Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Folyamatos álmatlansággal mit...

Folyamatos álmatlansággal mit lehet kezdeni?

Figyelt kérdés

A napok többségében küszködök az elalvással, nagyon nem megy, hiába vagyok fáradt. Lefekszek időben, aztán csak múlik az idő, és még mindig ébren vagyok, már kezdek idegessé válni, hogy miért nem alszok, és hogy nem lesz meg a 7-8 óra, és reggel fel kell kelni, aztán nagy nehezen órákkal később elalszok, de éjszaka van, hogy többször is felkelek, aztán reggel is már tök korán ébren vagyok, és szeretnék aludni, de nem megy.

Már sok mindent kipróbáltam, ilyen "praktikákat", de sose vált be semmi, és ez már hónapok óta így megy. Állandóan stresszes vagyok emiatt, és kialvatlan, már kezdek mindig előre idegeskedni, ha tudom, hogy nemsokára le kell feküdni. Annyira nem tudom, miért van ez így...Valaki - aki esetleg tapasztalt is hasonlót - tud mondani bármit arról, hogy ez mitől lehet, vagy mi az, ami neki bevált? Már abszolút tanácstalan vagyok, hosszútávon nagyon nem lesz ez így jó.

Előre is köszönöm a segítséget!


/egy aggódó gimis lány/



2020. ápr. 21. 09:44
 1/6 anonim ***** válasza:

" reggel fel kell kelni , aztán nagy nehezen órákkal később elalszok".

Na itt a baj hogy nappal alszol és azért nem tudsz éjszaka.

2020. ápr. 21. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Lehet félreértetted, de sose alszom nappal. Még este se megy...
2020. ápr. 21. 10:17
 3/6 anonim ***** válasza:

Pontosan leírtad, hogy lehet öngerjesztő módon alvásproblémát csinálnod magadnak.


"már kezdek idegessé válni, hogy miért nem alszok, és hogy nem lesz meg a 7-8 óra"

Ilyen hangulatban még kevésbé fogsz tudni elaludni. Az elalváshoz pont el kell lazulni, és elengedni a napközbeni dolgokat.


"már kezdek mindig előre idegeskedni, ha tudom, hogy nemsokára le kell feküdni"

Ezzel csak bebiztosítod, hogy nehezen aludj el. Az alvásnak örömforrásnak kell lennie, hogy végre nem kell semmivel foglalkoznod, csak kényelmesen feküdnöd. De miért "kell" lefeküdnöd? Akkor fekszel le, amikor akarsz.


Tehát először is a gondolkodásodat kell átállítanod. Ne idegeskedj az alvás miatt, meg úgy általában más miatt se. És ne akard a szervezeted helyett tudni, mennyi alvás kell neked. Nem azért vagy kialvatlan, mert keveset alszol, hanem, mert nem pihentető az alvásod. Alvás közben se kapcsolsz ki, ezért is ébredsz föl éjszaka többször is.

Szóval, ha nem alszol el, akkor kapcsold föl a villanyt és kezdj el olvasni valamit (képernyőt ne nézz, mert az szintén nehezíti az elalvást). Aztán egy óra múlva próbálj ismét elaludni. Ha úgy érzed nem megy, akkor ne erőltesd, kapcsold föl megint a villanyt, folytasd az olvasást. Majd amikor már lebukik a fejed, na akkor kapcsold le a villanyt és aludj el. A napközbeni fáradtságtól ne félj, gondolj arra, hogy az lesz a "muníciód" az esti elalváshoz.


Természetesen az életmód is számít. A fizikai elfáradás nagyon kell a könnyű elalváshoz és a pihentető alváshoz. Sétálj esténként legalább fél órát, de jó, ha ezen kívül még napközben is kimész szabad levegőre.

A szobádban ne legyen meleg, sőt lefekvéskor inkább hűvös.


Továbbá fogadd el, hogy bizonyos helyzetekben nehezen alszik el sok ember: pl. holdtöltekor, vagy hidegfront érkezése előtti éjjel, amikor áll a levegő és fülledt meleg van kint is.


Ha az aggódós-stresszelős gondolkodásmódról nem tudsz leszokni, a járvány elmúltával érdemes lenne szakembertől megtanulnod relaxálni, autogén tréninget végezned.

2020. ápr. 21. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
42%

Április 11.-én indult: 06-80-496-005 (reggel 8 és este 20 óra között hívható ökumenikus lelkisegély szolgálat.) Felekezetközi nézeteket is elfogadó lelkészek hozták létre. Nagyon aranyos, szolgálatkész emberkék!


Április 20.-án (tegnap!) este 19 órakor indult: infostart - inforádió "címszó" alatt találtam 06-80-810-600 lelkisegély, amely állítólag éjjel-nappal hívható lesz.


INGYENESEK - és a koronavírusos időszak sokakat kétségbeejtő, elbizonytalanító hetei alatt állnak rendelkezésre (lehet, hogy azután is?!)


Próbáld ki a báránykák számolgatását! Gondolj kisgyermek korodból valami nagyon szép dologra/emlékre! Felnőtt színező/kifestőkönyv? (Akár óvodásoknak való is megteszi...)


Ui: valószínűleg túl sokat tanultál, és nagyon aggódsz a jövőd miatt.

2020. ápr. 21. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Nagyon hálás vagyok a válaszokért.

Igen, sajnos hajlamos vagyok sokat stresszelni és túlaggódni dolgokat, amik még bőven a jövőben vannak.

Megpróbáltam lenyugodni, alvás előtt zenét hallgatni, és már 2 estéje nyugodtan alszom! :))

Úgyhogy tényleg köszönöm.

2020. ápr. 23. 09:26
 6/6 anonim ***** válasza:
Szívesen!
2020. ápr. 23. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!