Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Rabszolga örökké? Nincs kiút?...

Rabszolga örökké? Nincs kiút? Örök bűntudat? Miért érzek így? Mi lehet a megoldás? 40 felettiek, idősebbek, tapasztaltabbak válaszát várom.

Figyelt kérdés

Elsősorban 40 feletti, elvált vagy "társas magányban" élő szülőkhöz, nagyszülőkhöz szólna a kérdésem. Talán van aki már volt/van hasonló szituációban, és a saját példáján keresztül talán tud segíteni nekem is megugrani ezt a szintet.

A történetem röviden: 46 éves elvált nő vagyok, de volt férjemmel jelenleg is egy háztartásban élünk. Nagyon fiatalon kerültünk össze (16 éves voltam),rossz családi körülmények közül jöttem, és kapaszkodtam belé,mint mentőövbe.Gyerek voltam még, tapasztalatlan, és semmi mást nem akartam, csak hogy legyen egy családom, ahol végre otthonra lelhetek. Együtt maradtunk ,3 gyerekünk született, az első születésénél még nem voltam 18. Szép reményekkel indultam neki, hogy majd mi együtt vállvetve mindent megoldunk, stb. Persze ebből nem lett semmi.A kapcsolatunk már az elején nem volt túl fényes, de akkor még rózsaszín szemüveg volt rajtam, így nem láttam át jól a helyzetemet. 16 évesen belecsöppentem a háziasszonyok világába, úgy, hogy nem tudtam se főzni, sem semmi mást. 19 éves voltam, amikor már építkeztünk, nulla anyagi segítséggel, kölcsönökbe vertük magunkat.Igyekeztem folyton megfelelni mindenkinek, főleg a férjemnek,de pont nem érdekelte. Egy idő után már arra korlátozódott a beszélgetésünk, hogy este hazajött kocsma után:mi a kaja?muszáj volt mindig főznöm, és mindig húst, mert ha nem,akkor azt kockáztattam, hogy megsértődik, és napokig nem szól hozzám, vagy nem eszik, esetleg nem hajlandó kosztpénzt adni,amire nagy szükségem volt, hiszen ott volt a három gyerek, fizetni kellett a kölcsönt,a rezsit, stb. Egyre inkább éreztem a társas magányt, a kiszolgáltatottságot, a reménytelenséget. A gyereknevelés és a háztartás minden terhe rám nehezedett, egyre nehezebb lett minden. Amíg kicsik voltak a gyerekek, nem tudtam volna újrakezdeni, mivel nem volt szülőm, rokonom, akihez mehettem volna, semmi segítségem. Emellett összekötött a kölcsön, amit felvettünk a saját otthon létrehozásához, amit fizetni kellett, és nem akartam azt sem, hogy a gyerekeim csonka családban nőjenek fel, ahogy én is. Azt hittem, ezzel teszek jót nekik, de közben azt látták maguk előtt, hogy az anyu mindig szomorú, rosszkedvű és depressziós. A depresszióm egyre rosszabb lett az idő elteltével, bár próbáltam néhányszor segítséget kérni, de nem igazán voltak ezek sikeresek. Valahogy eltelt az idő, a gyerekek felnőttek, később elváltunk papíron, de mivel nem tudtunk szétköltözni az anyagiak miatt, így egy házban maradtunk. Azt gondoltam, hogy majd ha felnőnek teljesen a gyerekek, és lejár végre az adósság, akkor majd elköltözöm,lemondok a saját fele házrész tulajdonomról, és végre elkezdem élni a saját életemet. Ebben az évben a legkisebb lányom is elköltözött itthonról, egy vidéki egyetemen kezdett tanulni. Viszont: a középső lányomnak időközben tönkrement a kapcsolata, és hazaköltözött a pár hónapos gyerekkel. Nincs ezzel semmi baj, de nem tudom mit tegyek. Meddig vagyok "felelős" a saját gyerekemért és unokámért? Olyan sokat vártam arra, hogy végre szabad legyek, és én is élhessem kicsit az életemet, hogy elköltözhessek, és kicsit legyen időm önmagamra is, hiszen gyakorlatilag gyerekként (16 évesen) csöppentem bele a felelősségbe, a napi háztartási robotba, és sosem tehettem azt, amit szerettem volna. Először mert elhittem, hogy én vagyok a rossz, és nem tehetem meg, aztán már ott voltak a gyerekek, és nekik rendeltem alá mindent. Hosszú évtizedekig a háztartás volt az életem, fiatalon kezdtem, és nem volt más az életemben csak ez. Mosás, főzés,takarítás, gyereknevelés, ennyi. A volt férjemtől is szerettem volna egy idő után már elköltözni, hiszen hiába váltunk el papíron, ha az életem nem változik meg. Örülök az unokámnak,és természetesen szeretnék segíteni amiben tudok, de nem feltétlenül úgy szeretném tovább folytatni, ahogy eddig, engedelmes rabszolgaként, aki elmegy robotol, siet haza, boltba megy, cipekedik, rohan, fut, főz, mos, takarít, senki nem becsüli meg, de akkor is csinálja. Gyűlölök már így élni, és mégis bűntudatom van miatta, önzőnek érzem magam, mert változtatni szeretnék, és végre kicsit úgy élni, hogy én döntök a saját sorsomról, életemről, és nem csak a békákat kell lenyelnem, és fizetni, fizetni a számlákat vég nélkül, robotolni a munkahelyen, hogy legyen pénz fizetni, robotolni a háztartásban, hogy mindenkinek jó legyen. Boltba menni, cipekedni, főzni, mosni, takarítani vég nélkül. Sosem voltak normális ruháim, csak mások levetett ruháit hordtam, mindig minden pénzt a háztartásba fordítottam, mert a volt férjem sosem adta haza a fizetését, hanem csak egy töredéket belőle, amiből nehezen tudtam gazdálkodni. Ha már vettem valamit magamnak, akkor már "költekezek", és akkor még kevesebbet adott. Volt idő, hogy naponta adott kiszámolt pénzt, és minden reggel el kellett kérnem, eléggé megalázó volt.

Keserűnek, és boldogtalannak érzem magam, a hosszú évek eléggé megtörtek. Ezeket csak azért írom le, hogy érzékeltessem a háttérben lévő dolgokat is. Tanácstalannak és bizonytalannak érzem magam. Nem tudom, hogyan tovább? Talán már csak pár évem van hátra, és nem tudom, hogy azt is így akarom - e leélni? Viszont ha nem, akkor mit kezdjek a bűntudattal, ami arra irányul, hogy még mindig úgy érzem, felelős vagyok minden családtagomért, és el kell tartanom és kiszolgálnom mindenkit?



2017. dec. 31. 22:52
1 2 3 4
 1/38 anonim ***** válasza:
92%
Jézus. Dehogy vagy felelős még mindig a felnőtt gyerekeidért. Költözz, élj, csináld ami tetszik, és pszichoterápia sürgősen, hogy merd élvezni amit önmagadért tenni fogsz. Úgy fogd fel, hogy ha tovább “rabszolgáskodsz” a tested előbb-utóbb fellázad, mindenféle betegségeket fog produkálni. És akkor semmilyen formában nem leszel ott senkinek.
2017. dec. 31. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/38 anonim ***** válasza:
96%
Nem vagy önző,csak tul sokat nyeltél eddig is szerintem. Én otthagytam egy ilyen rabszolgatartot,még az elején szerencsére,bár nálam az verte ki a biztositékot mikor munkabol elobb hazaérve más no volt az ágyunkban alatta. Na én akor robbantottan. Én tartottam el az alkohlista pereputtyát is meg őt is egy here volt. Nem tartozol felelősséggel mások dontéseiért. Egy idő után a gyereknek kell a saját dontéseit is vállalni. Nem vagy megváltó,csak kihasználnak és belerokkansz.
2017. dec. 31. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/38 anonim ***** válasza:
92%

Úgy megölelnélek!

Élj!Magadnak!A családért mindent megtettél.

Most te következel!

2017. dec. 31. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/38 anonim ***** válasza:
92%

Egyrészt, le a kalappal, hogy képes voltál ezt ilyen sokáig tűrni! Másrészt meg nem csoda, hogy mostmár eleged van belőle, hisz nem ezért élünk, hogy más kívánságait lesve örökké robotoljunk. Teljesen érthető a depressziód. A szerencséd az, hogy időközben a gyerekek már felnőttek, így könnyebben tudsz lépni.


Szerintem a legfontosabb az lenne, hogy találj magad mellé valakit, aki miatt újra érdemes élni. Egy fizetésből sajnos nem nagyon fogsz tudni elköltözni albérletbe. Gondolom a gyerekeid is tudnak valamilyen szinten segíteni, legalább lelkileg is támogatni. Az pedig, hogy a lányod hazaköltözött az unokáddal, ne gátoljon téged semmiben. Attól ők még lakhatnak ott, te pedig máshol, gondolom nem azért költözött vissza, hogy rádsózza a kicsit.


Nagyon fiatal vagy még, és az a szerencséd, hogy a gyerekek már kirepültek. A szomszédom hasonló depresszióban szenved, csak őt a férje készíti ki lelkileg, és csak azért tűr, mert a 12 éves fiát nem akarja otthagyni.

2017. dec. 31. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/38 anonim ***** válasza:
97%

Mennyi ilyet látok magam körül, saját anyám is nyugdíjasan a tesóm-lassan harminc éves- cselédje, a barátnőmnek amikor munkanélküli volt a férje sem volt hajlandó még egy zoknit sem felvenni a földről, de meg volt sértődve, ha bármiért szóltak neki, mert ő épp rossz passzban van és neki étel kellett, amikor barátnőm hazaérkezett a munkából. Szegény bolond barátnőm meg szült neki egy gyereket. Több idős rokonom is eltartja a felnőtt korú gyerekeit, közben mosnak-főznek-bevásárolnak nekik, aztán kapnak maximum egy "hát ez el lett sózva mama" beszólást.

Azért nem lehet ezt elintézni annyival, hogy na magának akarta miért nem lépett stb., mert a legtöbb nőt még a saját anyja is erre neveli, szolgáld ki a fiútesóid, stb. Mielőtt betámadnának, a fiúkkal szemben meg más elvárásokat támasztanak, ők is szívnak eleget a rossz családi minták miatt.

Nálunk is volt ilyen, szegény anyum be akart fogni, hogy a munkanélküli egész nap játszó testvéremet szolgáljam ki még megégetett kézzel is, ha hazalátogatok, akkor volt egy nagy vitánk, azóta ez nem került elő, minden másban segítek neki, de nem fogok egy felnőtt, épp egészséges, de baromi lusta embert kiszolgálni, mert szegényke egész nap játszik és megéhezik, ha meg elfogy a kenyér dob egy sms-t vagy kiordít anyának, hogy NINCSEN KENYÉR.

De komolyan, ez b+ normális a társadalom szerint? Erről miért nincsen szó?

Na bocs.


Ne legyen bűntudatod, nagyon jó, hogy pislákolni kezdett benned a kétely mostani állapotodat nézve.

2017. dec. 31. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/38 anonim ***** válasza:
96%
Előző minden szavaddal egyet értek. És ha nem állsz be a sorba h kiszolgáld az ilyen lusta heréket,még te vagy leszolva. Minden szavad igaz sajnos,ez nagyon sulyos társadalmi probléma 35 N
2017. dec. 31. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/38 anonim ***** válasza:
86%
71% Köszi. Kicsit beborultam a témán, mint látható. :D
2018. jan. 1. 01:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/38 anonim ***** válasza:
89%

Nem lenne szabad lemondanod a házból a részedről. Annyira a semmibe nem szabad menni. Közösen el kellene adnotok a házat, és az árából két kisebb ingatlant venni. Az ingatlanoknak nagyon jó ára van. Ha jól sejtem, nagyobb ház lehet (akkoriban olyanokat építettek) és így meg lehetne oldani.

Nem kell örök életedben kiszolgálni mindenkit. Ez is csoda, hogy ezt így bírtad. Külön kell költöznöd, de nem szabad hagyni a fél házat, annyira nem szabad menekülni, hogy azt is otthagyd.

2018. jan. 1. 01:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/38 anonim ***** válasza:
21%

Erősen egyetértek abban a döntésedben, hogy változtass! Hallgass a szervezeted VÉSZJELZÉSÉRE!!!


Eszembe jutott egy olyan közismert személy, aki a római katolikus egyházban érdekes nagyszülői múlttal rendelkezik.


Szimpatikusnak találom ezt a férfit EMBERILEG NAGYON. Privátban megírhatom, hogy kiről van szó - itt a fórumon nem szeretném (ne legyen személyiségi jogi sérelem. Még véletlenül sem!)


Üdv: 43/N

2018. jan. 1. 01:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/38 anonim ***** válasza:
83%

Tipikus önsorsrontó. Nem értem, hogy lehet így élni akár 5 percig is! Minek kell 3 gyerek ilyen kapcsolatba? Egyszerűen nincs az az Isten, hogy ezt megértsem.

Éld már végre a saját életedet vazze!

2018. jan. 1. 02:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!