Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Egy pszichológus/pszichiáterne...

Egy pszichológus/pszichiáternek elvileg nyilván egy nagyon stabil embernek kell lennie, hogy várjuk el, hogy megértsen egy mentális beteget?

Figyelt kérdés
Nekem személy szerint nagyon súlyos depresszióm van, melle szorongasom es szemelyisegzavaraim. 19 éves koromtól kezdve az életem egy borzalmas pokol. A depresszió érzését soha senkinek nem tudnám elmagyarázni, ha egy napig is beszélnek róla. A leheto legnagyobb mértékben megértem az öngyilkosokat, en egyelőre sajnos meg gyáva vagyok hozzá. Nem is értem, hogy egy ember hogy érezhet ilyesmit anélkül hogy belebolondulna. Eleve az élet szerkezetével nem tudok kibéküln. Szeritem mi csak egymást érthetjük meg. Es amíg en nem voltam depressziós, halvány fogalmam sem volt arról, hogy milyen lehet ez. Na most adott egy ember, aki orvos akar lenni, elvégzi az egyetemet es pszichiáter lesz belőle, nyilván ehhez a legstabilabb embernek kell lenni. Hiába tanítják meg vele, hogy mik a depresszió tünetei, soha a büdös eletben meg csak fogalma sem lesz arról, hogy min megyunk keresztül. Ezek után, hogy is várhatnam el, hogy bármilyen szakember(meg ha jó is) segíteni tudjon? Arról nem is beszélve, hogy voltam mar olyan 50! körüli pszichologusnal, aki annyi okosságot tudott mondani es annyi szakértelmet éreztem rajta, minta a kismacskammal beszélgetnék.

2020. jún. 16. 08:56
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Az a kulcsszó, hogy elvileg.


Hallottál Marsha Linehanról? Pszichológus, aki a borderline kezelésére, gyógyítására használt dialektikus viselkedésterápiát dolgozta ki.

Fiatalkorában maga is a borderline tüneteitől szenvedett.


Ott van Sam Vaknin is, aki nem szakember ugyan, de nárcisztikus. Ő a nárcisztikus szakirodalmon illetve a cold terápián dolgozik tudtommal jelenleg is.

2020. jún. 16. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
55%

Egyrészt megtanulják az egyetemen a tüneteit, kezelését, stb, másrészt meg a pszichiáter is ember, simán lehetett depressziós vmikor az életében. De pl a skizofréniát sem kell átélnie, hogy a betegét jól tudja kezelni. Mondok egy egyszerűbb példát: az orvosnak nem kell eltörni a lábát, hogy elhiggye fáj a sérültnek, és csökkentse annak fájdalmát.

Minden szakmában vannak profik és kóklerek is. Sok pszichológusnál voltam, mindkét végletet megtapasztaltam. Az egyik olyan volt, mintha a szomszéddal beszélgettem volna az időjárásról. De olyan is volt, akit szájtátva hallgattam, mert hatalmas dumája, humora, és bölcsessége volt. Mint ahogy nem mindegy, hogy az alkesz Józska burkolja a konyhát, vagy egy országosan elismert mester, ugyanúgy érdemes megválogatni a lelkünket kezelő szakembert is. Ja, még 1! Egy ismert professzor mondta, hogy az egyetemen is vannak szorgalmas, jó tanulók, és olyanok is, akik ketesekkel bukdácsolnak át, be sem járnak az órára. Egy ilyen "szakember" nem fogja kitenni a rendelő falára, hogy " Végigbuliztam az egyetemi éveimet, nem értek a szakmához, és csak a pénzért csinálom!!!"

2020. jún. 16. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Pont ezért érzem úgy, hogy csak egy olyan szakember lenne hiteles, aki tudja, hogy milyen a mely depresszió illetve a különböző személyiségzavarokkal élni, de az ilyen emberekből nyilván nem nagyon lesz orvos, paradox helyzet... Bár annak ellenére, hogy eddig rengeteg rossz tapasztalatot olvastam mar itt is, eddig azzal nyugtatgattam magam, hogyha valaki elvégezte az egyetemet es évek óta dolgozik, akkor csak nem lehet olyan rossz, de az első élményem pszichológussal annyira rossz volt, hogy el sem hittem mi történik.

Saját magamból kiindulva, ahogy mar mondtam, amíg nem tapasztaltam meg a klinikai depressziót es nem kezdtek rajtam kijönni a személyiségzavar tünetei, halvány fogalmam sem volt arról, hogy ez milyen lehet.

Azért egy labtorest nem lehet hasonlítani egy mentális betegséghez, azt elég latni ahhoz, hogy komolyan vegyek, míg a mentális betegségeket szinte mindeki elbagatellizalja.

En csak azt nem értem, hogy az ilyen totál amatőr “szakemberek”, mint akibe sajnos nekem is sikerült belefutnom, hogy dolgozhatnak ilyen régóta. Nekem eszem ágában sem lenne meg egyszer elmenni hozza, pedig azt mondta, hogy van aki mar 10! eve hozza jár...

2020. jún. 16. 10:38
 4/7 anonim ***** válasza:
71%

Épp hogy az ilyen emberekből lesz orvos. Az orvosin tanulok, és mindenkinek van valami baja, és mindenkit a saját baja érdekel a legjobban, ezért azzal akarnak a későbbiekben is foglalkozni. Szóval elég sok ilyen orvos van, persze nem választhatsz ez alapján pszichiátert, mert nem ezt fogják reklámozni.

Sőt én veled ellentétben inkább ezt nem tartom "hitelesnek", mert hogy akar engem meggyógyítani valaki, aki ugyanezzel a problémával küzd?

2020. jún. 16. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Számomra inkább megnyugtató az a tudat, hogy akik mentálhigiénés szakemberek akarnak lenni olyanok, akiknek volt mar részük abban, hogy milyen lehet mentális problémával küzdeni. Nyilván, ha egy szakember még nem gyógyult meg(kérdés az, hogy egyáltalán ki lehet-e ebből gyógyulni, esetemben pl. biztosan nem), akkor nem is praktizálhat, olyankor meg az ágyból kikelni is nehéz. Viszont szeritem sokkal jobban megértené a páciense helyzetet egy olyan szaki, akinek volt mar abban része, amin a beteg is keresztül megy. A depressziót soha senki nem fogja tudni meg csak elképzelni sem, kivéve, ha megtapasztalta. Eleve sokat gondolkodtam ezen, viszont az első pszichológussal való találkozásom annyira rossz élmény volt, hogy szinte el sem hiszem, hogy egy ilyen amatőr 25 eve praktizálhat...
2020. jún. 16. 11:34
 6/7 anonim ***** válasza:
55%
Rengeteg nem-stabil van, én többet is ismerek (nyilván mert "ilyen körökben" mozgok), de még nem is csak a Marsha Linehan-félék, akik már kijöttek ezekből, csak megtapasztalták valamikor régen, hanem olyan is sok van, aki benne van kőkeményen, de nyilván tudja, hogy kell viselkednie, mit kell mondania egy terápiás helyzetben a kliensnek, mert tanulta, tapasztalata is van. Ők kőkeményen dolgoznak saját magukon, a saját terapeutájukkal, és szupervízióban is segítséget kapnak a kliensekkel kapcsolatban. Nem tudhatod, melyik terapeuta ilyen, melyik nem, nem kötik a kliens orrára, hogy hazaérkezvén első mozdulatuk a borosüveg felbontása vagy hogy a fehérneműs fiókjuk alján pengék lapulnak. Olyan ismerősöm is van, aki időnként elmegy "szakmai okokból" szabadságra, mintha mondjuk továbbképzésre menne, meg ilyesmi, de valójában a főnöke is tud róla, hogy az ágyból nem bír felkelni, annyira depressziós, viszont ő a legjobb szakember az egész bagázsban, szakmailag is ő van leginkább a topon, az igazán komplikált eseteket gyakorlatilag csak ő tudja jól végigvinni, és ő az egyetlen, aki az egyetemi tudományos életben (kutatások, szakcikk-írás, stb.) is benne van, szóval úgymond elnézik neki. Meg nem mondanád róla, hogy bármi baja van lelkileg.
2020. jún. 16. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Na látod, en pont egy ilyen emberhez szeretnek elmenni. Amit írtál is azt igazolja, hogy csak az érthet meg igazán minket, aki maga is tapasztalta/tapasztalja, hogy micsoda pokol ez... plane, hogy az en esetem tényleg nagyon bonyolult, ezt mar laikusként is meg tudom állapítani. Bar eddig meg csak egy pszichologusnal voltam, szóval nincs hasonlítsi alapom, de az tényleg szörnyű volt. Nem tudom neki voltak-e valaha mentális gondjai, dehogy szakmai tudása nincs 50 körül, az biztos.
2020. jún. 16. 14:50

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!