Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Ki lehet gyógyulni ebből a...

Ki lehet gyógyulni ebből a mentális problémából? (továbbiak a leírásban)

Figyelt kérdés

Fontos, hogy nem diagnosztizáltak rajtam – sem én magamon – semmilyen pszichológiai rendellenességet. A tüneteim alapján nyilván vannak sejtéseim, de nem szűkíteném le a lehetséges megoldások körét azzal, hogy megnevezem bármelyiket is – inkább a tünetekről beszélnék.


Néhány infó rólam, ami releváns:

- 29 éves férfi vagyok, INFP személyiségtípusú

- zárkózott természetű vagyok, így kevés, de értékes emberi kapcsolatok kialakítására törekszem

- szeretem a kreatív, művészi megközelítést, de ettől nem gondolom másoknál különlegesebbnek vagy jobbnak magam

- szűz vagyok és biszexuális, ennek elfogadásán jelenleg is dolgozom (nem tudnak róla)


A problémám:

Rendszeresen szorongok – főleg tömegben, zárt térben és zajos helyeken. Ugyanezt váltja ki belőlem az is, ha emberekkel kell beszélnem. Az ideális társalgás számomra egy csendes, nyugodt helyen zajlik, rajtam kívül legfeljebb 2-3 olyan emberrel, akit jól ismerek. Minél távolabb vannak ettől a beszélgetés körülményei, annál kényelmetlenebbül érzem magam. Egy ponton túl a szorongásom olyannyira a figyelmem, illetve a kognitív képességeim rovására megy, mintha hirtelen elveszíteném az IQ-m 30%-át. Néha már a fizikai rosszullét határát is elérem. Emiatt nem igazán tudok ismerkedni se.

A szorongásom gyökerei, számomra beláthatatlan mélységbe nyúlnak – így okaival csak részben vagyok tisztában. De tudom, hogy félek önmagam lejáratásától – attól, hogy butának és ügyetlennek tartanak. Emiatt ez általában meg is történik. Tudom, hogy félek, bajt okozok másoknak és magamnak egy rossz pillanatomban (pl. megbántok valakit, vagy véletlen sérülést okozok neki). Félek nyíltan beszélni a szexualitásomról, és még sok más dologról is. Gyakran ismeretlen eredetű bűntudat, szégyenérzet kerít hatalmába. Mindez olyan mértékben szabotálja az életem alakítását (párkeresés, karrierépítés, biztonságos háttér megteremtése, stb.), és rontja az életminőségemet, hogy egzisztenciális válságba és öngyűlöletbe csap át. Úgy érzem, hosszútávon az életemet veszélyezteti ez az állapot.

Amire kíváncsi vagyok, hogy ha nektek, vagy ismerősötöknek voltak/vannak hasonló gondjai, milyen megoldásokkal sikerült javítani a helyzeten? Szerintetek így 30-hoz közeledve, ki lehet gyógyulni ebből az állapotból, vagy már csak csökkenteni lehet a negatív hatásait? A pszichoterápiát kétes kimenetelűnek, és ehhez mérten nagyon drágának tartom (de nem zárkózok el tőle, ha van pozitív tapasztalatod ilyen téren, örömmel olvasnám).


Köszönöm az építő válaszokat!



2022. jún. 12. 15:33
A kérdező szavazást indított:
Igen
Teljesen nem, de javítható
Nem
12 szavazat
 1/4 anonim ***** válasza:
87%

Kevés ártalmasabb dolog van az öndiagnosztikánál. Nem akarod szűkíteni a kört, de azt már eldöntötted, hogy beteg vagy...

Nem gondolom, hogy bármi különleges is lenne a leírtakban. Te, mint sok sorstársad, egyszerűen elidegenedtél az emberektől. Igen, van 1-2 barátod, de nem mersz új emberek felé nyitni. A szabadidődet gondolom otthon töltöd, számítógépes játékok vagy hasonló egyéb elterelő foglalkozásokkal. A félelmed oka meg elég egyszerű; már 30 éves vagy és az eddigi élettapasztalatod miatt nem szocializálódtál megfelelően, azaz nem tudod hogyan, milyen módon viselkedjél idegenekkel. Ez alól kivételt képenek a kontrollált helyzetek, mint munkahely, de amint magánéletről van szó, inkább menekülsz. Ráadásul ezekhez a hiányosságokhoz nagy szégyenérzet is párosul, olyan gondolatok miatt, mint, hogy még mindig szűz vagy, nem ott tartasz az életben ahol kéne, stb, stb.

Nem okoskodás amit itt összeírok, hanem a saját tapasztalataim, mert én is ebben a cipőben jártam. A társadalomtól való visszahúzódásom oka valószínűleg más, mint a tied (iskolai bántalmazás), de az eredmény hasonló.

Gyanítom, hogy a megoldás is hasonló lesz; meg kell törni a gátat és eljárni társaságba. Ehhez a legjobb, ha keresel egy olyan hobbit, ahol sok emberrel fogsz találkozni, pl. túrázás, társasjáték-klub, tanfolyamok, stb

2022. jún. 12. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Egy értékes személyiség vagy,még ha szorongó és idealista is.Nem kell ezen ennyire szorongva aggódni, mert inkább kevesebb, de jobb és minőségibb emberi kapcsolataid legyenek.

Épp elég a sok felszínes ember,nem kell hozzájuk mérni magadat !


Sok lehet benned az empátia,és ez tényleg nem sok emberben van meg.A magadról való leírás is kulturált,szimpatikus.

Egyébként pedig valószínűsítem,hogy jó adag szeretethiány is van benned,ami csak katalizálja a személyiséged gyenge pontjait.

De biztos vagyok benne, hogy nem kell még lélekdoktorhoz járnod, talán egy jó és mély,emberi léptékű hosszabb, vagy több beszélgetés megoldást jelentene.


Bennem is sok ilyen vonás van,sokat vissza is éltek a tulajdonságaimmal,de mégsem érzek ezért neheztelést.


Egy szintén biszex férfi vagyok egyébként, bár évek óta egyedul vagyok már.

2022. jún. 12. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
0%
Antipszichotikum erre is jó.
2022. jún. 12. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
88%
Ez szociális fóbia. Az első mondattól erre gyanakszom, minél tovább olvastam, annál megalapozottabban. Úgy látom társul enyhébb önértékelési problémával, identitási válsággal (szexualitás). De nem vagyok szakember, csak én így gondolom. Pszichológussal kéne beszélni, van tb alapú is. Ha súlyos a helyzet (ő ítéli majd meg) akkor továbbirányíthat pszichiáterhez
2022. jún. 12. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!