Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Van kiút ebből a helyzetből?...

Van kiút ebből a helyzetből? (Nagyon hosszú. )

Figyelt kérdés

Sokat gondolkodtam, hogy leírjam-e az érzéseimet és a problémámat. Még mindig nem tudom, hogy jó ötlet volt-e, de most már mindegy...


A szüleimmel élek, de már 6 éve a párom is velünk lakik. Ezzel semmi gond nem lenne, mert az anyukámmal nagyon jól kijövünk és nagyon nagy szerencsénk van vele. A gond az apukámmal van, akit nehezemre esik annak tekinteni, mivel sosem volt hozzám egy jó szava sem. Még ez sem lenne akkora gond, mert túl lehet élni.


Sajnos, 20 évvel ezelőtt súlyosan megbetegedett és az elmúlt évek alatt többszörös agyi infarktusa volt, ami azt eredményezte, hogy mára az agyának egy része elhalt. Beszélni már nem tud, járni csak nagyon nagyon lassan. Nagyon sokszor nem tudja, hogy milyen év, milyen hónap és milyen nap van. Szerintem egyre kevésbé van képben, de azért úgy tűnik, hogy minket még megismer, mert erre utaló jelet még nem láttunk. Az orvosok azt mondták még az elején, hogy nem gyógyítható. Lehet, hogy már csak 1 éve van hátra, lehet, hogy még akár 10 is. Nem tudják. Ez volt ugye 20 éve...


Annyiból áll minden napja, hogy alszik kb. délután 4-5-ig, csinál kb. óránként magának egy kapucsínót (mostanában nekünk kell) és a szobájában (ami az enyém volt kb. 6 éves koromig) nézi a tv-t. Egész éjjel fent van. Reggel fekszik le, alszik délutánig és kezdődik előről. Még a betegsége elején leszázalékolták, így jár neki a nyugdíj, hiszen dolgozni nem tud. Sajnos, semmit nem ad bele a számlákba, ugyanis minden hónapban, amikor megérkezik a nyugdíja elmegy a sarki boltba és vesz kb. 8-10 üveg piát meg pár karton cigarettát (eddig így volt, de most már inkább minket küld a boltba). Természetesen minden hónap közepéig minden nap részeg. Anyukám azt mondta, hogy már a betegsége előtt sem vetette meg az alkoholt, de megígérte anyukámnak a terhessége alatt, hogy ha megszületek, nem fog többé inni. Így is volt kb. 2 évig, amíg le nem betegedett.


Eszméletlen sok melóval jár takarítani utána, mert amerre jár, koszt hagy. Wc-re az elmúlt években már nem nagyon szokott kiérni, úgyhogy el lehet képzelni, hogy mit kell utána takarítani, de nem hajlandó felnőtt pelenkát hordani. Amíg suliba jártam, próbáltam annyit segíteni anyukámnak amennyit csak tudtam, azonban ő már nem bírja fizikailag ezt a terhet, így nem sokat dolgozhattam, mert nekem kellett átvennem ezt a szerepet. Fogalmam sincs, hogy mit csináljunk, mert ezt már egyikünk sem bírja elviselni. Sajnos, nagyon kihasználja, hogy beteg és teljesen elhagyta magát. Elképesztően igénytelenné vált és rengeteget idegeskedünk miatta. Magától max pár havonta menne el fürdeni, ezért állandóan rá kell erőltetni, de még így is minden nap húgy és alkohol szaga van, mert amióta nem ér ki wc-re, már nem is próbálkozik. Simán a hugyos nadrágjában mászkál. (Egyszer anyukám rajtakapta, ahogy a szobája közepén állt letolt nadrággal és a szőnyegre célozva pisilt, mintha az lett volna a világ legtermészetesebb dolga) Nem érdekli, hogy milyen undorítóan él, mi pedig nem győzünk takarítani utána. Minden időmet elveszi és most már a páromat is ugráltatja. Szegénykém, napi 10 órákat dolgozik és nagyon rossz erre hazajönnie.


Nyilván, az ellen nem tud tenni, hogy beteg és tőlünk megkapja a kellő megértést, de az már sok amit ő művel. A legrosszabb az alkoholizmusa, mert olyankor amikor részeg, kitalál mindenféle baromságot (pl. régebben felmászott a tetőre, amíg nem voltunk otthon és arra értünk haza, hogy leesett és megrepedt a gerince meg a sarka darabokra tört. Persze, rohantunk a kórházba. Volt olyan is, hogy szimplán elesett a konyhában és kiugrott a válla. Megint kórház. Állandóan plusz munkát talál ki nekünk, pl. ássuk fel a kertet, mert ő ültetni akar, persze sosem szokott, de nem nyugszik amíg nem az lesz, amit ő kitatalált (ja és azonnal), különben veszekszik velünk, amiből csak a csúnya szavakat értjük (valamiért azokat mindig érteni)).


Anyukámmal nem tudok erről beszélni, mert akárhányszor szóba hozom, mindig kikerüli a témát vagy csak annyit mond, hogy nem tudunk mit tenni. A párom támogat, (hiszen az ő apja is alkoholista), de már neki is nagyon elege van és állandóan agyalunk, hogy mit tehetnénk, hogy mindenkinek jobb legyen. Sajnálom az apámat, hogy idáig süllyedt, de egyszerűen képtelenek vagyunk segíteni rajta, mert ő nem akarja. Annyiszor, de annyiszor ültem le és magyaráztam el neki hogy ez így nem jó, de mintha meg sem hallotta volna. Minden ment ugyanúgy tovább. Szó sincs arról, hogy nem lenne képes változtatni bizonyos dolgokon, de nagyon kihasználja a helyzetét. Nem is azzal van a gondom, hogy takarítani kell utána, bár nyilván már rohadtul elegünk van belőle, hanem az a gond, hogy alkoholista és elhagyja magát és veszekszik és elviselhetetlen természete van.


Pénzünk nincs arra, hogy egy ápolót fogadjunk mellé, ráadásul szerintem egy hét múlva elmenekülne az összes. Arra sincs, hogy beadjuk egy otthonba, aminek amúgy sem örülne. Meg hát, végülis az ő házában élünk, nem is tehetnénk meg vele. A legjobb az lenne, ha el tudnánk költözni és csak látogatnánk egy héten többször, így legalább egy normálisabb környezetben élnénk. Viszont, nem lenne szép dolog itt hagyni, bár látogatnánk, de akkor is itt hagynánk.


Anyukámnak még van fél éve a nyugdíjig, így ő és a párom a pénzkeresők, de nagyon nehezen élünk meg. Én is elvállalok néha egy-egy munkát, de rengeteg időt elvesz az állandó takarítás és körülugrálás. A párommal már 7 éve vagyunk együtt és mindketten nagyon szeretnénk gyermeket vállalni és családot alapítani, de így nem lehet. Nem kerülhet ebbe a környezetbe a gyermekünk. Ráadásul, az egyetlen külön szobát, elfoglalja apám. Hiába agyalok mindennap ezen. Hiába keresem a megoldást, nem találom. Létezik egyálátalán?? Bármilyen ötletet nagyon szívesen meghallgatok, mert így annyira kilátástalan minden.


Jelenleg 62 éves az apám. Még simán élhet 20 évet is, vagy ki tudja. Nyilván, nem akarom hogy meghaljon, de itt most arra értettem, hogy mire családot alapíthatnék és normális körülmények között élnénk, addigra lehet hogy már 40 éves leszek. Ez a bajom. Hogy nem tudom meddig tart még. Gyerekkorom nem volt, hiszen nagyon hamar fel kellett nőnöm a feladathoz. Tinédzser sosem voltam, sosem jártam el itthonról, sosem buliztam, barátaim is alig voltak. Hiába voltam jó tanuló, mégsem vettek fel egyetemre, de úgysem lett volna rá időm. Most pedig már mindegy. Szeretnék eljárni dolgozni és egy tiszta, normális házba hazaérkezni munka után. Jelenleg utálok itthon lenni. Szóval, fiatalkorom nem nagyon volt, de a teljes életemet is elveszítem, ha ez így folytatódik...


Mostanában állandóan sírok, ha nem lát senki. Tudom, nagyon gáz, de tényleg nagyon megvisel ez az egész és anyukámat is rengetegszer láttam sírni. Emlékszem, még 10 éves korom előtt, apám meg akarta ütni anyámat és akkor láttam először sírni anyámat. Persze, nem ütötte meg, mert anyám sokkal erősebb volt nála (akkor már régen beteg volt apám), de nagyon rosszul esett neki. Egyszer rám is emelte a kezét, de sírva elszaladtam a fürdőszobába. (A nagynéném (apám nővére) meglátogatott minket és nézni szerette volna az egyik kedvenc sorozatát a tv-ben, este. Apám nem engedte és én megkértem, hogy úgyis ritkán van itt, hagy nézze végig és utána nézhet mást. Erre ő felemelte az öklét és azt mondta, hogy ne szóljak bele, különben behúz egyet. Természetesen, ekkor is részeg volt.) Azt hiszem, érthető, hogy miért haragszom rá...


Elnézést kérek, hogy ilyen hosszúra sikeredett, de csak úgy ömlött belőlem a szó. Egy picikét jobban érzem magam, hogy leírtam, bár ettől még nem oldódik meg a gondunk.


2017. jan. 16. 18:30
1 2 3 4 5
 21/49 anonim ***** válasza:

Önkormányzat szociális osztályára menj(etek) be, vigyetek magatokkal orvosi papírokat apukád állapotáról, bevételetekről, a szedett gyógyszerek árairól, stb.


Igényelhettek talán közgyógyellátást is, remélem, egy nagyobb városhoz tartoztok, ott összességében nagyobb keretből tudnak gazdálkodni, többet tudnak segíteni az igazán rászorulóknak.

2017. jan. 16. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/49 A kérdező kommentje:

Gödöllőn élünk. Van apukámnak közgyógy igazolványa, amivel bizonyos gyógyszereket kedvezményesen vagy ingyen vásárolhat, viszont nem szedi a gyógyszereit az alkohol miatt. Előbb az alkoholproblémát kéne megoldanunk.


Igazából nem arról van szó, hogy segélyt vagy ilyesmit szeretnénk, mert szűkösen de megélünk. Inkább az ápolásához kéne segítség. Ezért lenne jó az otthon. Mert így nem tudunk a párommal családot alapítani és közösen, normálisan élni.

2017. jan. 16. 20:19
 23/49 anonim ***** válasza:
0%

A sokat író 2-3-17 vagyok.


"Amúgy vállalnák úgy is a gondozását, hogy mindennap besikeredik neki ez-az? "


Igen, vállalják. De alkoholosat nem várnak. Tehát erről kellene leszoktatni, olyan módszerrel ahogy már írtam.


Még jó is, hogy ti vásároljátok ezt be.

- Első hónap 9 üveg, második 8, stb., stb.

3/4 év alatt minimálisra leszoktatható.


Ha itt valakinek sikerült, hogy otthonba küldték ház ára nélkül, akkor gratula. Én még ilyenről nem hallottam, de biztos ilyen is van.

Akkor akiknek ez sikerült, vegye fel veled a kapcsolatot, írjon neked egy levelet, és homályosítson fel téged, hogy hogyan csinálták? Ez a minimum, ha segíteni akar.


Valahol pedig el kell kezdeni.. sajnos veszteség és fájdalom nélkül nem lehet ebben a helyzetben előre jutni.

Valakinek itthon kell vele maradnia (sajnos ez anyukád), ti meg kimennétek fél évre Ausztriába és keresnétek a pároddal.


Én kiszámoltam, hogy ha csak 1.000 eurót kerestek havonta, és mondjuk abból el is megy a fele (nem megy el, mert aki spórolni akar, az ennél többet rak félre, de én bővebbre húztam a nadrágszára direkt), akkor fél év múltán 1,8 M Ft-ot tudtok félrerakni ketten a pároddal, és abból már itthon ha szerény körülmények között is, de lehetne venni egy parasztházat, persze abból se nagyot, csak kb. 20-30 nm-eset, hogy valahol lakni tudjatok. Ebből a helyzetből már könnyebb lépni, mint a semmiből.

És akkor nem is kellene felvenni hitelt, erre mondjuk én sem bíztatnálak... Nagyon nem.


Ehhez mit szólsz?

Tudom, itthon kellene hagynod anyukádat, de ott van a 2 nővér, talán ők is besegíthetnének néha átrohanhatnának hozzátok és egy-két óra munkát heti 1-2 alkalommal vállalhatnának. Vagy napi fél óra, amíg rendbe teszik az öreget, és a felsikálják a házat.


MIndenre van megoldás, csak picit gondolkozni kell, és amit még nagyon fontosnak tartok itt, az a családi összetartás!


Ti, a nővéredékkel vagytok egy család, nektek kellene összefogni egy kicsit ez ügyben. Persze kényelmes, hogy ők már elköltözhettek, és elhiszem, hogy a hátuk közepére se kívánják már az egészet, és örülnek, ha onnan megszabadultak, de ti egy család vagytok, arra a fél évre amíg kimennétek, lehetne bennük annyi, hogy nem kifogást keresnek, hanem kivennék a részüket.


Ausztriában egy minimálbérrel számolva ami kb. legkisebb szinten 1.000 eruóval számolva/hó, így nézne ki körülbelül a költségvetésetek és a 6 havi megtakarításotok:


1.000 euró kb. 315.000 Ft/egy főre/hó


Mivel étel és szállás fizetve, ha olyan munkakörbe mennétek (mondjuk Alpok, sípálya), akkor ha CSAK a felét raknátok félre, akkor is havi 150.000 Ft/hó/fő-vel tudnátok számolni, amit félreraktok.

Most durván számoltam, inkább kevesebbel.


Ez a megtakarítás így nézne ki 6 hónap alatt, ha mind a ketten félrerakjátok a havi 150-et:


150*2*6 hónap=1,8 millió forint, amiből már itthon (nem tudom hol laktok, csak tippelek, hogy valami szegényebb faluban, városban, községben), tudnátok venni egy olcsó, félkomfortos (de, ha iszonyú nagy mázlitok van akkor komfortos) parasztházat kb. 20-30 nm-eset, ami arra jó, hogy távol legyetek ti ketten, és el tudjatok valahonnan indulni.

Villany bevezetve, víz a fúrt kútból, ilyesmi.

Ezt utána lehet bővíteni igény és pénztárca szerint.

2017. jan. 16. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/49 anonim ***** válasza:
Szociális alapon való bejutáshoz az út az önkormányzat szoc. osztályán keresztül vezet. Ezért kellene bemennetek, és nem "csak" elmondani, milyen pocsék a helyzet, hanem papírokkal is alátámasztani és segítséget kérni ahhoz, hogy bekerüljön valamilyen otthonba.
2017. jan. 16. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/49 anonim ***** válasza:
88%

"Van kiút ebből a helyzetből? "


Nem, kedves Kérdező, nincs kiút, ez otthoni körülmények között csak egyre rosszabb lesz.

Tudom, végigcsináltam, 33 éves koromtól 53 éves koromig.

Nyugodtan mondhatom, hogy ráment az életem.

Ma már másképp csinálnám.

Csak a gyámság alá helyezése lehet a megoldáshoz vezető út, utána szociális alapon intézménybe helyezése, ami ingyenes.

Ehhez nem kell leszoknia az alkoholról, csak jelezni kell az intézmény felé, hogy alkoholista.

Ott majd megoldják, hogy ne legyen az, hidd el!

Az otthonában kezelhetetlen férfibetegek nagy része iszik.

Én személy szerint nem vinnék neki alkoholt, se cigarettát, csak ha rajta van a pelenka, ez lenne a feltétel.

Akkor is csak egy keveset és tényleg fokozatosan csökkentve.

A cigaretta egy másik veszélyforrás, könnyen leégetheti a házatokat.

A szoba WC nem hülyeség, talán addig el tud jutni.

Egyébként az ilyen "semmilyen életű" emberek nem várt módon, a kezdeti idegenkedés után, jobban érzik magukat az intézményben, mint otthon.

Emberek között vannak, kártyáznak, beszélgetnek, nagyon gyakran az állapotuk is javul.

A legjobbakat kívánom neked, főleg, hogy legyen erőd meghozni a helyes döntést és szerencsés, boldog életet!

2017. jan. 16. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/49 anonim ***** válasza:

Sokkal többet én sem tudok javasolni, mint 1/ a gondnokság alá helyezés, 2/ az Önkormányzat főállású gondozónak nevezhet ki Téged, amiért még fizetne is valamennyit (részleteket az Önkormányzattól kell megkérdezni), és 3/ vannak egyházi fenntartású ápolási otthonok, ahol a nyugdíja összege is elegendő.

Mindemellett valamit vagy nem írtál le, vagy nem számoltatok vele. A leírásból az derül ki, hogy Te tulajdonképpen feláldoztad eddigi életedet a nagy semmiért, mert ha anyád dolgozik, nővéreid nem veletek élnek, akkor Te egymagad milyen alapon vállaltad át a többiektől az egész feladatot ??? Miért nem született az elmúlt évek alatt valamilyen magánjogi megállapodás ?? Nővéreid ezek szerint semmivel nem járulnak hozzá a saját édesapjuk gondozásához, holott ez jogilag őket is terheli. Aztán azt ne hidd, hogy a nővéreid nem fogják kérni majdani örökléskor az őrájuk jutó örökrész kiadását !! Dehogynem, Te meg a párod halálotokig fizethetitek majd őket, hacsak nem lesz mégis az a helyzet, hogy kénytelenek lesztek eladni a házat! Én úgy látom, hogy lesz még itt személyes feszültség is családon belül és csodálom, hogy a párod miért ment bele ilyen zavaros helyzetbe, amiből ő sem kerül ki jól. Szóval (már ne vedd zokon) kissé teszefosza módon álltok hozzá egy évek óta fennálló és semmi jóval nem kecsegtető élethelyzethez.

2017. jan. 16. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/49 anonim ***** válasza:
Gödöllőn??? Én azt hittem, hogy Bivalybasznád után kettővel, valami nagyon szegény településen. Hát ez nagyváros, nem is túl fejletlen. Igaz, nem valami szép, mert sokat romlott jó pár éve, de nem fejletlen, és nem mucsaröcsögén van.
2017. jan. 16. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/49 A kérdező kommentje:

A házat nem adom. Csak úgy adom be otthonba, ha nem kell a házat is odaadni. Ez az egyetlen biztos dolog az életünkben, hogy legalább tudunk hol aludni.


Igen veszteség és fájdalom nélkül nem tudunk előre jutni. Én vagyok az aki ezt vállalta és akinek ezt vállalnia kell. Anyukám sajnos, idős és neki is sok betegsége van (magas vérnyomás, túlsúly, cukor, gerincsérv, stb.). Fizikailag képtelen ellátni apukámat, hiszen fürdetéskor is emelgetni kell, mert persze apukám nem könnyítene a helyzetünkön még el is engedi magát, hogy mit tartsuk a teljes súlyát. Ezért mondtam, hogy erősen kihasználja a helyzetét. Na, mindegy, szóval rajtam kívül senki, de tényleg senki nem tudja őt gondozni (családon belül). Azt nem említettem, de a nővéreim csak a féltestvéreim. Más az apánk. Anyukám első férje meghalt tüdőembóliában. Szegény, nagyon megszívta mindkét férjével. Szóval, nem kötelesek segíteni és esélytelen, hogy megkérjem őket, mert az egyiknek 2, a másiknak 4 gyereke van és minden idejüket a gyerekeikkel kell tölteniük, meg dolgozni járnak. Nem tudnak és szerintem nem is akarnának segíteni, de én biztos, hogy nem kérek tőlük segítséget. Ezért, nem mehetünk külföldre. Muszáj maradnunk. Úgy érzem, tényleg csak az otthon lehet a megoldás.


Nagyon köszönöm a válaszokat. Sokat segítettek.


Első lépésként megpróbáljuk ezt a gyámságot elintézni. A nyugdíját mi kezeljük és fokozatosan leszoktatjuk az alkoholról és a cigarettáról. Biztosan nagyon nehéz lesz, de muszáj megpróbálnunk. Anyukámnak nem tudom, hogyan mondjam ezt, mert ő szerinte őt már soha az életben nem tudjuk leszoktatni. Kicsit szomorú, hogy anya lemondott arról, hogy változtassunk. Beletörődött, de én nem tudok. Nem akarom így élni az életemet 40-50 éves koromig.


Második lépésként megpróbáljuk egy otthonba beadni, ha találunk olyat, ahova elég a nyugdíja meg esetleg tudunk egy kicsit pluszban fizetni, de nem túl sokat.


Harmadik lépésként vagy itthon vagy külföldön pénzt gyűjtünk és felújítjuk a házat, hogy lakhatóbb legyen vagy eladjuk és veszünk egy lakást vagy egy jobb állapotban lévő házat és talán helyre jön minden és családunk is lehet.


Ha nem találunk otthont, akkor marad minden így és lemondok a leendő életemről. Nincs más út, csak az otthon. Elmegyünk az említett önkormányzat szociális osztályára és megkérdezzük, hátha tudnak segíteni otthon ügyben.


A párommal még a középiskola alatt jöttünk össze és nagyon szeretjük egymást. Nem állhat közénk egy ilyen probléma, pláne hogy az ő apja is alkoholista, így megérti. Attól, hogy az apám beteg és ápolnom kell, miért ne lehetne párkapcsolatom? Soha nem vártam el, hogy ő is részt vegyen ebben és ő ezt tudja. Egyedül a gyerekvállalás nem jöhet szóba addig, amíg nem adjuk otthonba.


Lehet, hogy nem is kell ezt a gyámságot elintézni, ha találunk hamar egy otthont. Ha tényleg ők le tudják szoktatni az alkoholról, akkor az lenne a legjobb. Ők ápolnák. Tudtok esetleg konkrét ilyen intézményt mondani, ahol vállalnák? Ha igen, akkor a weboldalukat kérlek linkeljétek be.

2017. jan. 16. 20:50
 29/49 anonim ***** válasza:

"Van apukámnak közgyógy igazolványa, amivel bizonyos gyógyszereket kedvezményesen vagy ingyen vásárolhat, viszont nem szedi a gyógyszereit az alkohol miatt. "


Akkor minek veszitek ezt igénybe? Semmi értelme. Vannak rászorulók, akiknek ez tényleg segítség, de ide csak pocsékba megy el. Nem is kéne kiváltani semmit. Úgy sem tudja a pia miatt bevenni.


Itt nem a még több szociális pénz igénylése a megoldás, mert ennél kevesebb pénzből is megélnek emberek. A megoldás az lenne, ha gyámság alá lenne helyezve, pénzről nem ő rendelkezik, viszont az alkoholról nem lehet egyik napról a másikra se leszoktatni, csak fokozatosan. Cigaretta mehet, neki is kell elfoglaltság, mindent nem lehet megvonni tőle se!!!

2017. jan. 16. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/49 A kérdező kommentje:

Az otthonban úgysem ihat alkoholt. Gyógyszert viszont bevetetik vele, tehát jól jöhet még a közgyógy igazolvány.


Én is mondtam, hogy nem segélyre van szükségünk, hanem az ápoláshoz segítségre. Ezért döntöttem az otthon mellett.

2017. jan. 16. 21:03
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!