Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Ezek alapján mennyi az esélye,...

Ezek alapján mennyi az esélye, hogy autista/aspergeres vagyok?

Figyelt kérdés

– Szociális hiányosságok

– Gyenge szemkontaktus (mielőtt tudtam volna az autizmusról, sosem gondoltam, hogy ez fontos lehet, mindig úgy gondoltam, hogy vagy a szavak kommunikálnak vagy a szemek, azt amit nem tudunk elmondani)

– Hihetetlen erős szinesztézia (nem csak színekkel, akár ízekkel, szagokkal, számokkal, anyagokkal, hangulatokkal)

– Hiper-szenzorosság (minden – fény, szín, szag, tapintás → anyagok, érintés, látott textúrák, ételek állaga etc.)

– Sok apróságot, apró összefüggést észreveszek amit mások nem

– Átlag feletti hosszú távú, ugyanakkor időnként lyukas rövid távú memória [máskor az információt valamiért meg sem hallom, és nem a nagy zaj miatt] (Első hallásra/olvasásra, szóról-szóra megjegyzek egy verset/dalt vagy egy film/rajzfilm párbeszédeit)

– Figyelemzavar

– Késleltetett és gondolati echolalia (mondatok, kifejezések szó és hanglejtés szerinti átvétele, ill. gondolatok alkalmi „visszhangzása”)***

– Bő szókincs (viszont élőbeszédben [is] sokszor keverek hivatalos, tudományos, és hétköznapi kifejezéseket, akár egy mondaton belül)

– Átlag feletti olvasott, de gyenge élő szövegértés (főleg kérdések és utasítások)

– Erős vizualitás és muzikalitás

– Rossz térlátás

– Repetitív mozdulatok (hand flapping**, lábrázás, dobolás, kattogtatás, „gahazás*” stb.) [*az anyagokon „kialakult” kis bolyhok birizgálása, ami olyasmi hangot ad ki, mint amikor sok kis szappanbuborék gyorsan, egymásután pukkan ki]

– Alkalmi ingerkeresés, ingerkimerültség

– Nano- „rituálék” (pl. kézmosás [sorrend, irány] reggeli indulásnál apróságok) – de nem kényszeres

– Megfelelési kényszer (egy időben szociális szorongás)

– Szeretek sorba rakni, de nem kényszeres (szín-, nagyság-, ábécé- stb. -sorba)

– Azokról a dolgokról amik érdekelnek szeretek információkat összegyűjteni

– Mondták, hogy sokszor nem látszik rajtam mit érzek

– Sok mindent (pl. informatikai dolgokat) autodidakta módon tanulok meg

– Amikor órán jegyzetelek mindenhez rajzolok és mások számára bonyolult folyamatábrákat csinálok

– Kicsi, kényszeres cselekedetek (pl. ötvenszer elmentem amit a gépen írok, leellenőrzöm az ajtót még akkor is, ha látom, hogy be van zárva stb.)

– Heves fejrázás (ösztönösen, tikkelés szerűen) ha rosszul érzem magam

– Bizonyos tárgyakhoz és emberekhez nagyon ragaszkodok

– Megviselnek bizonyos változások (pl. egy új farmer, nyaralás vagy az évszakok változásai)

– Ha jól vagyok hajlamos vagyok felpörögni, futni esetleg ugrálni és nagyon-nagyon gyorsan beszélni, olyasmiről, ami érdekel, netán ismételgetni dolgokat [erősebb „fokozaton” oda-vissza futkosás, ugrálás a szoba közepén és egy-egy dolog ismételgetése]

– Van, hogy az agyam kissé kiakad – meltdowns?

a) végtelenül kimerülök, elfáradok, csak el szeretnék menni (pl. plázákban, nagyobb áruházakban stb.)

b) nem igazán tudok beszélni, tisztán gondolkodni, visszhangoznak a fejemben a gondolatok, dolgok el és összemosódnak, hányingerem lesz és nem értek semmit

c) ingerült leszek, összevissza beszélek és mozgok, ütögetek dolgokat, nem kapok rendesen levegőt, van, hogy eldobok dolgokat, néha csak morgok, üres a fejem, hangosan beszélek vagy kiabálok, nem látok jól és kicsinek tűnik a tér.

– Kicsi koromban sokat csináltam valami hasonlót: [link]



Érdemes lehet diagnosztizáltatni?

Szerintem ADHD-val kevert ASD lehet.

Szerintetek? (szakértő véleményeket triplán szívesen elfogadok)


Amúgy nem szoktam mindig ilyen pszichológus stílusban írni :D

A válaszokért előre is köszi!

10.-es / L


---------------------

** Ilyesmi, csak nem felemelt kezekkel: [link]

*** Más: ha pl. olvasok egy könyvet/cikket stb., nézek egy (főleg) rajzfilmet [filmnél nem annyira] vagy egy művész rajzait nézegetem, utána akaratlanul is átveszem a stílusát és olyan stílusban kezdek el írni/ rajzolni, arckifejezéseket „vágni” vagy esetleg beszélni.



2019. aug. 15. 19:57
1 2 3
 1/30 anonim ***** válasza:
17%
Semmi bajod
2019. aug. 15. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/30 A kérdező kommentje:
Senki nem mondta, hogy az autizmus baj :)
2019. aug. 15. 20:08
 3/30 A kérdező kommentje:
#1 Kérlek írj indoklást is!
2019. aug. 15. 20:11
 4/30 A kérdező kommentje:
Senki nem válaszol? :(
2019. aug. 15. 21:48
 5/30 A kérdező kommentje:

Kedves első!

Nem értem a válaszodat, szerintem az emberek nagy része nem „markolássza a levegőt” amikor vidám vagy feszült, nincs olyan, hogy a sok-sok információval, fényekkel, zajokkal megtelik a fejük és elveszítik a lábuk alól a talajt. Kényszeres cselekedetei több embernek vannak, sok embernek jut eszébe fél úton, hogy vajon kihúzta-e a vasalót vagy becsukta-e rendesen az ajtót, de ez más. Létezik kényszerbetegség, ami sok mindenre rávetít valamit, pszichésen, a félelmek és szorongások olyan valódinak tűnnek! Ezért pl. sok kényszerbeteg állandóan könyékig kezet mos, és egy egész flakon szappant elhasznál hozzá. Mert hiába tűnik tisztának és hiába mosott kezet fél perccel ezelőtt, a félelem, hogy valami fertőzést, betegséget kap el, olyan erős, hogy a kezét állandóan koszosnak érzi és görcsösen újra és újra megmossa, és hiába tudja az agy és látja a szem, hogy az ajtó zárva, mégis újra és újra vissza megy megnézni, hogy garantáltan zárt és nem történhet semmi. Ez a kényszerbetegség. Amikor a kicsi gyerek két tubus elhasználása után kiabál ki a fürdőszobából, hogy elfogyott a tusfürdő, és hiába győzködöd, hiába magyarázod neki, hogy már tökéletesen tiszta, síró-sikító görcsöt fog kapni amíg addig nem suvickolhatja magát, míg végre elmúlik a fojtogató érzés, és a belső szorításnak vége szakad. Az autizmus nem OCD (kényszerbetegség), de járhat hasonló görcsösséggel, mert egy süvítő, villogó, kiszámíthatatlan világban kellenek kicsi kapaszkodók, pontok amik mindig stabilak maradnak és összekötnek mindent, ott ahol minden más örülten száguld. Mert ha nem tudsz hova nyúlni, leesel.


Kérlek ne haragudj, de szerintem nem igazán tudod mi is az az autizmus spektrum zavar.


Lehet, hogy kicsit zavarosan és túl tudományosan fogalmaztam meg mindent: bocsánat.

2019. aug. 15. 22:30
 6/30 anonim ***** válasza:

Érdemes lehet, ha úgy érzed és számodra fontos,hogy kiderüljön: igen, más vagy.

De...olvastam olyasmit, hogy bizonyos kor felett már valami fizetős diagnózisfelállítás van.


Én is úgy gondolom, aspergers-éghez lehet közöm. De 25 múltam és nem lett megállapítva nálam. Sőt, voltam egyszer orvosnál, aki előtt elkezdtem sírni, erre közli, aspiknál a sírás nem jellemző. De ugye lány vagyok, ami árnyalhatja a képet. Hiszen nőkhöz dobják a takarítást, a divatot, az élénk színeket, a hisztis pitsa képét is.

Ami miatt én aspi lehetek:

-rendszerhez való ragaszkodás. Ha valami megzavarja, nagy eséllyel borulnak a dolgok

-rend. Igaz, nincs nagy rend a szobámban, de x dolgoknak van helyük. Ha nincsennek ott, akkor "nem léteznek", keresek mást

-nem tudom viccnek venni bizonyos vicceket

-írásban jó vagyok, szóban ****

-szószerint veszek dolgokat, tehát ha délben, az délben, nem pedig 14:00

-szeretek általánosítani. Tehát egyszer történik valami mondjuk pénteken, akkor következő pénteken már esélyes, hogy azt az esetet várom

-úgy emlékszem, annó jobban kijöttem idősebb emberekkel, mint velem egykoruakkal

-érzem, hogy más vagyok, nem illek bele az általánosba

-nem érdekel a szex, a párkapcsolat

-átlagon felüli iq-m van elvileg, de kitörölhetem vele a hátsómat

-bő szókincssel rendelkezek (legalábbis más szerint), de simán kreálok saját szavakat is

-igaz, az aspi diagnózis ott hasalhat el, hogy számomra létezik empátia, együtt érzés...de van, hogy legszívesebben csak arról beszélnék újra és újra, ami engem érdekel, de tudom,másnak az lerágott csont, "rég elhagytuk a témát"

2019. aug. 16. 00:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/30 A kérdező kommentje:

Szia 6#!


Én úgy tudom, hogy most már gyerekeknél is fizetős a diagnózis, de felnőtteknél ez jóval több. Vadaskert 15 ezer az első vizsgálat, (gyermekpszichiátria) autizmus alapítványnál azt hiszem 30 000 környékén van ár.


Amit az orvos mondott az ostobaság, az aspik és autisták is sírnak, sírhatnak! Aki nem sír, az vagy nagyon súlyos autista, de akkor is kifejezi valahogy a szomorúságot, vagy nagyon érdemes felkeresnie egy szakképzett pszichiátert, mert valami nagy baj lehet.


„-rend. Igaz, nincs nagy rend a szobámban, de x dolgoknak van helyük. Ha nincsenek ott, akkor "nem léteznek", keresek mást”

Same


„nem tudom viccnek venni bizonyos vicceket”

De bizonyos viccek nem is viccesek. A csípős, fájdalmas humor még jó lehet, de a fekete vagy a perverz humoron nem tudok nevetni. Csak nem vicces.


„szó szerint veszek dolgokat, tehát ha délben, az délben, nem pedig 14:00”

Mert a dél az 12:00 és soha nem 14! Nekem a kisöcsém van mindig felháborodva, hogy ha mondjuk 13:40-kor azt mondjuk, hogy háromnegyed kettő van. Én meg sosem értem, hogy ha megkérdezem hány ÓRA(!) akkor miért a percet mondják??? Ha 14:22 van, miért csak azt mondják, hogy 22? Sajnálnám, ha egy időutazó bezuhanna, mert végig kéne kérdeznie, hogy mennyi az idő? 22. De hány óra? 14:22. És milyen nap? Hétfő. Úgy értem milyen év és hanyadika?!!


„szeretek általánosítani. Tehát egyszer történik valami mondjuk pénteken, akkor következő pénteken már esélyes, hogy azt az esetet várom”

Ezzel én is így vagyok.


„-úgy emlékszem, anno jobban kijöttem idősebb emberekkel, mint velem egykorúakkal”

Én is a kisebbekkel és az idősebbekkel (felnőttekkel vagy komolyabb fiatal felnőttekkel, kamaszokkal) jöttem ki jól, de a kortársaimmal szinte soha :/


„bő szókinccsel rendelkezek (legalábbis más szerint), de simán kreálok saját szavakat is”

Sok mindent „belülről” nem lehet észre venni, csak ha kívülállók mondják.


„igaz, az aspi diagnózis ott hasalhat el, hogy számomra létezik empátia, együtt érzés...de van, hogy legszívesebben csak arról beszélnék újra és újra, ami engem érdekel, de tudom, másnak az lerágott csont, "rég elhagytuk a témát"”

Sem az autisták, sem az aspik nem pszichopaták. Vannak érzéseik, és jó részük képes együttérzésre, de még a saját érzéseit sem képes kezelni, felismerni, ezért nem tudják, hogyan reagáljanak. Vannak autik, főleg aspik akik tényleg nem igazán értik mi folyik itt, és talán eszükbe sem jut, hogy a másik ember dolgaira reagálni kéne vagy lehetne, mert amit nem ő érez, az duplán elvont és fele annyira sem tudja értelmezni. De ez azért elég ritka. És főleg ott ahol nem jöttek rá arra, hogy rajta vannak a spektrumon, vagy egyáltalán mások. Én pl. kicsi koromban, egyszer láttam egy osztálytársamat sírni, és nagyon szerettem volna megvigasztalni, de fogalmam sem volt róla, hogy mit csináljak :(


Professzionális diagnózist csak erre szakosodott pszichológus tud adni. ¯\₍ツ)_/¯


Mert az autizmus egy spektrum. Ez a „spektrum” NEM olyan mint egy vonal aminek van eleje és vége, aminek a kezdetén vannak a géniuszok a másik felén meg a fogyik, akik egész nap csak ülnek a sarokban és csurgatják a nyálukat! Sokkal inkább egy-egy pont a színkörön. Ha különböző színeket összekeversz, akkor egy egészen új színt fogsz kapni, ugyan így, ha különböző képességeket összekeversz, akkor egy egészen egyedi személyt fogsz kapni. Mindenki másban jó, és mindenkinek vannak gyengeségei. Az emberekben is vannak jó, rossz, jobb és még rosszabb tulajdonságok, pont így az autistákban is. Senki sem egy sablon valaki, lehet egy autistának égbeszárnyaló, átlagos vagy éppen zéró fantáziája, több vagy kevesebb szociális érzéke, lehet zseni, átlagos, vagy lehet, hogy az autizmusa mellé kapott még valami fogyatékosságot is, ezért van nehéz dolga az orvosoknak ha valakit diagnosztizálni akarnak.


Az autizmus csupán egyetlen dolgot jelent: az autistáknak másképpen van drótozva az agyuk. A sok információt máshogy kapják meg, lehet, hogy nem az eredeti sorrendben, vagy az egészet egy nagy robbanásként, de a lényeg, hogy nem úgy mint a legtöbb ember. Ezért van, hogy sok autista felerősítve érzékeli a fényeket, hatalmas ragyogó gombócokként és minden sokkal kontrasztosabb lesz, erősebbek lesznek a fények, de az árnyékok is. Sok autista erősebben hallja a hangokat és az apró zajokat is, amikkel a legtöbb ember agya nem is foglalkozik. De egy ASD-s agy sok mindent észre vesz, akár kicsi, halk, jelentéktelennek tűnő dolgokat is. De a hangos, éles hangok, egy mindent elvakító fény, vagy egy szúrós szag egy atombomba erejével érkezik az agyba. És a sok és/vagy súlyos információkat az agy nem tudja egyszerre és villám-gyorsan elrendezni magában, ezért túlterhelődhet. Valami kattan egyet, talán átmeneti „áramszünetet rendelnek el”, egyszer csak azt érzed, hogy minden a fejedre omlik, megreped alattad a föld, már semmit sem tudsz kontrollálni és egyszerűen csak sok, SOK!

Másik érdekes dolog amit egy ilyen agy csinálhat az az emlékek raktározása és a szinesztézia. Lehet, hogy mindent, mindennel háló-szerűen köt össze, egy színhez tartozik egy érzés, amihez egy illat, egy forma, egy minta, egy anyag tapintása és még kitudja mi minden! És ezek a dolgok nagyon szorosan összekapcsolódhatnak. Tehát, ha azt látod, hogy egy autista kisfiú kiborul, sír, csapkod és sikít, akkor nem a tojásra haragszik, hanem valami szörnyű érzés kapcsolódik szorosan a tojás állagához, ahogy kocsonyásan imbolyog, és ha megbököd, hozzá érsz, elönt egy borzasztó érzés és mintha egy emeletes ház súlya esett volna a hátadra, leszorítja a tüdőd, nem kapsz levegőt és egyszerűen csak minden rossz!

De ez csak egy példa, mindenkinél más dolgok fonódhatnak össze, jó és rossz érzésekkel. Ezt amúgy szinesztéziának hívják, mert bárkinél lehet olyan, hogy egy dologhoz, szóhoz, bármihez egy szín is kapcsolódik, mert valamiért két agyi terület is aktiválódik egy helyett. De ez már hihetetlen méreteket is ölthet! Pl. én ha ránézek egy képre esős képre, akkor érzem az eső illatát, vagy ha rajzolok egy pulcsit viselő emberkét, érzem a pulcsi puha anyagát! Ugyanígy mindenhez színek és illatok kötődnek, mert valami összekapcsolja őket. És néha rejtély, hogy mégis micsoda. Ez is agyi sajátosság.

De lehet, hogy valakinél ez pont az ellenkezője és az agy egyetlen jelentéssel vagy annyival sem képes összekapcsolni a dolgokat, ezért kellenek egyértelmű, élethű képek, ezért nem éri a nyelvi játékot, az elvon dolgokat, az érzéseket nem tudja összekapcsolni a szavakkal. Ez egy másik véglet. És ezek közt is van még rengeteg opció. „Dióhéjban:” Az autisták nem hülyék, teljesen normálisan reagálnak arra amit látnak, hallanak, éreznek, viszont nekik a külvilág egészen más lehet. Lehet, hogy ami másnak ösztönből sírás, mosolygás vagy csevegés, az nála sikítás, repkedés vagy szinte levegő vétel nélküli beszéd arról ami neki örömet okoz, hogy neked is örömet okozzon! Az autizmus önmagában nem fogyatékosság, de társulhat vele. Az asperger-szindróma a „színkörnek” az a darabkája ahol a beszédfejlődés normális vagy még jobb! Lehet, hogy egy nem aspergeres autista is nagyon professzionálisan beszél, de sokszor nem is érti mit is mond, és csak azért használja mert másoktól ezt hallotta.


Ezt nem neked írtam le, hanem bárkinek aki erre téved és mondjuk nem tudja miről van szó. :)


Úgy tudom, hogy akkor szokták javasolni a diagnosztizálást, ha konkrétan a mindennapi élet valamely területein akadályt jelent.


#6, köszönöm a válaszod! :)

Esetleg nézd meg itt: [link] ^^


Ui.: elnézést, kissé hosszan írtam..

2019. aug. 16. 18:23
 8/30 anonim ***** válasza:

Nem gond, hogy hosszan írtál.

Ebből is látszik, hogy nem vagy buta. (butára is van ám kitalált saját szavam :D Meg amúgy a borsra is)

De azt, hogy az ember nem egy birka, bééégető igen-nem ember, nem leragad "jaj, ez pirosat vett fel", "jaj, ez nem jött dolgozni" szinten, szivás lehet. Hiszen munkahelyhez ismerős kellhet és szerencse.

Az én tudásom, végzettségem alapján nem ott kellene dolgoznom, ahol jelenleg dolgozok... de ez egy másik téma.


Már gyerekeknél is fizetős a vizsgálat? Jó, hát akkor én hagyom a vizsgálatot, nincs rá pénz, még az 500ft-ot is simán sajnálni tudom.

Biztos sokan jártak gyerekként/gyerekkel ilyen vizsgálatra, így inkább fizetőssé tették.


Én se értek egyet azzal az orvossal, miszerint a sírás miatt nem vagyok aspi. Csak egy szeletét látta annak, ami én voltam akkor. Nem látta a mindennapjaimat, stb.

És sírni sok minden miatt lehet. Nemcsak szomorúság miatt, hanem mondjuk meghatottság miatt is, vagy hogy lelkileg FÁJ valami, valami rosszul esik, de nem szomorú vagy, hanem FÁJ.


Volt nekem olyan is, hogy munkahelyen álltak a wc előtt. Én nem szóltam, hogy ugyanmár, álljon már arrébb, hanem egyből mentem másik utat keresni, vagyis mentem másik wc-hez.


A viccek... van, amikor a másik nem komolyan mondja. Még kicsit sejtem is, hogy ez csak "szurkálódás", de mégse úgy kezelem, hanem rosszul esik.


A deles az csak példa volt. De meg tudok veszni, amikor pl. 11-re mondják, hogy dél.


Fiatalabakkal, ha nagyon kicsik, inkább menekülök. Ha babusgatni kell, meg ilyenek, na onnan én menekülök.

Ja és menekülésről... nem szívesen hajtom fejem igába,hogy szenvedjek, merthogy az a munka. Ami nekem rossz, igyekszem elkerülni. Nem tudom, mások bármiféle munkahelyen hogyan tudnak napról napra szenvedni bejárni. Nem is akarom érteni,mert azzal csak "eltörik" bennem a "gerinc" és már nyugodtan hagyni fogom, hogy hagyd fájjon, hagyd szenvedjek.


"Sok mindent „belülről” nem lehet észre venni, csak ha kívülállók mondják."

valami aspi-autista tesztnél olyasmit olvastam, hogy egyik fele az illető részére van, másik fele a szülők részére.


A saját érzelmek és társai. Mondjuk nekem idegen az, hogy valakit öleljek, ha sír. Inkább hagyom, tudom: ha megkérdezem: mi a baj? Akkor arra egy a válasz: még nagyobb sírás. Így inkább hagyom, talán el is megyek a közeléből, hagyd sírjon egyedül, nyugodtan.


Munkahely hatására talán még inkább előjönnek nálam bizonyos dolgok: múltkor zavart, hogy a közelemben ott vannak jó páran és egymással beszélgetnek. Máskor annyira nyügös vagyok, hogy inkább körbe-körbe járkálok.


Szinesztéziát én a színekkel kapcsolatban olvastam. Pl. az, hogy olvassa a szöveget, az "a" egy kék, "b" egy citromsárga...


Az egyik tesztet kitöltöttem.

[link]


Találtam valami másik oldalt.

[link]

Ezek valamennyire igazak rám:


Inkább a négyszemközti beszélgetéseket kedveli, ilyenkor teljesen más, mint nagyobb társaságban;

- ha társaság van, van, hogy legszívesebben elmennék onnan. Minek legyek ott hallgatóként?

Elszigeteltség, barátok hiánya VAGY intenzív barátság egyetlen másik személlyel, egyébként baráti kör hiánya

-kevés barátom van

Sokkal több egyedüllétre van szüksége, mint az átlagnak

-munka után szobámba vágyok, nyugalomra, nem az ezeregy színű mozgásra



Telefon-fóbia

-nem szeretek telefonálni. Nem szeretem, ha mások hallják. Azt se szeretem, ha a család bármely tagja hallja, amit beszélek. Ebből kifolyólag nekem nem jó a skype, teamspeak, stb.


Az osztálytársai zaklatják, kiközösítik

- ezért is "nem szeretem" a cssapatmunkát. Nem voltam divatos, kis visszahuzodó, csendes voltam, MÁS voltam, hát jó, hogy az osztály szélére löktek


Nehezen kezeli a vitákat, konfliktusokat, negatív érzelmeket

-kerülöm a vitákat.


Mások szemében “furcsának”, excentrikusnak tűnik

-már én is furcsának, kivűlállónak gondolom magam



Társaságban nagyon csendes VAGY doinálja a beszélgetést, nem hagy másokat szóhoz jutni

-mivel szóhoz se hagynak jutni...mire kinyitnám a számat, már a harmadik beszél, stb


Szó szerint ért dolgokat – ez úgy is megnyilvánulhat, hogy pl. szólásokat, mondásokat, szóképeket vizuálisan elképzel, lát, és ez zavarja az átvitt jelentés megértését

-na ez is igaz nálam. Igaz, mondásokat rendszerint megértem.


Gyakran ugyanazt a “jól bejáratot” ruhát hajlandó csak hordani

-hasonló. Hiába van jó pár pólóm, van kevésbé szimpatikus is


“Túlöltözik” az alkalomhoz; excentrikus stílusa van, vagy valamiképpen mindenképpen kilóg

-én így is, úgy is kilógok a sorból. Régebben kevésbé voltam nőies, most is van, hogy rongyosra hordok egy nadrágot, mert az a megszokott. Ja, az igazi női ruhákat nem szeretem, vagyis én már azt is hagyom, aminél a mell valamennyire látszik (akár a csíkja is, nem tudom másként megfogalmazni), vagy ha a nyak vagy hónalj kilátszik. Nekem ezek már rendszerint kizáró okok.


A divat/nőiesség a speciális érdeklődési területe VAGY kiefejezetten “fiús/férfias” a megjelenése

- nem kell se a nőiesség (mossál, főzzél, szűnj meg magad számára létezni és szolgáld a másikat), a rózsaszínt is hagyom. A hajam nem érdekel, hetente egyszer megmosom, csőpá. Annó nem érdekeltek a babák, mint játékok. A dinók, kocsik érdekeltek inkább. Annó diablo,heroes3, nem pedig direkt lányoknak szóló dolgok

Jóval fiatalabbnak tűnik a koránál

-sajnos igaz.


Egyéni, átlagostól eltérő módon ül, jár, stb. ; bizonyos tipikus, csak rá jellemző mozdulatai vannak

-ez is

2019. aug. 16. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/30 A kérdező kommentje:

Azért tették fizetőssé a gyerekek számára is, mert nem kaptak elég adományt amiből fent tudnák tartani magukat. Muszáj volt egy kicsi összeget bevezetniük, de a nekem összehasonlítva az árak nem tűnnek pénzéhesnek. (Legalábbis a Vadaskertnél)


„Ja és menekülésről... nem szívesen hajtom fejem igába,hogy szenvedjek, merthogy az a munka. Ami nekem rossz, igyekszem elkerülni. Nem tudom, mások bármiféle munkahelyen hogyan tudnak napról napra szenvedni bejárni. Nem is akarom érteni, mert azzal csak "eltörik" bennem a "gerinc" és már nyugodtan hagyni fogom, hogy hagyd fájjon, hagyd szenvedjek.”

Jaj. Nincs olyan munka amit szívesen csinálnál? Valami ami kötődik a hobbidhoz, vagy valami?


„valami aspi-autista tesztnél olyasmit olvastam, hogy egyik fele az illető részére van, másik fele a szülők részére.”

Igen, diagnózisnál többnyire alaposan kikérdezik a szülőt, megfigyelik a gyerkőcöt, és meg vannak a trükkjeik arra, hogy előhozzák azokat a területeket amiket meg kell vizsgálni. Szociális reakciókészség stb. Én soha nem jöttem volna rá, hogy fura vagyok, ha nem mondják. Azt gondoltam mindenki olyasmi mint én. Egyedül az tűnt, fel, hogy egyedül én „vakulok meg” a nagy fénytől, mindenki más egészen nyugodt.


"Pl. az, hogy olvassa a szöveget, az "a" egy kék, "b" egy citromsárga...”

Neeem, az a az piros a b meg kék :D (nálam)


A teszted szerint a nyelv neurotipikus-szerű, a társas kapcsolatok a határon vannak, a motorikus-szenzoros normális, az érdeklődési területek erősebben esélyes. Összességében a határon van. De mint a lap tetején írják, a teszt nem elég érzékeny, hogy pontos eredményt mondjon, ezért csak viszonyíthatsz vagy felkereshetsz egy szakorvost.


Én is kitölteném, de nem vagyok elég idős hozzá, hogy reális képet alkothasson ezzel a 16 előttel-utánnal. Más teszteket kitöltöttem és átlagban még pár ponttal több is volt az autizmus irányában, mint az ASD férfi átlag. (többnyire ez egy viszonyítási felső határ)

Vagyis nekem igen esélyes.

[link]

[link]

[link]


„Minek legyek ott hallgatóként?”

Én szeretem hallgatni az embereket. Ha pl. úgy látszik, hogy a füzetbe belebújva rajzolok, a fülem valójában akkor is figyel. Szeretek megtudni dolgokat emberekről, a szemelyiségükről, róluk, de totál nem vagyok kíváncsi a pletykákra, vagy, hogy ki kibe „zúgott bele”.


„ nem kell se a nőiesség (mossál, főzzél, szűnj meg magad számára létezni és szolgáld a másikat), „

Ez NEM a nőiesség. Ez valami középkori sztereotípia.


……………………………………………………..


[link]


Ezt nézve, nálam:

– Hiperérzékenység (Hiper-szenzitivitás) – PIPA (lásd lejjebb)

– Hangos környezet, éles fények kerülése, illetve az ezekre való negatív reakció (túltelítődés, ingerültség, szorongás stb.) – PIPA

– Bizonyos tapintású anyagok kerülése, ruhák anyagára való érzékenység – PIPA


– Emberi érintés kerülése; pl. nem szereti, ha megölelik – PIPA

– Fájdalomra vagy nagyon érzékeny, vagy egyáltalán nem (pl. nem veszi észre, ha megüti magát) – PIPA

– A társas események megviselik, gyakran félrevonul egy nyugodtabb helyre – PIPA

– Auditv Feldolgozási Zavar – TOTÁLIS PIPA

– Obszesszív-kompulzív vonások – PIPA

– Szétszórtság, figyelemzavar – PIPA

– Gyakran és előszeretettel végez ismétlődő mozgásokat, pl. hintázás gyerekként, hintaszék, karokkal való fel-le csapkodás, vagy sokkal kevésbé nyilvánvaló formában, pl. tárgyakkal való babrálás – PIPA

– Ételallergia, érzékenység – PIPÁK

– Tikkek (kényszeres cselekvések) – PIPA

– Koordinációs problémák – PIPA

– Kitűnő memória – PIPA (azt mondják)

– Kontrasztos képességprofil – PIPA

– Gyakran eltéved – épületeken belül nem tudja, hol van – Ja…

– Egocentrikusnak tűnik; [Megjegyzés: remélem nem] mintha nem értené a társas viselkedés szabályait – Mert nem is mindig.

– Inkább a négyszemközti beszélgetéseket kedveli, ilyenkor teljesen más, mint nagyobb társaságban; – „Két ember társaság, három már tömeg”

– Elszigeteltség, barátok hiánya VAGY intenzív barátság egyetlen másik személlyel, egyébként baráti kör hiánya – Nehézkes barátságkialakítás, mély ragaszkodás és ennek nem nagyon/jól kifejezése.

– Szívesebben barátkozik fiúkkal, mert “egyszerűbbek” – PONTOSAN!!!

– Sokkal több egyedüllétre van szüksége, mint az átlagnak – Hát lehet..

– A társas helyzetek nagyon hamar kimerítik – BINGÓ

– Szorong társas helyzetekben – YAP, de főleg régebben

– Az osztálytársai zaklatják, kiközösítik – Aki piszkáló az mindenkit piszkál valamiért.

– Utálja a small talkot, és nem is jó benne – Nem vagyok jó a levegős cseverészésben.

– Szivacsként “magába szívja” a körülötte levők érzelmeit, azonban gyakran nehezen vagy egyáltalán nem ismeri fel és érti meg a sajátjait – PONTOSAN

– Mások szemében “furcsának”, excentrikusnak tűnik – Igen.

– Utánoz másokat, gyakran a tévéből, filmekből, hogy egy “normális” társas személyiséget nyerjen – NANÁ. De szeretem is őket.💖

– Társaságban nagyon csendes – Hallgatóság vagyok.

– Asszertivitás hiánya – Pipa.

– Zavarba ejtően, a helyzethez nem illően őszinte – Kicsiként 0-24-ben :P

– Szó szerint ért dolgokat, […] szóképeket vizuálisan elképzel, lát – Agyam: Képpé konvertál, összefüggést keres, megért, reagál/alkalmaz.

– Furcsa, átlagtól eltérő beszédhang, intonáció, vagy az intonáció hiánya – Néha nem tudom irányítani a hangszínemet. [Lásd asszervitás hiánya]

– Gyakran ugyanazt a “jól bejáratot” ruhát hajlandó csak hordani – X kedvenc ruhát cserélgetek, néhányat megtűrök, a legtöbb csak porosodik a szekrényben. FULL PIPA.

– Jóval fiatalabbnak tűnik a koránál – Vicces, mert van amiben a mentális korom 4 éves, míg másban talán 25, 40.

– Egyéni, átlagostól eltérő módon ül, jár, stb. ; bizonyos tipikus, csak rá jellemző mozdulatai vannak – ✔

– Gyakori még az olvasás,✔ könyvek,✔ különféle fandomok,✔ nyelvek,✔ de a lista szinte végtelen […] – 💖✔


A kérdés már csak az, hogy érdemes lenne-e diagnosztizáltatni?

2019. aug. 16. 22:08
 10/30 anonim ***** válasza:

Hát, én nem tudtam, miért tették fizetősé. De aki pénztelen és ilyen baja van, az már választhat: vagy megy vizsgálatra vagy csupasz kenyeret eszik, mert vagy erre vagy arra megy a pénz. vagy ha szüleivel él, akkor szülei megmondják: gyerekem, nincs erre pénz. És a gyerek ott marad a bajával.


A munka...lenne valami, ami tetszene. De azt látom, hogy az emberek akár szenvednek is a pénzért lelkileg. A munkahelyen minimum egy olyan ember van, aki már utál bejárni dolgozni, de pénzért mégis bemegy.

Azt meg más példából megtanultam, hogy az emberek előszeretettel tönkreteszik magukat a pénzért. Hajtják magukat, napi 12 óra, szombat, vasárnap, rohanás ide-oda, aztán hopsz, szívroham, agyvérzés, gyomorfekély és társai, meg a végén egy koporsó vagy urna vétele a hozzátartozók által.


Nálam már bajos lenne a szülős téma. Meg az egész talán úgy már nem tesz semmit se az életemhez...igaz, annyit tenne, hogy kiderülne, valóban bajom van.

De visszahallom, hogy én nem vagyok nagy beszédes ember, nem válaszolok, csak hümmögök.


A kitöltött teszttel az a baj, hogy 16 éves kort veszik elő. Nekem az cirka 10 év elteltét jelenti.

de mindig úgy volt,hogy MÁS vagyok. Hát mi másért közösítettek volna ki? Annó összegyűjtöttem jó sok pontot, hogy miért is vagyok más...nem szeretek strandra járni, stb.

Ezt azt aq tesztet én is kitöltöm.

[link]

Hát majdnem elértem. :D

Másik teszt:

[link]


Két ember társaság, három már tömeg”- lehet benne valami.


Hogy érdemes-e?

Milyen előnyt jelent számodra, hogy ha kiderül, hogy tényleg aspi vagy?

Ha szüleid ki tudják fizetni vagy ha te fizeted, akkor jó.

De ha te akarod, hogy legyen egy ilyen vizsgálat, de nem tudod kifizetni és a szüleid se akarják, akkor nem lesz vizsgálat.

2019. aug. 16. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!