Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Szorongás: mit csináljak,...

Szorongás: mit csináljak, menjek el vagy maradjak itthon?

Figyelt kérdés

Egyetemen tanulok, ez lesz az ötödik félévem. Levelezőn tanulok, ezért havonta 1 alkalommal vannak konzultációink pénteken és szombaton. Szeptemberben ez a két nap erre a hétre esik.


Hónapok óta küzdök a szorongással, az oka az egyetemtől teljesen független. Az előző két félévet így csináltam végig, nem volt kellemes, de nagyobb gond se volt.


Az előző pár hétben nagyon felerősödött a szorongás, folyamatossá vált és az élet minden területére kiterjedt. Néha annyira nem bírtam, hogy alig kaptam levegőt és a sírás kerülgetett, emellett egyre gyakrabban nem tudok elaludni, ideges vagyok és újabban az indulataimat is nehezen kezelem. Egy alkalommal annyira ideges voltam, hogy sebesre kapartam a kézfejemet. A gondolattól, hogy holnap el kell utaznom, többször majdnem pánikrohamot kaptam, kevésen múlt, de sikerült elkerülni egy korábban tanult technikával.


Holnap és holnapután fontos óráim lesznek, de nem érzem magam képesnek se a tömegközlekedésre, se a kollégiumban alvásra, pedig három órára van az egyetem, úgyhogy ezek mindenképpen kellenek. Nem tudom, mit csináljak, legszívesebben itthon maradnék, de nagyon bűntudatom lenne, az órákkal nincs bajom, azokkal kapcsolatban nem érzek szorongást, de így attól félek, hogy odafelé rosszul leszek.


Azt amúgy kénytelen voltam most belátni, hogy segítségre van szükségem, amint képes leszek rá, beszélek a háziorvosommal a lehetőségekről.


De addig is mit csináljak? Az októberi alkalom a hónap elején lesz, addigra jobban lehetek? Egy kihagyást be lehet pótolni, de két alkalmat nem hagyhatok ki.



2022. szept. 22. 16:31
1 2 3
 11/25 anonim ***** válasza:
Igen, jol irja #10. Ilyeneket egy depresszios embernek sem szabad mondani, h akaraton mulik kb. Ott akkor az az ember tenxleg beteg es szenved es keptelen onerobol valtoztatni a helyzeten. Ha a szorongas betegsegge valik ugyanez, akkor pont abban gatol, hogy segits magadon. ez nem akaratero kerdese. Nalam pl. rengeteg ideig allt fenn a szorongas, es probaltam elnyomni, nem hagyni h megakadalyozzon. Egy valamit ert el az egesz, hogy tonkretette az eletemet bizonyos mertekben ez a felfogas, es igenis a gyogyszer es terapia segitett es hogy elismertem egyedul nem megy. En krizisallapotba jutottam. Mentalis betegseg az total mas, mint egy nehezebb idoszak valakinek az eletebeb, vagy egy mulo psziches rossz allapot. Persze torekedni kell arra, hogy kuzdjunk ellene stb, de meg kell erteni a sajat allapotunkat es elfogadoak lenni azzal ahogy erzunk es nem buntetni magunkat erte vagy kritizalni. Ez pl. nem azonos azzal, hogy a bajunk moge bujunk.
2022. szept. 25. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/25 anonim válasza:

Igen, én még nem voltam a szorongásommal kórházban és nem is szeretnék lenni.


Szerintem az embernek ilyen helyzetekben fel kell fogni a saját cselekvőképességét is. Ugyanúgy ki kell vennie a saját részét és muszáj ráébrednie, hogy ez így nincsen rendben. Futok a pszichiáterhez, futok a pszichológushoz mentsenek meg jeligével, de én nem akarom magamat, mindent másokra bízok, nekem elég abszurdnak tűnik. De lehet, hogy kisarkítom.

2022. szept. 25. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/25 anonim ***** válasza:
Akinek sulyos problemaja van mentalisan nem fog futni a segitsegert megsugom neked, tudod miert? mert teljesen beszukul a tudata....En az utolso pillanatban futottam, addig hittem en majd egyedul eveken at. Szoval NEM, nem fut egybol mindenki segítsegert, ha elolvasod ujra. Leirtam egyertelmuen, hogy egy (klinikai)depresszios se tud onerobol megvaltast hozni a sajat eletebe. Es azt se írtam, hogy a szakemberek hozzak a megvaltast es ok oldjak meg, a segitseg nem egyenlo azzal, hogy helyetted megoldja és neked semmit nem kell beletenni. Nagyon nem errol van szo....De ha te nem voltal meg ilyan helyzetben, amikor teljesen eluralkodott rajtad a betegseg, akkor kivanom hogy ne is legyel. Nem kellemes. Es igy vegkepp ne itelkezz masokon, ha kozod nem volt meg ehhez. Kivulrol mindig konnyebb okoskodni.
2022. szept. 25. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/25 hosszúhajú ***** válasza:
igen, kisarkítod. a rosszkedv és a nincs kedvem semmihez az agy kérdése. szedd össze magad. de a depiben - ami nem azonos azzal hogy jaj bedepiztem - hanem mint pszichiátriai fogalom - az agyban lévő hormonok szintje lecsökken, vagy összekavarodik. kb "agybeteg" az agyban lévő biokémiai folyamatok kavarodnak meg. ez már más, itt pont a testrészed kéne használni amelyik hibás. az tette hiteltelenné ezt a betegséget hogy beépült a köznyelvbe így már mindenki depis, akinek rosszkedve van.
2022. szept. 25. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/25 anonim válasza:

Mert, az ugye nem kisarkítás, amikor egy ember kiír egy kérdést, szorongás témakörben és azonnal egyébként a szorongás legrosszabb változatára gondolunk, amikor az ember már teljesen le van árnyékolva agyilag?


És az egyébként cselekvésre biztató választ egyből le is nyomjátok ketten. :D

2022. szept. 25. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/25 hosszúhajú ***** válasza:
én akkor reflektáltam ezt az agyi leárnyékolást, amikor azt olvastam hogy nem szabad hagyni magunkat. a kérdéskiírónak konkrétan voltam a helyébe. legelsőként adtam tanácsot hogyan oldhatja meg átmenetileg. míg meg nem kapta hogy szedje magát össze, addig nem is kezdtem fejtegetni az agyi folyamatokat.
2022. szept. 25. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/25 anonim ***** válasza:
Nekem úgy tűnt, hogy felfogásodat, hozzáállásodat minden helyzetre ráfogod. "Futok a pszichiáterhez, futok a pszichológushoz mentsenek meg jeligével, de én nem akarom magamat, mindent másokra bízok". Másrészről meg az se helyes, ha egyből kategorizáljuk a helyzetét, hogy tuti súlyos, tuti enyhe, elsőnek próbálja meg önerőből. Ennyiben igazad van, viszont te is ugyanúgy szélsőségeket képviselsz és általánosan fogalmazod meg a mondandódat.
2022. szept. 25. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/25 hosszúhajú ***** válasza:
első kommentem még nem volt szélsőséges, az aggyal kell megoldani gondolatra mentem a szélsőségek felé. ott még nem is említettem pszicho-t. szerintem pont azért írta ki mert önerőből már nem megy.
2022. szept. 25. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/25 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat mindenkinek!


A hétvégén sokat gondolkodtam, és azt hiszem rájöttem, hogy miért szorongok most ennyire az egyetemre való utazástól.


Tavaly volt egy halálközeli élményem, balesetet szenvedtem egy vasútállomáson. Többen is látták, mégse segített senki. Egy hónapig alig bírtam megmozdulni, de több, mint fél évig voltak még fájdalmaim. Végiggondoltam, és igazából magától a vonattól/busztól félek, nem attól, hogy a rajta utazók mit gondolnak, és nem is az egyetemtől. Az autóktól se félek, de a bejáráshoz ez nem mindig opció.


Egy csomó hipotetikus kérdést feltettem magamnak: mi lenne, ha odateleportálnék az egyetemre? Mi lenne, ha egy családtag autóval vinne végig? Mi lenne, ha egy csoporttárs vinne végig? Eddig semmi probléma nem volt, de amikor odáig jutottam, hogy mi lenne, ha a közeli nagyvárostól vinne egy csoporttárs, és addig vonattal mennék, rögtön olyan szorongás fogott el, hogy alig kaptam levegőt. Ekkor kezdtem azon gondolkodni, hogy mikor is kezdődött most a szorongás (a baleset után szinte azonnal), és mikor erősödik fel (amikor tömegközlekedést kéne használnom). Ilyenkor mintha megint ott lennék, látom, ahogy elcsúszok, ráesek a sínekre, az ütéstől levegőt se kapok és nem tudok felállni, pedig tudom, hogy bármikor megérkezhet a vonat arra a vágányra.


Olvastam a PTSD-ről, de ezt nem mondanám annak, nincsenek rémálmaim (legalábbis nem ezzel kapcsolatban), és csak akkor gondolok erre, ha valami közvetlenül eszembe juttatja, máskor nem. És beszélni is tudok róla, ha nem is könnyen.


Mindenesetre talán egy lépéssel közelebb vagyok a gyógyuláshoz, mint eddig, most, hogy jobban látom, hogy mi a probléma. (Vagyis melyik az a rész, amit nem tudok egyedül kezelni, merthogy probléma az van bőven, de a többit az elmúlt években már egész jól kezeltem.)


#9 Az egyetemet semmiképpen nem fogom otthagyni. Sajnos ez most nem olyan egyszerű, hogy csak erőt veszek magamon, de legközelebb szerzek fuvart, így el fogok tudni menni. Havonta egyszer bele fog férni, a vizsgaidőszakig meg talán jobban leszek, vagy ha nem, akkor van időm találni addig megoldást az utazásra. A gyógyszerszedést egyébként szeretném elkerülni, de amúgy is allergiás vagyok kétfajta antidepresszánsra is, úgyhogy nem kísérleteznék.


#12 Gyerekkoromban depresszióval, szorongással és evészavarral kezeltek. 11 éves voltam. 18 éves koromig kb. 2 év kihagyással folyamatosan jártam pszichiáterhez és pszichológushoz, kétszer feküdtem gyermekpszichiátrián. Utána jobban lettem. Nem jól, hanem jobban, nehéz volt, de tanultam, dolgoztam. Az egyetem mellett nem bírtam a teljes munkaidős irodai munkát, a napi 8-10 óra teljesen leszívta az agyam, nem tudtam eleget tanulni (átmentem a vizsgákon, az állami ösztöndíjam is megmaradt, és nem a Covid miatt, de szeretnék minél jobb szakember lenni, amihez nem elég a minimum) ezért a képzés harmadik félévétől nem dolgozok (vagyis nem folyamatosan). Tudom milyen az, amikor az embernek csak nincs kedve bemenni, mert ott a sok ember, a főnök, az elvárások, amúgy is meleg van, hideg van, esik az eső, fúj a szél, tűz a nap, kényelmetlen az elvárt viselet, és amúgy is fáj a fejem meg ezer jobb dolgom lenne meg még aludni is akarok csak még öt percet. Átéltem, de rendesen bejártam dolgozni, és az óráimra is. A pénteki nem ilyen volt, egyszerűen képtelen voltam elindulni reggel, nem kaptam levegőt és folytak a könnyeim egészen addig, amíg újra le nem tettem a táskámat és le nem vettem a cipőmet. Ez sajnos tényleg nem akarat kérdése volt. Holnap beszélek a háziorvosommal, megkérdezem, hogy ilyen problémával hová kell mennem, hová tartozunk, kell-e beutaló. Dolgozni fogok rajta, hogy minél előbb megoldjam legalább ezt a problémát. Mert ezt megoldhatónak látom, a nagyon erős szorongást valószínűleg nem az okozza, amire eredetileg gondoltam.


Ma egyébként jobban éreztem magam, ennek örömére gondoltam letesztelem, hogy magával az otthonról kimozdulással van-e problémám. Segítettem a nagyszüleimnek nagybevásárolni, több boltban is voltunk, nagy volt a tömeg, összesen kb. két órát autóztunk, volt egy kis extra idegeskedés is, mert a papám elhagyta az iratait az egyik áruházban (szerencsére meglettek, a mosdóban kicsúszott a zsebéből az okmánytartó, de valaki megtalálta és leadta a bejáratnál), de semennyivel nem szorongtam jobban, mint mondjuk tavasszal (tehát valamennyire igen, de nem nagyon, így meg tudtam csinálni mindent, amit kellett). Tehát azt megállapítottam, hogy a ház elhagyásával és (számomra) közepesen stresszes tevékenységek végzésével nincs gondom (legalábbis most éppen). Utána azon gondolkodtam, hogy ennek örömére jövő héten akkor jöhet a tömegközlekedés, de erre megint rosszul lettem, úgyhogy inkább megvárom, hogy mit javasol a pszichológus, hogyan kezdjek neki.


Most szerencsére jobban érzem magam, és a következő konzultációra fuvart is sikerült intéznem, úgyhogy legalább azzal nem lesz gond.

2022. szept. 25. 21:50
 20/25 hosszúhajú ***** válasza:

jézusom! hát nem csodálom hogy félelmeid vannak! senki nem segített? a ptsd ettől még fennállhat, akkor is ha nincs meg minden tüneted.

az nagyon jó hogy így kianalizáltad, elkerülhetetlen ahhoz hogy szembenézz vele. sokkal könnyebb annak aki ilyen tudatosan belátja hogy doki kell, és hajlandó tenni is. amiket leírtál szerintem is egybevág azokkal, amiket átéltél. nem tetézem, rémes lehetett, nem is faggatlak.

ha gyerekkorodban is volt pszichés problémád, akkor ez meg még fogékonyabbá tehetett ilyen mentális vackok kialakulására.

2022. szept. 25. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!