Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Akinél felnőttként diagnosztiz...

Akinél felnőttként diagnosztizálták az Asperger-szindrómát, mi a diagnózis módja?

Figyelt kérdés
Erősen gyanítom, hogy Aspergeres vagyok, de nem akarok öndiagnózist, hanem mondja meg egy szakember. Mi a diagnózis módja? Elég elmenni egy pszichológushoz? Akiknél felnőttként jöttek rá, azoknak ez hogy volt?

2021. júl. 31. 21:54
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
100%
Az a baj, hogy a Lélekhely Egyesület tavaly szemtember óta már nem fogad új embereket. 😞 Az Autizmus Alapítványhoz meg rengeteget kell várni, akár egy évet is.
2021. aug. 1. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:
100%

Engem az Autizmus Alapítványnál diagnosztizáltak 2018-ban (2017-ben jelentkeztem, kb. háromnegyed évet vártam, amíg fogadni tudtak.)

Én nem ismerek más helyet, ahova érdemes menni, ezért annyit tudok írni, hogy ha 1 évet kell is várni, akkor is érdemes beadni a jelentkezést hozzájuk.

2021. aug. 2. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:
100%

Előző, (12. válaszoló) vagyok, és csak most olvastam el az előzményeket, elnézést!

Igen, ha megoldható, akkor nagyon fontos a szülők (ha még élnek) és egyéb olyan személyek megkérdezése, akik már gyerekkorban vagy fiatalabbként is ismerték az "alanyt".

Nekem az apám, a nővérem és a nagynénémet is behívták, és el is mentek. Itt azt emelném ki - és ezt fontosnak tartom - hogy ők mondhatnak bármit, sőt az a jó, ha őszintén beszélnek arról, hogy milyennek tapasztalták a vizsgált személyt. Nem baj, ha nem értik egészen, hogy miről van szó. Úgy láttam, hogy a szakemberek ezek alapján is ki tudják szűrni a lényeges információkat.

Középiskolai tanárt is kértek az alapítványnál, mert minden korai információ jól jön. Csak én nem értem el egyet sem, de ez nem volt akadály.


Én is sokat kérdezgettem a kérdőív kitöltésekor az apámat és a nővéremet, hogy miket tapasztaltak az olyan kis koromban is, amikre én magam már csak halványan emlékszem. Például hogy késve kezdtem-e beszélni - ez fontos annyiból is, hogy autista vagy aspergeres-e valaki.

Egy nagyon hosszú kérdőívet kell kitölteni, ahol ilyen dolgokat is kérdeznek.

A kérdőív 46 oldalas (most néztem meg), ezt kell postán beküldeni. Addig nem is kellett személyesen megjelenni. Nagyon részletekbe menő, de nincs mitől félni. Ez után volt több, mint fél év, mire hívtak, hogy van időpont.

Amikor sorra kerültem, akkor is hónapok alatt hívták be minden rokonom, akik vállalták, engem persze többször, az elején és a végén is. Időbe telik a kiértékelés is. Az enyém kétszer 1 oldalas lett (két külön megközelítés, ha jól értem), elég alapos.

Valamikor 2019 május táján jelentkeztek és (a vizsgálatok után) október végére lett meg a diagnózis.

Ezekkel tudtam kérni a megváltozott munkaképesség megállapítását. Valójában ennyi volt a haszna, ezután már kereshettem kimondottan autistáknak szóló állásajánlatokat. De enélkül is lehet, nem kötelező megmutatni a munkáltatónak.

A személyes dolgokat illetően meg: Ebben is sajnos magának kell az embernek keresni, mert az Autizmus Alapítványnál azt mondták, hogy minden felnőtt autizmussal foglalkozó ember túlságosan leterhelt. (A nővérem a 21 éves fiával kapcsolatban sem talált igazán aktív támogatást - de remélhetőleg nem is lesz rá szükség, ahogy nálam sem).

A diagnózisnak számomra az volt a gyakorlati haszna, hogy jobban lássam a saját dolgaimat - ezen kívül az alanyi jogon járó, most havi 25 ezer forint támogatás, és hogy azok a munkavállalók is inkább érdeklődhetnek irántam, akik kimondottan megváltozott munkaképességű munkavállalót keresnek - mert szerencsére ezen a területen tapasztalható némi fejlődés...

2021. aug. 2. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:
100%

Bocs, elírtam: 2018 májusban hívtak és 2018 októberre lett meg a diagnózis.

2019 január 31-én meg a fogyatékossági határozat.

2019. március: a megváltozott munkaképesség iránti kérelem

2019. április: az I. fokú Orvosi Vélemény és a komplex minősítés.

Mindegy persze, csak ne emiatt tűnjön hiteltelennek, amiket írtam. Időnként keverem a dátumokat.

Szóval onnan fogva, hogy megvan a diagnózis, már gyorsan ment a hivatalos ügyintézés. Utóbbiakhoz személyesen nem is kellett megjelenni. Bár nem zavart volna, de azért nem bántam hogy nem volt rá szükség.

Mondjuk az AURA Egyesületnél mondták, hogy talán többet is kaphattam volna, mint 55%-os Össz-szervezeti egészségkárosodást (ÖEK). (C2 minősítés)

Akár lehet kérni felülvizsgálatot is, de nekem ezt is elég kihívás volt végigcsinálni.

2021. aug. 2. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 A kérdező kommentje:

#12 (13,14)

Nagyon köszi a részletes leírást!! :)

Most felmentem az Autizmus Alapítvány honlapjára, letöltögettem a jelentkezéshez szükséges nyomtatványokat, meg tanulmányoztam kicsit az egyéb infókat.

Ha valami kérdésem felmerül, írhatok neked privátba?

2021. aug. 2. 14:59
 16/17 anonim ***** válasza:

Természetesen!

Bár igyekeztem minden lényeges dolgot leírni és nem jut eszembe semmi más hasznos - de igen, kérdezhetsz bármit!

2021. aug. 2. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:
Mennyibe kerül ez a kivizsgálás?
2021. aug. 2. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!