Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Tényleg helytelen döntés...

Tényleg helytelen döntés volt, hogy külföldi nevet kapott a gyerek?

Figyelt kérdés

Sztori röviden: Romániában élünk, én kettős állampolgár vagyok, vegyes házasságban élek, azaz férjem echte román. Júniusban született a kisfiunk, aki az apukája vezetéknevét kapta, keresztneve mindkét nyelven létezik és ugyanúgy ejtik, de az irataiba román írásjelekkel került, amit a szűk családi kör nehezményez. Szerintük legalább a keresztnevet magyarul kellett volna beiratnunk, mert így teljes mértékben románnak számít a gyerek. Igazuk lenne? Kicsit most már bánom, hogy legalább a magyar irataiba nem diktáltam be magyar irasjelekkel... Én szeretném, hogy majd mindkét nyelvet beszélje és mindkét kultúrát ismerje és magáénak tudja, magyar nyelvű iskolába szeretném majd íratni, úgy gondoltam, nem lényeges a név, hisz itt pl az idősebb korosztály neve románul szerepel a személyi igazolványukban (akkoriban csak így lehetett), mégis magyarnak vallják magukat. Másik példa Vujic Tvrtko: ő is 100% magyar és 100% horvát 😁

Mi a véleményetek?


2020. szept. 1. 17:22
1 2 3 4 5
 31/43 anonim ***** válasza:
66%
igaza van a rokonaidnak. ha a férjed tisztelne téged és a kultúrádat, akkor a magyar névnek is lett volna helye az iratokban. viszont így te rendelődtél alá. egyoldalú ez a dolog nagyon. nyisd föl a szemed.
2020. szept. 1. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/43 A kérdező kommentje:

Csíki székely, ne haragudj, de ez a "dögöljönmegmindenbüdösoláh" mentalitás csak nálatok létezik. Kolozsvári vagyok, képzeld, itt jól megvan mindenféle nemzetiségű egymás mellett. Vannak ismerőseim Szatmárnémetiben is és Szilágyságban is, rájuk sem jellemző. Nem akarok általánosítani, mert hipernacionalisták valószínűleg mindenhol akadnak, de miért van az, hogy csak ti nem fértek meg a románoktól?

Köszönök szépen minden választ, bár kicsit eltértünk a tárgytól...

2020. szept. 1. 21:08
 33/43 anonim ***** válasza:
84%
Kerdezo, szinten csiki vagyok, es az a gond, hogy mig mi, makacs szekelyek kitartunk az identitasunk mellett, addig napiszinten latom hogy Erdely tobbi reszen napiszinten fogy a magyar, mert onkent romanosodnak el. Nemhogy vegyes hazassagban, hanem mar ott tartunk hogy 2 magyar is romanul beszel egymas kozt.
2020. szept. 1. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/43 anonim ***** válasza:
67%

Ja, es ne hidd hogy mindenki utal mindenkit. A legtobb roman es magyar siman elfer egymas mellett itt is, egyik legjobb baratom roman. De mindenkinek megvan a sajat identitasa.

Es ez amit te feladtal.

2020. szept. 1. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/43 A kérdező kommentje:
Értem, amit írsz, sajnos ismerek példát is, de hidd el, az nem én vagyok, nem adtam fel a magyar identitasomat. Ha így lenne, nem református pap adott volna össze minket, nem ő keresztelte volna meg a gyereket, nem magyarul beszélnék hozzá, stb. Nekem is van színmagyar kolléganőm, aki szinte szégyenli, hogy magyar: románul szól hozzám, aztán amikor magyarul válaszolok, ilyen műakcentussal folytatja. Szánalmas. De nem ez a jellemző.
2020. szept. 1. 21:44
 36/43 anonim ***** válasza:
56%
Az en ferjem török például, és ha egyszer gyerekünk lesz, akkor csak török keresztneve lesz, mert egyszerűen hulyen hangozna egy 'Krisztina Zeynep Baltacıoğlu'. És pont nem érdekel, hogy ehhez ki mit szól. És spanyol keresztnevvel és cseh vezeteknevvel felnőttem magyarként, akkor majd a gyerekemnek is sikerülni fog. Ezen nem múlik semmi.
2020. szept. 1. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/43 A kérdező kommentje:
Nekem is ez volt a fő indok, hogy idétlenül nézett volna ki a Văsăliuț Krisztián-Máté 😅
2020. szept. 1. 22:54
 38/43 anonim ***** válasza:
72%

Magyarországon élő magyarként kevés rálátásom van az ilyen helyzetekre, de én azt tettem volna, hogy a román vezetéknévhez a két keresztnév közül az egyiket magyar írásmóddal, a másikat román írásmóddal jegyeztetem be.

Pláne, ha magyar iskolába akarod járatni, nekem nagyon fura, hogy a hivatalos neve teljesen román írásmóddal/kiejtéssel van.

2020. szept. 1. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/43 anonim ***** válasza:
68%

Megy a magyarkodós észosztás.

Franz Liszr magyarul sem tudott, mégis mindenki (vagy legalábbis a nagy többség) az ízig-vérig magyatok közt tartja nyilván, ő is magyarnak vallotta magát.

Az észt osztók közt legelterjedtebb magyar név az "anonim" - nézz végig az ezen a portálon kérdezők és válaszolók közt.

.

Nincs igazuk rokonaidnak, mert semmi közük a TE gyereked nevéhez.

Ha netán felnőtt korában ebben az országban fog élni, nem lesz hátránya a nem echte magyar módra írt neve miatt, ha pedig nem, akkor pedig előnyös, hogy szülő-országi nevet visel.

Lehet majd érzelmileg magyar, ha olyan nevelést kap - és az itt születettek közt is sajnos, nagyon sok van, aki magyar névvel másik kárára dolgozik, gyűlölködik.

.

Ne törődj másokkal!

2020. szept. 2. 05:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/43 anonim ***** válasza:
43%

Arra figyelj, ha a családod nagyon érezteti a fiaddal idősebb korában hogy ő a neve miatt román, azzal jo eséllyel el is érik, hogy elforduljon a magyar identitással.

Egyébként Magyarországon élek és itt sztem érthetetlen ez a fajta vita :)

2020. szept. 2. 06:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!