Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » 26 éves fiunk nem akar dolgozn...

KatalinHorvath kérdése:

26 éves fiunk nem akar dolgozni. Mit tennétek a helyünkben (szülőként)?

Figyelt kérdés
Érettségi után 5 évig – még különböző OKJ-s iskoláját fizettük, de egyet sikerült elvégeznie, még tavaly júniusban. Egy ideig elhittük neki, hogy keres munkát, de azóta sem akar munkába állni, arra hivatkozva, hogy ő nem bír napi 8 órát dolgozni, meg különben is a rabszolga életet nem neki találták ki, meg annyira kevés pénzért ő nem dolgozik. Nem tudunk mit kezdeni, hiszen a mi családunkban (a férjemében is) mindenkinek természetes volt, hogy az ember dolgozik, minden tőle telhetőt megtesz, hogy előrébb jusson, becsületesen, tisztességesen. Szerintem, aki Budapesten valóban akar dolgozni, az előbb- utóbb talál munkát magának, nyilván nem szabad az igényeket a magasban tartani, pláne, ha semmi gyakorlata, sem semmi komolyabb végzettsége nincs valakinek. Nem tudom már elviselni, ahogy naphosszat nem csinál semmit, mármint aktívan: nem tesz semmit a jövőjéért, és eltékozolja az életét, közben panaszkodik itthon, hogy neki semmire nincs pénze, mert csóró. Örülnék, ha e3lköltözne tőlünk, legalább nem kellene látnom, hogyan él…

2013. júl. 20. 13:44
1 2 3 4 5 6
 21/52 anonim ***** válasza:
100%

Szóval neki nehezére esik dolgozni... Leírom a sztorimat.


10 éve volt, hogy leérettségiztem, és menni akartam főiskolára. Édesanyám, aki egyedül nevelt engem, az akkor 14 éves húgom és 8 éves öcsém, egy balesetben meghalt. Mivel a 18-at már betöltöttem, a gyámhatóság úgy volt vele, el tudom látni öcsémet és húgomat. Nagyszülők, rokonok nem voltak, csak egy 80 nm-es panelház, a rezsije meg a napi betevő. Munkát persze sehol sem találtam érettségivel, ezért jobb híján először lopásra fanyarodtam, később pedig drogot árultam az utcasarkon éjszakánként... Mindezt azért, hogy a testvéreimnek másnap tudjak egy szelet kenyeret tenni az asztalra. Nem akartam gazdag lenni, nem érdekelt az se, hogy én eszek-e, csak a tesóim érdekeit néztem.

Ez így ment fél évig. Közben persze próbáltam munkát keresni - mindhiába. Aztán egyszer csak azon kaptam magam, hogy futok a járőrautó elől. Elkaptak, bevittek, átkutattak, megvertek, mert papírmunkát csináltam nekik. Előzetesbe tettek, én meg sírtam, mert a testvéreim vártak haza.

3 év letöltendő börtönbüntetésre ítéltek. A testvéreimet elvitte a gyámhatóság, ki tudja hova. A börtönben, mivel cingár gyerek voltam, és amúgy se ettem eleget, folyamatosan inzultáltak, és -szégyen, nem szégyen- meg is erőszakoltak. A 3 év alatt az tartotta bennem a lelket, hogy ártatlan vagyok, mert nem önös érdekből tettem, amit tettem, hanem azért, hogy a testvéreim túléljék. Mikor kiszabadultam, az első dolgom volt megkeresni őket - húgom megtaláltam, öcsémet viszont messzire vitték tőlünk, és az új "szülei" nem akarták, hogy tartsa a kapcsolatot egy börtöntöltelékkel.

Mára már nagyjából rendbe jött minden, öcsémmel is sikerült felvennem a kapcsolatot pár hónapja, a 18. születésnapja után. Magától keresett meg, hozta az új szüleit is, akik, miután elmeséltem a sztorit, sírva esedeztek a bocsánatomért. Van munkám, párom, és egy aránylag jónak mondható életem. Húgom még tanul, de úgy néz ki, neki is össze fog jönni az élet.


Kérlek, mutasd meg, vagy olvasd fel a fiadnak ezt a sztorit, és kérdezd meg tőle: biztos annak a legrosszabb, akinek dolgozni kell?

2013. júl. 20. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/52 anonim ***** válasza:
94%
Nagyon sokan vannak ma a te helyzetedben. Ez tipikus kapunyitási pánik amit a fiad csinál. Pszichológussal érdemes konzultálni. Addig kerüld azokat a helyzeteket, amiben agresszív, nehogy nektek essen bajotok.
2013. júl. 21. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/52 anonim ***** válasza:
92%
21/22 Ez nagyon durva... de lényeg h talparálltál.. Nekem a szüleimnek van lakáshitelük, stb, volt h apumnak nm volt meloja, aztán én prostitucióval kerestem meg a pénzt h tudjak nekik segíteni.. Nemsokáig csináltam.. Megjegyzem h van érettségim, szakmám is, de nem találtam vele semmit........ Mostmár abbahagytam, anyámék is belátták h az ő érdekükben is csináltam, nem csak a sajátoméra. Most továbbra is munkát keresek, de majd lesz vmi...
2013. júl. 21. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/52 anonim ***** válasza:
86%

Összegezzük a tényállást:


- 26 éves fiú, nem dolgozott eddig, nem beszél nyelveket, nincs jogsija, csak egy OKJ-s papírja, és rengeteg diákhitele.


- De ennek ellenére ő olyan 4 órás kulturált munkát akar, ahol akkor eszik, amikor kedve tartja.


- Hát nehéz elképzelni, hogy ilyen emberek tényleg vannak, de javaslom neki, hogy ne az Éjjel-nappal Budapest alapján képzelje el a világot.


- Szerintem ti is legalább ugyanennyire hibásak vagytok, hogy képtelenek vagytok szabályokat és rendszert felállítani és fenntartani. Egy szülő akkor szereti igazán a fiát, ha mindent ráhagy, és sosincs semminek következménye, vagy ha időnként keménykezű, szigorú és a gyerekét a megfelelő irányba tereli.

2013. júl. 21. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/52 anonim ***** válasza:
100%
Krízis nélkül nincs változás! Amíg fenekestol fel nem fordul az élete, úgysem megy dolgozni. A férjem 34 éves, nem dolgozik, most válunk, van ket gyerekünk. Mindig hittem neki es bíztam benne, hogy majd dolgozni fog, de évek óta semmi! Otthon csak alszik, meg szamitogepezik... Elég volt!!! Majd talán most észbe kap, es karas munkát, mert en nem tartom el tovább!
2013. júl. 21. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/52 A kérdező kommentje:

21!

Nagyon meghatott a történeted! Gratulálok, hogy volt erőd életben maradni, és segíteni! Na, én az ilyen embereket tudom igazán tisztelni (kortól és minden egyébtől függetlenül!). Én is mindig úgy éltem az életet, hogy mindig tudtam, hogy fel fogok állni (persze nem ennyire tragikus helyzetben, mint a Tiéd), de mindig megráztam magamat, lelkierőt összeszedtem, és irány tovább, fogcsikorgatva, akár.

24!

Ha van ötleted arra, miként lehet ilyen esetben szabályt felállítani, mármint a gyakorlatban, mert az elméleteket nem sokat érnek... Sokak szerint egy jól irányzott pofon, kellő erővel jókor jött volna bizonyos szitukban. Én nem ebben hiszek, igaz az élettől úgyis megkapja, de szerintem a példamutatás többet érhet(ne). Várom a gyakorlati ötletet, ha van, megköszönöm...

2013. júl. 21. 20:38
 27/52 anonim ***** válasza:
100%

24-es vagyok.


Van ötletem.

Ugye azt írtad, hogy szerinted a példamutatás többet érhet. Az egész család példásan becsülettel dolgozik, de a fiad mégis ilyen lett. Szerintem egyértelmű ebből, hogy a példamutatás a fiad esetén mennyit ér.

Itt egyetlen verzió létezik, az ultimátum. A fiadnak jó így, eltartják, nyilván nem fog ezen változtatni. Itt neked kell változtatni (vagyis kellett volna már jópár éve). Kapjon két hónapot, fél évet, vagy 1 évet, mindegy mennyit, de egy fix időtávot, és addigra találjon munkát, különben mehet ahova akar.

Ha a fiadban még van némi jóérzés és becsület, akkor tényleg keres és elvállal valamilyen munkát, de ha nem, akkor igenis ki kell otthonról paterolni. Tudom, hogy ez durva és kegyetlen, de a fiad érdekében kell így tenned. Sokkal jobb lesz neki is, ha végre felnő és dolgozik, minthogy még 30 éves koráig otthon üljön és ti tartsátok el. Ha nem teszel valamit, 0 munkatapasztalattal ennyi idősen semmilyen munkát nem fog találni, és élhet nálatok vagy a segélyen. Szerinted ezzel az ő érdekét szolgálod? Mert szerintem meg nagyon nem.


Van is egy ilyen idézet, hogy a jó atya időnként előveszi az ostort is. Természetesen nem a fizikai bántalmazásra gondolok, hanem arra, hogy időnként keménynek is kell lenni, méghozzá a gyerek érdekében.


Légy kemény, mert a végén a fiad fog 4-5 év múlva hibáztatni, hogy hagyhattad, hogy egy 30 éves munkanélküli otthonlakó lúzer legyen.

2013. júl. 21. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/52 A kérdező kommentje:

Köszönöm a véleményeteket, valóban nem tudom már tovább nézni, hogy naphosszat semmit nem csinál, melót néha-néha keres, de alig. A barátnője is már lassan állandóan itt lakik, pedig pici a lakásunk, és kértem, hogy picit kevesebbet legyen itt. Ma már mondtam a fiamnak, hogy menjen el, mert ezt én nem tudom nézni tovább. Közölte, hogy ő bizony nem megy el innen, addig marad, amíg akar. (Ideiglenesen van itthon bejelentve) Próbáljam meg kidobni.

Na, mit lépjek? Az önkormányzatnál azt mondták most, hogy a tartózkodási bejelentés 5 évig szól, addig nem tudok mit tenni. (Gondolom, csak akkor, ha tettlegességig fajulnak a dolgok, akkor majd esetleg a rendőrség...)Elegem van a semmirekellő, munkakerülő, lusta fiamból, aki rendszeresen füvezik!!!

2013. aug. 9. 15:27
 29/52 A kérdező kommentje:
Vagyis ötleteket várok, miként tehetném végre ki innen, hogy ne bolonduljak meg, illetve, hogy végre valami őt is észhez térítse...
2013. aug. 9. 15:28
 30/52 anonim ***** válasza:
100%

összepakolod a cuccát és kidobod neki az ablakon


am ebből látszik hogy a példamutató nevelés, meg a nem adok pofont a fiamnak (még akkor se ha megérdemli) van egy olyan érzésem hogy kiskorában is az volt, hogy ha valami rosszat csinált rá lett szólva és ennyi... lenget a levegőben... ott volt az a "ha nem hagyod abba ez lesz meg az lesz" ami végül sose következett be. a fiad szemében mondjuk úgy hiteltelenné váltál. Szerezz munkát vagy mehetsz ahova akarsz. Nem keresek munkát és maradok itt, mit teszel ellene? ezt meg azt meg amazt.. jó akkor csináld... konkrétan a fiad tudja hogy bármit igérsz neki az a levegőben lóg majd, és nem lesz belőle semmi csak a további sopánkodás...

2013. aug. 9. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!