Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Ezek alapján mennyi az esélye,...

Ezek alapján mennyi az esélye, hogy autista/aspergeres vagyok?

Figyelt kérdés

– Szociális hiányosságok

– Gyenge szemkontaktus (mielőtt tudtam volna az autizmusról, sosem gondoltam, hogy ez fontos lehet, mindig úgy gondoltam, hogy vagy a szavak kommunikálnak vagy a szemek, azt amit nem tudunk elmondani)

– Hihetetlen erős szinesztézia (nem csak színekkel, akár ízekkel, szagokkal, számokkal, anyagokkal, hangulatokkal)

– Hiper-szenzorosság (minden – fény, szín, szag, tapintás → anyagok, érintés, látott textúrák, ételek állaga etc.)

– Sok apróságot, apró összefüggést észreveszek amit mások nem

– Átlag feletti hosszú távú, ugyanakkor időnként lyukas rövid távú memória [máskor az információt valamiért meg sem hallom, és nem a nagy zaj miatt] (Első hallásra/olvasásra, szóról-szóra megjegyzek egy verset/dalt vagy egy film/rajzfilm párbeszédeit)

– Figyelemzavar

– Késleltetett és gondolati echolalia (mondatok, kifejezések szó és hanglejtés szerinti átvétele, ill. gondolatok alkalmi „visszhangzása”)***

– Bő szókincs (viszont élőbeszédben [is] sokszor keverek hivatalos, tudományos, és hétköznapi kifejezéseket, akár egy mondaton belül)

– Átlag feletti olvasott, de gyenge élő szövegértés (főleg kérdések és utasítások)

– Erős vizualitás és muzikalitás

– Rossz térlátás

– Repetitív mozdulatok (hand flapping**, lábrázás, dobolás, kattogtatás, „gahazás*” stb.) [*az anyagokon „kialakult” kis bolyhok birizgálása, ami olyasmi hangot ad ki, mint amikor sok kis szappanbuborék gyorsan, egymásután pukkan ki]

– Alkalmi ingerkeresés, ingerkimerültség

– Nano- „rituálék” (pl. kézmosás [sorrend, irány] reggeli indulásnál apróságok) – de nem kényszeres

– Megfelelési kényszer (egy időben szociális szorongás)

– Szeretek sorba rakni, de nem kényszeres (szín-, nagyság-, ábécé- stb. -sorba)

– Azokról a dolgokról amik érdekelnek szeretek információkat összegyűjteni

– Mondták, hogy sokszor nem látszik rajtam mit érzek

– Sok mindent (pl. informatikai dolgokat) autodidakta módon tanulok meg

– Amikor órán jegyzetelek mindenhez rajzolok és mások számára bonyolult folyamatábrákat csinálok

– Kicsi, kényszeres cselekedetek (pl. ötvenszer elmentem amit a gépen írok, leellenőrzöm az ajtót még akkor is, ha látom, hogy be van zárva stb.)

– Heves fejrázás (ösztönösen, tikkelés szerűen) ha rosszul érzem magam

– Bizonyos tárgyakhoz és emberekhez nagyon ragaszkodok

– Megviselnek bizonyos változások (pl. egy új farmer, nyaralás vagy az évszakok változásai)

– Ha jól vagyok hajlamos vagyok felpörögni, futni esetleg ugrálni és nagyon-nagyon gyorsan beszélni, olyasmiről, ami érdekel, netán ismételgetni dolgokat [erősebb „fokozaton” oda-vissza futkosás, ugrálás a szoba közepén és egy-egy dolog ismételgetése]

– Van, hogy az agyam kissé kiakad – meltdowns?

a) végtelenül kimerülök, elfáradok, csak el szeretnék menni (pl. plázákban, nagyobb áruházakban stb.)

b) nem igazán tudok beszélni, tisztán gondolkodni, visszhangoznak a fejemben a gondolatok, dolgok el és összemosódnak, hányingerem lesz és nem értek semmit

c) ingerült leszek, összevissza beszélek és mozgok, ütögetek dolgokat, nem kapok rendesen levegőt, van, hogy eldobok dolgokat, néha csak morgok, üres a fejem, hangosan beszélek vagy kiabálok, nem látok jól és kicsinek tűnik a tér.

– Kicsi koromban sokat csináltam valami hasonlót: [link]



Érdemes lehet diagnosztizáltatni?

Szerintem ADHD-val kevert ASD lehet.

Szerintetek? (szakértő véleményeket triplán szívesen elfogadok)


Amúgy nem szoktam mindig ilyen pszichológus stílusban írni :D

A válaszokért előre is köszi!

10.-es / L


---------------------

** Ilyesmi, csak nem felemelt kezekkel: [link]

*** Más: ha pl. olvasok egy könyvet/cikket stb., nézek egy (főleg) rajzfilmet [filmnél nem annyira] vagy egy művész rajzait nézegetem, utána akaratlanul is átveszem a stílusát és olyan stílusban kezdek el írni/ rajzolni, arckifejezéseket „vágni” vagy esetleg beszélni.



2019. aug. 15. 19:57
1 2 3
 21/30 anonim ***** válasza:
76%

Megint az elözö vagyok! Folyamatosan kezetmosok ha kicsit is érzem hogy koszos a kezem. És gyorsan tudok olvasni ugy hogy nem is tanultam a gyorsolvasást (kb 500-600 szó/ perc el)

Réggeben én is oda visza futotam.

Nem birom a szagokat és föleg régen repkedtem!

2019. okt. 1. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/30 A kérdező kommentje:

Szia

Javaslom neked is, hogy nézd meg: ^^

[link]

2019. okt. 21. 16:34
 23/30 anonim ***** válasza:
Megcsináltam! IT az eredmény : [link]
2019. okt. 27. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/30 anonim ***** válasza:
Neked mennyi pont lett?
2019. okt. 27. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/30 anonim ***** válasza:
[link] a másik
2019. okt. 27. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/30 A kérdező kommentje:

[link]

[link]


Azért a te pontszámod kicsit nagyobb ^^

2019. okt. 27. 17:18
 27/30 anonim ***** válasza:
Mekkora lett a tiéd? (Rosszak a linkek) tudom hogy elég nagy pontszám
2019. okt. 27. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/30 anonim ***** válasza:
*mennyi. Hogy az autoc ........
2019. okt. 27. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/30 A kérdező kommentje:

RAADS-R

Teljes pontszám: 194.0

Nyelv: 13.0

Társas kapcsolatok: 81.0

Szenzoros / motorikus: 60.0

Behatárolt érdeklődési területek: 37.0


AQ

37.0 és 8.0

2019. okt. 28. 17:18
 30/30 anonim ***** válasza:
Thx
2019. okt. 29. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!