Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Vannak olyan mentális betegség...

Vannak olyan mentális betegségek, amiket még nem “fedeztek” fel?

Figyelt kérdés
2022. jún. 21. 22:53
 1/8 anonim válasza:
100%
Szerintem biztosan. Mindig vannak új dolgok, amik kiválthatnak más új dolgokat is. Az emberiség nem tudhat mindent
2022. jún. 21. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
Olyanok is vannak, amiket pár évtizede betegségnek tartottak, ma meg nem. Ez is aránylag új dolog, hogy ezekről, mint betegségekről beszéljünk.
2022. jún. 22. 05:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
95%

A mentális zavarok furcsa dolgok. Vannak egészen objektív zavarok, pl. a skizofrénia. Abban nagyjából mindeki egyetért, hogy az nem "normális". Aztán vannak olyanok, amik mai napig vitákat generálnak, kerüljön-e a DSM-be, ne kerüljön be, legyen-e elfogadott, mint mentális zavar, vagy ne. Mindig kerülnek be új dolgok, olykor kerülnek ki belőle. Sok olyan van, ami igazából nem kifejezetten betegség, sőt, egészen természetes dolog, de a társadalom nem nézi jó szemmel. Így tehát adódik olyan, hogy valami bekerül, holott nem igen lenne ott a helye. Van, aminek ott lenne a helye, de nem igazán lehet elfogadott mentális zavarként bevezetni, mert pl. onnantól kezdve egyes nem kívánatos cselekedetetek vissaszórításat akadályozhatná azzal, hogy úgy mond legitimaizálná.


Egyébként például a C-PTSD egy relatív új felfedezés, a DSM külön nem is foglalkozik vele, mert a PTSD kritériumait is kielégíti. Idővel biztos bent lesz, de egyelőre nem tisztázottak a pontos diagnosztikai feltételei, hiába 30 éve volt először szó róla. Vagy ott van a post párkapcsolati trauma, ami szintén nincs külön, holott szeirntem érdemes lenne. Nem rég került be viszont a játékfüggőség. Idővel a társadalom ki fogja termelni azokat a az új diszfunkciókat, amiket ma még nem ismerünk, vagy csak a kezdeti jeleit látjuk.

2022. jún. 22. 05:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

3, A C-PTSD-ről hallottam, jó lenne, ha bent lenne.


A poszt párkapcsolati traumáról még nem hallottam. Tudsz valami linket küldeni? Köszi.

2022. jún. 22. 06:27
 5/8 anonim ***** válasza:
2022. jún. 22. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 Farkas999 ***** válasza:
Nem tudjuk, hiszen még nem fedezték fel. Ha felfedezik, akkor viszont nem felfedezetlen. Paradoxon a kérdés.
2022. jún. 25. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Szerintem a felfedezés kifejezés hibás erre a helyzetre, amit te kérdezel, hiszen ezen már én is gondolkoztam sokat és arra jutottam, hogy nézzük csak meg a lelki sérülteket ötven vagy száz vagy még több évvel ezelőtt: mindig is voltak, csak nevet nem adtak nekik, egyszerűen csak béna, nyomorék, szerencsétlen és idióta jelzőkkel illeték akár már csak az autizmus spektrumán élőket is.


A 3. válaszoló nagyon jól leírta azt, hogy jó, hogy lett egy bizottság erre, hogy minek mi a neve, bár ebben sem vagyok teljesen biztos amúgy, hogy tényleg jó-e, ha mindennek nevet adunk, hiszen mitől lesz jobb attól valakinek, hogy ki tudja mondani magáról azt, hogy nekem most poszttraumás párkapcsolattraumám van, vagy mi ez, pláne, ha tényleg ki-bekerülnek fogalmak a híres nagy DSM könyvbe-ből, ezért én pl. már el is engedtem azt, hogy nevet kell adni minden lelki fájdalomnak, hogy mindent fel kell cimkézni, de persze én nem vagyok sem pszichiáter, sem pszichológus, csak érdeklődő gondolkodó. Innentől kezdve meg, ha ki-bekerülnek fogalmak, akkor teljesen természetes, hogy ez egy végtelen folyamat és a végén mindennek lesz neve.


Talán az a célja annak, hogy ha nevet adunk valaminek, hogy egyesek boldogabbnak érezhetik magukat attól, hogy á, nekem ez van, de jó, akkor most már tudom, hogy mi a bajom, akkor biztos nem is vagyok egyedül ezzel és biztos vannak mások is olyanok, mint én, tán még támogatói csoportom is van, nem is beszélve a kezelési vagy gyógyulási módjáról az adott fogalmaknak, ha vannak...


Szóval végül is jó, h van egy ilyen "nagy" könyv, bár újabb kérdés, hogy azzal, hogy ki is kerülnek belőle dolgok, az vajon miért van és hogyan segít bárkit is. Tudja ezt valaki?

2022. jún. 28. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%
Azért jó, ha neve van, mert könnyebb tájékozódni. Ha te jársz X ideig valakihez, és közben átkerülsz egy pszichiátriára mondjuk mert épp öngyilkos akartál lenni, akkor tudják mi a bajod, a lehető legpontosabban, a lehető legkisebb információba csomagolva. Ezen kívül más megközelítést kívánhat az egyik, és a másik, más megoldásokkal.
2022. jún. 29. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!