Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Lehet hogy skizofréniás...

Lehet hogy skizofréniás vagyok? (hosszú lett:S) 15/L

Figyelt kérdés

A skizofrénia (schizophrenia) tünetei nagyfokú változatosságot mutathatnak. A beteg időről időre különbözőképpen viselkedhet. Néha nagyon izgatott vagy zaklatott lesz, máskor egy transz-szerű állapotba kerülhet, megint máskor pedig mozdulatlan, válaszképtelen állapot alakulhat ki (catatonia), ám az is előfordulhat, hogy az idő nagy részében teljesen normálisan viselkedik.


• Téveszmék - nem a valóságból táplálkozó személyes hit, például paranoia (követnek valakit, összefogtak valaki ellen) vagy nagyzásos téveszme.

• Bizarr téveszmék - például valaki azt hiszi, hogy marslakók szabályozzák a gondolatait.

• Hallucinációk - nem létező dolgok észlelése, például képzeletbeli hangokat hallása.

• Inkoherencia (összerendezetlenség) - logikátlan gondolatok.

• Érzelemmentesség, vagy nem megfelelően kimutatott érzelmek.

• Folyamatos olyan érzés, hogy valaki figyeli.

• Munkahelyi, illetve társasági helyzetekben nem megfelelő viselkedés.

• Társasági izoláció.

• Problémák a személyes higiéniával.

• Ügyetlen, koordinálatlan mozgás.

Általánosságban a skizofrénia tüneteit három főbb kategóriába lehet sorolni: negatív, pozitív és kognitív tünetek.



Negatív tünetek


Az úgynevezett negatív tünetek kialakulhatnak a betegség korai szakaszában, amikor a beteg még nem is gondol arra, hogy esetleg kezelésre szorul. Azért hívják ezeket a tüneteket negatívnak, mert egy viselkedésminta vagy személyiségjegy elvesztését fedik. A negatív tünetek általában a funkcióképesség lassú romlásával egyidejűleg jelentkeznek, a társasági működés folyamatos romlásával párhuzamosan jelentkeznek. Az alábbi tüneteket értjük ide:

• eltompult érzelmek (az érzelmek csökkent kifejezése);

• nem megfelelő érzelmek (nevetés, miközben rémisztő képekről beszél);

• a beszéd megváltozása (egyhangú, monoton beszédhang).


Pozitív tünetek


A pozitív tünetek közé tartoznak a hallucinációk és az úgynevezett delúziók (téves eszmék). Azért hívják ezeket pozitívnak, mert olyan viselkedésmintát takarnak, amelyek hozzáadódtak a korábbi személyiséghez.


• Delúziók (téves eszmék)


Téves eszmének nevezzük azokat a nagyon szilárd, személyes gondolatokat, amelyeknek nincsen semmiféle valóságalapja. A skizofrénia leggyakoribb altípusa a paranoid schizophrenia, amelyben a beteg irracionálisan azt hiszi, hogy mások üldözik, vagy összeesküvést szőnek ellene. A beteg elhiheti, hogy a televízió irányítja viselkedésüket, illetve, hogy külső erők szabályozzák gondolataikat.

Kognitív (észlelési) tünetek

Ezek a tünetek sokkal enyhébbek, mint a pozitív és negatív tünetek.


A kognitív (észlelési) tünetek az alábbiak lehetnek:

• nem sikerül a bejövő információ feldolgozása;

• nehézzé válik odafigyelni valamire;

• memóriazavarok alakulnak ki.



Ezeket a tüneteket érzem magamban..


2010. szept. 3. 18:26
 1/9 anonim ***** válasza:
72%
A francba... Elég sok tünet alapján magamra ismerek... Eddig pánikbeteg voltam "csak", de most ezek szerint skizofrén is?!
2010. szept. 3. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
73%

Aki a skizofrénia tüneteit tapasztalja magát, az skizofrén, és NEM skizofréniás.


Apropó, második mondja jól.

2010. szept. 3. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
30%
*n
2010. szept. 3. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
61%
nézd meg az "Egy csodálatos elme" c. filmet. Csak hogy tudd, mi a skizofrénia:)
2010. szept. 3. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Én is magamra ismerek az itt leírtak alapján. De nem vagyok skizofrén. Menj el pszichológushoz.
2010. szept. 3. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Sztem akkor kezeltesd magad!Pár tulajdonság pedig rám is igaz,de nem vagyok skizofrén!!
2010. szept. 3. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

A kérdés az, milyen súlyosak az egyes tünetek (te aligha fogod tudni megítélni) és milyen régóta tart, plusz van-e más is, ami a differenciáldiagnosztikában fontos lehet.

Az első sub-nál nem mondják ki, mert van rövidebb lefolyású zavar is (ha zavar egyáltalán :P), amivel könnyű összekeverni.

Bizonyos jegyeket nehéz megkülönöztetni a serdülőkori krízistől.

Tedd fel a kérdést egy pszichiátrián.

2010. szept. 3. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim válasza:
Én ugyanezekkel a problémákkal közködök.elmentem pszihologushoz.ott azt mondták h mibel felfogom h valami nincs rendben velem ezért nemvagyok skrizo.de sok horror filmet néztem és lehet h még nemtisztult ki a fejem.meg még azt is mondták(mert egyzserre 2pszihologus foglalkozott velem) h ez ezzel a korba benne van h igy dolgozom fel a sserdülőkor változzásait.14/L
2010. szept. 3. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
64%

A skizofrén emberek nem tudják magukról, hogy skizofrének. Hoppá!


Sőt, igen nehéz beláttatni velük a betegségüket. Általában nincs betegségtudatuk, ők normálisnak élik meg a saját "téves" gondolataikat, hitüket, érzelmeiket, tapasztalásaikat.


Tudom, mert közeli rokonom került ezzel kórházba, de szerintem most, évek múltán is csak beszedi a bogyókat, mert muszáj, de még mindig mi vagyunk a hülyék, akik nem látják azt, ami nyilvánvaló... :S :(


Te nem lehetsz skizofrén, a környezeted venné észre, nem te!

2010. szept. 4. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!