Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » A szülő hibája, ha a gyermeke...

A szülő hibája, ha a gyermeke nem tudja az ő nyelvét?

Figyelt kérdés

Az anyukám magyar, az apukám román. Romániában élünk, de én nem tudok románul csak magyarul, mert velem otthon mindig magyarul beszéltek és magyar településen, suliba, egyetemre jártam.

Sokszor oda álltam apum elé kicsi gyerekkoromba is (9-10) évesen, hogy apu, gyere beszéljünk románul, mert én meg akarok tanulni. A 2. mondatig jutottunk el, ahol nem tudtam egy szót, pl. h a kalapácsnak hogy mondják románul, és máris a jó Isten volt emlegetve, hogy hogy vagyok ilyen hülye, hogy ennyit se tudok. És ott mindig el kezdtem sírni és el is ment a kedvem. Ezt eljátszottuk többször, de a végén már teljesen elment a kedvem az egésztől és 21 éves koromra ott tartok, hogy még most sem tudok beszélni.

Ebben az a bosszantó, hogy apum szerint én nem akartam megtanulni és hogy az én szégyenem. Ebből mindig óriási veszekedések szoktak lenni, amelyek nagyon bántanak.

Szerintem a szülő szégyene, hogy nem tanította meg a gyerekét a nyelvére. És anyumat is hibáztatja, hogy nem tanított meg…mintha az ő dolga lett volna…

Csak azért írom ezt ki, hogy lássam mások mit gondolnak erről vagy hogy van-e más is hasonló helyzetben.



2023. jún. 8. 18:56
1 2 3 4 5
 11/47 A kérdező kommentje:

Beszélt ő románul itthon, hallani hallottam a románt viszont beszélni sose beszéltünk és az, hogy hallassz egy nyelvet nem elég, hogy megtanulj. Gyakorlatba is kell fektetni. Nem tudom hogy alakult így, de nàlunk így ment itthon..ő mondta románul, mi válaszoltunk magyarul. Meg sokszor ő is magyarul beszélt hozzánk. És valahogy nem is mertünk másképp beszélni, mert mondom, ha rosszul mondtunk egy szót már ordított.

Arról meg szó sincs, hogy utálom apámat, nem tudom ezt miből következtetted le 5-ös.

De sok nyáron mentem apum szüleihez, akik román településen laknak, hogy tanuljak meg románul, de mivel apum anyja is magyar, ezért ott is magyarul beszéltek velem, még a román nagyapám is😅 Pedig a szándék tényleg bennem volt…

2023. jún. 8. 19:52
 12/47 A kérdező kommentje:
Jézusom, attól amiért nem tudok egy nyelvet már nem vagyok tisztesség állampolgár??? Tejoeg…😂 Nem vagy tisztában a fogalmakkal.
2023. jún. 8. 19:54
 13/47 anonim ***** válasza:
20%
Vígan megtanulhatnál hétköznapi szinten egy év alatt, ha akarnál különösebb erőfeszítés nélkül. Csak nyitott szemmel-füllel kéne járnod, beleolvasni az újságokba, tévét nézni, szóbaállni románokkal. Eszed ágában nincs. Nem is tudom elképzelni, hogy minden ügyintézéssel, orvossal elboldogulsz kisebbségi nyelven. Nem felelőst kell keresni, attól nem lesz jobb a világ. Hanem meglépni, amire úgy érzed, hogy szükséged van.
2023. jún. 8. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/47 A kérdező kommentje:
6-osnak: de tanulunk románt is, angolt is, francia, nemet, de románt olyan szinten tanulunk, mint akiknek roman az anyanyelvük és nem bírjuk azt a tempót. Az oktatás az pedig egy kalap sz”ar. Suliba senki nem tanul meg románul. Csak akkor tanulod meg a nyelvet, ha román környezetbe vagy. Az iskolában nem a nyelvet tanítják, hanem az irodalmat.
2023. jún. 8. 19:57
 15/47 A kérdező kommentje:
Mivel egyetemre is Debrecenbe mentem ezért semmi esélyem se volt megtanulni. Senkivel nem gyakorolhattam a nyelvet.
2023. jún. 8. 19:58
 16/47 anonim ***** válasza:
16%

Például abból, hogy úgy beszélsz róla, hogy ordított meg hogy féltetek tőle. A félelem és a szeretet nem összeegyeztethető. Meg hogy kibeszéled ország-világ előtt őt hibáztatva. Akit az ember szeret, azzal nem tesz ilyet.

Ezek szerint az apád is félig magyar. Magyar környezetben neki kényelmesebb volt magyarul beszélni.

2023. jún. 8. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/47 anonim ***** válasza:
87%
Akkor megtanulod most, hogy már visszamentél. Kínaiul is meg lehet tanulni, pedig Kína elég messze van!
2023. jún. 8. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/47 A kérdező kommentje:

Ő full románnak tartja magát, mert román környezetbe nőtt fel.

És ha kibeszélem akkor mi van? Leírtam volna a nevét vagy bármi, amiből következtethetsz, hogy kiről van szó?

2023. jún. 8. 20:01
 19/47 anonim ***** válasza:
95%
Ez a kerdes rendkivul gyorsan eszkalalodott
2023. jún. 8. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/47 anonim ***** válasza:
13%
👁👄👁
2023. jún. 8. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!