Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Mi a jobb döntés, alkoholfogya...

Mi a jobb döntés, alkoholfogyasztás csökkentésére vagy megszűntetésére?

Figyelt kérdés

Dilemmában vagyok, ugyanis egy ideje szeretném elérni, hogy csak kulturált mennyiségben fogyasszak alkoholt, viszont újra és újra összejönnek megbotlások. Mint most a szombati "újra lehet összejárni" alapon kezdődött grillezéskor..


Nagyon remélem, hogy nem akarom ezzel becsapni magam, de úgy gondolom, alkoholista (legalábbis még) nem vagyok, hiszen egyedül, stresszoldásra, bánatomban soha nem iszom, alapvetően nincs olyan, hogy "én most az alkohol hatását kívánom". Csináltam már száraz novembert is, és konkrétan jobban élveztem józanul a programokat, mint máskor, iszogatva. Munkám, életem alapjában véve úgy érzem, hogy rendben van és haladok az önálló létem építésével. (25 éves vagyok, szűk egy éve fejeztem be tanulmányaimat és költöztem saját albérletbe..)


Inkább az önkontrollal van bajom, mert viszont, amint egy ilyen sütögetésen lecsúszik az első két-három sör (alapvetően azért, mert frissít és nem a legalját veszem, ízre bejön), utána már elkezdem nem számolni a mennyiséget. Így 3-4 havonta összejön egy olyan este, mikor sokan vannak körülöttem, még egy utolsó koccintás mindig belefér, és végül azt se tudom, hogyan értem haza. Önveszélyes, a másnap megy a kukába, nem is egészséges nyilván...


És a mostani kapcsán elgondolkodtam, hogyan tovább. Az többször jött már ötletként, hogy 4 italban le kéne korlátozni az egy esti fogyasztást, csak hát látom, hogy nem mindig sikerül. Na most, ezt kéne szigorúbban vennem, és próbálkoznom még tovább? De hány hiba fér még bele? Vagy inkább itt és most azonnal befejezni, és soha többé nem inni semmit? Elsőre azt mondanám, hogy az elsőhöz kell több önkontroll és ez fejleszt jobban az önmérsékletben (hiszen szín józanul nem hiányzik, könnyű nemet mondani), no meg egy, mondjuk családunk hagyománya szerinti karácsonyi tokaji aszúból semmi baj nem lehet. De már elgondolkodtam rajta, hogy ezt vajon nem a tudatalattim mondatja-e velem, mert mégis csak fél a teljes és határozatlan idejű mentességtől...



2020. máj. 25. 13:43
 1/4 anonim ***** válasza:

A legjobb döntés az alkohol megszűntetésére, hogy nem iszol alkoholt. Lehet az alkoholra nemet is mondani, ami nem olyan nehéz. A fejedet mozgatod jobbra- balra , többször ismételve, hogy "kösz, nem kérek alkoholt"

Aki nem akar alkoholt inni, az nem is fog. Én nem iszom, még pezsgőt sem. Ha tudom, hogy "muszáj" koccintani alkohollal mert olyan esemény van, akkor megkérem, hogy öntsenek nekem buborékos ásványvizet vagy colát és én azzal koccintok. Vagy jobb esetben veszek gyerekpezsgőt.

2020. máj. 25. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Amíg magaddal nem értesz egyet addig nem mehet, szerintem. Csináld EGYSZER azt, hogy semmit nem korlátozol, sőt menj is bele szándékosan egy (visszafordítható és nem súlyos) bajba, amit az alkohol okozott, hogy legalább egyszer szenvedd el. Tehát keletkezzen egy rossz, elrettentő emlék, amitől többé már nem kell győzködnöd magadat és már nem kívánod ezt az egészet. Csomóan így hagyják abba az ivást örökre is. (Ez az én véleményem, ha nem tetszik, nem csinálod, ilyen egyszerű.)
2020. máj. 25. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

#1:

Értem, amit mondasz, csak pont nem ez a problémám. Persze, szín józanul simán nemet tudok rá mondani. A gondom azzal van, hogy ha elkezdem, akkor a kellő mennyiségnél mondjak nemet. És inkább az érdekelne, hogy ezen lehet-e jó eséllyel javítani, vagy inkább még időben le kell állni teljesen...


#2:

Az alapötlet jó, csak felmerül a kérdés, hogy akkor hol van az a szintű elrettentő eset, ami már elég. Most a legutóbbi esetnél azért haragszom igazán magamra, hogy olyan állapotba kerültem, hogy már nem is emlékszem a hazautam útvonalára, ami hát, biciklivel, a fővárosban felvet kérdéseket. Ráadásul a felcsatolható lámpámat sem találtam, szóval valószínű ott hagytam a helyszínen és anélkül jöttem végig. Éjfél után. Hova kéne ezt még fokozni? Várjam meg, amíg elesek és betöröm a fejem, vagy elütnek egy kereszteződésben, mert nem vagyok kivilágítva?

2020. máj. 25. 18:28
 4/4 anonim válasza:

El kell döntened hogy akarsz e még inni vagy nem.


A moderált ivással kapcsolatban vannak "sikersztorik" azonban rengeteg idő kell az agynak, hogy megszokja az új "normalitást". Kezdd el növelni a két elfogyasztott pia közötti időt. Máskülönben csatornásíts, azaz találj olyan időtöltést ami szintén kellemes érzést ad.


Személy szerint én nem csináltam ügyet a túlzott pia fogyasztásból viszont elkezdtem ezeket az eseményeket csökkenteni, pl. havi 8x helyett csak havi 6x majd havi 4x és szép fokozatosan elszoktattam magam eközben rengeteget sportoltam, igyekeztem minél többet futni és idővel elkezdtem preferálni a saját endorfinjaimat :).

2020. jún. 25. 00:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!