Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » A legjobb barátnőm vagdossa...

A legjobb barátnőm vagdossa magát mit tegyek?

Figyelt kérdés

A legjobb barátnőm vagdossa magát és nem tudom mit csináljak:(

Tudtam róla hogy vannak családi problémái sokszor beszélt róla nekem de eddig nem vagdosta a karját.

Egyik nap megkérdezte hogy én már vagdostam e magam, mondtam neki hogy egyszer kipróbáltam hogy milyen, de nem volt jó.

Erre ő mondta hogy ő is egyszer, amikor nagyon rosszul érezte magát és azt mondta lenyugtatta.

Mondtam neki ne csinálja többet mert nem jó stb stb.

Azt hittem ezzel ennyi de tegnap észrevettem a kezén a vágásokat, azt mondta megkarmolta a macskája.

Elhittem de később bevallotta hogy ő csinálta.

Kétségbe vagyok esve és nem tudom mit tegyek, el szokta mondani ha valami gondja van, de nem mindig tudja például mikor nem vagyok ott vele.

Csináltam neki egy csomó dolgot például írtam neki sok dolgot hogy mit tehet ilyenkor a vagdosás helyett meg tippeket ha szomorú stb.

Mindig próbálom felvidítani csak már kicsit belefáradtam, nekem se fényes a helyzetem sőt egyáltalán nem az és nem tudok mindig életvidám lenni, és nem is voltam soha úgy érzem egy ilyen ember jobban felvidítaná.

Tudom hogy nem tudom megoldani másnak a problémáit de borzasztóan rosszul érzem magam miatta és kicsit úgy érzem hogy valahogy nem vagyok elég. Nyilván hiszen én nem vagyok pszichológus, de nagyon sok mindennel próbáltam neki segíteni:(



2021. szept. 8. 15:35
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:

ha*

feszültségeit*

Csak nem tudok már írni se.

2021. szept. 8. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 pilátus válasza:
47%

Szeretném kijavítani az előttem szólókat, akik hihetetlenül primitíven és arrogánsan állnak az önsértés kérdéséhez, tisztán látszik, hogy még életükben nem találkoztak komoly mentálisan sérült emberrel, de jó poénnak tartják kigúnyolni azokat, akik ezzel küzdenek. Nekik ezúton is gratulálok...

Az önsértés komoly dolog. Persze legtöbben kipróbáljuk életünk során, és igen, rengetegszer figyelemfelkeltés a dolog célja, különösen tinikorban, de előfordulnak keményebb esetek (sajnos gyakrabban, mint hinnénk) amikor nagyon is komoly a dolog. Az önsértésnek rengeteg formája létezik, van, aki kötéllel fojtogatja magát, más a falba veri a fejét, a harmadik direkt veszélyes helyzetekbe kerül, hogy balesetet szenvedjen, megverjék, stb. És a leggyakoribb a vagdosás. Komoly okai lehetnek annak, ha valaki rendszeresen vagdos és nemcsak kipróbálja, ezek között ott van az elfojtott trauma (otthonról hozott dolgok, esetleg bántják a suliban, kihasználta egy fiú stb), az öngyűlölet és mentális betegségek, pl. a Borderline szindróma. A mazochizmus, tehát amikor konkrétan élvezed a fájdalmat, nagyon-nagyon kis százalékot tesz ki az önsértők közül. Ez utóbbit csak azért mondom, mielőtt még idejönne valami beteg perverz és szexualizálná az egészet.

Én azért tudok ennyit a témáról, mert Borderline-os vagyok (az okoskodóknak: igen, pszichiáter diagnosztizált, nem az internet), hosszú ideig vagdostam magam, kórházba is kerültem nem egyszer. Függővé váltam a vagdosástól, már nem tudtam nélküle meglenni. Nem poén, nem játék. A mentális betegség ugyanolyan komoly dolog, mint egy gerinctörés vagy egy gyomorműtét. Hosszú terápia, lemondás, felépülési idő, támogatás kell. Sajnos több olyan embert is ismerek, aki öngyilkos lett, pedig megelőzhető lett volna, ha időben észreveszik a jeleket. Ha aggódsz a barátnődért, legyél ott vele, hallgasd meg, járjatok utána, mi lehet az oka annak, hogy vagdossa magát. Ne reagáld túl, ne pánikolj, nem kell egyből mentőt hívni (a szülők szeretnek nagy hisztit csinálni ebből), de ne is ítélkezz, mint a sok "okos" itt a korábbi kommenteknél. Ugyanakkor semmiképp se helyeseld azt, amit tesz, hanem próbáljatok meg alternatív megoldást keresni amiben nem teszi tönkre magát. A legjobb, ha biztosítod arról, hogy te mellette vagy, akárhogy is dönt, de finoman próbáld meg a terápia felé egyengetni az útját.

Utólag hálás lesz érte, hidd el.


Hirtelen ennyit tudtam segíteni, ha szeretnél többet tudni erről olyantól, aki első kézből tapasztalt, keress meg nyugodtan.

2021. szept. 9. 04:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 anonim ***** válasza:
43%

A helyedben még nem mondanám el a szüleinek. Ha például a legjobb barátnőm elmondaná az szüleimnek, na az annyira nem esne jól.

Finoman próbáld meg rávezetni, hogy menjen el orvoshoz.

Legyél ott vele, támogasd, hogy ne csinálja.

Tegyen egy hajgumit a kezére, az tud csípni így fáj de nem okoz magának sérülést. Vagy rajzoljon a kezére egy állatot/valamit, nevezze el és ha megvágja akkor meghal.

Próbálja meg levezetni máshogyan.

Foglalja el magát: nézzen sorozatokat, filmeket, olvasson, fusson vagy bármi.

2021. szept. 9. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!