Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Hogyan segíthetnék az öcsémen?...

Hogyan segíthetnék az öcsémen? Elkeseredett vagyok.

Figyelt kérdés

18 éves öcsém másfél éve nagyon magábafordult, azóta ilyen a helyzet:

Teljesen besötétített szobában ül egész nap, videókat néz vagy gitározik.

Vagdossa magát.

Hazajön, néha nem köszön, néha nincs kedve válaszolni egy egyszerű kérdésre, és inkább kimegy a szobából.

Kézzel beütötte az ajtóüveget. Ollót vágott a combjába. Szétkaszabolta késsel az egyik ajtót, egy másikat betört. Több helyen rongálta meg a plafont.

Pszichológushoz rövid ideig járt, majd kijelentette, hogy idióta és már nem jár.

Mi nagyon türelmesek vagyunk vele. Anyukám próbál megtenni mindent - nyilván néha elege lesz. Tesóm nem hajlandó mondani semmit magáról.

Próbáltam vele kedvesen és megértőek beszélni vele. Hogy mondja el, ha valamit szeretne. Fizetik neki anyukámék a pszichológust, ha azt segítségnek érzi. Mondja el, hogy tudunk segíteni.

De semmire nem mond semmit. Csak ül csendben és gitározik.

Szembesítettem vele, hogy ez nekünk így rossz, aggódunk érte, mondjon valamit. Szerinte 'ez a mi bajunk'.

Legutóbb azt mondtam, nem hagyom békén, mert ez nekünk is rossz és miatta rossz. Összeverekedett velem és arcontérdelt.

Nem engedi, hogy segítsünk.



2021. dec. 28. 03:51
1 2 3
 11/29 A kérdező kommentje:

Elismere, hogy vannak problémái, de azt mondja nem kell velük foglalkoznunk.

Nem lehet tudni, a pszichológus akkor mondana csak bármit, ha tesóm beleegyezett volna.

Suliba jár, rendkívül jó matekból és tanul is nagyjából. A suliban nincs vele baj, jól elvan a barátaival, úgy tűnik. De rengeteg olyan dolgot csinál(hat), amiről mi nem tudunk. Kedvére jár-kel bárhova, miközben anyukám halálra izgulja magát.

2021. dec. 28. 13:12
 12/29 anonim válasza:
100%
Mintha engem írtál volna le. Ugyanezeket csinálom, azért vagyok ellenszenves mindenkivel mert nem akarom hogy sajnáljanak, hogy segíteni akarjanak rajtam, pedig komoly problémám van és ezt képtelen vagyok belátni. Nekem már létezni is nehéz, öngyilkos gondolataim vannak. Én is szoktam törni, így vezetem le a sresszt. Törtem már be ablakokat, ajtókat, és még sokmindent. Azért mondom, figyeljetek rá, csak öngyilkosság ne legyen a vége, mert úgy tűnik valami komoly problémája van neki is. Nem tudok mit tanácsolni, én is úgy vagyok vele hogy csak mindenki hagyjon békén és akkor nem lesz gond, nagyon tudnak idegesíteni az emberek, főleg ha segíteni akarnak. Szerintem hagyjátok őt, ha öngyilkos akar lenni, úgyis megteszi, ha nem akkor egyszer rájön magától hogy ez így nincs rendjén és segítséget fog kérni. 17/L
2021. dec. 28. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/29 anonim válasza:
100%
Mondjuk nála még nincs szó ilyesmiről hogy öngyilkosság, csak azt hittem az a baja mint nekem, de lehet hogy nem. Előző voltam
2021. dec. 28. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/29 anonim ***** válasza:
100%

Én is voltam hasonló helyzetben, bár fiatalabb korban, úgy 14-15. A saját fejemben éltem, egész nap, suliban, otthon, az utcán. Annyire beleszerettem a saját kis világomba, amit ugye én irányítottam, hogy képtelen voltam a jelenben élni. Ha a szüleim szóltak hozzám vagy megkértek valamire mindig mérges lettem, hogy hogy merészelik megzavarni az álmodozásomat, nem akarom, hogy visszarángassanak ebbe a való világba, hogy mindenféle praktikus meg fárasztó dolgot kelljen csinálnom. Semmire nem voltam képes, az is nehéz volt, hogy összegyűjtsem a szennyest vagy odarakjak forrni vizet. Gyűlöltem az igazi világot és csak a saját fejemben akartam élni és feküdni az ágyon, emiatt nagyon agresszív és ingerlékeny lettem. Szerintem tesód is tuti ezt csinálja, álmodozik, akár kórósan, ezt gyakran kíséri pótcselekvés (gitározás, járkálás, rajzolás).


Mivel nem jutottam sehova az életben akkoriban, miközben a társaimon láttam, hogy haladnak szépen a tanulmányaikkal, szociálisan is fejlettek voltak és mindenhogy, én is depressziós lettem és magamt vagdostam, egyfajta büntetésként, hogy én egy balfék vagyok aki képtelen kimozdulni vagy változtatni a saját helyzetén.


Nem emlékszem hogyan, de végül egyszer csak elmúlt. Tényleg egyik napról másikra, sosem szedtem gyógyszert, nem is jártam dokihoz. Talán hormonváltozás. Erőt vettem magamon, mert meg akartam mutatni mindenkinek, hogy én is vagyok olyan jó, sőt, sokkal királyabb, mint ők. Az álmodozással, magányos tevékenységekkel viszont nem hagytam fel, sokat segítenek pl. az írásban, kreatív ötletekben. Szóval ha egy kicsit másnak érzi magát tesód (mindenki másnak érzi magát amúgy), legyen rá büszke, csinálja a dolgait úgy, ahogy ő szeretné, játsszon a saját szabályai szerint, ezt mind mondhatjátok neki. Illetve ha az érzelmekre nem hat, talán a logikára fog, például az üveget beverni egy giccses, kicsinyes és értelmetlen dolog, ha vagdossa magát az igazából nem segít csak beképzelni stb.

2021. dec. 28. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/29 anonim ***** válasza:
100%
Illetve még valami eszembe jutott, van amiben kimondott tehetséges vagy ért hozzá? Pl. megkérhetnéd, hogy "Csináld már meg ezt légyszi, én egy balfék vagyok de neked ez mindig sokkal jobban megy". Jót fog tenni az egojával. Én magamból kiindulva mindig szerettem hallani, hogy az embereknek szüksége van rám, meg úgy alapból, a világnak szüksége van rám, mert olyan dolgot adok hozzá, amit mások nem. Szóval ezt neki is tudnia kell.
2021. dec. 28. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/29 anonim ***** válasza:
100%

Biztos nem volt konfliktusa a családból valakivel, vagy valami traumatizálta? Amiről mondjuk te nyilván nem tudsz ezek szerint, de a szüleid lehet sunnyognak valamit. Persze nem kell feltétlenül családtagnak lennie, aki traumatizálta, esetleg csak szégyenli előttetek, hogy bántották, csak érdekes hogy pont veletek miért ennyire ellenszenves.

Szerintem azt ne add fel, hogy odafigyelsz rá és időről időre felhozod, hogy rátok számíthat és kap segítséget, ha kér, csak nem kell állandóan ezt nyomni az arcába, úgy fest idegesíti.

2021. dec. 28. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/29 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat!

Nem nyomtuk állandóan, nem erőltettük. Csak lassan óvatosan próbálkoztunk neki segíteni. De másfél éve stresszel miatta mindenki és anyukám halálra izgulja magát mindig, hogy nem tudja, merre van hajnalban... hát ezt azért a végtelenségig nem lehet csinálni.

Én nem értem. Ha baja van, és szeretnénk rajta segíteni, ő mégis így viselkedik, azzal én szerintem már nem tudok mit csinálni. Belefáradtam.

2021. dec. 28. 23:18
 18/29 anonim válasza:
100%
Nem lehet hogy drogozik?
2021. dec. 28. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/29 A kérdező kommentje:
Füvezik, mást nem tudok.
2021. dec. 29. 00:55
 20/29 anonim ***** válasza:
100%

Alacsony önértékelés, vagy valamiért haragszik magára. Úgy érzi, nem érdemel segítséget, vagy nem kell neki. Sokan nem tudják elmondani, mi is a bajuk, annyira komplex, mások meg nem értik meg (vagy legalábbis a mentális beteg rosszul fejezi ki magát, úgy érzi, őt senki sem érti). Önpusztítás, disszociáció, pótcselekvések, úgynevezett 'escapizmus', ezek mind fennállhatnak.


Esetleg fordított pszichológia? Mintha direkt ignorálnátok és akkor is mosolyogtok rá, ha ő mogorva? Majd figyelni a reakciót.

2021. dec. 29. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!