Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Mi értelme a pszichológushoz...

Girlll3 kérdése:

Mi értelme a pszichológushoz járni, ha valójában nem érdeklem a pszichológust? Másnak segített valamit az, hogy járt rendszeresen vagy ez a pszichológus nem volt okés?

Figyelt kérdés
Elkezdtem járni anno pszichológushoz, de nagyon távolságtartó volt és nem kezelt egyenrangúként. A viselkedésem alapján gyerekként kezelt, meg ki is emelte, hogyha majd felnövök...akkor ezt és ezt másképp látom majd, holott lassan 30 leszek, hogyan lennék már gyerek? Úgy éreztem egész terápia alatt, hogy én kiöntöm a lelkemet és semmit se kapok cserébe, nincs viszonzás, hogy ez nem kapcsolat, viszont a pszichológus mindent tudott rólam, én meg semmit se róla, pedig ez rettentően idegesítő volt nekem. Utólag tudtam meg, hogy ajándékot se fogadhatott volna el tőlem, mégis megtette. Nem az zavar, hogy nagy értékű dolgot adtam, mert nem az volt, csak minőségi csokit, hanem az, hogy hülyén kezelte ezt a helyzetet is, olyan kétségbeesett képet vágva fogadta el. Aztán meg terápia befejezése helyett, eltűnt. Szerintem alapvetően a szeretethiányos emberek keresnek fel pszichológust, a pszichológus pedig nem szerethet viszont, így meg egyáltalán nem is látom az értelmét, hogy minek beszéljek a lelki gondjaimról egy embernek, aki csak mint egy kötelességként, mert ez a munkája meghallgat. A gyerekkoromra is annyit mondott, amit én is tudok, hogy a szülői szeretetet utólag nem lehet pótolni. Meg elmondott még egy-két dolgot, ami tök alapvető és én is tudom. 10 éve lehetett a szakmában kb, tehát kezdő ilyen téren, de annyira megutáltam, mert eltűnt és semmi érzéke nem volt ehhez és most már a pszichológusokban sem bízom. Alig volt köztünk korkülönbség, mégis gyerekként kezelt, amit azóta sem értek.

2019. okt. 27. 21:48
1 2
 11/18 A kérdező kommentje:
Nem bizonygatta, hogy nem vagyok normális, ezt kijelentette, aztán elkezdte sorolni a hibáimat. Csakhogy tökéletes ember nincs és igen, ezek után valahogy nincs kedvem további önismeretre akár pénzt költeni, akár ingyen eljárni. Kritikát kapok ingyen is... Jártam én fizetős vendégszolgálatra is, aztán... aztán semmi, szórakoztató volt picit, mert ez legalább művészetterápia volt. De mondok én jobbat is, gyerekkoromban pszichológusnő rajzoltatott engem, miután anyám meghalt, a nénikém vitt el hozzá. Beszélgetni alig beszélgetett velem a pszichológus, csak rajzoltatott. Aztán pár alkalom után betelt a pohár, a nagynéném kíváncsi volt, hogy mi van velem, válasz: kb semmi. Semmi érdemlegeset nem mondott a pszichológus. Rajzolni otthon is tudtam volna...
2019. okt. 29. 09:46
 12/18 A kérdező kommentje:
És nem vártam el semmit se, de én nekem akkor is ez a véleményem. Minimum el kellett volna fogadnia a pszichológusnak, s ez nem történt meg. Elismerem, hogy ez egy tudomány, de nem változtatja meg az ember életét. Járt alkoholista ismerősöm is ilyenre, s az még meredekebb dolgokat mesélt. Az a pszichológus meg kikezdett az ismerősömmel, meg azt javasolta, hogy szüljön új gyereket, ha az előzőt elvesztette. Hát, na... ezért nem kell évekig tanulni.
2019. okt. 29. 10:02
 13/18 A kérdező kommentje:
Ettől még végül is biztos van jó pszichológus, csak azt meg kell fizetni. Akiknek tényleg kellene segítség, azok azt nem fogják tudni megfizetni. Szerintem jó szakemberből kevés lehet. De pl gyerekkoromban fizetősnél voltam, művészetterápia fizetős volt, ez a pszichológus volt csak ingyen. Annyit ért, hogy meghallgatott, mikor padlón voltam.
2019. okt. 29. 10:24
 14/18 anonim ***** válasza:
38%

Na. Térjünk vissza erre 5 év múlva, hogy a nagy intelligenciáddal milyen frappánsan ráláttál a dolgokra. Sajnos azok, akik valóban nyitottak a fejlődésre, önfejlesztésre, pont nem érzik szükségét, hogy a saját kiválóságukat és a sokmillió példán keresztül igazolt hatékonyságú pszichoterápia hatástalanságát bizonygassák 2-3 példa alapján, laikus szemmel nézve.

Ugyanis a nagynénéd nem azért vitt pszichológushoz, hogy az diagnosztizáljon valamit és adjon rá egy receptet (vagy nagy tévedésben volt szegény, a háziorvoshoz kellett volna vinnie ehhez), hanem vélhetően azért, hogy segítsen feldolgozni neked valamit. Mert akkor nem azt kell várni, hogy "mondjon valamit" a terapeuta, hanem bízni abban, hogy lassacskán megjelenik majd a munkájának az eredménye rajtad. (Jelen gondolataidból látszik, hogy ez nem történt meg.)

Gyerekekkel képzeld el, nem úgy zajlik a terápia, mint felnőttekkel. Micsoda meglepetés! A gyerekeknek nincs még fogalomkészletük az önkifejezésre, s ha nincs mögöttük érzelmileg stabil, támogató háttér, akkor az érzelmeik megélésével és kifejezésével még jó sokáig gondjuk lesz. Még felnőtteknél is a terapeutának tényleg nagyon találékonynak és odafigyelőnek kell lennie ahhoz, hogy apránként kihúzza az "ügyfél" tudattalanjából az eltemetett, háttérből dolgozó hatásokat (amire Te majd rálátsz magadtól...). Gyerekeknél ez sokkal bonyolultabb, egy külön szakma a gyermekpszichológia, itt szimbólumokkal dolgoznak, báboznak, színjátszanak, meséket költenek, rajzolnak a gyerekekkel és így próbálják megfejteni és lefordítani "felnőtt nyelvre" azt, hogy milyen trauma érte a gyereket. Beszélgethetsz egy kisgyerekkel, nem fogja azt mondani, hogy a szüleim folyton ordibálnak és időnként engem is megvernek, viszont ha a kezébe adsz játékokat, hogy játsszon el ezt-azt, kiderül majd, hogy ismeri a szituációt, amiket eljátszik, vagy képzelt szereplőkkel elmesél a terapeuta biztatására. Pl. hogy a farkas éjjel-nappal morog az ajtó előtt és nem lehet aludni, kimenni, vagy hogy úgy rajzolja le a családot, hogy senki nem fogja a másik kezét vagy az egyik családtag távol van a többiektől. Egy kisgyerek úgy tud "beszélni", ha egy képzeletvilágba vetíti a tapasztalatait, mert az a teljes világképével ellentétes, hogy valamely számára fontos személy árt akár neki, akár egy másik fontos személynek. Ezt még felnőttként is nehéz feldolgozni, gyermeknek pedig áthidalhatatlan ellentét. De sok terapeuta használ ilyen módszereket felnőtteknél is, pl. KIP, pszichodráma, mert lehet annyira mélyen a trauma, hogy nem hozza felszínre a beszélgetés.

Sok év elkötelezett önismereti munkát igényel az ilyen, s ha nem dolgoztál együtt egy jó pszichoterapeutával magadon minimum másfél-két éven át, egyszerűen nem megalapozott a véleményed, nincs mire hivatkoznod. Ez a tény, nem az, hogy a pszichoterápia rossz, mert így meg úgy.

De semmi baj, hiszen Te ugye ötször okosabb vagy a sok igen sikeres és magas pozícióba eljutott embernél, akiknek működött a pszichoterápia, hatszor okosabb vagy átlag többdiplomás értelmiségieknél, akiknek működött a pszichoterápia és még maguknál a pszichológusoknál is sokkal okosabb vagy, akik képzeld, önmaguk is pszichoterápiára mennek, ha a saját életükben szeretnének megoldani valamit, csak tedd már meg, hogy nem írsz ki kamukérdéseket többet, ha nem is vársz rá választ, csak a kötött nézeteidet akarod terjeszteni.

2019. okt. 29. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 A kérdező kommentje:
Nekem is van diplomám és igencsak nem érdekel már a támadás. Mondom, nekem nem működött eddig a pszichológusokkal a munka, másnak attól még lehet jó a terápia. Találhat olyat, akivel működik a terápia. A kérdésem meg nem kamu. Képzeld el, hogy 5 évesen is el tudtam mondani, hogy mi fáj és mi nem. Az, hogy barbiekat színeztem, az nem segített azon, hogy elvesztettem az édesanyám. És azért azt mégiscsak hozzátenném, hogy pszichológushoz járni magánban luxus, kevesen engedhetik meg maguknak, pedig ha ez ennyire jó önfejlesztésre, akkor lehetne talán kevésbé baromira, de nagyon, nagyon drága, főleg, ha a módszerek és az egyéniség is fontos, magyarul próbálgatod pénzért, hogy kivel tudsz együtt dolgozni. És ahhoz képest, hogy én gazdag nem vagyok, de még csak jómódú sem, voltam párnál önszántamból, mert úgy hittem, hogy érni fog valamit. A TB-s terápia 2 hónap! Akinek nincs pénze erre, az nem fog tudni másfél évig terápiázgatni, 2 hónap alatt meg ennél az embernél nem jutottam semmire sem. Csak felszívódott, mint szürke szamár a ködben.
2019. okt. 29. 17:39
 16/18 A kérdező kommentje:
Azért vitt pszichológushoz a nagynéném, mert szerette volna tudni, hogy hogy érzem magam, mert konkrétan nem hiányzott az anyám, nem sírtam, teljesen közömbösen reagáltam anyám halálára, viszont nagyanyám halálán sírtam. Óvodában is önnyugtattam, nem lehetett magamra hagyni az óvodoában, mert azt hittem, hogy már nem jönnek értem nap végén, hogy nagynéném is elhagy. Most már tudom, hogy ez az érzelmi sokk, amikor bezárkózol és nem vagy hajlandó érezni, ezt már felnőttként egy másik pszichológus elmagyarázta, így is elég bűntudatom volt, hogy nem tudtam érezni semmit se. Erről lehetett volna beszélnie a pszichológusnak, s akkor feltételezem a néném se hagyta volna az egészet a fenébe, de ő nem volt elégedett azzal a pszichológussal, szóval...
2019. okt. 29. 17:45
 17/18 anonim ***** válasza:
100%

Hát, bűntudatot biztosan ne legyen.

Egy kókler az az ember.

Én a gyerekeim miatt voltam pszichológusnál, messze nem így viselkedtek.

Én se, mert nem az a szakmám, de sok fiatal között élek, ergo sokan nekem öntik ki a lelküket. A minősítés, leszólást sehogy sem segít, semmilyen helyzetben.

2019. dec. 20. 08:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim ***** válasza:
90%

Remélem még aktuális a válasz, szakmabeliként írok.


Egy terápiában a pszichológus személyisége, látásmódja, megközelítése ugyanolyan fontos része a kezelésnek, mint az alkalmazott technikák. Valakinek ez a rideg stílus kell, és valahol ezt is muszáj fenntartani, pl keményebb zavarokkal rendelkező emberek esetén. Neked nem erre volt szükséged, nem illettettek össze. Ezzel nincs semmi baj. Én is olyan szemlélettel dolgozom, ami inkább melegebb, empatikusabb, megerősítőbb, de ez se megy mindenkinél. Az említett pszichológus kompetenciáját én is megkérdőjelezném, mert ezt az össze nem illést fel kellett volna ismernie, plusz az hogy nem vagy felnőtt, eltűnés a befejezés előtt és hasonlók azért elég meredek dolgok. Annyit tehetsz, hogy megnézed milyen módszerrel dolgozott, és keresel olyat aki más módszert alkalmaz.


Azt meg ne hidd, hogy "kellő intelligenciával az ember előbb-utóbb rálát a problémáira". A pszichés problémák szinte mindegyikét érzelmi zavarok okozzák, az érzelmekkel meg az intelligencia semmi sem tud kezdeni. Pont, hogy gyakran az okozza a problémát hogy az érzelmeket a megélés helyett intellektualizálni akarjuk.

2020. febr. 3. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!