Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Mit lehet kezdeni egy sértődős...

Boszorkány_ kérdése:

Mit lehet kezdeni egy sértődős anyával?

Figyelt kérdés

Édesanyám konkrétan minden sz@ron megsértődik, ha nem úgy történik valami ahogy ő akarja akkor is. Ilyenkor képes egy hétig hozzám se szólni (csak engem tisztel meg evvel a viselkedéssel)

Hiába kérek tőle elnézést (még ha nem is az én hibám akkor is rám haragszik).

Nem tudom, hogy kéne ezt helyesen kezelnem? Mit kéne mondanom neki? Hogy kell viselkedni egy ennyire sértődékeny emberrel?

Nem lehet semmit őszintén megmondani neki, mert vagy meg haragszik vagy ordítozni kezd. Nem értem ezt.

Tipikusan az az én tudok mindent legjobban, én mindent megteszek érted te meg telibeszarsz engem felfogása van.


2018. szept. 18. 09:17
1 2
 11/18 A kérdező kommentje:
40 éves lesz nemsokára.
2018. szept. 18. 12:36
 12/18 Metionin ***** válasza:
72%

Mindig ilyen volt? 40 évesen lehet akár a klimax előjele is.

Amúgy az enyém is ilyen, egyáltalán nem bír semmiféle kritikát de ő mindenkit kritizál, neki semmi sem jó. A gyerekkorom arra ment rá hogy megfeleljek neki, mondanom sem kell, nem sikerült. Sajnos a klimaxszal csak rosszabb lett, azelőtt "csak" ordibált, azután viszont csapkodós, ordítva sírós hisztik is hozzáadódtak a repertoárhoz. Én azt vettem észre, hogy minél jobban figyelek rá, annál inkább belelovallja magát a hisztibe. Ennek az oka lehet egy nem tökéletesen csillogó pohár vagy az hogy a szomszéd épp nyírja a füvet vagy hogy fúj a szél. Tehát tényleg bármi, nem kellek hozzá én vagy apám. Ha épp nincs min balhézni, akkor gyorsan generál egyet. Amíg otthon laktam, ilyenkor csak szépen otthagytam magára. Pár órával később nem emlékszik a hisztikre, le is tagadja őket. Tapasztalatból mondom, ilyen esetben legjobb ha nem foglalkozol vele, kivergődi magát aztán megnyugszik.

2018. szept. 18. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:
100%

Az én anyámnak is vannak hasonló jellemvonásai, szokásai. Amit leírtál, abban van sok lelkizsarolás. Az én anyám pl. kisgyerek korom óta rendszeresen zsarol lelkileg, most már csak próbálkozik, de már nem tud.


Úgy gondolom, ha mindig ilyen volt, megváltozni nem fog, hacsak persze nem eszmél rá, hogy mekkora segg a viselkedése és magától nem akar változtatni, de erre kevés az esély, hogy így lesz. Tehát, amit tenni tudsz, az az, hogy nem mész bele a játszmáiba, nem hagyod magad lelkileg zsarolni, elhatárolódsz a viselkedésétől.


Pl. nem kell direkt a kedvét keresned a gyerekes hisztije elkerülése érdekében, pláne nem kell bocsánatot kérned tőle, ha nincs igaza, csak hogy hozzád szóljon. Ha nem szól hozzád hetekig, akkor nem szól, te éld az életed tovább, mintha mi sem történt volna, ne foglalkozz vele, a lényeg, hogy érezze, hogy semmire nem megy a hisztivel, csak neki lesz rossz, mert mindneki más le*arja, és az élet akkor is megy tovább, ha ő játszmázik.

2018. szept. 18. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 anonim ***** válasza:
100%
Az én anyám is ilyen, bár ő már túl van a klimaxon, 56 éves, nem élünk együtt, azota picit jobb.Megbeszélés, hogy nekem mi nem tetszik olaj a tűzre, mert mi az, hogy nekem valami nem tetszik.Amúgy ő, ha bárki a családból megsérti, az egész családhoz nem szól.Igazi megoldást én sem tudok, talán a legjobban még az vált be, hogy először magára hagyni pár órára, mig kicsit lehiggad, utána szólni valami teljesen más, lehetőleg vidámabb témáról mintha mi sem történt volna, ha a cél a ( viszonylagos) békesség.
2018. szept. 18. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim ***** válasza:
78%
Azon kívül, hogy hagyod, hadd hisztizzen magában, semmit nem tudsz tenni. Az a legrosszabb megoldás, ha azért is elnézést kérsz, ami nem a te hibád. Annál inkább nyeregben érzi magát. Nálunk anyám ilyen, úgy hisztizik, hogy öröm nézni. Egyszer még toporzékolt is ülve! Ha teret ad neki az ember, akkor belelovalja magát, és képes azt mondani, hogy én idegesítettem fel. De egyébként az dühíti a legjobban, hogy engem nem tud zsarolni a hisztijével. Megszokta, hogy nagyapám, apám, öcsém mindig engedelmes volt, azt csinálták amit mondott, és rohadtul kikészíti, hogy nálam ez nem működik, nem vagyok az engedelmes jókislánya. Minden sz..ron megsértődik, aztán várja, hogy keressük a kegyeit. Nagyapám, apám már nem él, de az öcsémnél még mindig működik ez az érzelmi zsarolás. Én már többször megmondtam neki, hogy ne fárassza magát a hisztivel, nálam nem ér célt vele, erre azt kaptam, hogy persze hogy nem, mert én keményszívű vagyok :-D Hányszor hallottam tőle, hogy "nem is kell, hogy gyere, nem kell, hogy segíts", ezzel az öcsémnél azt éri el, hogy az pitizik neki a bocsánatért, nálam meg azt, hogy tényleg nem megyek. Volt, hogy fél évig nem beszéltünk, mert a saját hülyeségén sértődött meg és én nem kértem tőle bocsánatot. Ráadásul mikor öcsémmel játssza ezt, és ő lohol körbenyalogatni anyámat, olyankor önelégülten mondogatja nekem, hogy "látod, tudja, hogy ő volt a hibás, érzi a büdöset, tudja, hogy ki kell engesztelnie", tehát ezzel csak megerősítést nyer a saját hülyesége. Én meg vállat vonok és otthagyom. Legutóbb (két napja) beszaladtam hozzá, persze azonnal elkapott, hogy ezt meg azt csináljam meg. Mondtam, hogy nem érek rá, időre megyek valahova, majd este megcsinálom (egy lépcsőházban lakunk, bármikor át tudok szaladni). Délután felhívott, hogy hát ne is menjek, majd ő "kitapogatja" és megcsinálja amit tőlem kért. Én meg közöltem vele, hogy hagyja abba a hisztit, ez 18 évesen még elmegy, de 70 évesen ne hisztizzen mint egy gyerek, tudja, hogy úgyis megyek, viszek kaját este, akkor ne adja itt nekem a szegény mártírt. De ő nem... Dehogynem, hallom a hagsúlyból, a szóhasználatból, mindenből, hát ismerlek, szóval fejezd be, mert felesleges. Érdekes módon azonnal visszavett, utána csönd volt. Ha ráébreszted, hogy nem tud terrorizálni, mert teszel rá nagy ívben, akkor - ha hosszú évek alatt is - de nevelhető :-D
2018. szept. 18. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:

Sziasztok! Szomorúan olvasom, hogy hány ilyen hisztis anyuka van. Jómagam éppen azon igyekszem, hogy ne legyek ilyen, mégpedig azért, mert a párom anyukája is ilyen zsarolós típus.

Először is, 40 évesen a klimax még igen korai lenne, 38 vagyok, tudom. ;-)

Másodszor, amikor egy felnőtt ember így viselkedik a gyerekével, az jellemzően külső okból történik, nem a gyerek hibája. Valamilyen csalódás, boldogtalanság, lelki fájdalom lehet mögötte, bármi, amit nem tud feldolgozni, és a feszültséget azokon vezeti le, akikkel szerinte ezt megteheti. Jellemzően a gyerekeken, a fiatalokon. Ez nem feltétlenül tudatos dolog, és nem is olyan könnyű kiszállni belőle, mint gondoljátok. Ettől még nem helyes, nyilván. Érdemes átgondolni, hogy anyukád esetében mi lehet a valódi ok, és elbeszélgetni vele erről, ha lehet, vagy valahogy elindítani a felismerés útján. Egy amúgy érzelmileg intelligens ember ki tud ebből keveredni, ha kap némi megértést és segítséget. Persze évekig ezt nem lehet és nem is szabad tűrni. Ha a család nem tud már segíteni, egy kívülálló (pszichológus) segítsége pedig nagyon sokat számíthat, de akkor azt akarnia kell anyukádnak is...


Mi a párommal elköltöztünk a szülei közeléből, mert a megbeszélés nem segített és úgy látszott, anyuka nem is akarta a saját gyengeségét elismerni, anélkül pedig nem lehet változni.

A szülők sajnos sokszor elfelejtik, hogy nem tökéletesek, hibáznak és ők is tanulhatnak a gyerekektől, nem csak fordítva. Sőt, bocsánatot is kérhetnek és elismerhetik, hogy hibáztak. Ettől nem lesznek kevesebbek, sőt..

2018. szept. 18. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim ***** válasza:
Ilyen anyával nőttem fel,mélységes nyomokat hagyva bennem, megbélyegezve minden kapcsolatom, gyereknevelési attitűdjeimet... Ma sem javult a viszonyunk, 40 leszek, 1 évig nem beszéltünk... Azt gondolom, annak lehet segíteni aki felismeri, hogy segítségre van szüksége és segítséget kér!!!
2018. okt. 6. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim ***** válasza:
Ja egy könyv, alapmű: Susan Forward Mérgező szülők
2018. okt. 6. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!