Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Asperger-szindrómás lennék?

Asperger-szindrómás lennék?

Figyelt kérdés

Egy 22 éves egyetemista srác vagyok, egy viszonylag nehéz osztatlan szakon. Kb. egész életemben problémáim voltak az ismerkedéssel, barátkozással, nem is beszélve a párkapcsolatokról. Nagyon nehezen találom meg a közös hangot valakivel, mivel van egy eléggé specifikus érdeklődési köröm, ami a korombeliek nagy részét egyáltalán nem érdekli, így zömében nálam jóval idősebb (40 év felettiekkel) emberekkel tudok kellemesen beszélgetni, a korombeliekkel viszont nehezen.


Érzem, hogy furcsán néznek rám, mintha valami nem stimmelne velem, körülbelül mintha egy földönkívüli lennék, emberi külsővel. Közeli barátaim egyáltalán nincsennek, csak felszínes haveri kapcsolataim, párkapcsolatom pedig még egyáltalán nem volt. Egész egyszerűen nem tudom, hogyan kellene elkezdenem egy beszélgetést egy olyan lánnyal, aki szimpatikus számomra.


Próbáltam online társkereső oldalakat is, de az mégnagyobb csalódás volt számomra, elvette a maradék önbizalmam is az ismerkedéstől.



2021. júl. 14. 10:49
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
40%

Nem, semmi tüneted sincs,ami Aspergerre utalna, egyszerüen önbizalomhiányos és gátlásos vagy.

Egy önfejlesztö tanfolyam kifejezetten jót tenne neked.

2021. júl. 14. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
94%

Ennyiből nem derül ki, de ha ezen kívül más nincs, kétlem hogy megkapnád a diagnózist. Viszont ez nem jelenti azt hogy nem érdemes aspergeresekről, aspergeresektől olvasgatnod, mert ha vannak olyan nehézségeid,amik tipikusan nekik is (pl kommunikációban), akkor el tudsz tanulni tőlük pár trükköt, és megértheted hogy nincs veled semmi baj.

(Én iszonyat túlérzékeny vagyok a hangokra, zajokra,ettől még nem leszek aspergeres, se autista, de ismerve őket tudom hogy van ilyen, nem én vagyok az egyetlen, és így sokkal könnyebb volt megbarátkoznom ezzel a tulajdonságommal)

2021. júl. 14. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
92%
Nem vagyok szakember, de én is olvastam az asperger szindrómáról, mert gyanakodtam magamra. Amit leírtál, egy kicsit kevés, de akár lehetsz aspergeres is, mi nem nagyon tudjuk ezt megmondani
2021. júl. 14. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
100%
Ebből nem lehet megállapítani. Olvasgass róla, tölts ki tesztet, azzal közelebb juthatsz az igazsághoz, hogy érdemes-e tovább is menni az ügyben (orvoshoz).
2021. júl. 14. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
75%
Érdekes, engemet konkrétan aspergerrel diagnosztizáltak pár éve, a leírt problémákból szinte semmit nem érzékelek magamon a lányokkal való nehézkes ismerkedésen kívül.
2021. júl. 14. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
47%

Ahogy írták mások is: Amit a kérdésben magadról leírtál abból itt nekünk, válaszolóknak még a gyanú megerősítéséhez is túl kevés az információ.

Aspergeresként mondom, hogy az ismerkedés vagy akár a korombeliekkel együtt levés is nagyon szorongató és feszélyező volt mindig. De ennek messze nem az Asperger volt az oka - önmagában nem okozza ezt. De valóban, nálunk jóval könnyebben kialakul a szorongás, mivel az emberek többsége "normális" vagyis neurotipikus, így már gyerekkorban kilógunk a sorból (de nagyon).

Ha a földön minden ember Aspergeres lenne, akkor jól éreznénk magunkat társaságban is és nem alakulna ki a szorongás, hiszen egymásnak nem lennénk "furcsák" és különcök. Nem ez alakulna ki kisgyerekkorban, így kezelni sem kéne semmit emiatt. Hülyék vagy érzelmi sérültek ettől még lehetünk, mint minden ember - erre nincs gyógyszer. :)


A kérdésben leírtak olvasásakor az jutott eszembe, ami a diagnózis felállításánál alapvetően fontos: hogy a tüneteknek és a jellemzőknek már gyerekkortól kezdve meg kell lennie. De önmagában a szorongás és az ismerkedési nehézség még messze nem elég, sőt nem is ez a lényeg.

Az Aspergeresekre olyan lényeges dolgok is jellemzőek, mint például a sokkal rosszabb mozgáskoordináció és ritmusérzék. De ez is csak példa!

Én például nem tudtam megtanulni a gyorsúszást sem, mert túl sok különböző ritmus van benne. Külön a lábak, külön a karok, plusz a légzés és a fej elfordítása. Ennyi mindenre már nem tudtam egyszerre figyelni. Mellúszásban viszont nagyon jó vagyok már kiskorom óta. Kosarazni sem tudtam megtanulni - legalábbis annyi idő alatt, amennyit a középiskolában a testnevelőtanár rászánt a neurotipikus osztálytársaimnak. Más módszer kellett volna és sokkal több idő, amíg ráérzek. Így viszont én voltam (megint) a béna, aki égett az egész osztály előtt. A tanár még leosztályozni sem tudott kosarazásból (vagy 1-est adott, már nem emlékszem). Ennyire durva volt a helyzet.

És persze annyi ilyen sztorim van, hogy felidézni is nehéz lenne mindet.

Egy idő után meg öngerjesztővé válhat a dolog - ilyenkor már a pszichiáternek is van mit kezelni sajnos.


Csak azt szerettem volna megértetni a fentiekkel - és remélem hogy ez segít - hogy az Aspergernek jóval konkrétabb jellemzői vannak mint a szorongás vagy az ismerkedési nehézségek vagy akár a különleges érdeklődési kör. Az Asperger-szindróma nagyon bekerült a köztudatba, de rendkívül felszínesen, amiből rengeteg félreértés és tévhit adódik. A szakemberek egy csomó más dolgot is vizsgálnak, amik alapján igen nagy bizonyossággal meg tudják állapítani, ha ez van valakinek. Az Aspergeres agy eltérései MRI-n is látszanak (persze ilyet nem csinálnak egy vizsgálat során).

Amúgy a legutóbbi DSM-ben összevonták az Aspergert az autizmussal, de ettől még szakmailag megkülönböztetik a kettőt (pl. Autizmus Alapítvány).

Így nekem is konkrétan Asperger-szindróma diagnózisom van az Autizmus Spektrum Zavar diagnózison belül.


Kedves Kérdező, neked is ezt a linket tudom ajánlani, amit már másoknak is, akiknek ilyen kérdése volt:

[link]

Aspergeresek és szakemberek állították össze, több tesztből áll, és a tesztek végén lehet látni, hogy átlagban hány pontot érnek el az Aspergeresek és hány pontot a neurotipikusok - nemekre lebontva is.

Úgyhogy szerintem a fenti linken elérhető teszteket mindenképpen töltsd ki.

Nekem sem kellett volna annyi éven át keresgélni és olvasgatni az Interneten, ha ezt a tesztet előbb ismertem volna. És ezt specializálódott szakember mondta annak idején, 2016-ban, hogy töltsem ki. Előzetesen, mielőtt jelentkeznék az Autizmus Alapítványhoz kivizsgálásra. (Őket is ő ajánlotta.)

Nem arról van szó, hogy egy ilyen teszt 100%-os - és nem is kell annak lennie. De így érdemes elindulni a konkrét felismerés irányába.

Ártani biztos nem árt, akár neurotipikus is kitöltheti.


Ha mégsem Asperger, valami komoly gond akkor is van - csak abból gondolom, hogy különben nem írtál volna ide - de akkor már tovább lehet lépni más lehetséges megoldások irányába.


Extra tipp: Ha esetleg pszichiáterhez mész és azt találja mondani, hogy azért nem tud neked segíteni, mert te eleve szorongós vagy, mert ilyen géneket örököltél, akkor küldd el a jó francba! :)

Honnan tudhatná bárki ránézésre - még ha egyetemet végzett is - hogy mi van a génjeidben. DNS mintavétel és elemzés nélkül...

(Persze azért írtam ezt le, mert velem megtörtént és emiatt éveken át egy helyben topogtam, nem jutottam közelebb a megoldáshoz, csak jártam ehhez a pszichiáterhez és antidepresszánst meg Xanaxot szedtem.)

2021. júl. 15. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
0%
Ha aspergeres lennél, az rég kiderült volna. Csak szerencsétlen vagy.
2021. júl. 15. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
73%
Nem értek egyet azzal, hogy rég kiderült volna, ha aspergeres. Én és még rengeteg sorstársam is 30 felett kapott diagnózist. Sajnos Magyarország nagyon elmaradott ilyen téren is.
2021. júl. 15. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
0%
Ha nem derült ki, valószínűleg nagyon enyhe. De oké, lehetnek sajnos ilyen esetek, ezzel nem vitatkozom és nagyon sajnálom... De! A kérdezőnél semmi a világon nem utal aspira, csak egy zavar mögé akarja bújtatni a szerencsétlenségét.
2021. júl. 15. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
100%

6. válaszoló vagyok.


"Ha nem derült ki, valószínűleg nagyon enyhe."


Nem!


46 éves koromban diagnosztizáltak és súlyos fogyatékosságot állapítottak meg.

Azt inkább itt most nem részletezem, hogy mi volt előtte.

De megjöttek a "gyilkos fórumozók".

2021. júl. 15. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!