Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » 10 éves gyerek mennyi zsebpénz...

10 éves gyerek mennyi zsebpénzt kap, illetve mire költi, hogyan osztja be?

Figyelt kérdés
Kis fiam 10 éves lesz. Most januártól kap zsebpénzt, mert nyílt iskolai büfé, és néha vásárol ott. Heti 500 ft-ot adunk neki, hiszen mindent meg kap (ruha, cipő, iskolaszerek). Teljes étkezést fizetünk neki az iskolában, általában akkor vásárol, ha olyan étel van amit annyira nem szeret, vagy ha korcsolya pálya után engednek nekik forró csokit venni. Hétfőn kapja a zsebpénzt, de tegnap már újra pénzt szeretett volna kérni, én tartom magam ahhoz, hogy meg kell tanulnia beosztani a pénzt és csak azzal gazdálkodni ami van neki. A gyerek erre el kezdett panaszkodni, hogy más gyerek napi 500-1000 ft-ot kap, és igazságtalan vagyok, amiért én nem adok neki többet. Elmagyaráztam neki, hogy nem mindenki azonos fizetéssel és azonos anyagi háttérrel rendelkezik, nem mindenki tud annyi pénzt adni. Ráadásul nem is látom értelmét még ennyi idősen. Mennyi zsebpénzt kap általában egy ennyi idős gyerek? Mennyi idősen tanulta meg, hogy azzal gazdálkodjon amennyi van neki, esetleg spórolni mikor kezdett el?
2019. jan. 24. 09:30
1 2 3
 11/25 anonim ***** válasza:
23%

Nem azon kéne gondolkodni, hogy ki mennyit ad a 10 éves gyerekének, hanem hogy miért nem tanítottad meg neki a pénz értékét...

10 évesen SEMMI szükség arra, hogy minden nap vásároljon a büféből vagy forró csokoládét vegyen. El is fog hamar hízni egyrészt, másrészt ha mindig lehetősége van valami más ételt venni, garantáltan nem fogja enni a menzás kaját, akkor meg fölösleges azt fizetni.

Első körben meg kéne vele értetni a pénz értékét, ha ennyi van, akkor ennyi van, más meg még biztos ennyit sem kap. Ha követelőzik, akkor innentől nem kap, ilyen egyszerű.

Ha meg többet akar, dolgozzon meg érte. Írjon ötös témazárót olyan tárgyból, amiből gyengébb, ezentúl ő vigye ki a szemetet, heti 2x az ő dolga az esti mosogatás (pl. pénteken, hogy a tanulás rovására ne menjen) és így tovább.

2019. jan. 24. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/25 anonim ***** válasza:
50%

Heti 500 Ft kevés, az, hogy legyen 3-5ezer Ft egy ilyen kicsi gyereknél, meg szerintem sok. Annyi pénzt csak elszór, ha egyszerre kapja.

Lassan eltelik egy hónap. Üljetek le a hétvégén, beszéljétek meg: mesélje el, mire szokta költeni a pénzt? Mennyibe kerül a forró csoki? Mennyibe kerül a szendvics, stb amit vesz? Mire szeretne mèg költeni?

Ez alapján már lehet számolni, hogy pl minden nap szívesen megenne egy péksütit, akkor az mennyi pénz. Én nem heti bontásban adnék neki, hanem naponta 2-300 Ftot. Nem zsebpénz, hanem kajapénz jeligére. Ez kvázi egy marék apró, nem nagy pénz, ha elszórja, azzal sincs gond, ha viszont nagyobb vagy több dolgot akar egy nap, akkor bizony spórolnia kell.

2019. jan. 24. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/25 anonim ***** válasza:
74%
Heti 30 ft-ot kaptam, bár ez tizenéve volt :D
2019. jan. 24. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/25 anonim ***** válasza:
100%

A kicsi 11 eves, nincs sulibüfe, kajaérzekeny, havi 2500 Ft kap (kajat soha nem vesz ebbol eleve a korlatjai miatt) + nevnap, szulinap , gyereknap, Husvet locsolkodas kap eleg sokat. Abbol vett laptopot. Gyűjti , jol gazdalkozik.

15 eves havi 5000 Ft nem bufezik soha. Szinten sokat kap az alkalmakra.

Egyedul nevelem őket, 3 ev utan most lesz csak gyt, nem futotta tobbre megse elégedetlenek soha, mindent kapnak, kajat otthonrol visznek.

2019. jan. 24. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/25 anonim ***** válasza:
43%

Előre bocsátom, nem leszek népszerű...


9 éves a lányom. Zsebpénzt csak úgy nem kap, csak ha tesz érte valamit. Hála az égnek, nagyon segítőkész gyerek. Már régóta besegít pl kipakolja a mosogatógépet, zöldséget pucol, a tiszta ruhát átteszi a szárítógépbe, a szobáját ő tartja rendbe (sokszor az öccsének is besegít), megterít. Mikor eljött a zsebpénz ideje, mondtam neki, mivel ő is úgymond dolgozik, csináljuk azt, hogy ezek után kapja a zsebpénzt. Ezeket gyűjtöm neki, mert az öcsi már elkobozta volna. Ha meg akar venni magának valamit, megszámolja a pénzt és ha elég, megveheti.

Büfére 2-3 hetente kér 300.-Ft-ot, ez külön megy.

Csak egy tipp: amíg meghagyod neki az opciót, hogy a menza helyett a büféből egyen, addig onnan fog. Nálatok milyen a sulis kaja? Nálunk baromi finom és változatos.

2019. jan. 24. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/25 anonim ***** válasza:
100%

Középiskolás korom óta kaptam zsebpénzt,csak úgy soha,gondolom hogy ne költsem rossz dolgokra....

de ha boltban kértem valamit, vagy elmondtam mi kell azt megvette persze.

2019. jan. 24. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/25 anonim ***** válasza:
nem félre irtam, valóban 5000 forintot kap a kislány !!
2019. jan. 24. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/25 anonim ***** válasza:
100%

Én havi pénzt adnék neki, 4 000 Ftot, az kb heti egy 1000-es. Megkapná egészben, nem szólnék bele mire költi, ha elveri az első héten, akkor így járt, majd a következő hónapban megint kap 4000-et. Így fogja megtanulni, hogy hogyan ossza be, ha párszor koppan. Ha marad belőle, akkor meg ösztönözném, hogy tegye el, gyűjtsön valami értékesebbre.

Persze én is kötném ilyesmihez, hogy tartson rendet a szobájában, tanuljon szorgalmasan. Ha nincs rend, akkor a következő hónapban csak 3800at kap. Viszont, ha teljesít, extra dolgokat is csinál, akkor növekszik a következő adag "alappénz".


És igen, jön az, hogy a Józsika többet kap, meg a másik...mondd meg neki, hogy a felnőttek fizetése sem egyforma, nem ugyanannyi pénzből gazdálkodnak az emberek.

7-8 éves kortól már lehet adni nekik pénzt, viszont jobban oda kell figyelni, hogy mire költi, pl bevásárlásnál, ha olyan nassolni valót akar, akkor lehet mondani, hogy te pénzed, meg én pénzem. Meg hogy kijön-e belőle vagy sem, rá kell vezetni, hogy mivel jár jobban.

2019. jan. 24. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/25 Metionin ***** válasza:
Szerintem jól csinálod. Most elverte a pénzt de később majd rájön, hogy be kell osztani. A lényeg, hogy most ne adj neki csak úgy többet mert akkor azt fogja hinni, hogy máskor is majd elszórja aztán újra kér. Az is nagyon oké, hogy elmagyaráztad neki, hogy nem mindenki áll egyformán anyagilag. Nekem nincs gyerekem, én anno nem kaptam semmi pénzt de ez a módszer szerintem jó. Esetleg később odaadhatod neki egyben az egész havit, de hasonló feltételekkel, azaz ha elszórta, köv. hónapig nincs több.
2019. jan. 24. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/25 anonim ***** válasza:
100%

Hát, a többi válaszhoz képest nálunk eléggé kaotikus rendszer volt, de abszolút működött. Ha valamit akartam magamnak venni a büfében vagy a papírboltban, akkor adtak rá pénzt és a visszajárót megtarthattam zsebpénznek. Ezeket általában hónapokig gyűjtöttem, de olyan is volt, hogy rögtön elköltöttem. Időnként (ha vásárlásból kimaradt, vagy csak úgy) a kezembe nyomtak egy ötvenest vagy százast (90-es évek), hogy jól jön majd valamikor később, ha hirtelen meglátok valami jót és megvenném. Ritkán olyan is előfordult, hogy kértem pénzt édességre, és megkérdezték, mennyi kell. Mindig reális összeget mondtam.

Szóval nálunk volt is zsebpénz meg nem is. :) Nem volt egy nagy kaland amúgy, mert zsebpénz nélkül is megkaptam mindent, amit szerettem volna.


Egyébként házimunkáért sosem kaptam pénzt. nem volt sok dolgom, de azt a keveset alap, hogy meg kellett csinálni, ez az együttéléssel jár, nincs érte külön jutalom.

2019. jan. 24. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!