Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » A szülő hibája, ha a gyermeke...

A szülő hibája, ha a gyermeke nem tudja az ő nyelvét?

Figyelt kérdés

Az anyukám magyar, az apukám román. Romániában élünk, de én nem tudok románul csak magyarul, mert velem otthon mindig magyarul beszéltek és magyar településen, suliba, egyetemre jártam.

Sokszor oda álltam apum elé kicsi gyerekkoromba is (9-10) évesen, hogy apu, gyere beszéljünk románul, mert én meg akarok tanulni. A 2. mondatig jutottunk el, ahol nem tudtam egy szót, pl. h a kalapácsnak hogy mondják románul, és máris a jó Isten volt emlegetve, hogy hogy vagyok ilyen hülye, hogy ennyit se tudok. És ott mindig el kezdtem sírni és el is ment a kedvem. Ezt eljátszottuk többször, de a végén már teljesen elment a kedvem az egésztől és 21 éves koromra ott tartok, hogy még most sem tudok beszélni.

Ebben az a bosszantó, hogy apum szerint én nem akartam megtanulni és hogy az én szégyenem. Ebből mindig óriási veszekedések szoktak lenni, amelyek nagyon bántanak.

Szerintem a szülő szégyene, hogy nem tanította meg a gyerekét a nyelvére. És anyumat is hibáztatja, hogy nem tanított meg…mintha az ő dolga lett volna…

Csak azért írom ezt ki, hogy lássam mások mit gondolnak erről vagy hogy van-e más is hasonló helyzetben.



2023. jún. 8. 18:56
1 2 3 4 5
 41/47 anonim ***** válasza:
90%

#41 Pedig igaz, gyerekként sokkal könnyebb nyelvet tanulni, mint felnőttként.

Lehet online meg tankönyvből tanulni, de a leghatékonyabb a nyelvi környezet. Magyarországon meg ezt mégis hogy? A román pedig nem olyan, mint az angol, hogy el sem lehet kerülni, mert mindenhol szembejön veled.

2023. jún. 9. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 42/47 anonim ***** válasza:
81%
Nem értem, hogy lehetséges hogy nem tanultál meg románul ha otthon beszélt románul az apád, még úgyis hogy te magyarul reagáltál. Anyám az idõk 75%-ában angolul beszélt (anyanyelve) de én és a testvéreim mindig magyarul válaszoltunk vissza, de így is mindnyájan nagyon jól beszéljük a nyelvet. Nagymamám, akit 4 éves korom óta ismerem, csak szerbül beszélt hozzánk, mi meg magyarul vissza, és a szerbet is ez miatt elég jól beszélem. Pedig nem is töltöttem annyira sok idõt vele. Meg rengeteg embertõl hallani, hogy jól megtanulnak egy idegen nyelvet, mert sorozatokat vagy filmeket néznek
2023. jún. 9. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 43/47 anonim ***** válasza:
94%

"De magyar egyetemen, Magyarországon hol tanuljak meg romanul mondd már el nekem😀"


Keressek neked én román nyelvtanfolyamot? Azért egy egyetemi diploma feltételezi, hogy képes vagy a Google használatára


"10 evesen sokkal hamarabb megtanul valaki egy nyelvet, mint felnott korba. Szóval már itt hibádzik a kommented."


Valóban. Nos, nem Magyarországon élek. A helyi törvények értelmében a nem EU tagallamokbol érkező és itt letelepedni kívánó személyeknek "integrációs vizsgat" kell letenniuk, amihez alapkovetelmeny egy B2 nyelvvizsga. Két évük van rá. Volt anno a nyelvtanfolyamon írni, olvasni nem tudó 60 feletti csoporttarsam, aki megoldotta. Úgy, hogy az idegennyelvvel együtt tanult meg írni és olvasni is. Neki nem volt egyetemi diplomája, sőt, iskolába se járt soha. Szóval jó a kifogásod, lehet valaki el is hiszi. Nekem 40 felett sikerült a nyelvet megtanulni.

2023. jún. 9. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 44/47 anonim ***** válasza:
100%
Az, hogy gyerekkorodban nem tanította meg neked a nyelvet, valóban apád hibája. Felnőtt fejjel viszont már csak rajtad múlik.
2023. jún. 9. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 45/47 anonim ***** válasza:
77%
40 :) "román barátnő" 😀 nyilván az tök okés alap egy kapcsolatra
2023. jún. 9. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 46/47 anonim ***** válasza:
85%

Mint vegyes házasságba született gyerek, aki nem beszéli az apja anyanyelvét, én úgy látom, hogy ebben a történetben a legnagyobb probléma az, hogy itt ez mindenáron valaki "szégyene" kell, hogy legyen. Nem kell hibást keresni, ez így alakult, nem mindenki alkalmas nyelvtanárnak akkor sem, ha az anyanyelvét kellene átadni, és szülőként sem olyan egyszerű azt a nyelvet tanítgatni kitartóan, amin a gyerek nem, vagy nehezen szólal meg, miközben lehetőség van közös nyelven kommunikálni.

Apád részéről nyilván nem normális ilyen hangnemben beszélnie veled erről és téged hibàztatnia, hogy gyerekként nem tanultál meg románul, de azért őt a világ szégyenének elmondani is túlzás, amiért a családban használt közös nyelven kommunikált a gyerekével, és nem volt meg a képessége, hogy megtanítson neki egy másik nyelvet. Alapot egyébként biztos adott, innen indulj el.

2023. jún. 11. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 47/47 anonim ***** válasza:
100%

és az, hogy hallassz egy nyelvet nem elég, hogy megtanulj. Gyakorlatba is kell fektetni. Nem tudom hogy alakult így, de nàlunk így ment itthon..ő mondta románul, mi válaszoltunk magyarul


En full magyar csaladban, 99.9% magyar faluban megtanultam románul a tv-ből, mert az iskola valoban nem jol oktat.

Es egy gyerekkori baratom es tesoja is perfekt beszél romanul, ott az anyuka roman.

Nehezen tudom elhinni hogy tarsalgas szinten nem ragadt rád, főleg hogy apud romanul beszélt.

Az hogy ordított másik téma.

2023. jún. 11. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!