Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Borderline személyiség zavarom...

Borderline személyiség zavarom van vagy csak szimpla depresszió és alacsony önértékelés?

Figyelt kérdés
Ez az egész állapot több, mint 1 évvel ezelőtt kezdődött a karantén idején. Abban az időszakban kezdett megromlani köztem és a legjobb barátnőm között a kapcsolat. Később aztán azt vettem észre, hogy a baráti társaságom közül senki sem szeretne találkozni velem, mindig volt valami kifogása mindenkinek. Bár azt is meg kell mondani, hogy én sem voltam valami könnyű eset. Mert elkövettem azt a súlyos hibát, hogy elkezdtem megmondani a magamét, tombolni és "hisztizni". Aztán végül meg volt az a pont amikor fogtam és letiltottam őket. És ez így telt jó néhány hónapig. Mérhetetlenül nagy ürességet éreztem, és bizony akkor kezdődött az első önbántalmazásom, valamint néhány pánikroham is. Utána javult a helyzet, kibékültem velük, de baromira szar érzés volt utána hallgatni, hogy ők ezidő alatt mennyit találkoztak és miket csináltak együtt. Rám persze sosem volt idő... Egy ideig rendben voltam, de ebben a tanévben előjött a szorongásom az iskolai jegyek, és a tovább tanulás miatt. Nem telik úgy el egy hét, hogy ne éreznék elhagyatottságot, mérhetetlen nagy ürességet és bánatot. Viszont azóta - az elkövetett hibák eredményeképp - mikor ilyet érzek nem merem megmondani nekik, mert félek, hogy megint elhagynak, ezért csak csendben szenvedek ilyenkor. Ez a feldolgozatlan trauma eredménye vagy tényleg bpd-m van? Ilyen trauma tud ilyet okozni?

2022. ápr. 28. 17:09
 1/8 anonim válasza:
47%

Szia, ezt sajnos csak egy jó gyermekpszichiáter tudja megállapítani, a gyakorisok nem fogják tudni, ez az orvosnak sem könnyű feladat. A kettő amúgy gyakran együtt jár, de lehet más is. Szerintem nem a diagnózis a legfontosabb, hanem, hogy megfelelő támogatást, segítséget kapj. Van, hogy az orvos/terapeuta sem biztos abban, hogy pontosan milyen személyiségzavar van a képben, (ha van,)de attól még tud segíteni. Vannak gyógyszerek is.

Fontos1: Nem minden szakember jó, vagy lehet nem passzoltok. Javaslat:ha 4-5 alkalom után is nagyon rosszul erzed magad vele, valts.

Fontos2: Pszichiáterhez, vagy aztán terapeutához, esetleg pszichológushoz (vagy ezek mixéhez) fordulni nem dilinyósság, nem gyengeség, nem vagy bolond. Ez szimpla felelős döntés amit meghozol a saját egészségedért és boldogságodért. Tapasztalt vagyok etéren, kérdezz, ha gondolod. Ha az embernek sérülései vannak, egy jó szakember sokat segíthet. Pl megerősít, hogy szerethető és értékes vagy. Ezt nem elég olvasni, vagy barinőtől hallani, ha melyen gyokerezo hiedelem, h nem vagy az, terapian szep lassan beledivodik tenylegesen…

2022. ápr. 28. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Milyen feldolgozatlan traumára gondolsz? Az higy magadra haragítottad a barátaidat vagy ha még igazad is volt de megharagudtak rád az nem trauma. De legalább rájöttél magadtól arra hogy nem szabad kivetíteni a barátaidra hiszen nem ők tehetnek arról hogy rosszul érzed magad. Ha problémád van velük azt kíméletesen is meg lehet mondani.

És miért pont borderline? Csak azért mert a borderlineban is vannak depressziós fázisok attól még nem leszel te is az. Az nem ilyen egyszerű.

Valószínű simán depressziós vagy. Tudom milyen, nálam se egyfolytában van. De amikor rámjön akkor hónapokig tart.

Amúgy a korlátozások meg az higy minden hír a vírusról szólt sok embert deoresszióssá tettek mert világ vége hangulatuk lett vagy beszűkült az életük. Erre még ott van a továbbtanulás neked ami további stressz. Otthoni problémák is elmelyíthetik a depressziót, de amíg suliba jársz nem biztos hogy tudsz ellenük tenni.


Beszélgess a problemaidról valakivel mindenféleképpen. Szüleiddel, baráttal..Ha nem múlik el és még évek után is érzel ilyet akkor nem átmeneti a dolog és az antidepresszáns segíthet amit szakember ír fel de csak ha már diagnosztizált.

Szóval amit én írtam csak egy vélemény amit a tapasztalatom alapján írtam.

2022. ápr. 28. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Én is úgy gondolom, hogy ez csak "szimpla depresszió", viszont amikor teljesen rendben érzem magam, de hirtelen történik valami, ami miatt elhagyatottságot érzek, előjön az önutálatom, és hogy ezt a belülről jövő fájdalmat kompenzáljam elkezdem bántani magam. Valamint dühömben nem egy tollamat tönkre tettem tanulás közben. Káros függőségem nincsen. Fekete-fehér látásmódom fogalmamsincs, hogy van-e. Vannak személyek, akiknek a jó és rossz tulajdonságait ugyanúgy látom, de vannak akiket túl idealizálok, és másokat pedig gyűlölök.
2022. ápr. 28. 18:26
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Akár borderline is lehet, meg nem is. Viszont ha bpd, akkor nem a feldolgozatlan trauma miatt az. Saját példa, hogy én a nárcisztikus, pszichopata (tényleg, nem csak én mondom) "exemre" tekintettem életem legnagyobb törésének, legnagyobb traumájának. Mindig is azt hittem, hogy miatta vagyok olyan, amilyen. Aztán erre párszor kitértünk a pszichológusommal, és ő mondta, hogy a borderline gyerekkorban alakul is, és eleve érzékenyebb téma volt már számomra azok, amikre az "exem" rájátszott, így nem csoda, hogy előhozta belőlem ezt a mentális betegséget. Plusz genetika is.

Szóval ha bpd, akkor sokkal régebbre kell visszatekintened. De nem kell extrémekben gondolkodni, én anyámat a mai napig jó embernek tartom, és habár sokszor viharos volt a kapcsolatunk, most jóban vagyunk. Mondjuk ezt lehetőleg ne egyedül tedd, hanem egy jó pszichológussal, klinikai szakpszichológussal.

2022. ápr. 28. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Fekete-fehér látásmódom nekem sincsen. Az teljesen normális, hogy vannak emberek, akiket nem kedvelsz, és vannak, akiket meg sokkal jobban. Én is utálom az "exemet", a mostani páromat viszont imádom. A probléma (és a black and white thinking) az lenne, ha ugyanazt a személyt látnád rendszeresen szélsőségesen, a két véglet szerint. Szerencsére legalább ez a tünet rám se igaz, ez kéne még...

A többi utalhat borderline-ra, viszont mondom, ezt egy jó pszichológussal beszéljétek meg.

2022. ápr. 28. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Gyerekkoromban apám elhagyott + neki is voltak mentális problémái talán ez miatt lenne, de az a furcsa benne, hogy mikor elment engem nem hatott meg akkoriban.
2022. ápr. 28. 18:36
 7/8 anonim ***** válasza:
Ezt teljesen átérzem. :D Nekem apám akkor lépett le, amikor anyám még terhes volt velem. Viszont én is mindig is úgy gondoltam, hogy engem ez nem rázott meg különösebben. Aztán ki tudja, lehet, hogy a tudatalattinkat mégis.
2022. ápr. 28. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%

Ez sima depresszió. Én is érzek ürességet sokszor, mintha egyedül lennék a világban. Mikor minden jól megy akkor se érzem magam magam boldognak. Önbizalmam se sok általában, de ma már tudom hogy ez a depresszió miatt is van mert sokan dicsernek igazából úgyhogy nem lenne okom rá.

Régebben voltak olyanok mint nálad hogy dübömben csapkodtam mert nehézz volt kontrollálni magam de sose bántottam se magamat se mást. Nagyon zavart mert nem akartam idegbetegnek tűnni ezért elgindolkoztam hogy lehetne ezen javítani. Rájöttem hogy tudom kontrollálni magam tudatosan és ha pl az jut eszembe hogy odavágjak valamit akkor lerakom és számolok párat és racionálisan próbálok gondolkozni hogy csak ártok vele ha meg fogom tenni. Nehéz. De eltelik 10 másodperc és lehiggadok. Ma már sokkal könnyebben megy, bevált techninaként alkalmazom akkor is ha valaki felbosszant.

2022. ápr. 28. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!