Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Önbizalomhiányból "gyógyultak"...

Önbizalomhiányból "gyógyultak", hogyan sikerült?

Figyelt kérdés

Jártam már többször pszichológusnál (nem emiatt), viszont nekem annyira sosem segített egyik problémámban sem. Meg én személy szerint nem is érzem hatékonynak ezt a heti 1x 50 perces alkalmat, kb mindig akkor értek véget az alkalmak, amikor éppen belemelegedtünk volna egy témába mélyebben...


Viszont súlyos önbizalomhiányom van és elég szorongós típus vagyok. Középiskolában (8 osztályos) nem sikerült rendesen beilleszkednem, utána egyetemen sem sikerült normális baráti kört kialakítani. Jelenleg a munkahelyemen is elég bátortalan vagyok, sokszor ha van is ötletem, nem merem mondani, mert úgy érzem, ha mondom, az valahogy sosem jó. Meg ilyen "maradéknak" érzem magam. Egy kisebb cégnél dolgozom, ahol közvetlenül 4-en dolgozunk együtt, azonban én vagyok a legszótlanabb és bénának érzem magam köztük.

Ha edzeni stb megyek, akkor is kb valamiért ilyen szégyenérzet van bennem, és kb lefelé hajtott fejjel szinte sprintelek az adott géphez, amivel edzeni szeretnék.

Igazából baráti köröm nincs, inkább így egyesével vannak barátaim. Van 1 nagyon szoros barátnőm, meg kb 2-3 ilyen kevésbé szoros, de elvagyunk.

Párkapcsolatilag sem vagyok harmonikus, elég érzékeny és féltékeny típus vagyok, ami mérgezi az egészet.


Külsőre átlagos vagyok, elégedett vagyok alapvetően magammal, diplomás vagyok, szóval ilyen problémák sincsenek.


Családi hátterem (szülők) mondjuk elég kaotikusak és szerintem sem anya, sem apa nem voltak túl jó szülők... bár nem szeretném erre fogni az önbizalomhiányt, de anya kb lelki terrorban tart(ott) engem is, bátyám is, meg apát is (aki érthető okokból, de lelépett). Anyya egy időzített bomba, és nagyon elviselhetetlen szerintem a jelleme.. apa pedig munkamániás és sosem foglalkozott velünk, csak minimálisat.



2023. jan. 6. 11:27
 1/2 anonim ***** válasza:
73%

Hat pedig a neveltetésből fakad ez. Nyugodtan nézz szembe ezzel, ne tagadd le magad előtt, ne mentegesd őket. Sajnos az ilyen memtegetések meg ha túl jók, elnézők akarunk lenni, az megbetegít hosszú távon.

Olvasd el ezt a két könyvet: Mérgező szülők, meg A test lázadása. Nem az önbizalomnövelésről szólnak, de a segítségükkel őszintébb lehetsz önmagaddal és egészségesebb leszel.

2023. jan. 6. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
72%

Szerintem is az a megoldás, hogy szembenézel a múltaddal, megtalálod azokat a mintázatokat és helyzeteket, ami miatt önbizalomhiányos vagy.


Illetve érdemes apró lépésenként növelni az önbizalmad: először a boltokban, hogy nem pattansz arrébb, ha valaki odaáll melléd a boltban, hogy odaengedd. Sokáig kényelmetlennek éreztem, de basszus, én voltam ott előbb és én is megvárom, ha más megy oda előbb. Ugyanez a járdán, amikor sétálsz, a tömegközlekedésen, stb. Szépen ezekkel a mindennapi helyzetekkel tudod magad tréningezni, de arra vigyázz, hogy ne ess át: nem bunkónak kell lenni, csak tudatosítanod kell, hogy te is létezel, neked is jogod van dolgokhoz.


Nekem pl először akkor ugrott nagyot az önbizalmam (21 évesen), amikor külföldre költöztem. A következő nagy lépés az önbizalmamban az volt, amikor rendszeresen autót vezettem: ott nincs olyan, hogy valaki bizonytalan, különben felöklelik... (ekkor voltam kb 25 éves). Most 30 vagyok, nem mondom, hogy 100% az önbizalmam, de legalább már viszonylag jónak mondható.


Persze én is folyamatosan dolgozom magamon, rengeteg könyvet olvasok a témában és abban is, hogy hogyan érdemes kezelni bizonyos nehezebb szituációkat. Illetve ajánlanám neked még Eric Berne: Emberi játszmák és Sorskönyv című könyvét is. Egészen olvasmányos :) De az 1. válaszoló is tökéletesen jó választ írt, azok a könyvek is hiánypótlóak.


Plusz 1: nagyon érdemes megnézni, hogy kivel kezdesz párkapcsolatot. A gyerekkori mintáinkat ugyanis hozzuk magunkkal. Ha pl apukád alkoholista lett volna, akkor nagy valószínűséggel (és akár tudat alatt) alkoholista párt választanál magadnak. Hogy miért, miközben nem szereted a jelenséget? Azért, mert ez az ismerős. Ugyanez a helyzet az elnyomó figurákkal: hiszen ezt szoktad meg, és még ha rossz is volt, ösztönösen ezt választod ki. Olvass sokat pszichológiáról, tanulmányozd az embereket, a viselkedésüket. Nem mondom, hogy nem fogsz belefutni rossz dolgokba ezután, de legalább fel fogod tudni ismerni a helyzetet. Drukkolok neked nagyon :)

2023. jan. 6. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!