Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Ez paranoia, hipochondria,...

Ez paranoia, hipochondria, vagy esetleg mindkettő?

Figyelt kérdés

Sajnos ezek a kínzó gondolatok már évek óta megvannak, de most annyira felerősödött a dolog, hogy nem tudok normális életet élni. Az a problémám hogyha meglátok egy cikket valamilyen betegségről akkor őrült módon elkezdek rettegni hogy nehogy nekem is ilyenem legyen. Például feldobott egy cikket a facebook hogy valahol amőba fertőzés miatt meghalt valaki és azóta befogott orral zuhanyzok, és hogyha valamiért mégis víz fröccsen az orromba utána napokig halálfélelmem van. Most éppen a veszettség miatt vagyok a megőrülés határán. Másfél hónapja megláttam egy cikket a veszettségről és azóta már bizonyos dolgokat nem merek megfogni az udvaron, mert magamban lejátszom hogy biztos valamilyen állatról rákerült a vírus és ha megvág akkor bekerül a veszettség a szervezetembe. Ha kutyás ismerősnél jártam akkor utána is halálfélelmem van egy ideig. Most például légy van a lakásban és nem merek enni a tésztából mert mi van ha rászállt és előtte egy veszett állat végtermékén volt? Most már ott tartok hogy a legtöbb tárgy esetén meg tudom magyarázni hogy hogyan kerülhetett rá veszettség. Illetve még akkor erősödött fel ez az egész mikor 3 hónapja beleléptem egy szögbe és elindult a piros csík... szerencsére legyőzte a szervezetem, még antibiotikumot sem adott rá az orvos, viszont amíg be nem értünk a sürgősségire azt hittem meghalok. Utána egy hétre rá bevertem a lábamat és zöld folt lett rajt ami miatt azt hittem leukémiás lettem, és az összes tünetet észleltem magamon ami le volt írva a webbetegen és társain, ez tartott 2 hónapig.


Sajnos nem humor kategória akar lenni a kérdés.



2022. máj. 14. 14:01
1 2 3
 11/22 Zigethy ***** válasza:
100%
9-es, ha a "mi világunk" alatt a mai nyugati jóléti társadalmakat érted, akkor igazad van. Egyébként viszont a veszettség nagyon is aktuális fenyegetés: a fejlődő országokban még manapság is évente meghal miatta 50-60 ezer ember. Ez körülbelül Zalaegerszeg vagy Békéscsaba teljes lakossága, szóval komoly tényező, nem is beszélve arról, hogy a betegek milyen szenvedéssel jutnak el a biztos halálig.
2022. máj. 19. 05:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 A kérdező kommentje:
Kedves utolsó, köszönöm hogy megosztottad a történeted, ha velem megtörtént volna egy ilyen eset, mint veled, akkor el sem tudom képzelni min mentem volna keresztül lelkileg. Én még szerencsére nem érintkeztem állattal, csak olyan dolgokkal amihez hozzáérhetett a vizelete vagy ürüléke (igen, ennyire rettegek). Pár napja szürkületkor a fáknál csináltam valamit a kertben és mikor kiléptem a fa alól, olyat éreztem mintha valami a hajamba került volna, ez egy alig észrevehető kis valami volt. Ez után csak arra tudtam gondolni hogy biztos egy denevér valamije rám esett röptében és még most is ezen kattogok. Igen, idáig fajult nálam ez a dolog. Ha a facebook nem dobja fel ezt a cikket a veszettségről, valószínűleg jobb életem lenne. Egy éve sajnos tragédia történt a családban és azóta egymás után mindig találok valami betegséget, és egyre rosszabbakat. Az elmúlt fél évben volt már agydaganatom, leukémiám, többször infarktusom, és trombózisom (persze egyik sem volt igaz) mikor 2 hónapig azt hittem leukémiás vagyok, teljesen kikészültem lelkileg. Utána azt hittem rosszabb már nem jöhet. De jött...
2022. máj. 19. 11:46
 13/22 anonim ***** válasza:
100%

11.: Igen, konkrétan csak ránk, a nyugati világra gondoltam, itt kb. zéró a veszettségre az esélye bárkinek. Sajnos elmaradottabb helyeken jelen van, ez igaz, és valóban durva, mit tud csinálni emberrel, álattal egyaránt.

Egyébként én is megértelek kérdező, csak nálam ez leginkább a rákra specializálódó félelem.

2022. máj. 19. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/22 Zigethy ***** válasza:
100%
13-as, humán megbetegedés utoljára 1994-ben volt Magyarországon, a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Ricsén. Akkor két fő (egy kétéves kisfiú és egy 40 éves nő) hunyt el veszett macska miatt. Azóta emberi halálozás minálunk nem történt, és ez remélhetőleg már így is marad.
2022. máj. 20. 02:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 Zigethy ***** válasza:
100%
Ha ez megnyugtat, kedves kérdező, leírom, hogy vizelettel és ürülékkel a veszettség terjedése egészen valószínűtlen. Egy veszett állat esetén pl. hiába lehetne jelen a vírus a húgyhólyagban, a savas (vagy akár a lúgos) pH-jú közeg inaktiválná, tehát onnan már fertőző mivoltát elveszítvén jutna ki a szabadba. Ugyanez érvényes az ürülékre is: nincs rá bizonyíték, hogy a bélrendszer nyákjában fertőzőképes tud maradni, nem beszélve arról, hogy a dehidratáció még az elméletben felvetett kockázatot is hamar semmissé teszi. A veszettség vírusa (akárcsak a SARS-CoV-2 koronavírus) burkos RNS-ű, ami azt jelenti, hogy a külső hatásokra igen érzékeny, a gazdatesten kívül nem képes sokáig "túlélni". Persze mindettől függetlenül kerüljük el a pisit/kakit, mert ha veszettséget nem is, sok más nyavalyát azért össze lehet szedni általuk.
2022. máj. 20. 04:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/22 A kérdező kommentje:

Kedves Zigethy!

Kullancs az semmiképpen sem tudja terjeszteni ugye? Ha egy olyan szemöldökcsipesszel húztam ki szőrt amivel másfél hónapja kullancs lett kiszedve és összenyomva, akkor nem kerülhetett rám veszettség a csipeszről ugye?

2022. máj. 26. 17:47
 17/22 anonim ***** válasza:
100%
Kullancs nem terjeszt veszettséget...
2022. máj. 26. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 Zigethy ***** válasza:
100%

Kedves kérdező!

Sokféle betegséget terjeszthet a kullancs, de veszettséget nem - pláne így, a leírt formában (a másfél hónapnyi időintervallum eleve semmissé tesz mindenfajta ilyen kockázati tényezőt).

A lyssavírusok között egyedül a Mokola-vírusról feltételezik, hogy pl. moszkitók is továbbíthatják (a Mokola ugyanis képes a szúnyog sejtjeiben replikálódni), de ez egy afrikai kórokozó, Európa szerencsére mentes tőle.

2022. máj. 27. 05:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 A kérdező kommentje:

Már csak két kérdésem lenne és ígérem békén hagylak a fóbiámmal. Látom jól értesz a témához.


Az egyik: egy éve megnyalhatta (de legalábbis megszaglászta) a szomszéd kutyája a kabátomat, majd utána pár héttel a kutya pár nap alatt elpusztult. Ha ezt a kabátot megfogom most akkor nem kaphatom el róla ugye? (Nem volt kimosva azóta) Azért para a dolog mert ugye elpusztult utána nem sokkal. Viszont pár éve láttam náluk egy "állat egészségügyi kiskönyv" vagy ilyesmi feliratú kis füzetet náluk így feltételezem hogy be volt oltva.


A másik: ha magasnyomású mosóval mosom a betont a garázsban vagy az udvaron és a betonon nyest vagy patkány végterméke van, akkor az esetlegesen rám szóródó vízpermettel nem tudom elkapni ugye?


Előre is köszönöm a választ.

2022. máj. 29. 15:46
 20/22 anonim ***** válasza:
Kezdem azt hinni kérdező, hogy trollkodsz és gúnyolódsz a hipochondereken... 😒
2022. máj. 30. 00:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!