Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » A szülő hibája, ha a gyermeke...

A szülő hibája, ha a gyermeke nem tudja az ő nyelvét?

Figyelt kérdés

Az anyukám magyar, az apukám román. Romániában élünk, de én nem tudok románul csak magyarul, mert velem otthon mindig magyarul beszéltek és magyar településen, suliba, egyetemre jártam.

Sokszor oda álltam apum elé kicsi gyerekkoromba is (9-10) évesen, hogy apu, gyere beszéljünk románul, mert én meg akarok tanulni. A 2. mondatig jutottunk el, ahol nem tudtam egy szót, pl. h a kalapácsnak hogy mondják románul, és máris a jó Isten volt emlegetve, hogy hogy vagyok ilyen hülye, hogy ennyit se tudok. És ott mindig el kezdtem sírni és el is ment a kedvem. Ezt eljátszottuk többször, de a végén már teljesen elment a kedvem az egésztől és 21 éves koromra ott tartok, hogy még most sem tudok beszélni.

Ebben az a bosszantó, hogy apum szerint én nem akartam megtanulni és hogy az én szégyenem. Ebből mindig óriási veszekedések szoktak lenni, amelyek nagyon bántanak.

Szerintem a szülő szégyene, hogy nem tanította meg a gyerekét a nyelvére. És anyumat is hibáztatja, hogy nem tanított meg…mintha az ő dolga lett volna…

Csak azért írom ezt ki, hogy lássam mások mit gondolnak erről vagy hogy van-e más is hasonló helyzetben.



2023. jún. 8. 18:56
1 2 3 4 5
 21/47 A kérdező kommentje:

Én nem mondtam, hogy nem akarok megtanulni. Könnyű beszélni, hogy olvass újságot stb. Én megpróbálok mindent, de mar kedvem sincs itt maradni e miatt, mert nem tudom a nyelvet.

Ha nekem gyerekem lesz én biztos, hogy olyan oviba, suliba iratom, ahol több nyelvet is megtanítanak neki.

2023. jún. 8. 20:03
 22/47 anonim ***** válasza:
19%

Mivel Romániában a magyar iskolákban is az első évtől kezdve tanítják a románt mint idegen nyelvet a gyerekeknek, ráadásul elég magas óraszámban, a kérdésed nehezen hihető. Sok erdélyi magyar barátom van, mind jól beszél románul, pedig színmagyar környezetben élnek.

Legközelebb valami életszerűbb kamut találj ki.

2023. jún. 8. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/47 anonim ***** válasza:
20%

Édesem, akkor nem maradsz ott! Valaki megpróbál az ellenkezőjére rábeszélni?

Egyébként nekem is az elejétől fogva románellenes provokációszagú volt a kérdés.

2023. jún. 8. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/47 anonim ***** válasza:
39%

Ez teljesen apukád hibája. Ne vádold magadat.

Az különösen csúnya dolog volt tőle, hogy amikor te gyerekként kifejezetten gyakorolni akartad a román nyelvet, apukád akkor is csak bántott. Nem is értem, ő nem volt büszke a román identitására?

2023. jún. 8. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/47 A kérdező kommentje:

Utolsó, végre valaki aki megért!

Egyáltalán nrm vagyok roman ellenes, különben miért írtam volna, hogy gyerek létemre én álltam oda apám ele, hogy beszéljünk romanul, mert meg akarok tanulni!

És nem kamuzok, rengeteg magyar gyerek nem tud romanul, mert a magyar gyerekeknek is olyan szinten tanítják a románt, mint a roman gyerekeknek. Nem a nyelvet tanítják kihangsulyozom, hanem az irodalmat.

2023. jún. 8. 20:26
 26/47 anonim ***** válasza:
88%

"Én el se tudom képzelni, hogy lehet nem tudni annak az országnak a nyelvét, ahol az ember egész életében élt."

Romániában nőttem fel, magyar családban, magyar településen. A román anyanyelvű lakosság a településen a 10%-ot sem érte el. Én sem tudok jól románul, pedig nem vagyok hülye a nyelvekhez, angolul felsőfokon beszélek, németül is tudok valamennyit. És de, minden ügyintézésnél, orvosnál stb, mindenhol magyarul kommunikáltunk, elvétve akadt olyan helyzet, ahol román nyelvtudás kellett. És baromira igaza van a kérdezőnek, az iskolában nem úgy tanítják a románt, mint egy idegen nyelvet, hanem az irodalmat, nyelvtant tanulod, úgy, mint a román iskolások. És hiába érettségizel le jelesre román irodalomból, az utcán nem tudsz egy egyszerű útbaigazítást adni románul, mert a mindennypi nyelvet a suliban nem tanultad meg, hétköznapi szituációkban pedig nem volt rá szükség. Aki olyan szerencsés, hogy van egy román barátja vagy vannak román rokonai, akiknél huzamosabb időt tud tölteni, az megtanulja a nyelvet, de akinek nincs ilyen, az nem. Bármilyen hihetetlenül hangzik egyeseknek, ez van.

Kérdező: szerintem is apád hibája. Nekem valahogy alap, hogy egy vegyes házasságban a gyerekek mindkét nyelvet anyanyalvi szinten megtanulják.

2023. jún. 8. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/47 A kérdező kommentje:

Koszonom🙏🏻🙏🏻

Igen..az lenne a normális. Sokan csodálkoznak is, hogy hát hogy nem tudok, ha roman az apám, de nem én tehetek róla. Nem mondom, hogy 0 a roman tudásom, mert az érettségim is elsőre meglett, de azt sem mondhatom, hogy tudok.

2023. jún. 8. 20:58
 28/47 anonim ***** válasza:
94%

Azért vicces, hogy egyesek jobban tudják, mit és hogyan oktatnak Romániában, mint aki ott él... 😅


Nem, ez nem egyedi probléma... egyetemen volt egy oktatóm, aki Romániából települt át. Magyar, de anyanyelvi szinten beszél románul is. Ő mondta, hogy az erdélyi magyarok közül elég sokan egyáltalán nem beszélnek románul. Azzal meg nagyon ki vannak segítve a gyerekek, hogy román irodalmat tanítanak nekik románul. Üljetek már be mondjuk egy portugál irodalom órára, abból aztán jól megtanuljátok majd a nyelvet...


Gond van az oktatással ott is. Azt soha nem értettem, hogy bármilyen vegyes házaspár esetén hogy létezik az, hogy az egyik félnek semmi igénye nincs arra, hogy megtanítsa az anyanyelvét a gyerekével. Pláne akkor, ha pont az a nyelv a hivatalos abban az országban, ahol élnek.

2023. jún. 8. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/47 anonim ***** válasza:
4%
Alakul, alakul, jönnek itt a váratlan morzsák ... Egyszercsak hopp, Mo-on járt egyetemre, aztán hopp, az apja félig magyar, aztán hopp, némá', nyafog, hogy nem tud románul, mert az apja 8 évesen nem tanította meg neki, hogy kalapács, de amúgy az iskolában is tanult románul, sőt még érettségije is van belőle (pedig a román érettségi kifejezetten nehéz). Ne erőlködj, kérdező, nem megy ez neked!
2023. jún. 8. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/47 A kérdező kommentje:

Tudod, hülye nem vagyok, tanulni, magolni tudok, sokaknak magolással van meg a román érettségi mivel a érettségi 3. Tétele egy történet leírása, amit be tudsz magolni.

De nem is értem miért magyarázkodom…

2023. jún. 8. 21:40
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!