Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Mi a különbség a mély hátizom...

Mi a különbség a mély hátizom (core izmok) torna, a McKenzie torna és a gyógytorna (gerinctorna) között? Melyik mire való? Melyikkel milyen problémákat lehet kezelni? Van átfedés?

Figyelt kérdés

Két külön személy, két külön probléma:


1.: Az összes csigolyánál kimutatható probléma (mindenféle latin szavas diagnózis). A lényeg, hogy folyamatos hátfájdalom jellemzően derék magasságban, ott is inkább a jobb oldalon. Azonban naponta többször a lapockától kiindulva le egészen a bokáig intenzív, összehúzó fájdalom. Szintén a bal oldalon. Ilyenkor sem állni sem ülni nem lehet, csak szenvedve elfeküdni. (Bal oldali csípő protézis is van, de ott nincs fájdalom.) Kiegyenesedési probléma.

Reuma által javasolt kezelés: injekció kúra és gyógytorna.


2.: Ágyéki csigolya összenövés vagy valami ilyesmi. Folyamatos derék fájdalom egyenes háttartásnál és görbe hátnál is.

Reuma által javasolt kezelés: gyógytorna


Melyikre melyik módszer volna az alkalmasabb.



2020. máj. 22. 15:02
1 2
 11/12 anonim ***** válasza:
100%
Nyilván el kell vinni képalkotó leletet, lehetőleg képet is, meg ambuláns lapot.
2020. máj. 24. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 A kérdező kommentje:

Nem nekem lesz. Én csak segíteni próbálok.


Annyit mondhatok, hogy még egyik személyt sem küldték egyéni gyógytornára, egyszer sem. Nem is tudom, hogy "sztk" keretek között ez lehetséges-e, vagy csak magán úton.


A #2 páciens egy csoportos gyógytorna végeztével, megkérdezte, hogy ki lehetne-e nyomtatni egy feladat listát, amit akkor - ha nem is készségesen - de megtett a gyógytornász. Igaz, hogy nem volt használva a lista otthon egy darabig és elkallódott. Amikor, viszont úgy döntött, hogy belevág az otthoni tornába, akkor elment ahhoz a gyógytornászhoz, aki korábban adta és újra megkérte. A válasz csak annyi volt, hogy írassa ki újra a gyógytornát, vegye fel mindet és talán akkor kinyomtatja, de csak így ezt nem lehet. Értem én, hogy ez nem kötelessége, de csupán két db. papírlapról lett volna szó, és néhány másodpercről. De nem. Várjon a beteg egy két hónapot mire bejut a reumára, majd járjon két héten át, hogy talán ha jó kedvében találja az aktuális gyógytornászt, akkor kinyomtatja neki. Lehet, hogy ezt csak én fújom fel, de engem ez a hozzáállás mélységesen felháborít. Tudom, hogy az interneten sok minden fent van, de ilyen részletesen és összeszedetten én sehol nem találtam. Azért tudom, mert szerencsére előkerült a papír.

A csoportos gyógytornáról meg annyit, hogy volt olyan, hogy érkezett egy olyan beteg, akinek térd problémái voltak és ezért az egész csoport térdes feladatokat végszett. Gondolom ismerőse volt a gyógytornásznak vagy valami. A gerinc problémásoknak az egy hasznos nap lehetett.


Az #1 páciens esetében, pedig, ha itt az első kommentelő nem említi meg az isiászt, akkor lehet, hogy soha nem kerestem volna rá. Minden isiászos tünet szó szerint és részletesen jelen van nála, és mégsem említette neki egyszer sem, egyik reumatológus sem az isiász vagy lumbágó szavakat. Pedig nem egynél és nem kettőnél járt már. És megint csak csoportos gyógytorna meg fájdalomcsillapító. Nem tudom, hogy tényleg isiásza van-e, de ki sem zárták. Nem tudom, hogy lehet-e célzottabb kezelést adni erre, de majd megkérdezi. Mert a betegnek kell kinyomoznia, hogy mi lehet a baja és célirányos kérdésekkel jegyzetekkel felkészülve menni az orvoshoz, és célirányos kezelést kérnie, mert különben egy laza kis tüneti kezelést kap és kész.

Én nem azt mondom, hogy a páciens okoskodjon, de muszáj jól irányzott kérdéseket fel tennie, mert ha nem kérdez, az orvosok nem mondanak szinte semmit. Tisztelet a nagyon ritka kivételnek, de én úgy látom, hogy az orvosoknak nem céljuk felkutatni a probléma eredetét és azt megoldani, csupán elfedni a tüneteket.


Én magam személy szerint tapasztaltam, hogy egy kis kutatómunka nem árthat, de nem is mindig használ. Konkrétan volt olyan, hogy találtam egy bizonyos területen alkalmazható, minimális vérzéssel és gyors gyógyulással járó műtétet, a szikés eljárás helyett, de az orvos azt mondta, hogy ő még ilyenről soha nem hallott. Pedig egyetlen Google kereséssel feljön rá rengeteg találat. Lehet, hogy esetleg átverés vagy valós, de hogy ne hallott volna róla, na azt nem hiszem. Reumán is jártam már én is hátfájással, mire a doki szó szerint: "Mindenkinek fáj a háta. Nekem is fáj."

Kiírt tíz gyógytornát egy kis fiziot és kalap kabát.

Azóta persze kiderült egy és más.

2020. máj. 24. 14:14
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!