GNH memória | 13.690 Ft


Processzor

: AMD AM4 processzor | AMD Ryzen 5 1600 YD1600BBAEBOX processzor | 36.590 Ft


Merevlemez

: Merevlemez 3,5" (asztali) | Seagate 1TB 64MB ST1000VX005 merevlemez | 15.990 Ft


Összesen: 89.331 Ft + Áfa 113.450 Ft


FONTOS! Hogy teljes legyen, kell egy videókártya és egy gépház! VGA-ból (ideiglenesen) valami GTX 750-et javaslok, gépházból meg amilyet találsz, csak valamennyi szellőzése azért legyen.


2: Hardverapróról használt/felújított gép vásárlása.

Ez szerintem akkor jó, ha olcsón akarsz valami "melós" gépet venni, pl egy régi leélt i3-as vasat officera, youtubera, pasziánszra, irodai dolgokra.


Ha igazán erős gépet akarsz összerakni, hát, használt alkatrészekből is összejöhet egy 150 ezres számla :D

Pl egy ilyesmi:

Haswell i7 (akár K-s), h97/z97 alaplap, GTX 980, 2x8GB DDR3 ram. És akkor veszel egy fasza gépet, ami négy-öt éve menő volt. Kidobsz egy csomó pénzt, de lesz egy olyan géped, ami szintén az elavultság küszöbén áll. Jeee.


Mondom ezt úgy, hogy öt (alaplapcsere óta három) éve nyúzom az i5 4460-GTX 950-8gb (nemrég raktam bele még 8gb-ot) gépemet.


Én a következőket javasolnám:

-fejleszd a laptopodat, amennyire lehet. Tegyél bele még ramot, tegyél bele ssd-t (ha nincs). Tartsd karban.


-menj el dolgozni, és légy türelemmel! Ha eddig kibírtad gamerpc nélkül, még pár hónapig dolgozz, kívánkozz utána, és nem utolsósorban nézz utána, hogy milyen alkatrészeket érdemes venni! Esetleg nézz benchmarkokat is, bár a 60 vs. 65 fps-féle szemfényvesztés engem sohasem érdekelt. 30 fps fölött az emberi szem úgyis ugyanúgy folytonosnak látja a hatvanat, és a százat is.


-Szüleidtől már úgy kérj pénzt, hogy 95% pontosan tudod, milyen alkatrészekre költenéd a nehezen keresett pénzüket. (ld. amit fentebb írtam).


A válaszomnak ez már nem érdemi része, de azért leírnám, okulásul...


2015-ben nagyon be voltam sózva, és venni akartam egy teljesen saját asztali gépet.

Egy 75 ezres (!) előre épített PCX konfigot vettem nyár elején. Kétmagos haswell celeron, 2GB (!) ram, 500GB HDD, valami hányadék H81 alaplap, ratyi táp, nyeklő-nyakló ház. Nyár végén rögtön vettem egy i5 4460-at (azóta is azt használom), egy 530W tápot, 8gb ramot, majd rá fél évvel egy GTX 950-et. Így kb 220 ezret költöttem egy olyan gépre, ami türelemmel 150-ből is meglehetett volna. Mentségemre legyen szólva, hogy nagyon-nagyon gyorsan kellett akkor gép. Azóta egyébként a konfigból csak a gépház (romosan, szét is fogom flexelni), ram, hdd, táp maradt (utóbbi kettő tarcsiba). A Celeront eladtam, a H81-es átok tönkrement.


2017-ben akartam egy "jó" (értsd: megy rajta pár játék...) laptopot venni. 35 ezerért vettem egy Lenovo Ultrabookot, ami amúgy nagyon jó volt, csak fél év alatt kiderült, hogy mégsem használom annyit. Szerencsére sikerült eladnom, nem buktam rajta semmit. Ezután vettem a 3500 Ft-os, Pentium DualCore-os Fujitsut egyébként.


Tanulság, hogy miért ne spórolj a tápegységen:

Négy éve, mikor 16 éves voltam, nagymamám ismerőse adott nekem egy s775-ös, Pentium Dual-Core félkonfigot (proci, alaplap, ram). Ehhez olcsón, ÖT ezer forintért vettem egy ház+táp kombót. Négy évig volt jó, két hete zárlatos lett a tápegység, és a gépet is magával vitte. Ja igen, villanyszerelőt is kellett hívni, mert a kismegszakítónak is baja lett emiatt. Hogy a HDD-vel és az adatokkal mi lett, nem tudom. Még nem néztem rá.


Bocsi, hogy sokat írtam :D Ha valami kérdésed van, fordulj hozzám bizalommal. :) Annyi, hogy konkrét 100% fasza konfigot nem tudok ajánlani. Csak mostanában kezdtem el én is követni a piacot, mert eddig a haswell i5 elég volt. Na jó éjszakát!


20F

2020. máj. 26. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/40 anonim ***** válasza:
Nem egyezik a foglalat, van vagy 7 év eltérés köztük, azóta több foglalatváltoztatás volt, ezért kell alaplap is. De amit kapsz mai procihoz mai alaplapot, az DDR4 foglalatokba várja a ramot is, ezért írtam, amit írtam, nem ködös feltételezésekre alapoztam vele.
2020. máj. 26. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/40 anonim ***** válasza:

Ui.:

Tápegység választásánál nagyon fontos, hogy mekkora áramerősséget tud szolgáltatni a 12V-os ágon! A katalógusadatoknál megtalálod. Véleményem szerint 12V/20A alá nem kéne menni! A Radeon videókártyám simán elvisz 10 Ampert pl.

#23

2020. máj. 26. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/40 anonim ***** válasza:
100%

Talán mindent leírtak...

Hardverapró, akár alkatrészekből összeépíteni. Így lehet olcsósítani.


Illetve 16 évesen már mehetsz diákmunkázni is a nyárra, az se rossz pénz. Pár órányi fűnyírózásnál azért csak jobb teljes állásban 🙂

Diákszövetkezeten keresztül, szülői engedéllyel lehetséges.

2020. máj. 27. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/40 A kérdező kommentje:

Valószínűleg jövöhét tájékán meglesz a gép, apám belead picit én meg majd a munkából visszaadom neki. :)

Köszönöm szépen mindenkinek!

2020. máj. 28. 22:53
 28/40 anonim ***** válasza:
Végülis újat veszel, vagy használtat?
2020. máj. 28. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/40 A kérdező kommentje:

Is-is.

Új alkatrész benne az alaplap, táp, procihűtő. Ezekre garancia is van még.

A proci és a kártya, meg a ram használt. De ezekből a procit és a ramot majd szeretném cserélni nagyobbra (lehetséges is, nem úgy, mint az i7-2600-as gépnél), azok tehát annyira nem számítanak.


Érdekel a konfig is?

2020. máj. 28. 23:24
 30/40 A kérdező kommentje:
Ja, meg persze a HDD is használt, de itthon van elfekvőben a sajátom, majd belerakom azt.
2020. máj. 28. 23:26
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!