Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Mi értelme a pszichológushoz...

Girlll3 kérdése:

Mi értelme a pszichológushoz járni, ha valójában nem érdeklem a pszichológust? Másnak segített valamit az, hogy járt rendszeresen vagy ez a pszichológus nem volt okés?

Figyelt kérdés
Elkezdtem járni anno pszichológushoz, de nagyon távolságtartó volt és nem kezelt egyenrangúként. A viselkedésem alapján gyerekként kezelt, meg ki is emelte, hogyha majd felnövök...akkor ezt és ezt másképp látom majd, holott lassan 30 leszek, hogyan lennék már gyerek? Úgy éreztem egész terápia alatt, hogy én kiöntöm a lelkemet és semmit se kapok cserébe, nincs viszonzás, hogy ez nem kapcsolat, viszont a pszichológus mindent tudott rólam, én meg semmit se róla, pedig ez rettentően idegesítő volt nekem. Utólag tudtam meg, hogy ajándékot se fogadhatott volna el tőlem, mégis megtette. Nem az zavar, hogy nagy értékű dolgot adtam, mert nem az volt, csak minőségi csokit, hanem az, hogy hülyén kezelte ezt a helyzetet is, olyan kétségbeesett képet vágva fogadta el. Aztán meg terápia befejezése helyett, eltűnt. Szerintem alapvetően a szeretethiányos emberek keresnek fel pszichológust, a pszichológus pedig nem szerethet viszont, így meg egyáltalán nem is látom az értelmét, hogy minek beszéljek a lelki gondjaimról egy embernek, aki csak mint egy kötelességként, mert ez a munkája meghallgat. A gyerekkoromra is annyit mondott, amit én is tudok, hogy a szülői szeretetet utólag nem lehet pótolni. Meg elmondott még egy-két dolgot, ami tök alapvető és én is tudom. 10 éve lehetett a szakmában kb, tehát kezdő ilyen téren, de annyira megutáltam, mert eltűnt és semmi érzéke nem volt ehhez és most már a pszichológusokban sem bízom. Alig volt köztünk korkülönbség, mégis gyerekként kezelt, amit azóta sem értek.

2019. okt. 27. 21:48
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
100%
Rossz pszichológust fogtál ki.
2019. okt. 27. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
10%
Ez a pszichológus nő volt? Rájuk jellemző a lesajnáló viselkedés.
2019. okt. 27. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 A kérdező kommentje:
Nem, férfi volt. Meg azzal jött, hogy én utálom őt, mert férfi és utálom a férfiakat, mert az apám olyan, amilyen. Hát, pont nem. Benne akartam bízni, mert tanult ember és értelmesnek, empatikusnak hittem. Az az igazság, hogy azt hittem érdeklem, és most még mindig fáj, hogy nem. Azt is hittem terápia alatt, hogy szerelmes vagyok, s nem is említettük ezt terápia alatt, pedig az áttételemmel kellett volna foglalkozni szerintem, én nem mertem mondani, hogy azért, mert meghallgat, azt hittem szerelmes vagyok. Helyette kiderítette, hogy én büntetem őt, meg akadályozom a terápiát.
2019. okt. 27. 22:09
 4/18 Jól van ez így? ***** válasza:
0%

"Alig volt köztünk korkülönbség, mégis gyerekként kezelt, amit azóta sem értek." "A viselkedésem alapján gyerekként kezelt"


Vajon, miért vágott olyan kétségbeesett képet, amikor oda adtad neki azt a minőségi csokit?

Vajon, miért szakította meg a terápiát?

"Helyette kiderítette, hogy én büntetem őt, meg akadályozom a terápiát."

2019. okt. 28. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 A kérdező kommentje:
Nehogy már én legyek a vétkes, mert valaki ezt tanulta évekig, de mégsem ért az emberekhez, így semmit érő volt az egész. Nem megszakítani kell a terápiát, hanem lezárni, amit nem tett meg, hanem helyette eltűnt. Sokan kezdenek el kötődni a terapeutájukhoz, mégsem csinálják velük ezt, ez része egy terápiának.
2019. okt. 28. 08:04
 6/18 anonim ***** válasza:
95%
Kifogtál egy kóklert. Egy jó szakember nem ilyen.
2019. okt. 28. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
100%
Hú, hát ez eléggé meredek leírás, egyértelmű, hogy csapnivalóan rossz terapeutát fogtál ki. Még a jó pszichológusok közül is válogatni kell, hogy kivel megy jól a terápia, mert különböző egyéniségek különböző módszerekkel és tapasztalatokkal, aki bejön az egyiknek, nem jön be a másiknak. 3-4 alkalom alatt már ki kell derülnie, inspirál-e a munka vele, ha nem, hagyd ott és menj a következőhöz. Intő jel legyen, ha úgy érzed, hogy ítélkezik, bírál, rosszall valamit, meg ha beskatulyáz és kategorikusan eldönti, mit miért érzel, meg megmondja, hogy hogyan kellene érezned. Az ilyentől el kéne venni a praxisát. Egy jó terapeuta nagyon empatikus, de elfogulatlan. Olyan észrevétlenül vezetget az önismeret útján, mintha magadtól jutnának eszedbe új nézőpontok, felismerések. Terapeutához nem a szeretethiányos emberek mennek, hanem azok, akik akár valamilyen állandónak tűnő, akár pillanatnyi nehézséggel küzdenek az életben. Ezek az emberek nem szeretetet koldulnak a terapeutától, hanem szeretnének az életminőségükön változtatni. Akár az érzelmi, önértékelési paramétereken, akár ezen problémák gyakori megnyilvánulási formáin, mint munkahelyi, párkapcsolati nehézségek pl. A pszichoterápia egy önismeretben elkötelezett emberrel és egy jó terapeutával a legjobb, ami valakivel az életben történhet. Egy csomó olyan dolog tűnik el teljesen észrevétlenül az életedből, amire azt hitted, hogy veled született nehézség. Pl. én ilyen vagyok, én olyan vagyok. Nem vagy olyan, csak valamilyen korai hatás kialakította benned ezt az érzést, s azáltal hogy ezekre rálátsz, egyszerűen elhalványulnak és kikopnak az életedből. Szóval egyszerűen csak keresd meg a Jó Terapeutát!
2019. okt. 28. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 A kérdező kommentje:
De hogy lehet ezt megváltoztatni? Hogyan tesz szert az önismeret útján valaki önbizalomra? Nekem is mondott szépeket a pszichológus, akkor kezdtem magam jobban érezni. De ez így nem maradt meg tartósan, ez az érzés. Egyszer kérdeztem tőle, hogy mi van vele, mert olyan karikásak a szemei, akkor azt mondta, hogy ne vele foglalkozzak, mert neki megvan a baráti köre, akikkel megosztja a gondjait, hanem velem kell most foglalkozni, de én olyan vagyok, ha valakinek beszélek magamról, meghallgat, akkor egyszerűen elkezd érdekelni a másik, mert viszonozni próbálok. Tudom, neki ez a munkája, de akkor is. És ezt is elutasítónak éreztem, mert elkezdtem szeretni a terapeutámat, mert meghallgat és ez nekem az egyik fő szeretetnyelvem, de szerintem többet nem megyek pszichológushoz, se nőhöz, se férfihoz, mert magam is meg tudom oldani a gondjaimat. Meg ugye mondtam neki, hogy én magam hagyom ott a terápiát, mert normális vagyok, amire volt pofája úgy reagálni, hogy nem vagyok az... és elkezdte sorolni a hibáimat.
2019. okt. 28. 17:57
 9/18 anonim ***** válasza:
59%

Pszichológushoz nem beteg emberek járnak, hanem azok, akik nem annyira nagyképűek, hogy azt hiszik, hogy képesek helyretenni valamit, amire rá se látnak. Azok mennek pszichológushoz, akik nyitottak és elszántak a változásra és ehhez elismerik, hogy van min változtatni.

Egy pszichológust megnéztél és azt hiszed, hogy mindent láttál és most már majd megoldod magad. Na, ennél szebben nem is mutathatnád, hogy pont szükséged lenne némi vezetésre. Általában azok vannak a legjobban meggyőződve arról, hogy ők az übermájerek a saját életükben és majd belülről - külső viszonyítási pont nélkül - mindenre tárgyilagosan rálátnak, akik közben kb. ön- és közveszélyesen bele vannak feledkezve a saját kis szubjektív világukba. Az alkesz is meg van róla győződve, hogy nem alkesz, bármikor le tudná tenni a poharat...

Ha Te egy emberből elásod az egész szakmát, az aztán tényleg nagyon "normális". :D Nem hiszed el, hogy a problémáid megváltoznának attól, hogy rálátsz összefüggésekre - bár embermilliók tapasztalták. Nem tudom milyen "szépeket" suttogott a füledbe a terapeuta, de amilyen inkompetensnek lefested, akármire gondolhatok. Egy terapeutának mindenesetre marhára nem az a dolga, hogy szép szavakkal kenegesse a lelkedet, hanem hogy kérdezzen, megjegyezzen, empatikus legyen, felfedezze a tudása alapján az összefüggéseket az életeseményeid, de elsősorban a mostani és a gyerekkori érzéseid között és a sejtéseit veled megtárgyalja. Bár én is kezdem sejteni, hogy tényleg nem vagy kifejezetten "normális", nehezen tudom elképzelni, hogy a terapeuta ezt kezdte volna bizonygatni neked. Tudod, mindenki, akinek már van egy bizonyos fokú önismerete és önkritikája, nem fogja nagy mellénnyel kijelenti, hogy ő aztán mennyire szupernagyon normális. Ha valaki ilyet tesz, az minimum gyanús. Mint ahogy az is gyanús, ha a borvirágos orcájú kocsmatöltelék azt bizonygatja, hogy nem iszik.

Szerintem neked volt egy teljesen téves elképzelésed a pszichoterápiáról, azért is gondolhatod hogy szeretethiányosoknak van, mert magadból indultál ki. Hogy majd a terapeuta lesz a haver, "viszonzod" neki a szívességet, hogy figyel rád és ha a terapeuta nem úgy ugrál, ahogy te fütyülsz, akkor meg vérig vagy sértve. Nincs benned annyi alázat és változtatni akarás, hogy alávesd magad egy vezetett önismeretnek. Mert Te jobban tudod, a terapeuta meg megbánt téged, ha esetleg a szakmai elveket követi. És ehhez kifogtál egy tényleg hülye terapeutát ráadásul. Csoda, hogy nem mentetek semmire egymással? Mert te ezt meg azt várod el tőle és ha ő legalább ebben ragaszkodna ahhoz amit tanult az iskolában, akkor meg vagy sértve... Nanemár! Gyanús, hogy valami TB-s terapeutához mentél, ha fizetnél neki tízezres óradíjat, Te se az ő magánéletéről akarnál hallani ahelyett, hogy veled foglalkoznátok.

A terapeutának az a feladata, hogy egy önismeretre kész emberrel megvitassa a saját szaktudása, tapasztalata alapján az illető életeseményeinek hatását mostani életérzéseire és életvezetési stratégiájára. Nem az, hogy SZERESSEN Téged, ergo nem várhatod el azt, hogy a Te szeretetnyelveden cuppogjon és gügyörésszen.

Az önismereti munka során rájössz az érzéseid okaira, miért viselkedsz így vagy úgy szituációkban, mit érzel és hogy ezek az érzések honnan táplálkoznak. Sok példa megismerésével egy idő után azt mondod magadnak, hogy na elég abból, hogy egy hiányt szenvedett kisgyerek irányítsa a felnőtt életemet és elkezded akaratlanul is leválasztani magadról ezeket a hatásokat. Ez nem tudatos folyamat, nem fogod tetten érni, hogy na azzal, hogy erre is fény derült, most két celsius fokkal nagyobb az önbizalmam. Ez észrevétlenül történik és nemcsak az önbizalmad, de az önrendelkezésed, a másokba vetett bizalmad és egy csomó más paraméter is javult, amiről nem is gondoltad volna, hogy lehet jobb.

2019. okt. 29. 00:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 A kérdező kommentje:
Nem egy pszichológus alapján állítom, hogy semmit sem érnek a pszichológusok. Tudod, voltam nőnél is, nem is egyszer. Szerény véleményem, hogy nem igen jó semmire sem az, hogy valaki eljár terápiára, ennyi. Az emberek zöme kellő intelligenciával rálát arra magától is, hogy mitől akadt el az élete, ehhez nem kell pszichológus. Az egy dolog, hogy én szeretethiányos vagyok, de attól még a tény, az tény.
2019. okt. 29. 09:34
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!